Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troyka'nın Memorandum Taslağı Rum Basınına Bomba Gibi Düştü

Troyka'nın Memorandum Taslağı Rum Basınına Bomba Gibi Düştü

Hristofyas Troyka'nın Taslağını Basına Sızdırdı, Şarlis Çok Öfkelendi.

 
 
Troyka'nın Memorandum Taslağı Rum Basınına Bomba Gibi Düştü

TROYKA EŞEL MOBİL, 13'ÜNCÜ MAAŞ VE DEVLET YETKİLİLERİNİN ALDIĞI ÖDENEKLERİN KALDIRILMASINI İSTİYOR

HRİSTOFYAS LAGARDE İLE GÖRÜŞECEK... "ÜLKEMİZİ İFLASA SÜRÜKLEYECEK MEMORANDUMLARI KABUL ETMEYİZ"

RUM YÖNETİMİ'NİN KARŞI ÖNERİLERİNDE DE VERGİ VE KESİNTİ VAR

"ÇOĞU İŞLETME İFLASIN EŞİĞİNDE", YILLIK ŞİRKETLER HARCI ARTIRILIYOR

Lefkoşa, 13 Eylül 12 (T.A.K.): Rum ekonomisini inceleyen Troyka'nın Hristofyas hükümetine temmuz ayında verdiği memorandum önerileri ve Hristofyas hükümeti tarafından hazırlanan karşı öneriler gündeme damgasını vurdu. Gazeteler ilgili haberleri okurlarına manşetten aktardılar.

Politis "Troyka'nın Temmuz Ayında Verdiği Taslak... Memorandum Bu... Hristofyas Hükümetinin Sosyal Politikasını Tamamen Ortadan Kaldırıyor" başlıklı haberinde Troyka'nın Hristofyas hükümetine verdiği memorandum taslağında yer alan önerilerin üç ana eksende olduğunu yazdı.

Gazeteye göre birinci eksende Troyka'nın kamudaki maaşların topluca yüzde 15 oranında indirilmesi talebi var. Bu çerçevede: Eşel Mobil sisteminin, 13'üncü maaşların ve devlet yetkililerinin aldığı ödeneklerin kaldırılmasını istiyor.

İkinci ekseni devlet gelirlerinin, tüketim üzerinden artırılması oluşturuyor. Troyka sigara ve tütün ürünlerinde, alkollü içeceklere ve akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını talep ediyor.

Troyka'nın önerilerinin üçüncü eksenini ise sosyal ödenekler oluşturuyor. Troyka her şeyin 2007-2008 dönemindeki hacmine geri döndürülmesi gerektiğine vurgu yapan Hristofyas hükümetinin uyguladığı sosyal politikanın tamamen ortadan kaldırılmasını istiyor.

TROYKA'NIN 3 EKSENLİ TALEPLERİ

Gazete Troyka'nın önerilerini üç ana başlık altında özetle şöyle sıraladı:

"Kamu Hizmetleri: Eşel Mobil'in tamamen kaldırılması. 13'üncü maaşların 2015'e kadar dondurulması. Sadece emeklilik maksadıyla ödenek verilmesi. Memur sayısının yılda 250 kişi olacak şekilde azaltılması ve işten çıkartılacak memur sayısının toplamda 2013-2015'te bin 250'e ulaşması. Hükümet yetkililerine ödeneklerin kaldırılması. Devlet maaşlarının topluca yüzde 15 oranında azaltılması.

Tüketim: Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 17'den 18'e çıkartılması. Biraya uygulanan tüketim vergisinin yüzde 10 artırılması. Tütünün kilosuna uygulanan 60 Euro'luk tüketim vergisinin 150 Euro'ya çıkarılması. Sigaranın paket fiyatına uygulanan tüketim vergisinin 0,4 Euro artırılması. Akaryakıta litre başına uygulanan tüketim vergisinin 0,8 Euro artırılması. Alkollü içki tüketim vergisinin artırılması.

Sosyal Ödenekler: İskân projelerinin 2007-2008 seviyesine çekilmesi. 2007'de onaylanan ve hedef taşımayan sosyal ödeneklerin kaldırılması. 13'üncü emeklilik maaşının yüzde 50-70 oranında azaltılması. Paskalya ve Noel ödeneklerinin kaldırılması. Isınma ödeneğinin kaldırılması."

Fileleftheros "Yakıcı Öneriler Başkan'ın Elinde" başlıklı haberinde Troyka'nın Temmuz ayında sunduğu memorandum taslağında Rum Yönetimi'nden; Telekomünikasyon İdaresi (Cyta) ve Havayolları Şirketi'nin özelleştirilmesi programı da talep ettiğini yazdı.

HRİSTOFYAS TROYKA'NIN TASLAĞINI BASINA SIZDIRDI, ŞARLİS ÇOK ÖFKELENDİ

Alithia "Hristofyas'ın Ezikleri... Hükümet ve AKEL Partilerle İstişare Yerine Tepki Sahnesi Kuruyor" başlıklı haberinde Troyka'nın Temmuz ayında Hristofyas hükümetine verdiği memorandum taslağında yer alanların Rumların yaşam düzeyini dramatik şekilde darbeleyecek vergi ve harçlar içerdiğine dikkat çekti.

Gazete, hafta sonu Güney'de yapılacak Eurogroup toplantısı ve Troyka'nın efendilerinin bu maksatla Güney'e gidecek olmasının arifesinde Hristofyas hükümetinin Troyka'nın memorandumda yer almasını istediği katı tedbirleri içeren öneri taslağını basına sızdırdığını, bu durumun Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'i çok öfkelendirdiğini yazdı.

Haberde Troyka'nın taslağının; Avrupa Komisyonu'nun, Rum Yönetimi'nin Troyka'nın önerilerine karşı önerilerini sunmakta ayak sürümesi ve siyasi oyunlar da oynayarak memorandumun ileri götürülmesini geciktirmesi nedeniyle hoşnutsuzluğunu açıklamasının birkaç gün sonrasında basına sızdırıldığına dikkat çekildi.

HRİSTOFYAS LAGARDE İLE GÖRÜŞECEK... "ÜLKEMİZİ İFLASA SÜRÜKLEYECEK MEMORANDUMLARI KABUL ETMEYİZ"

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın dün "Ülkemizi, başka ülkelerde gördüğümüz gibi iflasa sürükleyecek memorandumları kabul etmeyiz" diyerek tepkileri başlattığını da yazdı.

Habere göre hükümetinin kendi stratejik planını hazırlamaya çalıştığını ve bu planın siyasi parti başkanlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle istişare edildikten sonra Troyka'ya sunulacağını söyleyen Hristofyas, siyasi parti başkanlarıyla görüşmenin önümüzdeki hafta mı yapılacağı sorusuna "bakacağız" yanıtını verdi.

Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun, Eurogroup toplantısına katılmak üzere Güney'e gidecek olan IMF Genel Müdürü Christine Lagarde ile Hristofyas arasında görüşme olmayacağını söylemesine karşın Hristofyas dün Lagarde ile görüşeceklerini açıkladı.

Simerini Hristofyas'ın açıklamasıyla ilgili habere "Başkan IMF Müdürü İle Görüşecek... Christine İle Randevu" başlığını attı.

Simerini "Troyka'nın Paketindeki Önlemler Ateş... Hükümete Verdiği Memorandum Taslağı Neler İçeriyor... Eşel Mobil'in ve 13'üncü Maaşın Kaldırılması Öneriliyor" başlığını kullanırken Haravgi "Ekonomi İçin Stratejik Plan" başlığını attı.

RUM YÖNETİMİ'NİN KARŞI ÖNERİLERİNDE DE VERGİ VE KESİNTİ VAR

Fileleftheros "Vergi ve Kesintiler... Hükümetin Karşı Öneri Senaryolarını Açıklıyoruz" başlıklı manşet haberinde Rum Başkanlık Köşkü'nün Maliye Bakanlığı'nın işbirliğinde "vergi ve kesinti kokan tedbirler kokteyli" hazırlamakta olduğunu haber verdi.

Rum yönetiminin, Troyka'nın senaryolarına karşı öneriler hazırlamakta olduğunu ve bu çalışmanın bugün bile tamamlanabileceğini belirten gazete bunun "acısız olmayacağını" da belirterek özetle şunları yazdı:

"Başkanlık, Maliye Bakanlığı'nın tedbirleri hazırlamakta gecikmesi nedeniyle yoğun hoşnutsuzluk belirtmiş ve önceki güne kadar Bakan Şarlis tarafından sunulan öneriler, hükümetin siyasi çizgisinin dışında olması sebebiyle Hristofyas tarafından reddedilmişti. Şarlis diğer şeyler yanında akaryakıta ve emlak vergisine yüklü zam önermiş Hristofyas bu önerilere sert tepki göstermişti.

Daha önce gerçekleştirilen toplantılarda Maliye Bakanlığı'ndan; Troyka'nın toplu maaş kesintisine karşı önlem olarak memurların çalışma saatlerinin artırılması, dar gelirlileri ve küçük mal sahiplerini mağdur etmeyecek vergi artışları öngören senaryolar üzerinde çalışması istenmişti. Buna karşın Maliye Bakanlığı, Troyka'nın önerilerine benzer tedbirlerde ve Troyka'nın masaya koyduklarından çok daha fazla sonuç elde edileceğinde ısrar etti.

Nihayetinde Şarlis'ten, en kısa sürede asgari kesinti ve 5 vergi temelinde tedbirler hazırlaması istendi. Buna göre KDV'nin 2013'te yüzde 1, 2014'te yüzde 1 artırılması; taşınmaz mal vergilerinin, tütün ürünleri ve alkollü içecek vergilerinin artırılması ve birikmiş servetin vergilendirilmesini içeren tedbirler hazırlaması istendi.

Başkanlık Köşkü'ndeki toplantılar art arda sürerken hükümet, Troyka'nın aksine, piyasa için çok önemli bulduğu 13'üncü maaşları kesmek istemiyor. Maaşlarda ise, toplumun hassas kesimlerini yaralamayacak şekilde kademeli kesintiler yapılmasını istiyor."

Gazete Rum siyasi partilerinin, yaptıkları son açıklamalarında maaşlarda ve emekli maaşlarında yıkıcı kesintiler yapılmasına karşı çıktıklarını belirtti.

"ÇOĞU İŞLETME İFLASIN EŞİĞİNDE"

Aynı gazete "Çoğu İşletme İflasın Eşiğinde" başlıklı haberinde Larnaka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Othonas Theodulu'nun, Oda'nın yıllık genel kurul toplantısında yaptığı konuşmasa Rum toplumunun yeni olgulara uyum sağlaması; bütün sosyal ve yatırım gruplarının 'kazanılmış haklar' sendromundan kurtulması gerektiğine işaret ettiğini yazdı.

Çoğu işletmenin iflasın eşiğinde olduğuna vurgu yapan Theodulu "Yaşamakta olduğumuz kriz ekonomimizi aştı, sosyal uyumu ve sağlıklı yatırımcılığı erozyona uğrattı" ifadesini kullandı. .

YILLIK ŞİRKETLER HARCI ARTIRILIYOR

Simerini "Şirketler Harcı Artırılıyor" başlıklı haberinde Rum Yönetimi'nin şirketlerden aldığı yıllık harcı artırmaya yöneldiğini ve bu amaçla dün Şirketler Mukayyitliği'nden; bu ihtimali incelemek üzere olağanüstü toplanmasını istediğini haber verdi.

Gazete Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösteren -istisnasız- bütün şirketlerin, büyüklükleri ve iş hacimlerine bakılmaksızın yıllık 350 Euro şirket harcı ödediğini, bu harcın da küçük ve orta ölçekli şirketlerin, özellikle de girişimcilerin sert tepkilerine rağmen 2 yıl önce alınmaya başladığını yazdı.

Habere göre Rum yönetiminin Troyka'ya sunmaya hazırlandığı karşı önerileri içerisinde yer aldığı bilgileri bulunan yıllık şirketler harcının artırılması, Rum Bakanlar Kurulu'nun kararı ve Rum meclisinin onayını gerektiriyor.

(ŞA/ŞEB)

 
13 Eylül 2012 Perşembe 10:39
Okunma: 536
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu