Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troyka'nın Güney'e Gidişi Planlanmadı

Troyka'nın Güney'e Gidişi Planlanmadı

"nihai Metin Olmadan Güney Kıbrıs'a Gitmeyecek".

 
 
Troyka'nın Güney'e Gidişi Planlanmadı

BU DURUMDA EUROGRUOP TRENİ KAÇABİLİR, HAZİNE BOŞALDI, KASIM'DA ÖDEMELER DURACAK

"BORÇ, YÖNETİLEBİLİR HALE GELMEZSE TIRAŞLANACAK"

PAPADOULOS: "TROYKA HÜKÜMETİN KARŞI ÖNERİLERİNİ KABUL ETMEYECEK"

Lefkoşa, 21 Ekim 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs, AB destek mekanizmasından almak istediği yardım konusunda Troyka ile yapacağı memorandumun, Almanya'nın istediği gibi Eurogruop toplantısında, İspanya ve Yunanistan ile birlikte görüşülerek, paket şeklinde onaylanması fırsatını kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Rum basınında, Troyka'nın Güney'e Pazartesi gecesi gideceğine dair bilgiler dolaşırken, Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun heyetin gidiş zamanını tayin etmekten kaçındığı bildirildi.

Fileleftheros "Troyka'nın Gelişi Konusunda Gerilim... Heyetin Lefkoşa'ya Gelişli Planlanmadı, Treni Kaçırıyoruz... Önümüzdeki Ay Ödemeler Yapılamayabilir" başlıklı manşet haberinde Troyka'nın, Rum yönetimi tarafından iletilen tedbir önerilerinden memnun kalmadığını, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın ve hükümetinin Troyka'ya yönelttiği tepkilerden duyduğu rahatsızlığı da gizlemediğini yazdı.

Gazete, Troyka'nın Güney'e gitmemesiyle Güney Kıbrıs'ın, Eurogroup toplantısında İspanya ve Yunanistan'la birlikte görüşülüp, karara bağlanması ümitlerinin kaybolduğunu vurguladı.

Böyle bir gelişmenin diğer bir boyutunun ise hazinesinde yalnız ekim ayı maaşlarını ödeyebilecek rezervi olan Rum Yönetimi'nin önümüzdeki ay ödeme yapamaması olduğuna dikkat çeken gazete Rum yetkililerin, "sırtı duvara yapışık" (çaresizlik içinde) ve krizin atlatılması ümidi olmadan çalışmakta oldukları sonucunu çıkardı.

Habere göre, basında Troyka'nın Güney Kıbrıs'a Pazartesi gecesi gideceğine dair bilgiler dolaşırken, Rum Sözcü Stefanos Stefanu heyetin gidiş zamanını tayin etmekten kaçındı. Heyetin Rum tarafına hangi gün gideceğinin önemli olmadığını çünkü Troyka ile sürekli temas halinde olduklarını ve müzakerelerin başlayabilmesi için kulislerin devam ettiğini söyleyen Stefanu "Müzakerenin başlaması, elimizdeki olanakları görmemiz için Troyka'nın gelmesi lazım. Müzakereler başladığında ne zaman sona ereceğini belirlemek kolay değil" dedi. ???

Hristofyas hükümetinin memoranduma imza atma ve Troyka'nın rolüyle ilgili söyleminin son 48 saat içerisinde değiştiğini hatırlatan gazete, Hrirsofyas'ın, imza atmaya hazır olduğu açıklamasının ardından Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in de "Kıbrıs ekonomisinin sorunlarını çözmek için Troyka'ya düşman değil, müttefik gözüyle bakıyoruz" mesajını verdiğini yazdı.

Habere göre, Dimitriadis dün Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile köşkte yaptığı görüşmenin ardından, "banka sermayelerinin yeniden yapılandırılması için gereken meblağ ne kadar büyük olsa da kamu borcu yönetilebilirdir" diyerek iyimserlik mesajı vermeye çalıştı.

Aynı gazete, Dimitriadis'in Hristofyas'a detaylı bilgi verdiği dünkü toplantıyı kaynak göstererek, Troyka heyetinin, banka sermayelerinin yeniden yapılandırılması için gerekecek meblağı 12 milyar, Rum yönetiminin ihtiyaçlarını da 5 milyar Euro olarak hesapladığını, Güney Kıbrıs'a giderken bavulunda bu hesaplamaların bulunmasının beklendiğini yazdı.

TROYKA HEYETİ, NİHAİ METİN OLMADAN GÜNEY KIBRIS'A GİTMEYECEK

Haftalık Kathimerini ise Troyka ilgili haberini "Troyka: Nihai Metin Olmadan Gelmeyiz... Washington'dan Lefkoşa'ya Net Mesajlar" başlığıyla manşete çekti.

Gazete Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in, Troyka heyetini hafta başı itibarıyla Rum tarafına görmek istedikleri şeklindeki açıklamasına karşılık Troyka'nın; "Kıbrıs'ın iki hafta önce gönderdiği karşı önerilerle ilgili taslak metin üzerinde görüş birliği olmadığı sürece, heyetimizin Lefkoşa'yı ziyareti söz konusu değildir" mesajı gönderdiğini yazdı.

Habere göre Troyka'nın Washington ve Brüksel'deki üst düzey yetkilileri, Güney Kıbrıs'a heyet göndermeden önce Rum karşı önerileriyle ilgili nihai metni almayı bekledikleri izahında da bulunarak "Kırmızı çizgiler Troyka tarafından çekilmedi, müzakerelerin başlayabilmesi için var olan anlaşmazlıkların azaltılması gerek" dedi.

Gazete, Troyka'nın, Rum Yönetimi'ne sunduğu memorandum önerilerinin değiştirilmesini istemediğini, Rum karşı önerilerinin ancak Troyka önerilerinin eşdeğeri (muadili) olması halinde müzakere edeceğini yazdı.

TROYKA HEYETİ EN ERKEN 5 KASIM'DA GELEBİLİR

Alithia "Troyka Uzatmaları Oynuyor... 12 Kasım Sınırı İhtimali Yitiriliyor" başlıklı manşet haberinde, Brüksel'deki bir yetkilinin Troyka heyetinin Rum tarafına en erken 5 Kasım'da gidebileceğini söylediğine işaret etti.

Rum Maliye Bakanı Şarlis'in, Troyka ile yapılacak müzakerelerin birkaç gün içerisinde tamamlanacağı yönündeki iyimser perspektifinin de gerçekte temelsiz göründüğünü belirten gazete, bu gelişmelerin, Güney Kıbrıs'ın büyük bir ihtimalle 12 Kasım sınırını (Eurogroup toplantısı) kaybedeceği, yani İspanya ve Yunanistan ile paket halinde görüşülebilecek hazır bir memorandum olmayacağı anlamına geldiğini belirtti.

"KAMU BORCU, YÖNETİLEBİLİR HALE GELMEZSE TIRAŞLANACAK"

Simerini de "Yönetilebilir Olmazsa Borç Tıraşlanacak... Memorandumun İmzalanması, Yaşayabilirliği Meselesini Kapatmıyor" başlıklı manşetinde, Rum kamu borcunun tıraşlanması da dahil, hiçbir ihtimalin göz ardı edilemeyeceğini yazdı.

"Troyka ile memorandum imzalanmasıyla tıraş ihtimalinden kaçış güvence altına alınamaz ve her şey kamu borcunun yönetilebilir hale gelmesine göre belirlenecek" ifadesini kullanan gazete Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Lagarde'ın, borcun yönetilebilir olmama tehlikesi konusunda uyardığını, Standard&Poor's'un da aynı frekansta hareket ettiğini hatırlattı.

PAPADOULOS: "TROYKA HÜKÜMETİN KARŞI ÖNERİLERİNİ KABUL ETMEYECEK"

Öte yandan Mahi, DİKO Başkan Vekili Nikolas Papadopulos'un, "Troyka hükümetin karşı önerilerini kabul etmeyecek" görüşünü ortaya koyduğu bildirdi.

Papadopulos, bu gazeteye verdiği mülakatta, DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın, Troyka ile müzakere edilecek memorandumun hazırlık çalışmaları çerçevesinde Rum Maliye Bakanlığı'nda yapılan toplantılara katılmasına izin verilmemesinden duyduğu rahatsızlığı belirterek "Umarım bunun, seçimlerde Anastasiadis'in desteklenmesine itirazımla bağlantısı yoktur" dediğini yazdı.

Habere göre Rum hükümeti tarafından hazırlanan karşı önerilerin, Troyka'nın beklentilerine cevap vermediği ve bu nedenle de kabul görmeyeceğini belirten Papadopulos "Kredi alabilmek için bugün alacağımız tedbirler sorunun yarısıdır. Öteki yarısı ise, kredi ödemelerini yapabilmek için yakın gelecekte almamız gerekecek ilave tedbirler olacak" uyarısında bulundu.

(ŞA/FEZ)

 
21 Ekim 2012 Pazar 10:46
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu