Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troyka Bastırıyor, Rum Yönetimi Direniyor...

Troyka Bastırıyor, Rum Yönetimi Direniyor...

Mevduatların Tıraşlanması Masadan Kalktı, Komisyon Teminat Verdi, Diğer Katı Talepler Halen Masada.

 
 
Troyka Bastırıyor, Rum Yönetimi Direniyor...
RUM TARAFINDAN ÖZELLEŞTİRMEYE ALTERNATİF B PLANI


ANASTASİADİS NETANYAHU İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI, MERKEL'LE TELEFON GÖRÜŞMESİ AYARLADI, SAMARAS'TAN VE PUTİN'DEN YARDIM İSTEYECEK


RUM SÖZCÜ: "EURO'DAN ÇIKMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"


Lefkoşa, 8 Mart 13 (T.A.K.): Kriz içerisindeki Rum ekonomisini kurtaracak memorandumun imzaya hazırlanması için Güney Kıbrıs'ta bulunan Troyka heyetinin temasları ve masaya koydukları taleplerle ilgili haberler bugünkü gazetelerin manşetlerinde yer buldu.


Özel mevduatların tıraşlanması talebine son verildiği, ancak şirketler vergisinin artırılması, özelleştirmeler v.b. taleplerin halen masada bulunduğu belirtilen haberlerde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bu konuda yapacağı yurtdışı gezileri de öne çıkartıldı.


Fileleftheros "Mevduatların Tıraşlanması Son... Şirketler Vergisinin Artırılması ve Özelleştirmeler Masada" başlıklı manşet haberinde, son zamanlarda Rum bankalarındaki özel mevduatların tıraşlanması konusunda Rum tarafına baskı yapan Troyka'nın ve AB ülkelerinin bu düşünceyi terk ettikleri ve bu yöndeki senaryolara son verilmiş göründüğünü yazdı.


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün öğle saatlerinde Köşk'te görüştüğü Troyka heyetine, mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceğini, böyle bir ihtimali tartışma konusu bile yapmayacaklarını tekrarladı. Ancak Rum tarafında yüzde 10 olarak uygulanan şirketler vergisinde küçük bir artış yapılması veya artıştan beklenen geliri sağlayacak başka bir vergi uygulanması ile finansal işlemlerin vergilendirilmesi konuları halen müzakere masasında bulunuyor.


Gazete özelleştirmeler konusuna kesin gözüyle bakılması gerektiğini, çünkü artık devletin tatminkar gelir elde etmesi ve kurumlardaki iş imkanlarının güvence altına alınmaya çalışılacak sürenin tartışılmakta olduğunu yazdı.


Habere göre Rum yönetimi, kamu borcunun sürdürülebilir olduğunda ısrar ediyor. Rum Maliye Bakanı ekonominin, daha çok tasarruf yapılmasına olanak tanıyacak kadar dinamik kazandığını ve enerji alanına yatırımların 2020'ye kadar verim sağlayacağını ve borcu sürdürülebilir hale getireceğini söylüyor.


Gazete çok şeyin; Avrupa, Amerika ve Rusya'da birçok temaslar planlayan Anastasiadis hükümetinin siyasi düzeyde elde edeceklerine bağlı olacağına işaret ederek, Anastasiadis'in halen Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi ayarladığını kaydetti.


Habere göre Anastasiadis kredi sözleşmesini sonuçlandırmak maksadıyla siyasi müttefiklerini takviye hedefiyle Euro Bölgesi üyesi ülkelerin başkentlerine ve Rusya'ya ziyaretler planladı. Cumartesi günü de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yapacağı yolunda bilgiler var. Yine, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'la yapacağı görüşmeye büyük önem addediliyor. Anastasiadis-Samaras görüşmesinde, Yunan piyasasında faaliyet gösteren Rum bankaların sermayelerinin Yunanistan tarafından yeniden yapılandırılması konusunun yeniden açılması bekleniyor.


Gazete Rum siyasi partilerinin Troyka ile müzakerelerde Anastasiadis hükümetine koruma kalkanı oluşturduklarını ve Anastasiadis'in Troyka'ya verdiği; mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceği cevabına, hem kamuoyu önünde, hem de diğer görüşmelerinde tam destek verdiklerini kaydetti.


Politis "Komisyon İçin De Tıraşlama-Son... Komisyon'un Troyka'daki Temsilcisi Dün Başkanlık Köşkü'nde Teminat Verdi" başlıklı manşet haberinde Troyka heyetinde Avrupa Komisyonu adına yer alan temsilcinin dün Köşk'teki toplantıda, Komisyon için mevduatların tıraşlanması diye bir konu olmadığı teyidinde bulunduğunu yazdı.


Komisyon'un, perde gerisinde gündeme getirmesine ve halkı sakinleştirecek şekilde kamuoyuna yansıtılmamasına karşın, mevduatların tıraşlanması senaryosunun tartışılmasına bile öfkelenen Anastasiadis hükümetini tatmin ettiğini yazan gazete, böyle bir senaryonun tartışılmasının bile halen Rum bankalarından büyük meblağlardaki sermayenin kaçmasına neden olduğuna vurgu yaptı.


RUM TARAFINDAN ÖZELLEŞTİRMEYE ALTERNATİF B PLANI


Simerini "Troyka Bastırıyor Kıbrıs Direniyor" başlıklı manşet haberinde, Troyka heyetinde bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinin müzakerelerde sorun çıkardığını ve masaya sürekli yeni katı öneriler koyduğunu, Rum Yönetimi'nin ise direndiğini yazdı.


Gazete güvenilir bilgilere dayanarak Troyka heyetinin mevduatların tıraşlanması konusunu masaya koyamadığını, ancak KİT'lerin özelleştirilmesi, şirketler vergisinin yüzde 12'ye çıkartılması, finansal işlem vergilerinin artırılması, kara para aklama iddialarının araştırılması konusunda ısrar ettiğini, Anastasiadis hükümetinin de şirketler vergisinin artırılmasını görüşmeyi reddettiğini yazdı.


Habere göre Rum tarafı özelleştirme gerekmesi halinde böyle bir hareketin zamana yayılacağını, ancak yapılacak şeyin özelleştirme değil, kurum hisselerinin büyük bölümünün devlete ve çalışanlara devredilmesi, az bir bölümünün stratejik yatırımcıya verilmesi (öz kaynaklaştırma) şeklinde yapılacağını, çalışanların haklarına halel getirilmeyeceğini belirtiyor.


Gazete IMF'nin katı tavrının AB'de var olan anlaşmazlıklardan kaynaklandığını, Almanya, Hollanda, Avusturya, Finlandiya ve Slovakya'nın katı tavırlarını halen sürdürdüğüne işaret ederek, Anastasiadis hükümetinin de buna karşılık B planı hazırladığını yazdı, özetle şunları ekledi:


ANASTASİADİS NETANYAHU İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI, MERKEL'LE TELEFON GÖRÜŞMESİ AYARLADI, SAMARAS'TAN VE  PUTİN'DEN YARDIM İSTEYECEK


"Başkan Anastasiadis Atina'ya yapacağı ziyarette Başbakan Andonis Samaras'tan Yunanistan'ın, Yunanistan'da faaliyet gösteren Kıbrıs bankalarına destek vermesini isteyecek. Böyle bir gelişme borcu sürdürülebilir kılacak. Yine Anastasiadis Rusya'ya gidip Vladimir Putin'le görüşmeyi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yapmayı (yarın) planlıyor.


Anastasiadis'in dün gece İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesi de önemli değerlendiriliyor. Anastasiadis-Netanyahu görüşmesinde daha çok doğalgaz bağlamında kredi sözleşmesi üzerinde durulduğu tahmin ediliyor. Kıbrıs hükümeti, kredi sözleşmesini mümkün olan en kısa zamanda imzalama arzusunu açıkça ortaya koydu, ancak bunun paralelinde alternatif tepki yöntemlerine sahip olmak için başka istikametlerde de hareket ediyor."


Alithia manşet haberine "Başkan Şantajlara Boyun Eğmeyeceğini Açıkladı... Mevduatların Tıraşlanması Dışarıda Bırakıldı... IMF'nin Saçma Talepleri Reddedildi" başlığını attı.


RUM SÖZCÜ: "EURO'DAN ÇIKMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"


Habere göre DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu'nun "IMF'nin mevduatların tıraşlanması konusunda koştuğu katı şartlar Kıbrıs'a Euro Bölgesi'nden ve AB'den çıkış kapısını göstermekle eştir" söylemine, basına sızan haberler ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in önceki gün işçi ve işveren temsilcileriyle görüşmesinde ("AB'deki ortaklarımız mevduatların  tıraşlanmasında ısrar ederlerse Euro'dan çıkıp Lira'ya dönebiliriz") söylediklerinin eklenmesi üzerine Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis dün "Böyle bir şey ne söylendi, ne de vardır" demek zorunda kaldı. Neofitu'nun sözlerinin doğru yansıtılmadığına inandıklarını söyleyen Stilianidis, Anastasiadis hükümeti için Euro'dan ve AB'den çıkmak gibi bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.


(ŞA/KAR)


 
8 Mart 2013 Cuma 11:34
Okunma: 593
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu