Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Tumazos Çelebis Haravgi'ye Konuştu...

Tumazos Çelebis Haravgi'ye Konuştu...

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Danışmanı Ve Müzakere Grubu Üyelerinden Tumazos Çelebis,'Kıbrıslı Türklerle Evlenenlerin Gitmesi Gerekir' Dememiz Mümkün Mü? Kendi Mevzuatımız Böyle Durumlarda Vatandaşlık Talebinde Bulunma Hakkı Verirken, Bizim Böyle Bir Talepte Bulunmamız Uluslar Arasında Anlayış Bulabilir Mi? Karma Evliliklerden Olan Çocukları Kovmamız Mümkün Mü? Kıbrıs'ta Doğmuş Ve Büyümüş İnsanları Yerleşik Diye Kovmamız Kolay Mı? Bunları İçerde Söylemek Kolay Ancak Uluslar Arasında Anlayışla Karşılanmayız" Dedi.çelebis, Kıbrıs Türk Tarafı Çapraz Oyu Reddettiği Sürece Rum Tarafının; Başkan Ve Başkan Yardımcısı Konusunda Zürich'teki Gibi Bir Sistemden Başka Seçeneği Olmadığını

 
 
Tumazos Çelebis Haravgi'ye Konuştu...
haravgi, Tumazos Çelebis'le Yaptığı Söyleşiyi, "Dönüşümlü Başkanlık Olmazsa O Zaman Zürich" Başlığıyla Yansıttı Ve Çelebis'in Son Üçlü Görüşmeden Sonra Tek Umudun; Toprak Konusunda Uzlaşılan Veri Ve Rakamlar Üzerinde Çalışacak Komitenin İşleyebilme İhtimalinde Olduğunu Söylediğini Yazdı.
gazeteye Göre, New York'taki Son Üçlü Görüşmeden Sonra Müzakere Masasında Cumhurbaşkanı Derv,i Eroğlu'ndan Beklenenin Ne Olduğu Sorusuna Muhatap Olan Çelebis, "Tavır Değiştirmesini Bekliyoruz. Fazla İnanmıyoruz Ama Yapmasını Beklediğimiz Budur" Dedi, Şöyle Devam Etti:

"Sayın Eroğlu Tavır Değiştirmezse Mutlu Sona Nasıl Gideriz Bilmiyorum"
"Sayın Talat İle 6 Ana Başlıktan 3'ünde Oldukça İlerleme Kaydedildiği, Bunların Arasında Büyük Ve Komplike Başlık Olan Yönetim Ve Güç Paylaşımı Başlığı Da Olduğu Herkesin Malumudur. Sayın Eroğlu'nun, Çeşitli Bahanelerle Geçmişte Varılan Görüş Birliklerinden Caydığı Da Biliniyor. Anlayacağınız Üzere Bu Ciddi Ümitler Besleyebileceğimiz Bir Sahne Değildir. Kıbrıs Türk Tarafının Tavır Değiştirmesi Gerekiyor. İlkeleri Ve Çerçeveyi Kabul Ettiğini Sözle Değil Fiilen Kabul Etmesi Gerekir.

sayın Eroğlu'nun Kendi Kendini İnkâr Etmesini Beklemiyorum Ancak Tavır Değiştirmemesi Halinde Mutlu Sona Nasıl Gidebileceğimizi Bilmiyorum. Biraz Somut Olalım: Mesela Kıbrıs Türk Tarafı, Endişeye Sebebiyet Vermemek İçin Toprak Konusunda Veri Veremeyeceğini Savunuyor. Bu Mantıklı Gelmiyor. Şimdi Bu Başlık Nasıl İlerleyecek? Kıbrıs Türk Tarafı Harita Ve Rakam Veremeyeceğini Söylüyor.
anlayacağınız Gibi Bu Aşamada Haritalar Üzerinde Konuşulmaması Anlaşılabilir Ancak Ne Rakam Ne De Alakalı Hiçbir Şeyi Konuşmazsanız Toprağı Görüşmüyormuşsunuz Gibi Olur. Ancak Bir Mesele Daha Var. (Bu Konuyu) Görüşeceğimiz Zaman. Kıbrıs Türk Tarafı Sona Yaklaştığımızda Diyor. Yani, Toprak Başlığını Görüşmeyi Kabul Etme Zamanı Değil Mi?

"Tek Umut, Toprak Konusunda Veriler Ve Rakamlar Üzerinde Çalışacak Komitenin İşlemesi"
biz Her Zaman Toprak İle Mülkiyet Başlıklarını Birleştirdik - Ki Genel Sekreter'in Tutumu Da Olumludur - Ve Mülkiyet'le İlgili Her Ne Görüşürsek Mutlaka Toprak'la İlgili Tezimizle İlişkilendiriyoruz.
göçmenlerin Büyük Bölümünün, Kıbrıs Rum İdaresi Altında Geri Dönmesini Ve Mülklerini Geri Almasını Sağlayacak Özlü Toprak Düzenlemeleri Yapılması Gerektiğini Savunuyoruz. Öteki Taraf Tam Olarak Ne Düşündüğüne Dair İşaret Vermiyor, Veri Dahi Vermedi. Bm'nin Desteğini De Alan Bu Talebimiz, Toprak Konusunda Bir Komite Kurulması Anlaşmasını Gündeme Getirdi. Veriler Ve Rakamlar Üzerinde Çalışıp Daha İlerisi İçin Liderlere İletecek Bir Komite. Bu Konudaki Taahhütlerini Ciddiyetle Yerine Getirmelerini Umuyoruz.

Kıbrıs Rum Tarafı Yerleşikler Konusunun Ayrı Bir Başlık Olarak Müzakere Edilmesini İstedi, Ancak Bunu - Talat Dâhil - Kıbrıs Türk Tarafı Kabul Etmedi. Bu Nedenle Konuyu Yönetim Başlığı Altında, Vatandaşlık Konusu Altına Koyduk. Vatandaşlıktaki Ana Konu Elbette Ki Yerleşiklerdir. Elbette Ki Bütün Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti Vatandaşıdır Ve Federal Cumhuriyetin Vatandaşları Kalacaklar.
istenilen, Yerleşiklerin Gitmesi Ve İnsani Kriterlerle Kalacak Olanlarının Sayısının Net Olması Ve ¼ Nüfus Oranını İhlal Etmeyecek Kadar Olmasıdır."

"Kıbrıs'ta Doğmuş Ve Büyümüş İnsanları Kovmamız Mümkün Mü? Bunları İçerde Söylemek Kolay Ama Uluslar Arasında Anlayışla Karşılanmayız"
yukarıdakileri 50 Bin Tc Kökenli Kktc Vatandaşının Ada'da Kalmasını Kıbrıs Türk Tarafına Verilmiş Bir Taviz Veya Hediye Olarak Görenler İçin Mi Söylediği Sorulduğunda İse Çelebis Şöyle Bir İzahta Bulundu:

"Kafa Yormamız Gereken Şudur: 'Kıbrıslı Türklerle Evlenenlerin Gitmesi Gerekir' Dememiz Mümkün Mü? Kendi Mevzuatımız Böyle Durumlarda Vatandaşlık Talebinde Bulunma Hakkı Verirken, Bizim Böyle Bir Talepte Bulunmamız Uluslar Arasında Anlayış Bulabilir Mi? Karma Evliliklerden Olan Çocukları Kovmamız Mümkün Mü? Kıbrıs'ta Doğmuş Ve Büyümüş İnsanları Yerleşik Diye Kovmamız Kolay Mı? Bunları İçerde Söylemek Kolay Ancak Uluslar Arasında Anlayışla Karşılanmayız."

çelebis'e Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Çözümün "Tek Egemenlik Gibi Özelliklerini" Hala Reddedip Reddetmediği De Soruldu. Kıbrıs Türk Tarafının Bu Terminolojileri Kullanmaktan Hoşlanmadığını, Hem İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon, Hem Tek Egemenlik Hem De Tek Vatandaşlık Terminolojilerini Kullanmaktan "Sistemli Şekilde" Kaçındığını Söyleyen Tumazos Çelebis, Şöyle Devam Etti:
"Tek Uluslararası Temsiliyet Terminolojisini Kullanıyor, Ancak Buna Paralel Olarak Tezleri İle Federal Birimler İçin Bir Çeşit Paralel Uluslararası Temsiliyet Talep Ediyor. Çerçevenin Dışına Çıktığını Kabul Etmiyor Ancak Bazı Tezlerinin Yalnız Uzlaşılmış Çerçevenin Değil; Daha Önce Varılan Görüş Birliklerinin De Dışına Çıktığını Görürsünüz. Tek Bir Egemenlik, Vatandaşlık Ve Uluslararası Temsiliyet, Bm'nin İlgili Kararlarında Tarif Edildiği Şekliyle Siyasi Eşitliği Olan İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon; Bunların Tümü Üzerinde Uzlaşılmıştı. Şimdi Sorgulanıyor."

"1960 İtibarıyla Tanınmış Olan Kıbrıs Türk Toplumunu Azınlığa İndirgememiz Mümkün Mü?"
çelebis'e Rum Tarafındaki Bazı Siyasi Güçlerin, Çözüm Şeklini Irkçı Buldukları Hatırlatılarak Bunun, İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon Çözümü Arayışları Açısından Endişe Verici Olup Olmadığı Soruldu.
"Irkçı Çözümden Kastedilen Söylendiği Gibi; Bir Adam Bir Oy, Eşitleyen Ağırlıklı Oya Hayır, Çapraz Oya Hayır Ve Müşterek Oylamaya Hayır İse 'bir Adam Bir Oy' Mantığını İleri Götürerek, 1960 İtibarıyla Tanınmış Olan Kıbrıs Türk Toplumunu Azınlığa İndirgememizi Mümkün Mü Gördüklerini İzah Etmelidirler" İfadesini Kullanan Çelebis, Şöyle Devam Etti:

"Bu Tür İfadeler, Nüfusun Yüzde 80'ini Oluşturan Biz Kıbrıslı Rumların Her Şeye Kendi Başımıza Karar Vereceğimiz, Kıbrıslı Türklerin De Sadece Vatandaş Düzeyinde Hakları Olacağı Anlamına Gelir. Bütün Avrupa'da Tanınmış Ve Tesis Edilmiş Olan Kolektif Haklar Ne Olacak? Bakınız Orada (Avrupa) Kolektif Varlık Olarak Nüfussal Grupların Çıkarına Çözümler Irkçılık, Ayrım Veya Irk Ayrımı Olarak Kabul Edilmez."
haravgi, Çelebis'e "Sayın Eroğlu Neden Kıbrıs Türk Toplumunun Kolektif Haklarını Tesis Edecek Bu Çözümü Kabul Etmiyor" Sorusunu Yöneltti, Şu Yanıtı Aldı:
"Çok Basit Bir Nedenden Ötürü Kabul Etmiyor. Çapraz Oyu Reddediyor. Sayın Talat İle Uzlaştığımız Şeyi, Yani; Başkan Seçiminde Bütün Vatandaşların (Müşterek) Oy Kullanmasını Kabul Etmiyor, Biz De Zaman İçerisinde Bize Miras Kalan Dönüşümlü Başkanlığı Ancak Bu Şartla Kabul Ediyoruz.

Ne Söylenirse Söylensin, Dönüşümlü Başkanlık Annan Planının 5 Versiyonunda Da Vardı, Ne Referandumdan Önce Ne De Sonra Bizim Tarafın Listelenmiş Değişiklik Talepleri Arasında Koydurulmadı, Dönüşümlü Başkanlık Çok Önceden Beri Görüşülüyordu. Biz, Dönüşümlü Başkanlığı Kabul Etmemiz İçin Bütün Vatandaşların Oylaması Olması Gerektiğini Söyledik. Elbette Ki Sayın Talat'ın; Bizim Nüfusun Yüzde 80'i Olarak Tek Bir Kıbrıslı Türk Oyu Bile Olmadan Kendi İstediğimiz Kıbrıslı Türk Adayı Seçebileceğimiz Karşı Argümanıyla Karşılaştık. Ağırlıklı Oyun Çapraz Oyun Sonucu Olduğunu Bu Yüzden Söylüyoruz. Ağırlıklı Oydan Kaçarsak - Ki Sayın Eroğlu Halihazırda Kaçtı - Çapraz Oydan Kaçar Ve Azınlık - Çoğunluk Açısından 'bir Adam Bir Oy'a Değil, Ayrı Oylamalara Gideriz. Bu Şartlar Altında Ağırlıklı Oya Hayır; Ayrı Oylamalar Anlamına Gelir. Şimdi Eroğlu'nun İstediği Tam Da Budur. Mesele Çok Basit... Irkçılık Olmayabilir Ama İki Toplumluluğun Uygulanması".

"Kıbrıs Türk Tarafına, 'çapraz Oyu Reddederse Zürich'te Olduğu Gibi Cumhurbaşkanı - Cumhurbaşkanı Muavini Sistemine Gitmemiz Gerekir' Dedik"

"Eroğlu Ve Kıbrıs Rum Tarafındaki Bazıları, Çapraz Oyu Ve Ağırlıklı Oyu Kabul Etmezse Ne Olur, Dönüşümlü Başkanlık Terk Mi Edilir?" Sorusuna Karşılık İse Çapraz Oyun Dönüşümlü Başkanlıkla Paket Olduğunu Söyleyen Çelebis, "Kıbrıs Türk Tarafına; 'çapraz Oyu Reddederse, Zürich'te Olduğu Gibi Cumhurbaşkanı - Cumhurbaşkanı Muavini Sistemine Gitmemiz Gerekir' Dedik. Doğal Olarak Bunu Kabul Etmedi, Çünkü Kıbrıs Türk Tarafı Ayrı Seçimlerle Dönüşümlü Başkanlık İstiyor, Daha Azını Değil" İfadesini Kullandı, Başka Bir Soruya Karşılık Şunları Söyledi:

"Kıbrıs Türk Tarafı, Çapraz Oyu Kabul Etmezse Biz De Dönüşümlü Başkanlığı Kabul Edemeyiz. Basit. Bir Ara Basında; Meseleye Çok Yakın Olduğumuzu Çünkü Tek Anlaşmazlığın; Onların Çapraz Oyun Senato'da 2/3 Çoğunlukla Geçmesini İstediklerini, Bizimse Bunu Kabul Etmediğimizi Okudum. Senato'dan 3'te 2 Çoğunlukla Geçmesi Demek, Çapraz Oyun Reddedilmesi Anlamına Gelir. Biz Çapraz Oy Diyoruz, Onlar Hayır Diyor."
"İç Meseleler Çözümsüzken Genel Sekreter'in Uluslararası Konferans Çağıracağına İnanmıyorum"
çelebis, Ümitlerinin Az Olduğunu, Ancak Ocak Ayında New York'ta Yapılacak Bir Sonraki Üçlü Görüşmede Ana Başlıklarda Olabildiğince Çok Görüş Birliği Sağlanmasına Çalışılacağını, Ocak Görüşmesinde Olacakların, Sonuca Göre Belirleneceğini Söyledi.

"Öncelikle, Kıbrıs Sorununun İç Yönleri Çözümsüzken Bm Genel Sekreteri'nin Uluslararası Konferans Çağıracağına İnanmıyorum" Diyen Çelebis, Yetki Vermenin Kolay Olmadığını, Çünkü Yetkinin Bm Güvenlik Konseyi'ne Ait Olduğunu Belirterek Şunları Söyledi:
"Ancak Bm Genel Sekreteri, Uçurumun Daraltılamayacağını Saptarsa O Zaman Bir Toparlanma Süresi Vermesi İhtimali Var. Tekrar Ediyorum, Şu Anda Önemli Olan, Prosedürün İlerleyebilmesi İçin Kıbrıs Türk Tarafının Mantıklı Tezlerle İşbirliği Yapmasıdır."
gazete, Tumazos Çelebis'le Yaptığı Söyleşinin İkinci Bölümünü Yarınki Nüshasında Yayınlayacağını Ekledi.
 
20 Kasım 2011 Pazar 13:04
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu