Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: UBP kansere yakalandı

Tokel: UBP kansere yakalandı

İletişim uzmanı ve HaberKKTC.com yazarı Özdemir TOKEL SİM TV'de gündemi değerlendirdi. Tokel UBP'nin kansere yakalandığını ve parti içinde bu hastalıktan memnuniyet duyanlar olduğunu söyledi.

 
 
Tokel: UBP kansere yakalandı
İletişim uzmanı ve HaberKKTC.com yazarı Özdemir TOKEL SİM TV'de gündemi değerlendirdi. Tokel UBP'nin kansere yakalandığını ve parti içinde bu hastalıktan memnuniyet duyanlar olduğunu söyledi.


Başbakanın ABD ziyaretini konuşalım. Herhangi bir görüşme gündemi yok ama 20 kişi ile birlikte ABD gezinin sebebi nedir?

Ülke durumu o kadar karaşık ki... Normal görünen şeyler böyle ön plana çıkabiliyor. Kimlerle görüşülür bu görüşmede ne işe yarar bilmiyorum. Eğer bu seyahatı doğru algılıyorsam sayın Cumhurbaşkanı saf dışı bırakmayı vurguluyor. Bunun faturasını biz öderiz. Devlet öder. Dış temaslar kötü değildir ama ülke menfaatine ise bu yapılabilir. İşin özü bu ziyaretin boş oluşu. İçi doldurulmayan bir temas. BU yüzden medyaya konu oldu.

ABD ziyareti çok elzem bir konu muydu?

Aslında Başbakanın ortadan 2’ye bölünmüş bir partiyi nasıl toplarım, kucaklaşmayı nasıl sağlarız gibi olayların peşinde olması gerekirdi. Bu bir tercih meselesidir. Ben zaten dışardan bakan bir gözlemci olarak sayın Başbakanın uzlaşmaya yönelik bir adım atma çabasının olduğuna inanmıyorum.

Başbakan parti içi tavrını ülke yönetimindede gösteriyor. Katılır mısınız.

Kıbrıs Türk siyasi tarihi çok yollardan geçmiştir. Benim gördüğüm en kötü dönemini yaşıyor KKTC. İnanılmaz kaotik bir ortam var. Çöyle bir örneklendirme yapabiliriz; Partide baş komutan görevden ayrıldı. Şimdi yüzbaşılar var. Onların general olma mücadelesine tanık oluyor KKTC. Bir orduya komutan olabilmek için önce bir savaş kazanmak gerekir. Bu sürecin bir komutan ortaya çıkıp Rüştünü ispatlayana kadar biteceğini düşünmüyorum.

UBP kanatlara ayrılmıştır. Tek kanatla uçmanın yolu yoktur. Gerçekler gözardı edilemez. Eş güdüm içinde bütün kanatların çalışır duruma gelmesini sağlamalıdır baş. Bu şekilde bir süre belki uçabiirsiniz ama sonunda düşersiniz

UBP’nin daha öncede yol ayrımı yaşadığı dönemler oldu ki Küçük, Ertuğruloğlu, Hasipoğlı, Avcı partiden yollarını ayırmış partisine dönmüş isimlerdir.

Evet bu isimleer ayrıldı ama partiye geri döndü.

Bunlar hep bireysel hareketler olduğu için partiye döndü. Ama dokuzlar hareketi olduç Bu hareket 20. yınını kutluyor.

Şu mantığı doğru bulmuyorum. “UBP’den ayrılan herkes hayır etmemiştir.” Aksine hayır etmiştir. Örneğin Küçük partiden ayrılmış dönmüş Başbakan olmuştur. Hasipoğlu’da öyle genel sekreter olarak dönmüştür. Avcı’da belki pazarlıklar sonucu bir makama sahip olacak.

UBP’nin ilk kez tabanında büyü bir çatlak var. Daha önceki çatlaklar tavandaydı. UBP’nin bir an öne bu sorunu çözmesini gerektirecek sorun tabandaki çatlamadır.

UBP’ye yıllardır oy veren kişilerin artık oy vermemeyi düşünmesi pek hayra alamet birşey değildir.

Uzun yıllardır siyasette olan bir kişinin bu tabandaki rahatsızlığı hissedemiyor oluşunun nedeni nedir.

Kesinlikle hissediyor. Bu bir tercih meselesidir. Şu an atılan adımları ben çok sağlıklı bulmuyorum. Aslında Küçük bu adımları atmak istiyorda attırmıyorlar mı?

Hiçbir parti başbakı partisinin 2’ye bölüneceğini bilerek adımlar arıyorsa ben bunun altında başka bir neden arıyorum.

Bu Başbakanın çevresi olabiliri dış müdahaeler olabilir. Başbakan’ın tüm kararları kendi başına aldığına inanmıyorum. Kendisini genel başkan seçtiren gruba kendini borçlu hissedebilir. Muhalif arkadaşların partiden gitmesi bazı arkadaşların bir sonraki seçimde önünü açabilir. Bu tür kişisel hesaplar içinde olabilirler.

Kaşifin kurultay’da aldığı oy aranını göz önünde tutarsak bu söyledikleriniz doğru olur mu?

Hırslar bazen gözünüzü kör edebilir. Bazı gerçekleri gözremezsiniz. Herkesin gördüğünü herkes görse kimse hata yapmaz. Küçük’ü çevresi tamamen kişisel çıkarlarını düşünerek parti içindeki kucaklaşmayı engellediğini düşünüyorum. Sebebini söyledim. Bu sayın Cumhurbaşkanı'nın partiden uzaklaştırma girişim de olabilir. Bu partiye zarar verir partiyi böler.

UBP zaten sözlerini tutamamaktan oy kaybına uğramıştır. Bir de partinin bu süreçte ikiye bölündüğünü düşünün. Tam bir felaket. Bundan mutlu olanları duyar gibiyim ancak yeni siyasi akımlar daha mantık eksenlidir daha çağdaştır. Bu ülkenin birden çok büyük ve örgülü bir partiye ihtiyaç vardır. Sadece CTP’nin kaldığı büyük bir partinin KKTC’ye faydası olmaz. Bu UBP içinde geçerlidir. UBP bu ihtiyaca cevam vermediği gün yıkılacaktır. Doğa kendi gereği o boşluğu doldurur. UBP bu ihtiyacı karşılayamazsa evet yeni bir parti doğar. Bunu muhaliflere bağlamayın. Bu toparlanıyoruz hareketide olabilir. Toplum şuanki siyasi partilerden rahatsız.

Daha önce Türkiye’de bu süreci yaşadı ANAP,DYP yeni bir parti beklemiyordu hiç işte AK Parti örneği. Yeni bir siyasi parti kuran iktidara gelemz diye birşey yoktur. Meccut sistemin devam etmesini isteyen tek bir Kıbrıslı Türk tanımıyorum.

Sakın sözlerimi UBP içerisine bağlamayın. Bu genel görüşlerimdir.

HaberKKTC’deki haber... UBP bölünüyor mu?

Böyle bir gündem yoktur demek sahtekarlıktır. Sizi temin ederimki muhalif 10 veklin şuan parti kurma girişimi yoktur.

Muhalif kanat bu aşamadan sonra ne yapmalı?

Bu genel sekreterlik seçiminin UBP adına kaçırılmış en büyük fırsat olduğunu düşünyorum. Muhalif vekillerin ne düşündüğünü bilmiyoruz. UBP’de artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.

İlk görüntü anlaşma var gibiydi.. Ne oldu?

Adını ne isterseniz koyun yalan deyin, sahtekarlık deyin. Bu gerçeği değiştirmez. Muhallifler şimdi çıkıp bize koltuk verin deyip ilkesen duruşlarından vazgecer  mi?

Meclis içindeki güçleriyle genel sekreterlik sorunlarını çözemediler. Şimdi nasıl olabilir. Muhalf vekillerden Küçük’e yeşil ışık yakan mı var. Olabilir. Bir insan hayatında ahlaki olmayan hiçbirşey siyaset içinde ahlaklı olamaz. Politikacıya güven duyulmamasının sebebi siyasilerin ahlaksızlığıdır.  Ya siyasi paritile bu tutumlarından vazgececek yada halk bunları kaldıracaktır.

Siyasetteki güvensizliği yaratan bireyler değil mi?

Aynı siyasiler sürekli seçim kazanıyorsa halk pirim veriyor demektir. Bu kez bambaşka bir sürece giriyoruz. Kıbrıs Türkü siyasi ahlaksızlıklara pirim vermeyecek. Böyle hissediyorum. Yaptığımız tüm kamuoyu araştırmalarında siyasete duyulan güvenin yerlerde gezdiğini görüyoruz.

Konuşmanızdan bölünmeye gidiliyoru anladım.

Kesinlikle böyle düşünmeyin. Muhaliflerin görüşlerini bilmiyorum. 10 vekilin aynı kararı alabileceğini düşünmüyorum. Ben onların içinde değilim. Toplumun içindeyim. Toplum yepyeni bir siyasi anlayış bekliyor. Örneğil UBP kurultayı. En az 600 kişi istihtam edildi. Ne oldu? İnsanlar artık inandığının arkasında gidiyor. Ne olursa olsun.

İnsanlar özü sözü bir politikacı istiyor. Birgün başka birgün başka konuşan siyasi istemiyor.

Uzlaşı noktasından tamamen kopulduğunu mu söylemeliyiz. Başbakan adaya dönünce ne olacak?

Olanlar bitenler UBP’nin iç meselesi olarak kalmadı. Kabinenin en az 8 bakanı Cumhurbaşkanını aylardır ziyarete gitmemiş. Cumhurbaşkanının yetkilerini elnden alacağız.. Bu nasıl bir parti içi durum.

Başbakan dış konulara odakladı ama!.. iç konulara birdaha odaklanacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki süre içinde UBP’yi çok karmaşık günler bekliyor.

UBP kansere yakandı. Topyekün hücresel bir değişikliğe gitmeden bu kansere yenik düşeceğine inanıyorum. Bu hastalıktan memnuniyet duyanlar olduğundan da eminim. UBP üç kişilik bir parti olsun ama benim olsun anlayışı var. Umarım UBP beni yanıltır.

 
13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:56
Okunma: 1506
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu