Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Troyka'nın Memorandum Taslağının Basına Sızması Güney'de Savaş Ortamı Yarattı

Troyka'nın Memorandum Taslağının Basına Sızması Güney'de Savaş Ortamı Yarattı

Hristofyas Hükümetini Sorumsuzlukla Suçlayan Siyasi Partiler Katı Tasarruf Ve Dayatma Şartları Kabul Etmeyeceklerini Açıkladı.

 
 
Troyka'nın Memorandum Taslağının Basına Sızması Güney'de Savaş Ortamı Yarattı

SENDİKALAR: "SAVAŞA HAZIRIZ"

STEFANU: "MEMORANDUMU MÜZAKERE EDECEĞİZ"

TROYKA'NIN "ŞOK TEDAVİ REÇETESİ"

Lefkoşa, 14 Eylül 12 (T.A.K.):  Troyka'nın geçen temmuz ayında Rum yönetimine sunduğu memorandum taslağının basına sızdırılması Rum iç cephesinde savaş ortamı yarattı.

Muhalefet partileri derhal bilgi talep ederek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın siyasi parti başkanlarıyla toplantı yapmasını istedi.

Troyka'nın önerilerine ilk tepki bayrağını da açan partilerin açıklamalarının ortak paydası; "Katı Tasarruf tedbirlerini, özellikle de şartlar dayatılmasını kabul etmeyiz" olurken sendikalar, "savaşa hazırız" mesajı verdi.

Fileleftheros haberi; "Mekanizma'nın Gölgesinde Savaş Manzarası... Partiler Derhal Bilgi ve Toplantı İstiyor... Hükümet Paketin İstişare Edileceğini Söylüyor... Sendikalar Savaşa Hazır, Troyka'nın Önerilerini Reddediyorlar" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Troyka'nın memorandum taslağının içeriğini, basına sızdıranlardan öğrendikleri gerekçesiyle Hristofyas hükümetini topa tutan muhalefet partileri, derhal toplantı talep etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis, bu kadar önemli bir meselede bilgi sızdırma taktiği uygulanmasının vatandaşın güvensizlik ve belirsizlik duygusunu artırdığına vurgu yaptı.

Georgiadis ile aynı frekansta açıklama yapan DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, "Katı bir tasarruf memorandumunu, özellikle de düşmanca şartlar içeren bir memorandumu kabul etmeyeceğiz. Troyka'nın önerdiği tedbirlerle ilgili basına yansıyanlar bizi özellikle endişelendiriyor. Hükümet ülkenin siyasi güçlerini karanlıkta bırakıyor" ifadelerini kullandı.

Fotiu, Troyka'nın önerdiği gibi bir memorandumun Rum ekonomisindeki resesyonu daha da derinleştireceğini, işsizliği artıracağını, mali iyileşmeyi ve yapısal düzenlemelerin uygulanmasını zorlaştıracağı görüşünü ortaya koydu.

Rum siyasi partilerini tamamen bilgisiz bıraktığı gerekçesiyle Hristofyas hükümetine saldıran EDEK Milletvekili Nikos Nikolaidis, "Kıbrıs için en kritik, ülkenin ekonomisinin, halkın refahının, özellikle de vatanımızın geleceğinin değerlendirildiği bir dönemde hepimizin vatanı kurtarmak için milli birlik içinde olması gerekirken hükümet anlaşılmaz bir tavır sergiliyor" dedi.

EURO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas; "Yalanlar bitti. İktidardakiler gerçek durumu artık gizleyemiyor ve basına bilgi sızdırarak sosyal kargaşa yaratıyor" derken, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Troyka ile doğru bir çerçevede müzakere edilebilmesi için bir ekonomik politika planı hazırlanması gerektiğini açıkladı.

Bağımsız Rum başkan adaylarından Yorgos Lillikas, "korkularımız maalesef gerçekleşti. Böyle tek taraflı bir tedbir paketi uygulanırsa matematiksel olarak bir resesyon kısır döngüsüne gireceğiz ve bunun toplumsal bedeli çok ağır olacak" ifadelerini kullandı.

SENDİKALAR "SAVAŞA HAZIRIZ"

Rum basınına sızdırılan; Troyka'nın, 2015'e kadar uygulanmasını talep ettiği katı tasarruf tedbirleri sendikaların tepkisine neden oldu.  Sendikalar, Troyka'nın önerilerinin sadece çalışanları hedef alan işçi-karşıtı öneriler olduğu görüşünü ortaya koyarak, buna teslim olmayacaklarını, çalışanların haklarını korumak için mücadele edeceklerini açıkladılar.

Rum Solcu İşçi Sendikaları Federasyonu PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis, "Troyka, diğer ülkelere de dayattığı ancak herhangi sonuç getireceği kuşkulu olan tedbirlerin aynısını öneriyor. Eşel Mobil, emeklilikler ve diğer kazanılmış haklarımızı korumak için tek yanlı tedbirleri savaşmadan kabul etmeyeceğiz" dedi.

Rum Sağcı İşçi Sendikaları Konfederasyonu SEK, Troyka'nın önerilerinin kalkınma perspektifini azaltmasının ötesinde sosyal politikayı da azalttığı görüşünde olduklarını ve kabul etmeyeceklerini belirtti.

Alithia haberi "Partiler Hükümeti Sorumsuzlukla Suçluyor" başlığıyla aktardı.

STEFANU: "MEMORANDUMU MÜZAKERE EDECEĞİZ"

Fileleftheros Troyka'nın memorandum taslağının basına sızdırılmasının ardından, Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun Rum tarafının memorandumu, kamu çıkarlarını gözeterek müzakere edeceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Rum medyasına sızdırılan Troyka'nın memorandum taslağına da değinen Stefanu, Rum tarafının kendi paketini hazırlaması için geniş ölçekli bir çalışma gerektiğini, büyük bölümünü tamamladıkları bu çalışmanın son aşamasında bulunduklarını anlattı.

Stefanu, AB Destek Mekanizması'na başvurulduğu ilk gün itibarıyla, Hristofyas'ın ve hükümetinin; çalışanların haklarını ellerinden almayacak ve kalkınmaya yatırım yapmak suretiyle ekonomiye ivme katacak dengeli bir destek programı olması için müzakere edeceklerini açıkladığını söyledi.

Troyka'nın taslağında Eşel Mobil sisteminin kaldırılması gibi kabul etmelerinin söz konusu olmadığı öneriler bulunduğuna işaret eden Stefanu, Moskova'nın Güney Kıbrıs'a 6 milyar Euro tutarında kredi vermeyi kabul ettiği yolundaki bilgilerin sorulması üzerine "şu ana kadar bir cevap çıkmadı" dedi.

TROYKA'NIN "ŞOK TEDAVİ REÇETESİ"

Aynı gazete "Şok-Tedavi Reçetesi... Troyka'nın Memorandumunun Tamamı" başlığıyla manşete çektiği haberinde Troyka'nın, Güney Kıbrıs için önerdiği ve kazanılmış hak ve menfaatlerin makaslanmasını öngören şok tedavinin her şeyi alt-üst edeceğini belirterek, "yaşam düzeyi kaçınılmaz şekilde dikey düşüşe geçecek.  Derhal başlayacak olan kemer sıkma 2013 ve 2014'e kadar aynı şiddette devam edecek" ifadelerine yer verdi.

Troyka'nın Rum yönetimine memorandum taslağının içeriğine detayıyla yer veren gazete, önerileri özetle şöyle aktardı:

"Hükümet kesintiler yaparak gelirlerini artırma çabasına girişecek ve kredi verenlerinin kendisine koyduğu hedefe, önümüzdeki 15 ay içerisinde ulaşması gerekecek. 2012 yılı açığının 700 milyon Euro olması ve GSMH'nin yüzde 4'ünü aşmaması gerekiyor. Bu nedenle yılsonundan önce 175 milyon Euro'luk (GSMH'nin yüzde 1'i kadar) tasarruf tedbiri gerekiyor.

2013 yılı açığının 440 milyon Euro'da sınırlandırılması gerekiyor. Troyka, 360 milyon Euro'luk ilave tedbir gerektiğini vurguluyor.

Troyka'nın masaya koyduğu ilk acı ilaç;  kamuda uygulanan Eşel Mobil uygulamasının, 13'üncü maaşın kesilmesi; ödeneklerin, maaşların, emekli maaşlarının makaslanması, Kıbrıs Havayolları'nın ve Telekomünikasyon İdaresi'nin özelleştirilmesi, kamu yönetimi şeklinin değiştirilmesi, yatırım hedeflerinin iyileştirilmesini öngörüyor.

Troyka ayrıca toplu sözleşmelerde değişiklik istiyor ve turizm sektörünün rekabet edebilirlik kazanabilmesi için bu sektörde uygulanan Eşel Mobil'in de kaldırılmasını talep ediyor."

(ŞA/HÖ)

 
14 Eylül 2012 Cuma 10:31
Okunma: 567
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu