Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Triple Five Şirketler Grubu Başkanı Germezian Yarın Hristofyas'la Görüşecek...

Triple Five Şirketler Grubu Başkanı Germezian Yarın Hristofyas'la Görüşecek...

Lefkoşa, 3 Mart 12 (T.a.k): Güney Kıbrıs'a Çeşitli Sektörlerde Yatırım Yapması Beklenen Amerika-kanada-israil Ortaklı Dev Yatırım Firması "triple Five" Şirketler Grubu Başkanı Nader Germezian'ın, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas İle Yarın Başkanlık Konutunda Bir Araya Geleceği İfade Edildi..

 
 
Triple Five Şirketler Grubu Başkanı Germezian Yarın Hristofyas'la Görüşecek...
Rum gazetelerinden Fileleftheros, "Germezian'ın Planları Ne ve Yarın Başkana Ne Söyleyecek" başlığıyla ilk sayfadan yayımladığı haberinde, geçmişte Rum Yönetimine doğal gaz konusunda öneri sunmuş olan Triple Five adlı şirketin başkanı olan Germezian'ın yarın Hristofyas'la "çok ümit verici" bir görüşme yapacağını, bu arada Germezian'ın hali hazırda Maliye Bakanı Kikis Kazamias ile bir araya geldiğini yazdı.


Haberine iç sayfalardan "Triple Five'tan Üçlü Oyun... Finans, Enerji ve Turizm Konularında Yatırımlar" başlıklarıyla devam eden gazete, Germezian'ın Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'la yarın akşamüzeri gerçekleştireceği görüşmenin; Maliye Bakanı Kazamias, bakanlığın üst düzey yetkilileri aynı zamanda Rum Merkez Bankası Başkanıyla uzun süredir yapılan temas ve görüşmelerin sonucu olduğunu belirtti.


Triple Five'ın niyetlerinden ilkinin, 500 milyon Euro değerinde Rum tahvili satın alınması taahhüdüyle alakalı olduğunu yazan gazete, 300 milyon Euro değerinde tahvilin birincil piyasadan, geriye kalan 200 milyon Euro değerindeki tahvilin de ikincil piyasadan alınacağını belirtti.


Bunun Germezian'ın kişisel kararı ve ısrarıyla gerçekleşmekte olduğunu kaydeden gazete, en az iki uluslararası yatırım danışmanlığı firmasının şirkete, Rum tahvillerine yatırım yapmayı tercih etmemesi konusunda görüş sunduklarını ifade etti.


Gazete, Germezian'ın ise bu kararını; Rum ekonomisine yönelik bir güven göstergesi olarak addetmekte olduğunu belirtti.


Bununla birlikte gazete, "Ruoy Chai International Group'un" başkanının turizm, ticaret ve 500 milyon Euro değerindeki Rum tahviline yatırım yapma konusundaki kısa zaman önceki kararının, Triple Five şirketler grubu başkanı Nader Germezian ile işbirliğinin sonucu olduğuna işaret etti.


"TRİPLE FİVE'IN ESAS HEDEFİ ENERJİ..."


Enerji konusunun Triple Five şirketler grubunun esas hedefi olduğunu belirten gazete, şirketin iki yıldır "Kıbrıs'taki" enerji sektörüne yatırımda bulunmak için yoğun bir ilgi göstermekte olduğunun altını çizdi.


Triple Five'ın enerji konusunda Rum hükümetine yönelik bir dizi önerisini ele geçirdiğini kaydeden gazete, güvenilir kaynaklara dayanarak, Triple Five'ın şu an Rum Yönetiminin çıktığı ikinci tur ihale çerçevesinde, ya tek başına ya da başka bir Avrupa deviyle ortaklaşa talep edeceği "bazı parsellere" göz diktiğini belirtti.


Şirketin milyonlarca Euro karşılığında "bölgeyle" ilgili sismografik ve başka verileri satın aldığını ve bunları analiz ettiğini kaydeden gazete, şirketin ABD ve Kanada'da 2 bin 500'den fazla petrol kuyusuna sahip olduğunu aynı zamanda ABD, Kanada, Kuzey Denizi, Moğolistan, Çat ve Kongo'da ise hidrokarbon yatakları araştırma ve bunlardan istifade etme haklarına sahip olduğunu vurguladı.


Hristofyas ile Germezian'ın yarın gerçekleştireceği görüşmede ortaya konacağı kesin olarak kabul edilen konulardan birinin de turizm olduğunu ifade eden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, şirketin Rum tarafıyla işbirliğinde bulunmak için birtakım jestlerde bulunmayı planladığını kaydetti.


Şirketin "West Edmonton Mall, Mall of America ve American Dream" adlı alışveriş merkezlerlerine sahip olduğunu yazan gazete, Güney Kıbrıs'ın ABD'de bu alışveriş merkezleri aracılığıyla tanıtılabileceğine dikkati çekti.


Germezian'ın Hristofyas'ı Güney Kıbrıs'a bu yıl için Japonya'dan 50 bin ve Çin'den 50 bin turist getirmeye hazır olduğu konusunda bilgilendireceğini yazan gazete, şirketin yeni satın aldığı üç adet Boeing 777 uçağının bu amaç için tahsis edileceklerini ekledi.


Germezian'ın Güney Kıbrıs'a turist taşınması konusunda şirketlerine direktifler verdiğini de kaydeden gazete, Triple Five'ın önerisinde, devlet havayolunun güçlenmesi amacıyla, turist taşınması için Kıbrıs Havayollarına birkaç bin rezervasyon yapılması öngörüsünün yer aldığını da belirtti.


Triple Five şirketler grubunun, Germezian ailesi tarafından Kıbrıs'ta bankalar kurulması için aylardır Rum Merkez Bankasıyla temaslarda bulunmakta olduğunu da kaydeden gazete, Hristofyas ile yarın gerçekleştirilecek olan görüşmenin akabinde, Germezian ile Kazamias'ın kısa bir açıklamada bulunma ihtimalleri olduğunu kaydetti.


"TRİPLE FİVE KATAR YATIRIMI İÇİN DE HAZIR"


Bu arada gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Triple Five şirketler grubu başkanı Nader Germezian'ın Rum Maliye Bakanlığını; Lefkoşa'nın Güney'inde bulunan Hilton Oteli karşısında yapılması planlanan Katar yatırımı konusunda Rum kesimi ile Katar arasındaki görüşmelerin resmen çıkmaza girmesi durumunda, bu yatırımla ilgilenmekte olduğu konusunda bilgilendirdiğini de belirtti.


Gazete, Triple Five'ın Rum makamlarını, böyle bir durumda anlaşmanın müzakeresinin Rum Tapu Dairesinden yapılan arazi değerlendirmesi temel alınarak yapılmasını kabul ettiği konusunda bilgilendirdiğini de ekledi.


Haberde, Rum kesiminin isteğinin de bu yönde olduğu anımsatıldı.


"TRİPLE FİVE AİK İÇİN DOĞAL GAZ GETİRMEKLE İLGİLENDİ"


Alithia gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Kanada'nın büyük şirketlerinden olduğunu belirttiği Triple Five'ın, Güney Kıbrıs'ta iş yapmakla ilk kez ilgilenmediğini yazdı.


Habere göre, Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) üyelerinden Tasos Yapanis, Triple Five isimli şirketin, Rum Elektrik Kurumu AİK'in ihtiyaçları için doğal gaz tedarik edilmesi konusunda geçmişte gecikmiş teklifte bulunan 3 şirketten biri olduğunu belirtti.


Kendisinin de aralarında bulunduğu DEFA üyelerinin, kamu yararı için gecikmiş tekliflerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini savunduklarını söyleyen Yapanis, ellerindeki bilgilerin, Triple Five'ın Rum tarafının Shell ile vardığı mutabakattan daha ucuz bir ihale teklifinde bulunduğu yönünde olduğunu kaydetti.


Ancak Yapanis, hükümetin o zaman kendilerine ulaşan bilgilerin geçerli olup olmadığını araştırmalarını ve geç yapılan teklifleri açmalarını kabul etmediğini söyledi.


Politis gazetesi ise "Triple Five Turist de Getiriyor... Triple Five'ın Temasları ve Açıklamaları Yarın" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Kanadalı yatırım devi Triple Five'ın Güney Kıbrıs'ta yapmayı planladığı yatırımlarla ilgili habere yer verdi.


Gazete, elindeki bilgilerin, Triple Five şirketinin adaya bu yıl 100 bin, gelecek yıl ise 200 bin turist getirme konusundaki taahhüt/niyetinden söz etmekte olduklarını yazdı.


Kanadalı şirketin Kıbrıs'a yönelik yatırım ilgisinin, Rum hükümeti sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından dün teyit edildiğini kaydeden gazete, Stefanu'nun Triple Five yetkililerinin yarın Güney Kıbrıs'ta gerçekleştireceği temasları doğruladığını da ekledi.


Şirketin niyetinin Güney Kıbrıs'a ABD veya Kanada'dan değil Avrupa'dan turist getirmek olduğunu yazan gazete, şirketin Güney Kıbrıs'ta otel satın alma veya inşa etme niyetleri bulunduğunu da belirtti.


Bu arada gazete, İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin, 2010 yılında, Germezian ailesinin mal varlığının değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu tahmininde bulunduğunu sözlerine ekledi.


"ÇİNLİ YATIRIMCILAR RAHATSIZ"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Larnaka eski havaalanına yatırım yapmakla ilgilendiklerini belirten Çinli yatırımcıların, konunun basına yansımasının ardından, Rum tarafındaki çeşitli unsurların konuyla ilgili açıklamalarından oldukça rahatsız olmuş göründüklerini yazdı.


Çinli yatırımcıların konuyla ilgili olarak havaalanı işletmecisi Hermes Airports ile müzakerelerde bulunmakta olduklarını kaydeden gazete, Rum Yatırım Geliştirme Ajansı (CIPA) başkanı Hristodulos Angastiniotis'in, Çinli yatırımcıların müzakerelerin devamı için önümüzdeki Pazartesi günü yeniden adaya geleceklerini söylediğini ekledi.


(İY/HA)                    


 
13 Mart 2012 Salı 12:26
Okunma: 590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu