Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troika Temas Ve Taramalarını Sürdürüyor...

Troika Temas Ve Taramalarını Sürdürüyor...

İşverenler Eşel Mobil'in Kaldırılmasını İstedi Sendikalar Tepkili.

 
 
Troika Temas Ve Taramalarını Sürdürüyor...

TROİKA MEMORANDUM İMZALANMADAN PARA VERMEYİNCE RUM YÖNETİMİ KİT'LERDEN LİKİDİTE TALEP ETTİ

TROİKA HİDROKARBON REZERVLERİ HAKKINDA DA BİLGİ ALDI

HRİSTOFYAS: "ŞİRKETLER VERGİSİ HAYAT MEMAT MESELESİ"

RUSYA'DAN İKİNCİ KREDİ İÇİN HALEN UĞRAŞIYORLAR

Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.A.K.):  Rum yönetiminin,  Avrupalı ortaklarından mali destek talep etmesi üzerine Pazar günü Güney'e giden 30 kişilik Troika heyeti, Rum ekonomisini tarama çalışmalarını sürdürüyor. Heyetin dün Rum işveren örgütleri ve Meclis Maliye Komitesi ile temaslarıyla ilgili haberler bugünkü gazetelerde geniş yer buldu.

Fileletheros "Eşel Mobili Troika'ya Verdiler... İşveren Örgütleri Mekanizmadan Önce Savaş Açtı... Sendikalar Troika Heyetiyle Bugün, Sert Mesajlarla Görüşecek" başlıklı manşet haberinde Rum tarafında yürürlükte bulunan Eşel Mobil sisteminin kaldırılması konusunu daha Troika heyeti gündeme getirmeden Rum işveren örgütlerinin ortaya attığını ve kaldırılmasını istediğini yazdı.

Gazete Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkililerinden oluşan heyetin dün görüştüğü İşveren ve Sanayiciler Örgütü (OEV) Başkanı Filios Zahariadis ile Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Fidias Pilidis'in eşel mobilin kaldırılmasını gündeme getirdiğini, Troika'nın bu görüşlerini benimsediklerini yazdı.

Gazete  bu duruma ilk tepkinin de Rum Solcu İşçi Sendikaları Federasyonu'ndan (PEO) geldiğini yazdı.

Habere göre PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis "Eşel Mobil sistemini değiştirecek veya tahrip edici şekilde altını oyacak her türlü düzenlemeyi reddediyoruz" dedi.

Troika'nın Rum işveren örgütleriyle dün yaptığı görüşmede Eşel Mobil sistemi dışında, Rum ekonomisinin yapısal sorunları, kamunun yeniden yapılandırılması, memur sayısının azaltılması konuları da ele alındı.

Gazete şu ana kadarki gelişmelerden; kamu ve özel sektörden binlerce memuru ilgilendiren Eşel Mobil sisteminin; Güney Kıbrıs'a mali yardım verilmesi memorandumu üzerinde uzlaşılmasına kadar Troika ile yapılacak yoğun müzakerelerin konusu olacak göründüğüne dikkat çekti.

Aynı gazete "Velculescu Siyasi Uzlaşı İstiyor... Ay İçinde Daha Katı Şekilde Gelecekler" başlığıyla yansıttığı haberinde ise Troika'nın dün Rum Meclisi Maliye Komitesi'yle görüştüğünü, Troika'nın IMF kanadına başkanlık etmekte olan Delia Velculescu'nun Komite'ye ekonomik tedbirlerin Güney'e dayatılmayacağını, Rum yönetimiyle istişare edilerek kararlaştırılacağı mesajını verdiğini yazdı.

Gazete dün basına kapalı gerçekleştirilen Maliye Komitesi-Troika görüşmesinde Komite üyelerinin Troika heyetini; Rum ekonomisinin bugün yaşamakta olduğu sorunların Rum bankalarının Yunanistan bankacılık sistemi mağduru olmaları ve Yunan kamu borcunun tıraşlanmasından kaynaklandığını dikkate almaya çağırdığını yazdı.

Habere göre Maliye Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos Komite'nin Troika'ya yaptığı bilgilendirmenin; iyileştirme tedbirleri, yapısal reformlar ve Avrupa Komisyonu'nun tavsiyeleri, orta vadeli bütçe çerçevesi ve bankacılık alanıyla ilgili yasal düzenlemeler ana başlıklarında yapıldığını söyledi.

AB'nin tavsiyelerini ciddiye aldıklarını ve siyasi partilerin; bu tavsiyelerin yerine getirileceğini taahhüt ettiğini anlatan Papadopulos "Kıbrıs Yunan borcu ve tahvillerine yapılan tıraşlamadan büyük haksızlığa uğradı, bu tıraşlama Kıbrıs bankalarına 4 milyar Euro'ya maloldu" dedi.

Politis Nikolas Papadopulos'un Troika üyelerine ayrıca Rum yönetiminin ve kendisinin inisiyatifiyle 2009 itibarıyla meclis tarafından alınan kararların bir listesini verdiğini yazdı. habere göre alınan kararlar listesinde şunlar da var:

"Kamu'da iki yıllığına zam ve eşel mobilin dondurulması; kamudaki boş kadroların kaldırılması; yeni işe alınanların baremlerinin düşürülmesi; kamu emeklilerinden yüzde 3 katkı alınmasının ihdası ve  kamuda 2 bin 500 Euro maaş alanlardan iki yıllığına yüzde 2,5 katkı alınması; yıllık geliri 60 bin Euro'nun üzerinde olanlardan alınan gelir vergisinin yüzde 30'dan 35'e çıkarılması; 2011'de ek mesailerin yüzde 5, 2012'de yüzde 20 azaltılması, vardiya kurumunun ihdası; Eşel Mobil'in yeninde yapılandırılması diyaloğunun devamı ve münavebe kurumunun ihdası."

Fileleftheros haberinin "Kıbrıs'ın İhtiyaçları Henüz Hesaplanmadı" başlığıyla ayırdığı bölümünde Troika'nın Güney'deki temas ve çalışmalarını yarına kadar tamamlayıp ayrılacağını ancak ay ortasında ve muhtemelen 16 Temmuz'da, müzakerelere başlamak üzere geri döneceğini belirtti.

Temaslarının bugünkü bölümünde Rum sendikaları ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelecek Troika heyetinin Rum Maliye, Ticaret ve Çalışma bakanlarından oluşan Bakanlar Komitesi'yle ilk temasını dün sabah gerçekleştirerek planladığı çalışma yöntemi hakkında bilgi verdiğini yazdı.

Habere göre Rum Bakanlar Komitesi; destek paketi içerisinde sosyal uyum ve çalışma barışının da güvence altına alınması gerektiği görüşünü ortaya koydu. Bu görüşmede AB'nin vereceği finansman miktarı ele alınmadı. Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis finansman miktarının; verilerin değerlendirilmesi ve bunun ardından Rum yönetimiyle yapılacak müzakerelerden sonra belirleneceğini anlattı.

Şarlis IMF temsilcisinin; Rum Merkez Bankası'nda yaptığı toplantıda Rum bankalarının gerçek ihtiyacının 10 milyar Euro'ya ulaştığını söylediği yolunda dün Rum basınına yansıyan haberleri yorumlarken, bankaların ihtiyaç duyduğu meblağın hiç ele alınmadığını söyledi ancak Güney Kıbrıs'ın 2014'e kadarki bütçe ihtiyaçlarının 4 milyar Euro civarında olduğunu söyledi.

KISA VADELİ 250 MİLYON EURO'LUK İÇ BORÇLANMA

Fileleftheros Vasos Şarlis'in; kamu borcu için 250 milyon Euro'luk iç borçlanmaya gitme kararı aldıkları açıklamasını ise "İç Piyasadan 250 Milyon Euro Borçlanma... Hedef Kamu Borcunun Finansmanı" başlığıyla yarıca yansıttı.

Habere göre Rum Maliye Bakanlığı tarafından kararlaştırılan 3 ay vadeli iç borçlanma 12 Temmuz'da iç piyasaya (kurumlara) devlet tahvili satışıyla gerçekleştirilecek. Tahvillerin faiz oranı, satış işleminin gerçekleştirilmesinden sonra açıklanacak.

Gazete Maliye Bakanlığı'nın daha önce de 30 gün vadeli, yüzde 4,5 faizle 200 milyon Euro'luk kısa vadeli iç borçlanmaya gittiğini hatırlattı.

Politis manşet haberini "Ağustos'a Kadar Yarım Milyar Euro'luk Delik... Hristofyas Şirketler Vergisini Kırmızıçizgi Olarak Belirliyor... Rus Kredisiyle İlgili Sondajlar Halen Sürüyor... Troika Doğalgaz Rezervleriyle İlgili Bilgileri İstedi... IMF Temsilcisi Siyasiler Açısından Sancılı Süreçten Söz etti" başlık ve spotlarıyla aktardı.

TROİKA MEMORANDUM İMZALANMADAN PARA VERMEYİNCE RUM YÖNETİMİ KİT'LERDEN LİKİDİTE TALEP ETTİ

Gazete Rum Maliye Bakanlığı'nın, devlet tahvillerinin yeniden finansmanı konusun da program dışında bulunduğunu, ortamın kötüleşmesinin de Güney Kıbrıs'a mali yardım verilmesi konusunda Troika ile müzakerelerin başlayacağı Ağustos ayına kadar hazinede yarım milyar Euro'luk delik yarattığını vurguladı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum yönetiminin dün öğle saatlerine kadar, gelecek hafta sonu ödeme yapamayacak durumda olduğunu ve bu bağlamda Güney'deki KİT'lerin fazlalarını kullanmaya karar verdiğini yazdı.

TROİKA HİDROKARBON REZERVLERİ HAKKINDA DA BİLGİ ALDI

Politis "Troika, Troikamız Hakkında Bilgi Aldı... Kasinis Avrupalılara Doğalgz Rezervleri, Terminal ve Boru Hatları Hakkında Bilgi Verdi" başlıklı haberinde Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis'in dün Troika heyetinde, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği "münhasır ekonomik bölgede" bulunan hidrokarbon rezervi ve Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelere ihracıyla ilgili altyapıların oluşturulması konusunda bilgi verdiğini yazdı.

Habere göre Troika üyelerinin Rum Ticaret Bakanlığı, Enerji Dairesi, Enerji Düzenleme Kurulu (RAEK) yetkilileriyle, Maliye Bakanlığı yetkilileri huzurunda dün gerçekleşen görüşme sırasında yapılan Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis ve RAEK Başkanı Yorgos Şammas tarafından bilgilendirme yaklaşık bir saat sürdü.

Gazete Troika'nın Rum yetkililere, Avrupa içerisinde en pahalı elektriği kullanan Güney Kıbrıs'ın elektrik tarifesi; elektrik tüketici grupları arasında çapraz sübvansiyon uygulanıp uygulanmadığı ve enerji piyasasının rekabete açılma oranıyla ilgili sorular sorduğunu belirtti.

Habere göre en uzun analizi Kasinis, hidrokarbon yatakları bulunması konusunda yaptı. Hidrokarbon yataklarının toplam değeri sorulduğunda şimdilik böyle bir değerlendirme yapılamayacağını söyleyen Kasinis yatırım projelerinin halen yapım aşamasında bulunduğunu, piyasa bulunması, yabancı yatırımcı çekilmesi ve başka parsellerden çıkarma işlemleriyle birlikte çok daha büyük yataklar saptanabileceğini söyledi.

Solon Kasinis Noble Energy şirketi tarafından sunulan ve şirket ile Rum Bakanlar Kurulu'nca atanan teknokratlar grubu arasında müzakerelerin dün başladığı projeye dayanarak boru hattı ve terminal inşaatıyla ilgili nihai yatırım kararının 2015'te verileceğini, inşaata da aynı yıl içerisinde başlanacağını belirtti. Kasinis Noble'ın, doğalgaz boru hattının döşenmesi çalışmalarının, bazı yatırım kararlarının alınmasının ardından, 38 ay, terminal inşaatının ise 46-48 ay süreceğini ve bu tesislerden doğalgaz ihracatına (en iyi şartlarda) 2019 içerisinde başlanacağını değerlendirdiğini söyledi.

HRİSTOFYAS: "ŞİRKETLER VERGİSİ HAYAT MEMAT MESELESİ"

Aynı gazete haberinin "Şirketler Vergisi, Hayat Memat Meselesi... Başkan Hristofyas Troika'yla Müzakerelere Kırmızıçizgi Çekti" başlığıyla ayırdığı bölümünde ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın dün Strazburg'ta Avrupa Parlamentosu Başkanı'yla birlikte düzenlediği basın toplantısında şirketler vergisi rejimini idamesini Güney Kıbrıs için hayat memat meselesi olarak gösterdiğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, Troika ile müzakereler çerçevesinde şirketler vergisi oranının değiştirilmesini kabul etme olanakları olmadığının altını çizerek "Destek mekanizmasına giriş müzakereleri çerçevesinde bu konuya dokunulmaması için ülkem savaş verecek çünkü bizim için hayat memat meselesidir" ifadesini kullandı.

Şirketler vergisinin yüzde 10'dan, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 15'e yükseltilmesini kabul etmeleri halinde bütün kıyı şirketlerinin (off shore) Güney'i terk edeceğine dikkat çeken Hristofyas "Kıyı şirketleri Kıbrıs için, ekonomimizi üst seviyede tutan büyük bir gelir kaynağıdır. Düşük şirketler vergisi Kıbrıs'ta, AB üyeliğinden çok önce ihdas edildi ve bu oran AB'nin ana yetkileri içerisinde değildir, ulusal hükümetleri ilgilendiren bir konudur" dedi.

Gazete dünkü basın toplantısı çerçevesinde Hristofyas'a Rus kredisi meselesinin de sorulduğuna dikkat çekti. İsveçli bir gazetecinin; Rus krediyle ilgili şartların, AB destek mekanizması şartlarından daha mı iyi olduğunu sorduğunu yazdı.

RUSYA'DAN İKİNCİ KREDİ İÇİN HALEN UĞRAŞIYORLAR...

Habere, İsveçli gazetecinin, Rusya'dan daha önce alınan 2,5 milyar Euro'luk krediyi sormuş olması gerektiği çünkü Moskova'nın yeni kredi talebine şimdilik olumlu yanıt vermediği yorumunu da ekleyen Politis,  Hristofyas'ın; Rusya'nın daha önceki krediyi kendilerine hiçbir şart koşmadan verdiğini, dolayısıyla herhangi bir bağımlılık durumunun söz konusu olmadığını söylediğini yazdı.

Hristofyas'ın; Rus ve Rum halkları arasında, Ortodoksluk ortak paydasında bağlar olduğuna da işaret ettiğini belirten gazete devamla şu bilgilere yer verdi:

"Strazburg'ta bulunan bir hükümet yetkilisi göre Rusya'dan ikinci devletlerarası kredinin alınması yönündeki çabaların devam ettiğini, bu çabalardan vazgeçilmeyeceğini belirtti. Aynı yetkili, sondajların tamamlanması için bir miktar zamana ihtiyaç duyulacağına, biraz da uzun sürebileceğine işaret etti.

Daha önce de yazdığımız gibi Rus hükümeti Lefkoşa'dan; verilen ilk krediyi nasıl değerlendirdiği konusunda izahat istedi, çünkü muhalefet kanadı Rus Duması'na bu yönde soru önergesi verdi. Aynı hükümet yetkilisi yeni Rus kredisi konusunun varlığını sürdürdüğünü çünkü bilindiği gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilgili talebi geçen hafta; olumlu gözle bakılması emriyle Maliye Bakanlığı'na havale ettiğini anlattı."

Simerini manşet haberini "Mekanizma Şartları Müzakere Edilecek... Troika'nın Tedbirleri Dayatma Değil Müzakere Ürünü Olacak... Hristofyas Şirketler Vergisinin Kırmızıçizgi Olduğunu Netleştirdi" başlığıyla yansıttı.

(ŞA/KAR) 

 
5 Temmuz 2012 Perşembe 13:29
Okunma: 529
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu