Ana Sayfa » Kıbrıs » Trafik Etkinliği yapıldı...

Trafik Etkinliği yapıldı...

İnşaat Mühendisleri Odası Trafik ve Ulaştırma Komitesi ile Trafikte Kazasız Yaşam Derneği’nin “Trafik Sorunları ve Bilimsel Esaslara Dayalı Teknik Çözüm Önerileri” konulu etkinliği bugün gerçekleştirildi.

 
 
Trafik Etkinliği yapıldı...
İnşaat Mühendisleri Odası Trafik ve Ulaştırma Komitesi ile Trafikte Kazasız Yaşam Derneği’nin “Trafik Sorunları ve Bilimsel Esaslara Dayalı Teknik Çözüm Önerileri” konulu etkinliği bugün gerçekleştirildi. KTMMOB Konferans Salonu’nda saat 17.30’da başlayan etkinlikte İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan, Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Güven Yücener açılış konuşması; Dernek Onursal Başkanı ve Trafik Mühendisi Taner Aksu da “Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda Yaşanan Trafik Sorunları ve Bilimsel Esaslara Dayalı Teknik Çözüm Önerileri” hakkında sunum yaptı.

AKCAN

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan, inşaatın mühendisliğinin geniş bir alanı kapsadığını ve en önemli ana bilim dallarından birinin de Trafik ve Ulaştırma Mühendisliği olduğunu söyledi.

Bugünkü etkinliğin trafik haftası nedeniyle organize edildiğine işaret eden Akcan, teknik komitelerinin tamamlamış olduğu “Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda Yaşanan Trafik Sorunları ve Bilimsel Esaslara Dayalı Teknik Çözüm Önerilerinin” paylaşılmasının etkinliğin hedeflerinden biri olduğunu kaydetti.

Akcan, trafik ve ulaşımda yaşanan sorunları tespit etmek, çözüm önerileri bulup sunmak, toplumsal duyarlılığın ve bilincin arttırılması için herkese ortak çalışma yapılması çağrısında bulundu.

Ulaşım sisteminin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade eden Akcan, ülkede tek ulaşım şeklinin ise petrole dayalı karayolu ulaşımı olduğunu, bu seçeneğin dışa bağımlı olunan enerjinin giderek artması yanında, her geçen gün insanların rahatsız olduğu çevre problemlerinin artmasına da neden olduğunu söyledi.

Dünyada olduğu gibi ülke de trafik sorunlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Akcan, bir çok can ve mal kaybına neden olan bu sorunun çözümü için, altyapı yatırımlarından önce “Trafik ve Talep Yönetimi” seçeneklerinin öncelikli olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Akcan, ulaştırma yatırımlarının projelendirilmesinin önemini vurgulayarak, kullanılan malzemenin uzun vadeli, kaliteli, standartlara uygun olmasının denetlenmesi, altyapıda kullanılan malzemenin sürekli olarak laboratuar ve arazi testlerinin standartlara uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. belirtti.

YÜCENER

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Güven Yücener de konuşmasında, halktan gelen talepleri göz önünde bulundurarak, trafikle iç içe yaşandığının bilincinden hareketle trafikte yaşanan can ve mal kaybını en aza indirmek için uğraşan yetkililere yardım edebilmek amacıyla derneklerini kurduklarını söyledi.

Dernek içinde psikolojik destek, basın, eğitim ve hukuk birimlerinin katkılarıyla teknik bir komite oluşturduklarını anlatan Yücener, trafikte kaybedilen can ve sakatlık oranın  azaltılabilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

İnşaat Mühendisleri Odası’yla çalışmaktan mutlu olduklarını söyleyen Yücener, trafik haftası nedeniyle organize ettikleri etkinliği yıl boyu sürdürme kararlılığında olduklarını belirtti.

Yücener, “Yaptığımız çalışmalarla yılda 3-5 kişinin hayatını kurtarabilirsek, bundan duyacağımız haz büyük olacaktır” dedi.

HAVANİK

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Trafik Hizmet Birimi Yöneticisi Ahmet Havanik de, iki derneğin işbirliğinde düzenlenen etkinliğin kendilerini memnun ettiğine işaret ederek, etkinliğin trafik kazalarında farkındalık yaratılması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

2004 yılının en çok trafik kazasının yaşandığı yıl olduğuna dikkat çeken Havanik, 2004 yılından sonra ülkede “trafikte yol güvenliğinin” daha çok konuşulmaya başladığını kaydetti.

2005 yılı ve sonrasında yapılan etkinlikleri anımsatan Havanik, bu amaçla yapılan en önemli projenin Trafik Güvenliğini Geliştirme Projesi olduğunu söyledi.

Havanik, proje içinde yer alan güvenlik unsurlarını “kurumsal yapının güçlendirilmesi, verilerin toplanması ve analizi, eğitim, denetim, altyapı, taşıt muayeneleri, yasal mevzuatın geliştirilmesi, acil kurtarma” şeklinde özetledi.

Bakanlık olarak AB müktesebatına uyumlu çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Havanik, Bakanlık Trafik Ulaştırma Komisyon’un 2011 yılı hedefleri içinde, eğitim, denetim, yasal mevzuat ve altyapı çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Onursal Başkanı ve Trafik Mühendisi Taner Aksu, “Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda Yaşanan Trafik Sorunları ve Bilimsel Esaslara Dayalı Teknik Çözüm Önerileri” hakkında sunum yaptı.

 
7 Mayıs 2011 Cumartesi 12:02
Okunma: 837
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu