Ana Sayfa » Kıbrıs » Trafikle ilgili çalıştay yapildi.

Trafikle ilgili çalıştay yapildi.

Trafik Haftası’nın devam ettiği KKTC’de, AB finansmanıyla sürdürülen Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası çerçevesinde düzenlenen çalıştay, ülkenin yakıcı sorunlarından biri olan trafik kazalarının bir kez daha geniş boyutlu tartışılmasını sağladı.

 
 
Trafikle ilgili çalıştay yapildi.
Trafik Haftası’nın devam ettiği KKTC’de, AB finansmanıyla sürdürülen Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası çerçevesinde düzenlenen çalıştay, ülkenin yakıcı sorunlarından biri olan trafik kazalarının bir kez daha geniş boyutlu tartışılmasını sağladı. Bakanlar, milletvekilleri, polis, trafikle ilgili devlet birimlerinin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı çalıştayda konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, “ulusal trafik güvenliği eylem planı”nı artık gündeme taşımak zorunda olduklarını söyledi.

Çalıştayın moderatörü, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve kampanyanın eğitim uzmanı, eski milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da, KKTC trafiğindeki sorunların çözüm önerilerini açıklarken, dinamik bir örgütlenme ve basit hiyerarşi yanında, acil olarak ulusal trafik güvenliği eylem planı hazırlanarak, kısa, orta ve uzun vadeli takvimler oluşturulması gerektiğini ifade etti.

“Trafik kurallarına uyumaya söz verdim” sloganıyla, Piri Group tarafından yürütülen AB finansmanlı “Trafik ve Yol Güvenliği Eğitimi ve Kampanyası” kapsamında bugün Lefkoşa Merit Hotel’de düzenlenen çalıştaya, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Maliye Bakanı Ersin Tatar, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, CTP milletvekilleri Kadri Fellahoğlu ve Teberrüken Uluçay, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, polis, bazı bakanlıklar ve belediyelerden temsilcilerle sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Piri Group Direktörü Dr. Serap Oğuz Tanatar, projeyle ilgili bilgiler aktardı ve toplumu bilgilendirip bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

ILICALI: “DÜNYADAKİ ÖLÜMLERİN YÜZDE 23’Ü TRAFİK KAZALARINDAN”

Çalıştayın moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Karayolu güvenliği için eğitim ve diğer bileşenlere bakış” konulu sunumunda, AB’de 2020 yılına kadar trafik kazalarında yüzde 50 azalmanın hedeflendiğini kaydetti. Dünyadaki ölümlerde trafik kazalarının yüzde 23 paya sahip olduğunu belirten Ilıcalı, dünyadaki trafik kazalarını azaltma hedefli kampanyalardan örnekler verdi.

Trafik kazalarının azaltılması için insana görev düştüğünü vurgulayan Ilıcalı, Kıbrıs için stratejik hedefin “kaza sayısının, kazaların şiddetinin ve kazalarda ölenlerin sayısının azaltılması olduğunu ifade etti.

Karmaşıklığın ve iletişim sorunlarının başarıyı engelleyen faktörler olduğunu belirten Ilıcalı, pratik önerileri arasında “dinamik örgütlenme ve basit hiyerarşi; acil olarak ulusal trafik güvenliği eylem planının hazırlanması; tüm çalışmaların kısa, orta ve uzun vadede takvime bağlanması ve izlenmesi” maddelerini de sıraladı.

Prof. Dr. Ilıcalı, tüm yasaların AB mevzuatına uygun hale getirilmesi; sürücü kurslarının eğitim işlevini tam olarak yerine getiren kurumlar olmasının sağlanması, ehliyet sınavlarında psikoteknik değerlendirme yapılması, altyapı ve eğitimin önemini anlattı.

Mustafa Ilıcalı, yol güvenliği bilincinin artmasının başarıda çok önemli yer tuttuğunu kaydetti. Ilıcalı, mecliste trafik kazalarını azaltmak için bir çalışma başlatılmasını da önerdi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar, bir canın her şeye bedel olduğunu ifade ederek, trafik kazalarını önleme çabaları çerçevesinde eğitim sürecinin devam etmesi gerektiğini vurguladı ve çalıştayın bu açıdan önem taşıdığını söyledi.

Trafikte imkanlar ölçüsünde yeni sistemlerin uygulandığını; yıllık ölüm oranının 80’lerden 40’lara düşürüldüğünü belirten Tatar, dairelerin koordinasyonunun da önemli olduğunu kaydetti.

Tatar, medyanın da trafik konusunu sürekli gündemde tutmasını istedi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, “Ülkede trafik yetki karmaşası içinde” diyerek, yetkilerin bir bakanlık altında toplanması gerektiğini ancak bu karmaşa var diye kimsenin kendini sorumluluktan soyutlayamayacağını söyledi.

Saner, göreve geldiği günden beri trafikte yol haritası çizmeyi görev bildiğini ve bunun için çalıştığını kaydederek, yapılanları anlattı.

KKTC’deki tüm yolların tanımlamasının yapıldığını bildiren Bakan Saner, bunu yaparken trafiğin soldan seyrettiği ülkeleri iyi gözlemlediklerini kaydetti. Saner, Lefkoşa-Güzelyurt yolundaki çember ve kavşakların ve Dörtyol-Mağusa-Geçitkale kavşağının özellikle yabancı sürücüler için sorun yarattığını ve ciddi kazalar yaşandığı belirterek, Dörtyol- Mağusa-Geçitkale yolundaki sorunu alt ve üst geçitlerle çözmek için kaynak arayışını sürdürdüklerini ifade etti.

Saner, eğitim düzeyi yüksek bir ülke olan KKTC’de trafik kazalarındaki kötü durumun kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, standartlara uygun, iyi yollar yapılması gerektiği görüşüne katıldığını söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, oto korkuluk çalışmaları hakkında bilgi verirken, mesafe ve açılara çok dikkat edildiğini; Mağusa-İskele yolunda ilk kez ülkeye getirilecek New Jersey korkuluklar için test yapılacağını bildirdi ve bu etkinliğe toplantıda bulunanları da davet etti.

Bu çalışmayla herkesin hayatının ne kadar önemli olduğu mesajı vereceklerini dile getiren Ersan Saner, Karayolları için bu yıl bütçede 7.5 milyon TL ayrıldığını; ihalesi yapılan işlerin ise 22.5 milyon TL’ye ulaştığını, bu bedeli TC Yardımlarından geçen yıl kullanılmayan ihale bedellerini aktararak sağladıklarını anlattı.

Karayollarındaki aydınlatma çalışmalarına değinirken, 9 ayda 40 kilometrelik yolun aydınlatılacağını belirten Saner, Lefkoşa-Girne yoluyla, ilk kez iki şehir arasının aydınlatılmış olduğuna işaret etti ve Lefkoşa-Güzelyurt yolunun aydınlatılmak için de kaynak arayışına başladıklarını bildirdi.

Saner, “Böylece 141 kilometrelik bölünmüş yolun yüzde 70’ini aydınlatmış olacağız. Projelerimiz keşif ve metrajlarıyla önümüzde, bunlar için 250 milyon TL gerekiyor ” dedi.

Ülkedeki tüm bölünmüş yollarda toplam 12 alt ve üst geçit, New Jersey tipi korkuluklarla bölünme ve aydınlatma öngördüklerini dile getiren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, metal oto korkuluklar yerine çima denilen metal halatları kullanmak istediklerini ancak arada ciddi bir maliyet farkı bulunduğunu kaydetti.

Saner, “Ulusal trafik güvenliği eylem planını gündemimize taşımak zorunda olduğumuzu ben de teyit ediyorum” diyerek, bunun kaçınılmaz olduğunu, Türkiye ve AB’yle birlikte çalışmalar yapılabileceğini anlattı.

Yollardaki sürat denetimlerinde bir ilki daha yapacaklarını belirten Ersan Saner, ara yol bulunmayan güzergahlarda, araçların iki nokta arasındaki ortalama süratini ölçecek sistemin (spot to spot) uygulanacağını; bu amaçla Hollanda’da teknik çalışmalara katıldıklarını; bu uygulamanın süratten kaynaklanan ölümlü kazaların azalmasında önemli rol oynayacağını düşündüğünü ifade etti.

Saner, proje için AB’ye ve Piri Group’a teşekkür ederek, konuşmasını “İyi araba kullanma sanatının direksiyona hakimiyet sanatı değil, kurallara uyma sanatı olduğunu tespit ettiğimiz gün, kazalar inişe geçecektir” diye tamamladı.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, 20 yıldır ülkede trafikten sorumlu makamın hangisi olduğunu sorusunun sorulduğunu ve karmaşa yaşandığını belirtti.

Avcı, ülkedeki hiçbir hatanın sorumluluğunu devletin üstlenmediğini, hep vatandaşın suçlandığını; oysa mahkeme kararıyla ölümlü kazalarda bir kez bile olsa sorumlunun devlet olduğu vurgulansa, devletin de gereğini daha ciddi yapacağını söyledi.

Devletin eksik ve hatalarından, açtığı çukurları doldurmamaktan sorgulanmıyorsa, yol alınamayacağını kaydeden Turgay Avcı, trafik eğitiminin ise ilkokuldan itibaren daha iyi verilmesi ve eğitimin kültür haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

“Alkollü sürüşün zararını 18 yaştan sonra öğretmeye kalkarsak çok geçtir” diyen Avcı, polisin kaza nedenlerini daha şeffaf açıklamasını ve AB üyeliği hedefleniyorsa, tüm AB kurallarına tam uyulmasını istedi.

FELLAHOĞLU

CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, insanların ortak sorunu haline gelen trafikte siyaset olamayacağını belirterek, trafik altyapısında hâlâ ciddi sorunlar bulunduğunu; birçok önlemin ölümlü kazalar yaşandıktan sonra alındığını söyledi.

Buna örnek olarak bariyerleri gösteren Fellahoğlu, trafikte eşgüdüm ve koordinasyonun önemine işaret etti.

Fellahoğlu, trafik denetimlerinin eğitici olması gerektiğini de vurgulayarak, “Toplumdaki ceza yazmak için denetim yapıldığı inancını değiştirmek lazım” dedi.

ULUÇAY

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, trafik ve yol güvenliğine yönelik adımların bütçelerde yeterli kaynağın ayrılmasıyla atılabileceğine işaret ederek, trafiğin dinamik bir süreç olduğunu söyledi.

Uluçay, ölümlü kazaları azaltmanın hedef olduğunu ancak bununla işin bitmeyeceğini belirterek, rahat ve huzurlu bir trafik için herkesin farkındalığının yükselmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak eksikliği yüzünden yollardaki güvenlik önlemlerinin geç alındığını belirten Teberrüken Uluçay, bu anlayışın değiştirilmesini; kaynak olduğu sürece standartlara uygun yollar yapılmasını istedi.

TAÇOY

UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, trafiğin, herkesin korkulu rüyası olduğunu vurguladı. “Başka canlar kaybetmemek için herkes bir şeyler yapmalı” diyen Taçoy, dağınık yapıyla hiçbir yere varılamayacağını, trafikten sorumlu birden çok bakanlık bulunduğunu, yetkileri bir yerde toplamak gerektiğini söyledi.

Taçoy, ehliyet sisteminin zaman zaman siyasi suiistimal ve dedikodusu yapıldığını belirterek, ehliyet alma sürecinin iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hasan Taço, İçişleri Bakanı başkanlığındaki Trafik Komisyonu’na belediyelerden yeterli bilgi aktarılmaması konusunda da sitemini ifade etti.

GÜMÜŞ

Polis Genel Müdürlüğü Trafik Müdür Yardımcısı Faik Gümüş, “trafik önceliklerimizin neresinde” sorgulaması yapmak gerektiğini belirterek, bu konu önceliklerin üst sıralarına konulması halinde bir yere gelinebileceğini söyledi.

Gümüş, ehliyet sisteminin ellendiğini; AB uyumlu araç muayene merkezi yapımının sürdüğünü, polisin gezici araçla tüm ilkokullara yönelik eğitim çalışmalarının devam ettiğini anlatarak, trafikteki tüm çalışmaların eşgüdümlü olması halinde bir yere varılabileceğini kaydetti.

2004’ten bugüne ölümlü kazaların yüzde 50 azaltıldığını bildiren Faik Gümüş, bunun da doğru yolda olunduğunu gösterdiğini; beş yıl önce yanlış diyemediklerine bugün yanlış diyebilerek çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

HAVANİK

İçişleri Bakanlığı Trafik Birimi yöneticisi Ahmet Havanik, trafikle ilgili komisyona değinerek, projelerin başarılı olabilmesi için siyasi iradenin şart olduğunu vurguladı.

Trafikle ilgili çalışmalarda bilimsel veriler üzerinden gitmek gerektiğini kaydeden Havanik, 2004’ten bugüne sağlanan gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

MEHMET AVCI

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, eğer standartlara uyulmazsa KKTC ehliyetlerinin 2013’ten itibaren AB ülkelerinde tanınmayacağını; 2015’ten itibaren de araçların yurt dışına çıkamayacağını söyledi.

Bugüne dek trafiği menfaat gruplarının düzenlediğini savunan Avcı, sigorta sisteminin, kazaları önlemek için çalışmadığı görüşünü ifade etti.

Avcı, trafikteki sorunlara değinirken, sigorta ve ehliyet sisteminin bir türlü değiştirilemediğini belirterek, trafik kazası ifadesi yerine trafikteki çarpışmalar ifadesini kullandı ve bundan herkesin sorumlu olduğunu dile getirdi.

 
3 Mayıs 2011 Salı 17:37
Okunma: 1024
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu