Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troyka Sendikalar Ve Partilerle Görüştü

Troyka Sendikalar Ve Partilerle Görüştü

Sendikalar, Eşel Mobilin Kaldırılmasını Kabullerinin Söz Konusu Olmadığı Mesajı Verdi.

 
 
Troyka Sendikalar Ve Partilerle Görüştü
RUM HÜKÜMETİNİN ÜÇ KİT'TEN 500 MİLYON EURO BORÇLANMASI ENDİŞELERE NEDEN OLDU


Lefkoşa, 6 Temmuz 12 (T.A.K): Rum Yönetimi'nin, Avrupalı ortaklarından mali destek talep etmesi üzerine Pazar günü Güney'e giden 30 kişilik Troyka heyetinin, temaslarına dün de devam ettiği belirtildi.


Haravgi gazetesi ekonomi eki ve diğer gazeteler, Troyka heyetinin dün Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösteren sendika ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldiğini yazdılar.


SENDİKALARDAN NET MESAJ: "EŞEL MOBİLİN KALKMASINA HAYIR"


Habere göre, SEK, PEO, DEOK ve PASİDİ sendikaları, Troyka ile Rum Maliye Bakanlığı binasında gerçekleştirdikleri görüşmede, eşel mobilin (ATA) yürürlükten kaldırılmasını kabul etmelerinin söz konusu olmadığı mesajını verdiler.


Sendika yetkililerinin, ayrıca işveren örgütlerinin, "ATA"'nın kaldırılmasına ilişkin açıklamalarından rahatsız olduklarını da yazan gazete sendikalar ve Troyka arasındaki görüşmenin araştırma nitelikli olduğunu zira Troyka'nın, sendikaların önerilerini ve görüşlerini duymak için geldiğine dikkati çekti.


Habere göre SEK Genel Sekreteri Nikos Museos görüşme hakkında yaptığı açıklamada, Troyka üyeleriyle diyaloğun yapılmadığını sadece sendikaların, ekonomi konularına ilişkin görüşlerini ortaya koyduğunu söyledi.


PEO Genel Sekreteri Pampis Kiritsis ise, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada "ATA" sisteminin değiştirilmesini veya emeklilik yaşının artırılmasını kabul etmelerinin söz konusu olmadığını ifade etti.


PASİDİ Genel Sekreteri Glafkos Hacıpetru ile DEOK Genel Sekreteri Diomidis Diomidous ise açıklamalarında Troyka'ya görüşlerini ilettiklerini dile getirdiler ve Troyka'nın bu görüşleri doğru okuması temennisinde bulundular.


PARTİLER-TROYKA GÖRÜŞMESİ


Gazete bir başka haberinde Troyka heyetinin Rum siyasi partilerle yaptığı görüşmeye yer verdi.


Habere göre siyasi partiler, görüşmede Troyka'ya, çalışanlar için acı verici şartlardan kaçınılması ve şirketler vergisinin düşük düzeyde tutulması gerekliliğini vurguladılar.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Avrupa Konseyi zirvesinde alınan, İtalya ve İspanya için öngörülen, bankaların, Destek Mekanizması tarafından doğrudan finanse edilmesi kararlarının Güney Kıbrıs için de uygulanması istedi.


Kiprianu görüşmede Güney Kıbrıs'ın hazırladığı iki ekonomik paketi de analiz etti.


DİSİ Başkan Vekili Averof Neofidu, yeniden ekonomik kalkınma hızına girmesinde Güney Kıbrıs'a yardımcı olacak aracı teşkil edecek şirketler vergisinin düşük düzeyde tutulmasının gerekliliğine vurgu yaptı.


Neofidu, ekonominin karşılaştığı sorunların bir bölümünün, Yunan borcunun "traş edilmesi" nedeniyle mali sektördeki zararlar olduğuna da dikkati çekti.


DİKO Başkanı Marios Karoyan ise Troyka'dan, dengeli ve adil tedbirler talep ederek şirketler vergisini "kırmızı çizgi" olarak ortaya koydu.


Karoyan ayrıca Güney Kıbrıs'ın "işgal", Türkiye'nin "Kıbrıs Havayolları'nın uçuşunu yasaklaması, enerji kaynakları" gibi özelliklerinin bilinmesini de istedi.


KS EDEK Milletvekili Nikos Nikolaidis ise Destek Mekanizması'nın şartlarının adil ve doğru bir şekilde müzakere edilmesini beklediklerini söyledi.


Gerekli tedbirlerin alınmasında var olan siyasi iradeye vurgu yapan Nikolaidis, sosyal uyumun korunmasının ve kalkınmaya ivme kazandırılmasının da gerekli olduğunu kaydetti.


Nikolaidis ayrıca Güney Kıbrıs'ın ekonomik özelliklerinin de Troyka tarafından dikkate alınmasını istedi.


GÜNEY KIBRIS EUROGROUP'UN GÜNDEMİNDE


Fileleftheros gazetesi ekonomi eki, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn'in, Eurogroup'un 9 Temmuz Pazartesi günü yapacağı toplantıda, Troyka'nın gerek Rum ekonomisi gerekse adanın mali sektörüne ilişkin ilk bulgulara (initial findings) yönelik bilgilendirmede bulunacağını yazdı.


Gazete AB kaynağına dayandırdığı bu haberinde, bu bilgilendirmenin, Troyka'nın değerlendirmesinin o zamana kadar tamamlanmasına bağlı olarak, derhal tedbir alınmasına yol açmasının beklenmediğini de yazdı.  


HÜKÜMETİN KİT'LERDEN BORÇ İSTEME KARARI ENDİŞE YARATTI


Rum Hükümeti'nin, üç KİT kuruluşundan 500 milyon Euro talep etme kararının, ekonomi unsurlarının ve siyasi partilerin endişelerini dile getirmesine neden oldu.


Simerini gazetesi, ekonomi unsurları ve siyasi partiler, bu hareketin, devletin; kamu fonlarında bulunan tüm likiditeleri ve de Hükümet'in dediği 2.5 milyarlık Rus kredisini tükettiğini gösterdiğini dile getirdiler.


Habere göre Rum Maliye Bakanlığı kaynakları gazeteye yaptıkları açıklamada devletin; likiditeleri tahsis ettiği ve Rus kredisini tükettiğine ilişkin suçlamaları yalanladılar.


Gazete ayrıca Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in, üç KİT'in (Limanlar Birimi, Telekomünikasyon Dairesi ve İnsan Gücünün Geliştirilmesi Birimi), ileri gelenlerini makamına çağırarak onlardan 500 milyon Euro istediğini yazdı.


Habere göre Şarlis, 133 milyonluk bir borcun 16 Temmuz'da ödenmesi gerektiğine ve diğer borçlar için de vadenin dolmak üzere olduğuna dikkati çekti.


Gazete ayrıca Şarlis'in 500 milyon talep ettiğini ancak bu paranın sadece yarısı olan 250 milyonu bulabildiğini, bu paranın da Telekomünikasyon Dairesi'nden (ATİK) bulunduğunu da yazdı.


Habere göre DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos, KİT'lerden borç para istenmesinden duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.


RUS KREDİSİ YİNE GÜNDEMDE


Fileleftheros ekonomi eki Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Güney Kıbrıs'ın nihayetinde Rusya'dan kredi alacağı konusunda iyimser olduğunu yazdı.


Habere göre Hristofyas, Bloomberg'in yayımladığı şekilde yabancı gazetecilere yönelik açıklamasında, Avrupa yardımına ek olarak Rusya'dan kredi alınacağına ilişkin olarak iyimserliğini dile getirdi.


Hristofyas,  kredi konusunda olumlu yanıt beklemekle birlikte "beklemede" olduklarını söyledi.


Ruslar her şeyden önce iyi dost olduğunu ifade eden Hristofyas, nihayetinde Güney Kıbrıs'a ikinci krediyi vermeleri durumunda bunun; Destek Mekanizması ile olan anlaşmayı iptal etmeyeceğini de belirtti.


"KIBRIS BANKASI"


Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, "Kıbrıs Bankası" Yönetim Kurulu'nun dün gerçekleştirdiği toplantı çerçevesinde, bankanın sermayeleştirilmesine ilişkin olarak yapılan tüm faaliyetlerde herkes tarafından sorumluluk üstlenilmesini talep ettiğini yazdı.


Habere göre Yönetim Kurulu ayrıca sermayeleştirilme sürecinin hızlandırılması ve piyasalardaki belirsizliğin kaldırılmasını da talep etti.


Fileleftheros gazetesi ekonomi eki ise "Kıbrıs Bankası" Danışma Müdürü Başkanı Andreas İliadis açıklama yaparak, bankanın hatalarının ve yanlışlarının tespit edilmesi durumunda istifa etmeye hazır olduklarını da ifade etti.


ORFANİDİS'İN AÇIKLAMALARI TEPKİYE NEDEN OLDU


Rum Merkez Bankası eski Başkanı Athanasios Orfanidis'in "Sigma" kanalına verdiği ekonomi konularına ilişkin söyleşisi tepkilere neden oldu.


Simerini gazetesi Orfanidis'in açıklamaları sırasında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın ekonomiye ilişkin icraatlarını eleştirdi.


Habere göre DİSİ Başkan Vekili Averof Neofidu konu hakkında yaptığı açıklamada, Rum Meclisi Ekonomi Komitesi'nin birçok soru ve gri çizgiler bulunması nedeniyle Orfanidis'i izahat için çağıracağını söyledi.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise Orfanidis'in düşüncelerini ortaya koyarken daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.


(FK/GÜL)


 
6 Temmuz 2012 Cuma 12:21
Okunma: 643
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu