Ana Sayfa » Kıbrıs » Tümerkan: "UBP'li değilim. BRT eski müdürlerin elinde savruldu"

Tümerkan: "UBP'li değilim. BRT eski müdürlerin elinde savruldu"

BRT Müdürlüğü Görevine yeni atanan Tümerkan'dan çarpıcı sözler. UBP ile bağım yok. Her partiy eşit mesafedeyim. BRT müdürlerin elinde savruldu. Pekçok kişi bir kenara itildi.

 
 
Tümerkan:
“Gözlemlerimiz bize göstermiştir ki, BRT üzerine baskı getiren iktidar anlayışı günün sonunda bunun siyasi bedelini ödemek zorunda kalmıştır”
*“Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar yüzde 50 inansam bile yüzde 50 olmayabilir, birileri engel olabilir diye düşünüyordum. Dolayısıyla kendimi çok kaptırmadım”
*“Birçok arkadaşımız tabir yerindeyse pas tuttu. Şimdi herkes pasını temizliyor”
*“Gelen giden müdürlerle kurumun oradan oraya savrulmasını önlemek için kurumsallaşma şart. Kurum her müdüre göre savrulmamalı”

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun (BRTK) 11’inci Müdürü Mete Tümerkan ilk röportajını Star Kıbrıs’a verdi. BRT’nin mutfağından gelen biri olarak sorunlarını çok iyi bildiğini kaydeden Tümerkan, BRT’yi herkesin üretime katıldığı, huzur dolu bir kurum yapacağını söyledi.
BRT ekranlarının herkese açık olduğunu belirten Tümerkan, “BRT Kıbrıs Türkünün ekranıdır. Kıbrıs Türk halkının bu ekranda yeri vardır. Sonuçta BRT’nin daha özerk ve çağdaş yapıya kavuşması ve üretken yapının oluşması görevdeki iktidarların hanesine artı olarak yazılacak bir olaydır. Denetim ve gözlemlerimiz bize göstermiştir ki, BRT üzerine baskı getiren iktidar anlayışı günün sonunda bunun siyasi bedelini ödemek zorunda kalmıştır” dedi.
Başbakan İrsen Küçük’ün “Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadeleyi unutturmayacak, çağdaş demokratik bir BRT” talebini ilettiğini kaydeden Tümerkan, Küçük’ün bundan başka da bir talebi olmadığını vurguladı.
Tümerkan, kurumun başına getirilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu, aldığı sorumluluğun bilincinde olması dolayısıyla uykularının kaçtığını ifade etti.

Soru: BRT uzun süredir içindeki çalkantılarla kendinden söz ettiren bir kurum. Sizin bu kurumda yapacağınız ilk iş ne olacak?

Ben uzun yıllardır BRT’degörev yapan biriyim. Her yönüyle, her kısmıyla ilgili bilgim var. BRT ile ilgili tüm eleştirileri biliyorum. Bu, benim için avantaj olmakla birlikte bazı noktalarda dezavantaj. Şunu söylemek isterim ki BRT önümüzdeki günlerde tüm çalışanların gelmek, üretmek için can atacakları, evlerine mutlu dönecekleri bir kurum olacak. Biz bir sinerji yaratacağız. Bugüne kadar yaşanmış sıkıntıları, kırgınlıkları, küskünlükleri ortadan kaldıracağız.

“KIBRIS TÜRKÜYLE KOPAN BAĞLARINI DÜZELTECEĞİZ”
Hem de Kıbrıs Türküyle kopan bağlarını yeniden eski haline getirmek için adımlar atacağız. BRT herkesin kendini göreceği ve “benim BRT’m”diyeceği bir yer haline gelecek. Hedeflerimi açıklarken daha demokratik, çağdaş bir BRT sözü verdim. BRT Kıbrıs Türkünün sesi olan önemli bir kurumdur. Bunun bilincindeyim ve varoluş sürecini en iyi bilenlerdenim. BRT Bayrak Radyo olarak çıktığı yolda bugün altı radyo, iki televizyon kanalıyla gelişimini sürdürürken özel radyo ve televizyonlara verdiği hizmetle de önemli bir misyon üstlenmiştir.

“ÖZEL RADYO VE TELEVİZYONLARLA REKABET DEĞİL, İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ”
Önümüzdeki günlerde de başta özel radyo ve televizyonların daha iyi duruma gelmesi ve anavatan Türkiye ile ilişkilerin daha sıkı fıkı bir noktaya taşınması konusunda çalışmalarımız olacak. BRT özel radyo ve televizyonlarla rekabet değil, işbirliği içinde olacak. Benim temel hedeflerimden biri bu tür ilişkileri kurumsallaştırmak ve herkesin kazançlı çıkmasını sağlamak.

Soru: Kurum belli bir yasası olmasına rağmen yasayla çelişen uygulamalar var. BRT tam kurumsallaşmış sayılabilir mi?

BRT’de kurumsallaşma sorunumuz var. Yapıda sorunumuz var. Yeniden yapılanmak, kurumsallaşmak gerektiğinin bilincindeyiz. Yıllardır kurum içinde terfi ve tayinlerin açılamamış olması nedeniyle yönetici kadrolarında boşluklar sözkonusu. Bunlar işleyişi olumsuz etkiliyor. Bu noktada taşların yerli yerine oturması ve üreten bir yapıya kavuşturulması lazım. Çalışanların da kurumun bir parçası olmasını sağlayarak, kucaklaşmayı, barışmayı ve geçmişte yaşananların bir kenara atılmasını sağlayacağız.

****
“BRT’DE BİRÇOK KİŞİ KENARA İTİLDİ”
Burada birçok kişi kenara itildi. Bu nedenle de çok fazla personeli olan ancak çok üretimi olmayan yapısı eleştirilere neden oldu. Şimdi herkesle ayrı ayrı konuşuyoruz. Herkeste bir heyecan var. Bir sahiplenme var. Birçok arkadaşımız tabir yerindeyse pas tuttu. Şimdi herkes pasını temizliyor. Üretken bir noktaya gelmek için çalışıyor.

“KURUM HER MÜDÜRLE SAVRULMAMALI”
Gelen giden müdürlerle kurumun oradan oraya savrulmasını önlemek için kurumsallaşma şart. Kurum her müdüre göre savrulmamalı. KKTC’nin bir kurumu olarak, müdürler kurumu kurumsal bir çerçevede yönetmeli. Burada 5’inci günüm ama 4-5 yıla yakın koordinatörlük yaptım. Televizyon haberlerinin başında bulundum. Uzun yıllar program yaptım. Önümüzdeki dönem BRT müdürü sahil herkesin ekranda olacağı bir dönem olacak.

Soru: Sizden beklenti oldukça yüksek. Bundan huzursuzluk duyduğunuz oluyor mu?

Müdür olmamdan sonra birçok kişinin beni araması ve çok şey beklediğini söylüyor olması omzumdaki yükü daha da artırıyor. Bana daha fazla sorumluluk yüklüyor. Bende bu sorumlulukla hareket edeceğim. Kıbrıs Türkünün her rengi ekranda bulabildiği bir yayın anlayışıyla hareket edeceğim. Tabi ki BRT’ninmisyonunu bilerek hareket edeceğim. Sonuçta Kıbrıs Türkü birlikte bir mücadele vererek BRT’yi kurdu. Bende Kıbrıs Türkünün beklentilerine cevap vereceğim.

Soru: BRT’nin kadrosunun çok şişkin olması ve çok az kişinin faal olarak çalışması eleştirilir. BRT’de çalışan sayısı net olarak ne kadar?

BRT’nin 156 kadrolu, 367’de akitli/ kaşiyeli personeli var. 1993 yılından bu yana gelen personel yapısı bu. Akitli personelin yasa beklentisi var. Bu yasa yıllardır ötelenmiş durumda. Şimdi yapıyı bir bütün olarak ele alıp, eksiklikleri çözeceğiz. Bizim personel yapısını değerlendirirken unutmamamız gereken bir şey daha var. Biz özel kanallara da hizmet veriyoruz. Verici hizmetlerinde de ciddi bir personel sayımız var. Bekçisi, teknisyeni vs… Şimdi deneme safhasındayım ve durum tespiti yapmaya çalışıyorum.

Soru: BRT’de hangi görevlerde bulunmuştunuz?

BRT’de 1991 yılında haber merkezinde çalışmaya başladım. 1994 yılında Akis programını yaptık. Bu program 2009 yılına kadar sürdü. Siyasi parti başkanlarının, Türkiyeli Bakanların konuk olduğu bir programdı. Türkiye’de özel televizyonların hayata geçtiği dönemde, “bizde bir tartışma programı yapalım” diyerek Akis’e başladık. Bu anlamda yapılan programların ilkiydi Akis.

“ÖZER KANLI’YA DÖNÜŞÜMLÜ PROGRAM YAPIYORDUK”

Önceki müdür Özer Kanlı’yladönüşümlü yapıyorduk. Daha doğrusu haftanın bir günü onun, bir günü benimdi. O programı 15 yıl boyunca kesintisiz yaptım. Haber Merkezinde çeşitli görevler üstlendim. BRT’nin uyduya, internet ortamına çıkışında etkin rol oynadım. Kurumda yedi yıla yakın Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Beş yıl da koordinatörlük görevinde bulundum. Kurumun her şeyini iyi bildiğime inanıyorum. İçerideki arkadaşlarında gerçekten çok yetenekli olduğundan ve fırsat verilmesi halinde çok iyi işler çıkaracaklarından eminim.

****
“ŞİMDİ İŞ ZAMANI”
Arkadaşların yaratıcılıklarını ortaya koymaları için fırsat yaratacağız. Şu an isim saymak istemiyorum, birini unuturum darılabilirler, hepsi birbirinden değerlidir. Şimdi iş zamanı… Şimdi bir şeyleri başarma zamanı. Başarmamamız için de bir sebep olduğunu düşünmüyorum.

Soru: Geçtiğimiz günlerde muhalefetten bir milletvekilimiz üç yıldır BRT ekranına çıkarılmadığından yakınmıştı. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Bu ekran herkesin ekranıdır. Kıbrıs Türkünün ekranıdır. Kıbrıs Türk halkının bu ekranda yeri vardır. Sonuçta BRT’nin daha özerk ve çağdaş yapıya kavuşması ve üretken yapının oluşması görevdeki iktidarların hanesine artı olarak yazılacak bir olaydır. Denetim ve gözlemlerimiz bize göstermiştir ki, BRT üzerine baskı getiren iktidar anlayışı günün sonunda bunun siyasi bedelini ödemek zorunda kalmıştır.

“BAŞBAKANIMIZ BANA ÇAĞDAŞ DEMOKRATİK BİR BRT ORTAYA ÇIKARMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ”
Ben bu göreve başlarken Sayın Başbakanımız benimle görüşmüştür ve benden çağdaş demokratik bir BRT ortaya çıkarmak istediğini söylemiştir. Ancak “Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadeleyi unutturmayacak bir BRT” demiştir. Bundan başkada bir talebi olmamıştır Başbakanımızın. Ben göreve geldikten sonra ikinci Cumhurbaşkanıyla, Meclis Başkanıyla görüştüm. Perşembe günü de (bugün) Cumhurbaşkanımızla görüşeceğim. Hepsinden destek istiyorum. Şu anda herkesle iletişim halindeyim, hiçbir kesimle kopukluk olmadan bu işi yürütmek gerektiğinin bilinciyle hareket ediyorum.

“MUHALEFETE DE İKTİDARA DA AYNI MESAFEDE OLACAĞIZ”
Muhalefete de, iktidara da aynı mesafede olacağız. Neticede devletin kurumuyuz. Bu yolda yaşayacağım sıkıntıları da paylaşacağım. Şu anda beklentimiz var olan sıkıntıları ortadan kaldırıp, sürdürülebilir bir yapı oluşturmak. Bunu sivil toplum örgütleriyle ve devletle ortak çalışarak yapacağız. Zaten yasalar ve tüzükler neyi nasıl yapacağımızı söylüyor. Başta da söylediğim gibi burada çok ciddi sayıda yetişmiş insan kaynağımız, ciddi bir birikim var. Bu birikimi harekete geçirmek için gayret göstereceğiz.

***
“ÇALIŞANLARI MOTİVE EDECEĞİZ”
Arkadaşları motive etme düşüncesindeyiz. İhtiyaçlarımız doğrultusunda hareket edeceğiz. Kurumun daha iyiye gitmesi için çalışacağız. Nasıl daha iyi olacaksa o yönde kararlılığımız olacak.

Soru: Bu kuruma yıllarca emek vermiş biri olarak hiç aklınızdan bir gün buraya müdür olacağınız geçmiş miydi?

Ben eminim ki her BRT çalışanının aklından bu geçer. Elbette benimde aklımdan geçtiği olmuştur ancak bu dönemde sürpriz olduğunu söyleyebilirim. Ben duyduğumda “olmaz herhalde” demiştim. İstemeyen birilerinin engel olabileceğini düşünmüştüm. Pazartesi akşamüzeri Başbakan çağırdı. Böyle bir düşünceleri olduğunu söyledi.

“BAKANLAR KURULU KARARI ÇIKANA KADAR YÜZDE 50 OLMAYABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM”
Çarşamba Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar yüzde 50 inansam bile yüzde 50 olmayabilir, birileri engel olabilir diye düşünüyordum. Dolaysıyla kendimi çok kaptırmadım. Bakanlar Kurulu kararından sonra kurumu iyi bilen biri olarak –daha önce de söylediğim gibi- omzumdaki yükün arttığını hissettim. Rahat uyuyan bir kişiydim, uykularım bölündü. Medya mensubu olarak bir ismim var. Bana bu görevi verenlerin beklentileri var.

“UBP İLE ORGANİK BAĞIM OLMADIĞINI HERKES BİLİYOR”
UBP ile organik bir bağımın olmadığını herkes biliyor. UBP hükümetinin “bu işi siz yaparsınız” demesi de sorumluluğumu artırıyor. Size güvenen insanların güvenine layık olmak zorundasınız. Hayatta hiçbir şey kolay değil. Ben ODTÜ mezunuyum, ODTÜ kolay bir okul değildi, bizi zora hazırladı. Bende bu görevin üstesinden geleceğime inanıyorum. 

Star Kıbrıs
 
18 Nisan 2013 Perşembe 11:45
Okunma: 1800
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu