Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Tor-m1'ler Yunanistan'ı Batıran, Güney Kıbrıs'ın Borcunun Büyük Bölümünü Oluşturan Silahlanma Harcamalarının Bir Bölümü...

Tor-m1'ler Yunanistan'ı Batıran, Güney Kıbrıs'ın Borcunun Büyük Bölümünü Oluşturan Silahlanma Harcamalarının Bir Bölümü...

Lefkoşa, 22 Nisan 12 (T.a.k.): Yunanistan'ın Rusya'dan Satın Aldığı Tor M1 Füzeleri, Yunanistan'ın Savunma Eski Bakanı Akis Çohaçopulos'un 25 Milyon Dolar Tutarında Komisyon Almaktan Dolayı Tutuklandığı 250 Milyon Dolarlık Alışverişin; Yunanistan'ı Batıran, Güney Kıbrıs'ın Borcunun Büyük Bölümünü Oluşturan Silahlanma Harcamalarının Bir Bölümü Olduğu Bildirildi..

 
 
Tor-m1'ler Yunanistan'ı Batıran, Güney Kıbrıs'ın Borcunun Büyük Bölümünü Oluşturan Silahlanma Harcamalarının Bir Bölümü...
Politis haberi "Ortak Savunma Doktrini... 500 Milyon Değerinde Hurda Demir... Kamu Borcunun Tamamını Savunma Deliği Kaplıyor... Arsenis ve Çohaçopulos'u Kimler Alkışladı" başlığıyla yansıttı.


Gazete uluslararası savunma harcamalarını izleme örgütü "Stockholm International Peace Research Institute" (SPRI) verilerine dayanarak 1988'den bugüne kadar Yunanistan'ın 195, Türkiye'nin 434, Güney Kıbrıs'ın 14 milyar dolar savunma (silahlanma) harcaması yaptığını yazdı, Güney Kıbrıs'ın 10 milyar 500 milyon Euro'ya tekabül eden bu harcamayı, kamu borcu 12,7 milyar Euro'ya dayandığı bir  dönemde yaptığına dikkat çekti.


Haberinde, 1988-2011 dönemi Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs savunma harcamalarının yıllara göre yansıtıldığı bir de tabloya yer veren gazete şu ifadeleri kullandı:


"Bugün yayınladığımız, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs silahlanma rekabetini yansıtan tablo  olumsuz dengenin değiştirilmesi çabasının ne kadar nafile olduğunu, Kıbrıs savunmasının Yunanistan savunmasıyla dengelenme girişiminin, aracıları zenginleştiren ve vergi yükümlülerinin sırtındaki kamburu daha da ağırlaştıran, ilave büyük harcamalar için vesile olan yıkıcı bir fiyaskoya dönüştüğünü  gösteriyor."


Rumlara,  ulusal güvenlik ve "Türk tehdidinden korunma" şeklinde lanse edilen TOR-M1 alımında güdülen ana amacın alınan silahların kullanımı değil, satış sırasında alınacak komisyon olduğuna dikkat çeken gazete özetle şunları yazdı:


"Yunanistan'a ve Kıbrıs'a 500 milyon dolara mal olan gerek S-300'ler gerek TOR-M1'lerin, alınmalarından 12 yıl sonra; çok pahalıya satın alınmış hurdalar olduğu ortaya çıktı. Sistemleri, Yunanistan'ın hava savunma sistemiyle uyumsuz olmalarından dolayı deaktif haldedir ve görevlerini asgari ölçüde dahi yerine getiremeyecek durumdadırlar. Türk ve Yunan uçaklarını birbirinden ayırt edemiyorlar!.


Bütün NATO uçakları Rus sistemlerini düşman olarak tanıyor.  Yunanistan'ın Batı menşeli muadil sistemlerine uygun olmaları için Rus teknik adamlarının bunları aktifleştirmesi ve NATO'nun gizli verileri olan bir dizi teknik niteliği sistemlere girmesi gerekiyor.


S-300'ler 1999 itibarıyla Girit'e nakledildi ve bugüne kadar Ruslar'la; bu sistemlerin Yunanistan'ın hava savunma sistemine entegre edilmesi yönünde görüşme ve istişareler yapılıyor. Geçen Perşembe günü, Akis Çohaçopulos'un tutuklanmasıyla patlak veren krizin ortasında Yunanistan Genel Kurmay yetkilileri gazeteci ve fotoğrafçılar eşliğinde İrakleo Hava Üssü'ndeki S-300 sistemlerini denetlediler ve 6 ay içerisinde ilk deneme atışının yapılacağını açıkladılar.


Strateji isimli dergi Girit'e nakledilen füzelerin 1999'dan 2007'ye kadar dekatif durumda olduğunu açıklarken Yunanistan Genel Kurmaylığı, füzelerin operasyonel ve Yunanistan'ın hava savunma sistemine entegre olduğu yalanını söyledi. son yıllarda çeşitli deneme tarihleri açıklandı ama denemeler gerçekleştirilmedi. Satın alınan füzeler (toplam 40 adet) 12 yıldır bakımsızdır ve en azından 4'ünün iyileştirilip en azından deneme amaçlı kullanılmasına çalışıldı ancak bu mümkün olmadı.


S-300'lerin elde edilmesinden 12 yıl sonra Kıbrıs'tan çok daha ciddi savunma altyapısına sahip olan Yunanistan füzeleri aktifleştiremedi, Kıbrıs bunu kendi başına yapabilir mi? Operasyonel açıdan atıl olduğu ortaya çıkan bu füzeler neden alındı?"


Meselenin Andreas Papandreu zamanında, Rum-Yunan Ortak Savunma Doktrini'yle başladığını ve Klerides hükümeti tarafından benimsendiğini hatırlatan gazete Rum yönetiminin o dönemde yapılan açıklama ve şovların sarhoşluğuyla, Rusya'dan S-300 füze sistemleri alarak kendi hava savunma  kalkanını oluşturma fikri geliştirdiğini ancak bunun; ev inşa ederken işe temelden değil çatıdan başlamak gibi olduğunu yazdı.


Gazete, ilk büyük silahlanma programının Vasiliu hükümeti döneminde gerçekleştiğini bu dönemde 3,7 milyar dolar harcandığını yazdı, yalnız 1992'de yapılan silahlanma harcamasının 1,7 milyar (GSMH'nin yüzde 9,1'i kadar) olduğunu kaydetti. Gazete "Yani bu ülkenin toplam üretiminin yüzde 10'u savunma harcamaları kara deliğine atıldı" ifadesini kullandı.


Habere göre Klerides hükümeti döneminde silahlanmaya 5,7 milyar harcandı. Kostas İliadis'in (Savunma) bakanlığı döneminde 3 milyar, ikinci Klerides hükümetinde Sokratis Hasikos bakanlığı döneminde 2,3 milyar harcandı. 1996-98 Doktrin'in altın yılları olarak tarihe geçti. Tasos Papadopulos hükümeti döneminde ise harcamalar 2,1 milyar ile sınırlı kaldı.


Gazete Dimitris Hristofyas döneminde, Güney Kıbrıs'ın AB'ne üye olmasına ve KKTC ile Güney Kıbrıs arasında geçiş noktaları açıldığından şartların değişmesine karşın Rusya'dan 100 milyon Euro değerinde ikinci el tank satın alındığını, 5 yıllık Hristofyas hükümeti döneminde silahlanma harcamalarının 2,5 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.


(ŞA/HA)


***************


 
22 Nisan 2012 Pazar 13:43
Okunma: 801
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu