Ana Sayfa » Türkiye » Tpao Ve Shell Arasında İşbirliği Anlaşması

Tpao Ve Shell Arasında İşbirliği Anlaşması

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) İle İngiliz Enerji Şirketi Shell Arasında Antalya Açık Deniz/güneydoğu Anadolu Bölgesi Alanlarını Kapsayan, Arama, Üretim Paylaşım Anlaşmaları İmzalandı.

 
 
Tpao Ve Shell Arasında İşbirliği Anlaşması
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) İle İngiliz Enerji Şirketi Shell Arasında Antalya Açık Deniz/güneydoğu Anadolu Bölgesi Alanlarını Kapsayan, Arama, Üretim Paylaşım Anlaşmaları İmzalandı.
Törenle Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Şahitliğinde Gerçekleşen İki Anlaşmaya, Tpao Adına Genel Müdür Mehmet Uysal, Shell Adına Da Royal Dutch Shell Uuluslararası Arama Ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded İmza Koydu.

Anlaşma İle İki Firma Antalya Açıklarında Önce Sismik Arama, Ardından Da Sondaj Faaliyetlerinde Bulunacaklar. Tpao Ve Shell Güneydoğu'da İse Şeyl Gaz (Kaya Gazı) Üretiminde Faaliyet Gösterecek.
Törende Konuşan Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bu İşbirliğinin Uluslararası Siyasi Spekülasyonlardan Uzak, Teknik Bir Çalışmanın Ürünü Olduğunun Israrla Altını Çizmek İstediğini Belirterek, Anlaşmaların Hem Türkiye'ye Hem De Shell'e Faydalar Sağlayacağını Umduğunu Bildirdi.

Türkiye Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tpao İle Shell Arasında Bugün İmzalanan İşbirliği Anlaşmasının İthal Kaynakları Yerli Kaynaklar Haline Getirme Konusundaki Çabalardan Biri Olduğunu Söyledi.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) İle Hollanda-ingiliz Ortaklığındaki Royal Dutch Shell Arasında Antalya Açık Deniz/güneydoğu Anadolu Bölgesi Alanlarını Kapsayan, Arama, Üretim, Paylaşım Anlaşmaları İmzalandı.
imza Töreninde Konuşan Bakan Yıldız, Petrol Ve Doğalgazda Derin Deniz Aramacılığı Konusunda Dünyada Çok Fazla Oyuncu Olmadığını, Ama Bu İşi En İyi Yapan, Ar-ge'sini En İyi Geliştiren Firma Olan Shell İle Beraber Bu İşi Yapıyor Olmaktan Büyük Mutluluk Duyduklarını Kaydetti.

önümüzdeki On Yıllarda Da Petrol Ve Doğalgazın Dünyada En Önemli İki Enerji Kaynağı Olmaya Devam Edeceğini Belirten Enerji Bakanı, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Geliştirmeye Devam Edeceklerini Ancak İthal Kaynakların Da Yerli Kaynak Olmasıyla İlgili Yoğun Çalışmaları Da Sürdüreceklerini Bildirdi.
Türkiye'nin Petrol Ve Doğalgazda Yüksek Oranda Dışa Bağımlı Olduğunu, Bu Nedenle Türkiye'de Petrol Ve Doğalgaz Arama Çalışmalarının Büyük Önem Taşıdığını Vurgulayan Yıldız, Bugünkü İmza Töreninin İthal Kaynakları Yerli Kaynaklar Haline Getirme Konusundaki Çabalardan Biri Olduğunu Söyledi.

Akdeniz'de Önemli Bulgulara Rastlanmasını Ümit Ettiğini İfade Eden Enerji Bakanı, ''inşallah Elde Edilen Veriler Petrol Ve Doğalgazla Alakalı Önemli Sonuç Çıkaracaktır Diye Ümit Ediyorum'' Dedi.
Petrol Ve Doğalgaz Aramaları Konusunda Önemli Şirketlerle İmzalar Atılmaya Devam Edileceğini Kaydeden Yıldız, Arama Faaliyetinin Bir Kültür Olduğunu, Tpao'nun Da Artık Bu İşin Bir Ucundan Yakaladığını, Bundan Sonrasını Da Bırakmayacağını Söyledi.

Karadeniz'de Arama Çalışmalarının Tüm Hızıyla Devam Ettiğini, Bu Çerçevede Sürmene-1 Kuyusunda 5 Bin 500 Metreye İnildiğini, Akdeniz'de İse Tpao'nun Önemli Bir Oyuncu Haline Geldiğini Belirten Yıldız, ''bu Pahalı Bir Faaliyet Ama Bundan Aldığımız Sonuçlar Var, Alamadığımız Sonuçlar Var. Her Evet Ve Hayırın Önemli Olduğunu Biliyoruz'' Dedi.

Güney Kıbrıs Ve İsrail'in Akdeniz'deki Arama Faaliyetleri bakan Yıldız, Gazetecilerin Sorularını Da Yanıtladı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi Ve İsrail'in Akdeniz'de Arama Faaliyetlerini Nasıl Değerlendirdiğinin Sorulması Üzerine Bakan Yıldız, Gerek İsrail'in Gerekse Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Uluslararası Hukuku Netleşmemiş Bir Bölgede, Hukuka Aykırı Biçimde Yaptığı Çalışmaların Yasal Olmadığını Birçok Kez Söylediklerini Hatırlattı.

Adanın Tamamıyla Alakalı Bir Paylaşıma Dayalı Yapının Kurgulanması Gerektiğini De Defalarca Söylediklerini İfade Eden Yıldız, Şöyle Konuştu:
''oranın Legal Hale Gelmesinin İki Temel Gerekçesi Olacak. Bununla Alakalı Uzlaşma Anlayışına Dayalı Bir Ortak Mutabakat Noktasına Gelinecek Veya Eşit Paylaşımlı Ve Kıbrıs Halkının Tamamının Buradan Yararlanacağı Bir Alan Oluşturmak. Ben Zaman Zaman Söylüyorum, Zaman Zaman Siyasetin Enerji Sektörüne Yükleri Oluyor.

İsrail'in 9 Vatandaşımızın Katledilişiyle Alakalı Konuda Herhangi Bir Şey Olmamışçasına Davranması Tabii Ki Tarafımızdan Kabullenilemez.

O Yüzden Bunun Bizim Enerjiyle Alakalı Yapacağımız İşbirliklerine Ve Beraber Geliştireceğimiz Projelere Çok Ciddi Mani Olduğunu Söylemeliyim. Bunu Kaldıracak Olan Şu Anda İsrail Hükümetinden Beklediğimiz Tavır Ve İsrail Hükümetiyle Alakalı En Son Geldiğimiz Noktadır.

Bu, Enerji Sektörü Açısından Da Önemlidir, İkiülkenin İlişkisi Açısından Da Önemlidir. Bulunduğumuz Noktayı Mutlaka Aşacaklarına İnanıyorum. Böyle Olduğunu Ümit Ediyorum.''

işbirliği Anlaşmasına Şahitlik Eden Yıldız, ''şimdiye Kadar Birçok Evlilik Törenine Şahitlik Yaptım, Fakat Bunun Kadar Karşılıklı Çıkara Dayalı Bir Evliliğe Şahitlik Yapmamıştım.

O Yüzden Tebrik Ediyorum'' Diye Espri Yaptı. royal Dutch Shell Uluslararası Arama Ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded, İmza Töreninin Ardından Günün Anısına Bakan Yıldız'a Bir Jeolojik Kalıntı Hediye Etti.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Antalya Ve Güneydoğu'da Yapılacak Sismik Arama, Sondaj Ve Üretim Faaliyetlerinde Tüm Masrafların Shell Firması Tarafından Karşılanacağını Bildirdi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (Tpao) İle Hollanda-ingiliz Ortaklığındaki Royal Dutch Shell Arasında Antalya Açık Deniz/güneydoğu Anadolu Bölgesi Alanlarını Kapsayan, Arama, Üretim, Paylaşım Anlaşmaları İmza Töreninde Konuşan Tpao Genel Müdürü Uysal, Shell Şirketi Türkiye'deki Hidrokarbon Aramalarına Uzun Bir Süreden Sonra Başladığı İçin Shell Ekibine ''hoş Geldiniz'' Dedi.
shell'in Türkiye'de Petrol Arama Alanının Öncülerinden Olduğunu Belirten Uysal, Şirketin Modern Aramacılık Ve Önemli Sahaların Keşfedilmesine Yaptığı Katkılarla Türkiye Petrol Arama Ve Üretim Tarihinde Her Zamanda Zirvede Yer Alan Bir Şirket Olduğunu Söyledi.

Tpao Ve Shell'in Uzun Bir İşbirliği Geçmişi Olduğunu Vurgulayan Uysal, Gerek Güneydoğu Anadolu'da Gerekse Trakya'da İki Farklı Şirket Olarak Tatlı Bir Rekabet Sürdürürken, Ortak Olarak Arama Ve Üretim Çabasını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Gayret Ettiklerini, Bu Gayretlerin Sonucunda 1970'li Yılların Başında Türkiye'de Yerli Üretimin Tüketimi Karşılama Oranının Yüzde 25'lere Kadar Yükseldiğini Anlattı.

Ancak, Gerek Büyük Keşiflerin Olmaması Gerekse Yaşlanan Sahalarda Üretimin Düşmesi Nedeniyle Bu Oranın Giderek Düştüğünü Ve Daha Sonra Bir Daha Yakalayamadıklarını Kaydeden Tpao Genel Müdürü, Tpao'nun Bu Oranı Yükseltmek İçin Son Yıllarda Yoğun Bir Arama Kampanyasına Başladığını İfade Etti.

karadeniz'de Sondaj Aşamasına Ulaşan Bu Kampanyayı Son 3 Yıldır Akdeniz'de Yürütmeye Başladıklarını Kaydeden Uysal, Elde Edilen Ümitli Verileri Ortaklık Çağrılarına Cevap Veren Firmalarla Paylaştıklarını Bildirdi.

Yürütülen Çalışmalarla Yerli Üretimin Tüketimi Karşılama Oranını Yükseltmeyi Hedeflediklerini Kaydeden Uysal, ''tpao Akdeniz'de Sahip Olduğu Ruhsat Alanları Bakımından En Büyük Oyuncu Konumundadır. Aralık Ayında Mersin, İskenderun Körfezi İçin Yapacağımız Ortaklık Çağrısında Da Shell Firmasını Da Yine Bizimle Birlikte Görmek İsteriz'' Diye Konuştu.

Masraflar Shell'den Bugün İmzalanan Anlaşmayla İlgili Bilgi Veren Uysal, Tpao'nun Antalya Açıklarında Gerçekleştirdiği Sismik Faaliyetlere 20 Milyon Dolar Harcadığını, Shell'in Bu Ücreti Tpao'ya Vereceğini, Bundan Sonraki Arama Çalışmalarının Masrafını Da Üstleneceğini Bildirdi.
Sismik Aramanın Ardından Shell'in Sondaj Açıp Açmamaya Karar Vereceğini Kaydeden Uysal, Şunları Söyledi: ''sondaj Aşaması Daha Uzun Bir Süre Alacak. Çünkü Sondaj Hazırlıkları Detaylı Çalışmaları Gerektiriyor. Sondaj Kararı Alındığında Sondaj Masrafları Da Shell Tarafından Karşılanacak.

Petrol Veya Doğalgaz Çıkması Durumunda Üretim Aşamasında Da Hisselerimiz Var, Onun Da Paylaşımı Yapılacak. Bu Hisse Paylaşımı Artan Üretim Karşılığında Türkiye'nin Artan Hissesi Şeklinde Olacak. Başlangıçta Yüzde 50-50 Olarak Başlayacak. Ancak Üretim Arttıkça Tpao'nun Hissesi Artan Üretime Göre Artacak. Kayan Skala Denir Buna, Üretim Arttıkça Alınan Pay Artar.''

Söz Konusu Bölgeyle İlgili Shell'in 2014'te Sondaj Kararı Vereceğini, Anlaşmada Sondaj Süresinin 5 Yıl Olarak Tespit Edildiğini Kaydeden Uysal, Üretim Olursa Da 25 Yıl Üretim Anlaşması Bulunduğunu Söyledi.
Güneydoğu'da Diyarbakır Bölgesinde Yapılacak Şeyl (Kaya Gazı) Aramalarında İse Başlangıçtaki Anlaşmanın Yüzde 70 Tpao, Yüzde 30 Shell Olarak Paylaşıldığını Anlatan Uysal, Projenin Geliştirilmesinden Ümitli Sonuçlar Elde Edilirse Shell'in Hissesini Yüzde 49'a Kadar Çıkarma Şansına Sahip Olduğunu Dile Getirdi.

Uysal, Diyarbakır Bölgesinde Şeyl Gaz Arama Çalışmaları Kapsamında İlk Aşamada 5 Kuyu Açılacağını, Sonraki Süreçte Kuyuların 18'e Kadar Çıkabileceğini Bildirdi. Uysal, Burada Da İlk Sondaja Başlama Süresinin 1-1,5 Yılı Alabileceğine Dikkati Çekti.
Şeyl Gaz Aramalarında Arama Metodunun Değiştiğini, Yeni Metoda Göre Ana Kayanın İçine Sadece Dikey Değil, Yatay Olarak Da Sondajların Yapılacağını Belirten Uysal, ''bu Teknoloji İle Abd 200 Yıllık Doğalgaz Üretme Kabiliyetini Ortaya Koydu. Abd Doğalgazını Buradan Ürettiği İçin Dünyada Doğalgaz Fiyatları Düşmeye Başlamıştır'' Dedi.
norveç'ten Gelen Geminin Şu Anda Akdeniz'de Çalışmalarına Devam Ettiğini Ve 3 Boyutlu Sismik Arama Yaptığını Belirten Mehmet Uysal, Piri Reis'in 3 Boyutlu Sismik Arama Kabiliyeti Olmadığını, Ancak Piri Reis'e Çok Haksızlık Yapıldığını İfade Etti.

Uysal, ''piri Reis Güney Kıbrıs'ın Problemli Alanları Olduğunu Düşündüğümüz Alanlarda Kktc'nin Tpao'ya Verdiği G Ruhsatında 3 Bin 400 Kilometre Gibi Çok Ciddi Bir Sismik Hat Gerçekleştirdi. Onun Dataları Şu Anda Elimizde, Değerlendiriyoruz. Tpao, Kktc'nin Kendisine Verdiği Ruhsatlarda Değerlendirme Çalışmalarına Devam Edecektir'' Diye Konuştu.

malcolm Brinded royal Dutch Shell Uluslararası Arama Ve Üretim Başkanı Malcolm Brinded De Yaptığı Açıklamada, Shell'in Türkiye'deki Faaliyetlerinin 1923'te Başladığını Belirtirken, ''cumhuriyetin Kuruluşundan Beri Buradayız, Önümüzdeki Uzun On Yıllarda Da Burada Olmak İstiyoruz'' Dedi.
Türkiye'nin Şu Anda Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ülkesi Olduğunu Ve Dışarıdan Baktıkları Zaman Türk Ekonomisinin Şu Anki Durumunu Takdir Etmemenin Mümkün Olmadığını Kaydeden Brinded, ''bu Ortaklık Her İki Taraf İçin De Çok Önemli Bir Fırsat. İki Şirket De Kendi Güçlü Taraflarını Masaya Getiriyorlar'' Dedi.
shell'in Teknolojisini Ve Uluslararası Becerisini Masaya Koyduğunu, Tpao'nun Da Bölgedeki Tecrübesini Ortaya Koyduğunu Kaydeden Malcolm Brinded, Tpao İle Ortaklıklarına Bu İşbirliği İle Yeni Bir Boyut Katmış Olacaklarını, Bunun Da Türkiye'ye Katkısı Olacağına İnandığını Bildirdi.

antalya Havzasında Öncelikle Sismik Faaliyetlerde Bulunacağını, Bunun Da 2012'nin Sonuna Kadar Süreceğini, Bundan Sonra Bulguların Yorumlanacağını Kaydeden Brinded, ''bu Da Bizi 2014'lere Getirecek. Çünkü Derin Deniz Sondajı İçin Hazırlık Önemli. Hazırlık Aşamasının Aceleye Getirilmemesi Gerekiyor.
detaylı Bir Şekilde Hazırlanmak Gerekiyor Ki Başarı Oranı Artsın'' Dedi. Güneydoğu'da Farklı Bir Ortamın Söz Konusu Olduğunu İfade Eden Brinded, Burada Test Etmek Açısından İlk Aşamada 5 Kuyunun Açılacağını Ama Zamanla Bunun 10'un Üzerine Çıkacağını Düşündüğünü Kaydetti.
 
23 Kasım 2011 Çarşamba 18:40
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu