Ana Sayfa » Kıbrıs » Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası "kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı Anma Toplantısı" Düzenledi

Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası "kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı Anma Toplantısı" Düzenledi

Eroğlu Denktaş'ı Anlattı:.

 
 
Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası

"SADECE KIBRIS TÜRKLERİ İÇİN DEĞİL HER 'TÜRÜM' DİYEN İÇİN ÖNEMLİ BİR DEĞER"

"FİKİRLERİ YAŞATILIP GELECEK NESİLLERE AKTARILMALI"

Lefkoşa, 26 Mayıs 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sadece Kıbrıs Türkleri için değil, her 'Türküm' diyen için önemli bir değer olduğunu ve onun fikirlerinin yaşatılıp gelecek nesillere aktarması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu her Kıbrıs Türkünün, Türkiye Cumhuriyeti'ne kendi Devleti gibi sahip çıkması gerektiğini, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC)  kendi Devleti gibi benimsemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı anmak üzere düzenlediği toplantıya katıldı. Etkinlikte ilk önce Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf  Raif Denktaş'ın hayatını anlatan belgesel gösterildi. Ardından konuşmalar yapıldı.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu yaptığı konuşmada 1976 yılından 2010 yılı Nisan ayında Cumhurbaşkanı seçilinceye dek kesintisiz olarak 34 yıl milletvekili olarak parlamentoda bulunduğunu ve siyasete girerkenki hedefinin Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş'ın ifade ettiği gibi 'Anavatan'la sıkı ilişkiler içinde başı dik, özgür ve refah içinde yaşayan bir Kıbrıs Türk Halkı' olduğunu söyledi.

Uzun yıllar Bakan ve Başbakan olarak Denktaş'la çalıştığını belirten Eroğlu, 1985 yılında Denktaş'ın kendisine hükümeti kurma görevi vermesinin ardından, köyleri gezerek halkla temas kurduğunda Denktaş'ın kendisine destek olduğunu bildirdi.

"RAUF DENKTAŞ BİR KAHRAMANDI..."

Denktaş'ı hep bir baba gibi sevip saydığını, Denktaş'ın da kendisini bir evlat olarak sevip saygı gösterdiğini kaydeden Eroğlu, Rauf Denktaş'ın bir kahraman olduğunu İngiliz'in adamlığını, savcılığını değil, Kıbrıs Türk Halkı'nın mücahidi olmayı seçtiğini ve "ateşten gömlek giydiğini" vurguladı.

Ada'nın Yunanistan'a bağlanması için silahla, şiddetle harekete geçen EOKA terör örgütü karşısında, Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kuran Denktaş'ın, aynı zamanda Atatürk milliyetçisi olarak, Yunanistan'ın yayılmacı emellerinin durdurulabilmesi için Atatürk'ün Anadolu'da verdiği Kurtuluş Savaşı'na benzer bir mücadelenin Kıbrıs'ta verilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Anavatan Türkiye'nin Kıbrıs Türklerini sahiplenmesi, koruma altına almasını isteyen Denktaş'ın Anavatan Türkiye'ye yürekten bağlı olduğunu da dile getiren Eroğlu, Türkiye'ye kaldıramayacağından daha fazla ağırlık yüklenmemesi gerektiğini de pek çok kez ifade ettiğini belirtti.

Denktaş'ı pek çok kez elinde Kuran'la gördüğünü söyleyen Eroğlu, Denktaş'ın inançlı bir insan olduğunu, İslam dinine yönelik kitap da yazdığını belirtti.

Ailesini çok seven iyi bir baba olan Denktaş'ın belli etmemeye çalışmasına rağmen, ailesine duyduğu sevgi, saygının davranışlarından anlaşıldığını ifade eden Eroğlu, Rauf Denktaş'ın bir vatansever ve  Kıbrıs aşığı olduğunu da söyledi.

"BAĞIMSIZLIKTAN, EGEMENLİKTEN YANA DEVLETÇİ BİR DAVA ADAMI İDİ"

Eroğlu şöyle devam etti:

"Ama Rauf Denktaş tüm bunlardan da öte tam Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz  'Bağımsızlık benim karakterimdir' sözlerinde ifade ettiği gibi bağımsızlıktan, egemenlikten yana devletçi bir dava adamı idi.

Bu dava adamlığının bir gereği olarak çok iyi bir diplomat, çok iyi bir hatip çok iyi bir müzakereci, çok dirayetli bir Devlet adamı olduğuna inanıyorum. Bir televizyon söyleşisinde dinledim... 'Bana politikacı demeyiniz' şeklinde sözler söylüyordu. Ben bunların çok içtenlikle söylenmiş, çok doğru ifadeler olduğuna inanıyorum. Evet, Denktaş Bey için, değerli Kurucu Cumhurbaşkanımız için öncelikli olan dışa karşı sürdürülen Kıbrıs davası idi."

"GİRİT OLAYINDAN ÇOK ETKİLENMİŞTİ"

Eroğlu, Girit Türklerinin birlikte yaşadıkları Yunan komşuları tarafından nasıl kandırılarak mallarını sattıklarını, Uluslararası Güce nasıl aldandıklarını ve nasıl yerlerinden yurtlarından olduklarını anlatan Denktaş'ın "Dikkatli olmazsak, gevşer ve sağlam bir anlaşma yapmazsak gelecekte benzer bir tablo yaşayabiliriz" dediğini ve bunu her fırsatta dile getirdiğini anımsattı..

"GURUR DUYMALIYIZ"

Bıkmadan usanmadan her şeyi defalarca anlatan Denktaş'ın, temel hedefinin tekrar etmek suretiyle istediklerini halkın kafasına yerleştirmek olduğunu söyleyen Eroğlu, bugün Anavatan Türkiye yetkililerinin "O Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük Devlet adamlarından biridir" demesiyle Kıbrıs Türklerinin gurur duyması gerektiğini ifade etti.

"DÜNYADA PEK AZ LİDER DENKTAŞ KADAR SEVİLMİŞTİR"

Denktaş'ın 1948'den, 2012'ye kadar, yaklaşık 64 yıl Kıbrıs Türk Halkı için mücadele ettiğini, 1972'den 2005'e kadar 33 yıl boyunca önce Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanlığı, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanlığı, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanlığı ve son olarak da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yaptığını hatırlatan Eroğlu, bunların yürek, cesaret ve her şeyden önce büyük bir inanç gerektirdiğini kaydetti.

"Dünyada pek az lider Denktaş kadar sevilmiştir. Dünyada pek az lider Denktaş kadar Halkı'nın saygısını görmüştür." diyen Eroğlu, rakipleri ve karşıtlarının dahi ona saygı duyduğunu konusuna hakim olan bir "dava adamı" olduğunu karşısındakine kabul ettirebildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kimsenin Rauf Denktaş'ı uzlaşmaz, katı, Kıbrıs konusunun halledilememesinin başlıca sorumlusu olarak gösteremeyeceğini ifade ederek, bir uzlaşma olsun diye Denktaş'ın 1985-86 yıllarında, 1992-93'te 2001-2002-2003'te gösterdiği gayretlerin ve makul sınırlar içinde gösterdiği esnekliğin şahidi olduğunu bildirdi.

"RUMUN NİYETİNİN EŞİTLİK TEMELİNDE BİR ANTLAŞMA OLMADIĞINI GÖRÜYORDU"

1977-79 doruk antlaşmalarını imzalayan Denktaş'ın Rum'un niyetinin asla eşitlik temelinde bir antlaşma olmadığını gördüğü için halkına ve siyaset dünyasına Cumhuriyetin ilanı için önderlik yaptığını anlatan Eroğlu, "Denktaş Bey, Rum'un emellerini iyi tahlil ettiği için son nefesine dek, 'egemenlikten, Devlet'ten, Türkiye'nin güvencesinden ve Kıbrıs'la bağlantısından asla vazgeçmeyiniz' dediğini hatırlattı..

"DENKTAŞ'I DENKTAŞ YAPAN..."

Eroğlu şunları söyledi:

"Bu tarihi günde, bu en üzüntülü anımızda şunların altını bir kez daha çizmek isterim.Denktaş'ı, Denktaş yapan, onun  Anavatan Türkiye'nin Kıbrıs meselesinin içine çekilmesi için gösterdiği gayretlerdir.

TMT'nin kurulması ve Kıbrıs Türkleri arasında doğabilecek muhtemel liderlik kavgaları nedeniyle TMT'nin başına Anavatan Türkiye'den bir komutan getirilmesi konusunda ısrar etmesidir.1963'te Makarios'un Anayasal değişiklikler oyununa gelmemesi, Halkı uyandırması ve direnişe geçirmesidir. 1968 yılında başlayan toplumlararası görüşmeler sürecinde dik durmasıdır.

15 Temmuz 1974 Rum-Yunan darbesi sonrasında Türkiye'nin Ada'ya askeri müdahalesi için etkin çaba göstermesidir.

Rum tarafının üniter Devlet ısrarı karşısında 15 Kasım 1983'te KKTC'nin ilan edilmesi için gösterdiği dirayetli duruşudur. Gözlerini yaşama kapadığı ana kadar KKTC'nin varlığına ve devamına duyduğu inançtır."

"O'NU ÖZLÜYORUZ"

Denktaş'ın 13 Ocak günü hayata gözlerini yumduğunu hatırlatan Eroğlu, "Aradan çok kısa bir süre geçmesine karşın eksikliğini hissediyor, onu özlüyoruz." şeklinde konuştu.

Eroğlu, Denktaş'ın  bedenen ebediyete göçse de ruhen hep Kıbrıs Türkü ile olacağına inandığını belirterek Türk'üm diyen herkesin  onu sevgi ve minnetle anacağını kaydetti. Denktaş'ın "Evlatlarım beni Türk askerinin tekrar Kıbrıs'a ayak basmasını sağlayan adam olarak hatırlasınlar başka rahmet istemem..." dediğini de hatırlatan Eroğlu, halk olarak bu sözlerin öneminin idraki içinde kararlılıkla gereğini yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Eroğlu "Bir kez daha Allah gani, gani rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun..." dedi.

MÜZAKERELER

Müzakere sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs sorunun başlatanların Kıbrıs Rum'u ile Yunanistan olmasına karşın ambargolar altında yaşayanın Kıbrıs Türk halkı olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorunu çözülmeden Rum tarafının tüm Kıbrıs adına AB üyesi yapıldığını anımsatan Eroğlu, "Türkiye'ye ise AB üyeliği için 'Kıbrıs sorununu çöz' şartı konuyor. Kısacası anlaşmamanın günahını Kıbrıs Türk tarafı çekiyor" dedi.

BM Genel Sekreteri'nin 'End-Game'den söz ettiğini ve Rum tarafının AB üyesi olduktan sonra çözümün mümkün olmadığını söylediğini hatırlatan Eroğlu, "Kıbrıslıca" çözümün bulunamadığını ve garantörlerin de katılacağı çoklu konferansa Rum tarafının 'hayır' dediğini belirtti.

Rum tarafında şu anda görüşmelerden çok seçim tartışması olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu nedenle öze yönelik görüşme yapmanın bir anlamı olmadığını söyledi.

Bu zamanda yapılması gereken tek şeyin, komitelerin güven artırıcı önlemleri konuşması olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu "Yeni dönemde ucu açık müzakereler olmayacak. Biz ambargolar altında Rum tarafı ensemizde keyif çatmayacak. Onun için bizim bazı koşullarımız olacak. Yeni bir dönem yeni bir müzakere masası. Eğer anlaşma niyeti varsa bir haftada da anlaşma yapılabilir. Kıbrıs müzakerelerinde görüşülmeyen konu yok. Geriye kalan niyettir. Eğer niyet varsa bir haftada anlaşma sağlanabilir. Ancak Rumlar sadece alma derdinde" diye konuştu.

HACISALİHOĞLU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın ölümünün kendilerini çok üzdüğünü belirterek, kendisinin anısına bir konferans düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

Denktaş'ın verdiği mücadelenin henüz bitmediğini ifade eden Hacısalihoğlu, geçmişte olduğu gibi bundan böyle de Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin yanında yer alacaklarını vurguladı.

GÜMRÜKÇÜOĞLU

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da konuşmasında, mücadelelerde başarıların kolay elde edilmediğini söyledi.

"Yavru vatanın, Trabzon'da ayrı bir yeri vardır" diye konuşan Gümrükçüoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu Trabzon'da görmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

ONUR

Trabzon Belediye Başkan Vekili Nusret Onurise,  Türkiye'ye samimi ve gönülden bağlılığı ile Denktaş'ın bugünün ve geleceğin nesillerine ışık tuttuğunu belirterek, gerçek bir Türk milliyetçisinin aramızdan ayrıldığını söyledi.

Denktaş'ın son nefesine kadar KKTC'nin bağımsızlığı için mücadele verdiğini hatırlatan Onur, "Kendisi bunu son nefesinde bile dile getirmiştir" diye konuştu.

Trabzon halkının, Denktaş'ın verdiği hizmeti unutmayacağına vurgulayan Onur, O'nun verdiği mücadelenin bekçisi olacaklarını söyledi.

KIZILCIK

Trabzon Valisi Recep Kızılcık da yaptığı konuşmada, Denktaş'ın, Türklüğün alanda kazanıp masada kaybetmediğini gösterdiğini kaydetti.

Denktaş'tan, adalet, kardeşlik, hoşgörü ve birlikte yaşama adına öğrenilmesi gereken çok şey olduğunu anlatan Kızılcık, Kıbrıs'ta kurucu ana unsur olmanın çabası içerisinde  olduğunu söyledi.

Kızılcık, "Kendisi, hayatını bu yönde feda etti. Şüphesiz Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da çok uzun bir süreden beri, Denktaş'ın yanında destekçi olmuş, bayrağı yere düşürmeden bu mücadeleyi sürdürüyorlar. Bu mücadelenizde yalnız değilsiniz. Tüm Türk halkı, özellikle Trabzon halkının yanınızda olduğunu, ihtiyaç hissettiğinizde yardıma ve desteğe hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

(RU/KAR)   FOTOĞRAFLI

 
26 Mayıs 2012 Cumartesi 18:49
Okunma: 591
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu