Ana Sayfa » Kıbrıs » Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı Görüştüğü Maraton Toplantılarının Dünkü Bölümünü 15 Saatte Tamamladı Ve Gündemindeki İçişleri Ve Yerel Yönetimler, Polis Genel Müdürlüğü İle Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçelerini Görüşmeyi Bu Sabahın İlk Saatlerinde Tamamladı.

 
 
Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesi Onaylandı
CTP GaziMağusa Milletvekili Arif Albayrak, Şiir Okuyarak Başladığı Konuşmasında, Bir Güne Üç Önemli Bütçe Konulduğu İçin Toplantının Uzadığına İşaret Etti.
bütçeye Ret Oyu Vereceklerini Açıklayan Albayrak, 8 Günlük Bir Bebeğin Annesiyle Birlikte Cezaevinde Bulunduğunu Belirtti Ve Çalışma Bakanı'nın Ne Düşündüğünü Sordu; İlgili Kurumların Bu Sorunu Çözmesi Gerektiğini Söyledi.

Albayrak, Kültür Bütçesinin Yetersizliğine İşaret Ederek, Sadece Personeli Ödeyecek Bu Bütçeden Bir Şey Beklemenin İnsafsızlık Olacağını Kaydetti.
kültür Derneklerine Yardım Tüzüğüne Geçtiğimiz Yıl 200 Bin Tl Ayrılmasına Rağmen Bunun Kullanılmadığını Kaydeden Albayrak, Müze Konusuna Da Değindi Ve Doğru Dürüst Bir Müzenin Bulunmadığını Söyledi.
albayrak, Müze Konusunda Halen Bir Çalışma Yapılmadığını Kaydederek, "2012 Yılına Giriyoruz. Çağdaş Bir Müzenin Olmaması Büyük Bir Eksikliğimizdir" Dedi.
1999 Yılında Devlet Tiyatroları'nın Yandığını Ve O Günden Bugüne Sıkıntı Yaşandığını Belirten Albayrak, Henüz Tiyatro Binası Olmamsını Eleştirdi Ve "Ümit Ederim Gelecek Yıl Aralık Ayında Konuşurken Bakan'a Sadece Ocak Ayında Açılış Ne Zaman Yapılacak Diye Sorarım" Şeklinde Konuştu.

Arif Albayrak; Telif Hakları, Film Yapımı Gibi Konularda Yasal Düzenlemelerin Yetersiz Kaldığını; Özerk Sanat Kurumu Gerektiğini Kaydederek, Bakanların Çelenk Harcamalarının İse Yüksek Olduğunu Söyledi.
tabelalarda Arkeolojik Yer İsimlerine De Yer Verilmesini İsteyen Ctp GaziMağusa Milletvekili Arif Albayrak, Karpaz Bölgesinde Yıkılan Şapelin Yeniden Yapılmasının Ülkenin İtibarını Kurtarmak Adına Gerekli Olduğunu; "Ayrılan Para Yetmezse Kendisinin Sıvaları Karşılamaya Hazır Olduğunu" Kaydetti.
yaga'nın Petrol Dolum Tesisinin Olumsuz Etkilerine Dikkat Çeken Bilimsel Raporuna Rağmen Şimdiki Yaga'nın Farklı Düşündüğünü, Ama Çevre Örgütlerinin De Böyle Bir Tesise Karşı Olduğunu Kaydeden Arif Albayrak, Eko - Turizm Yapılan Bir Bölgede Petrol Dolum Tesisinin Zararlı Olacağını Söyledi.

Albayrak, İlgili Bakanlığın Korkmadan Açıkça Bu Tesise Göğüs Germesini İstedi.
"Has Yasemin Yerine Haspolat Kokusu"
çam Kese Böceğiyle Mücadelede Kullanılan Kimyasal İlacın Çevreye Zararlı Olduğunu, Buna Karşın Biyolojik Mücadele Yapılması Gerektiğini Kaydeden Albayrak, Turizmde De İlk İntibaın Önemine İşaret Etti. Albayrak, Ülkeye Gelen Turist "Has Yasemin Kokusu" Beklerken, "Haspolat Kokusu" Duyduğunu Söyledi.
albayrak, Meclis Bahçesine Diktikleri Yaseminin Kuruduğunu, Ama Brt Binası Önüne Diktiklerinin Büyüdüğünü De Sözlerine Ekledi.

köle Pazarı

Çalışma Yasası'nın Turizmde Uygulanmadığını; Birden Çok Otel Sahibi Kişilerin Çalışanları Sömürdüğünü, Uzun Saatler Çalıştırdığını Kaydeden Ömer Kalyoncu, "Biz Devlet Olarak Yasalarımızı Uygulamayarak Bazı İnsanlar İçin Cennet Yarattık, Köle Pazarı Kurduk. Ve Bizim İnsanlarımız Köle Olmak İstemediği İçin Suçlanıyor Ve Kaçak İşçi Çalıştırmak Haklı Görülüyor" Diye Konuştu.
kalyoncu, "Turizm Sektörünü Kendi İnsanımızı İstihdam Edecek Bir Duruma Sokamaz Ve Bugünkü Gibi Köle Pazarı Oluşturursak, Gençlerimiz De Göç Etmeye Devam Edecek. Onlar Köle Olmaz Diye Başkalarını Köle Yapmak Da Doğru Değildir" İfadelerini Kullandı.

Uluçay: "Yeni Bir Strateji Kurgulanması Olası"
ctp GaziMağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Turizmdeki Potansiyeli Son 10 Yılda Olumlu Veya Olumsuz Etkileyen Faktörleri Göz Önünde Tutarak, Önümüzdeki 2 - 3 Yılı Kapsayacak Yeni Bir Strateji Kurgulanmasının Olası Göründüğünü Söyledi.

Uluçay, Bakanlığın Bu Konuda Bir Strateji Planı Oluşturduğunu; Etrafta Yaşanan, Sektörü Olumlu Ya Da Olumsuz Etkilemeye Aday Gelişmeler Işığında 3 Yıllık Strateji Öngördüğünü; Bunun Sonunda 2011 Sonu İtibarıyla 136 Bin Olan Yabancı Turist Sayısını 1 Milyona Çıkarmayı Amaçladığını Kaydetti.
bunun Ekonomiye Büyük Etki Sağlayacağını Belirten Teberrüken Uluçay, Turizmdeki İyileşmenin Charter Seferlerle Sağlandığını İfade Etti.

Uluçay, Turizmin Kumarhane Sektörüne Bağlı Olmaktan Çıkarılabileceğini Söyledi.
atıl Kalmış Yatırımların İyileştirilmesinin Önemine De İşaret Eden Uluçay, Geleneksel Üretimlerin Turizme Yansıtılmasını Önerdi.

tarım Ürünlerinin Turizmde Kullanılabileceğini Kaydeden Teberrüken Uluçay, İhraç Edilen Ürünlerin Yurt İçinde, Turizmde Kullanılması İçin Girişim Yapılmasını İstedi. Uluçay, Bu Stratejinin Ciddi Şekilde Ele Alınması Gerektiğini Kaydetti.

kültürel Zenginliğin Korunması, Bakımı, Restorasyonu Ve Tanıtımının Turizmde Gelişmenin Temel Taşlarından Biri Olacağını İfade Eden Ctp GaziMağusa Milletvekili Uluçay, "Çünkü Çok Zengin Bir Kültürel Mirasımız Var" Diye Konuştu.

Emiroğluları
TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Taşocaklarının Yabancı Firmalarca "Bu Kadar Kolay" Kiralanmaması Gerektiğini Söyledi.
kültürün Medeniyetin Geçmişi Demek Olduğunu Kaydeden Emiroğlulları, Turizm Tanıtım Fonu'ndan Yapılan Harcamaları Faturaları İle Birlikte Görmek İstediğini İfade Etti.

Hükümetin Planlarını Adada Çözüme Göre Yapmadığını, Turizm İçin De Öngörüler Koyamadığını Öne Süren Mustafa Emiroğluları, Yabancı Yatırımcıların Kendilerine Kimsenin Sahip Çıkmamasından Yakındığını Anlattı.
emiroğluları, Bakanlıklar Arasında Koordinasyon Kurulamadığı İçin Yatırımcıların Karşılaştığı Sıkıntılardan Örnekler Verdi Ve Ubp'nin En Büyük Sorununun Bu Koordinasyonsuzluk Olduğunu Savundu.

Denizlerin Kirlenmesine Değinirken, GaziMağusa'daki Kanalizasyonun Kontrol Edilip Edilmediğini Soran Emiroğluları, Yanlış Bir Şey Yapılırsa İleride GaziMağusa'nın Büyük Zarar Göreceğini; Ülke Genelinde De Bir Pislik Yaşandığını Söyledi.

Fellahoğlu: "Siyasiler Daha Çok İlgi Göstermeli"
CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Okullardaki Öğretmen Eksikliğinin Kabul Edilebilir Olmadığını Söyleyerek Başladığı Konuşmasında, Son Haftada Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı'nın Düzenlediği İki Etkinliğe Katıldığını; Birinde Çocukların Çok Güzel Resimler Çizdiğini, Ama Bu Etkinliğe Katılan Tek Siyasinin Kendisi Olduğunu Söyledi.

siyasilerin Bu Tür Etkinliklere Daha Çok İlgi Gösterip Katılmasını İsteyen Fellahoğlu, "Turizmin Önündeki En Büyük Engel Kıbrıs Sorunudur, Doğrudan Uçuşların Olmamasıdır" Dedi.
fellahoğlu, Kimsenin İki Kez Uçak Değiştirip Kuzey Kıbrıs'a Gelmeyi Öncelikleri Arasına Koymadığını Belirterek, Bu Konuda Daha Çok Ve İyi Çalışıp Kaynakların Daha İyi Değerlendirilmesi Gerektiğini Vurguladı.


Devlet Tiyatroları'nın Yapımı İçin Ayrılan Rakamın Yetersiz Olduğunu; Geçen Yıl Konulan Rakamın Da Hiçbir Adım Atılmadığı İçin Kullanılmadığını Kaydeden Fellahoğlu, Devlet Tiyatroları'nın Yapılmasını İstedi.
fellahoğlu, Lefkoşa'nın Planı Yapılmış Tek Şehir Olduğunu Belirterek, Emirnameler Ve Fasıl 96 Da Bulunduğunu Ve Farklı Yerlerde Farklı Kurallar Uygulandığını; Lefkoşa İmar Planı'nın Da Artık Günün Koşullarına Göre Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi.
kadri Fellahoğlu, Farklı Bölgelerde Farklı Uygulamaların Yarattığı Çarpıklıkların Giderilmesi Gerektiğini De Vurguladı.

Üstel: "Hedef Yüzde 30 Artış"
turizm, Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Konuşmacıları Yanıtladığı Konuşmasında, Turizmin İyi Bir Noktaya Geldiğini Ama Yeterli Olmadığını; 2012'deki Hedeflerinin Yüzde 30 Artış Olduğunu Söyledi.
üstel, Hükümetin Sektör Temsilcileriyle Birlikte Hazırladığı Teşvik Sistemiyle Bu Yıl 300 Charter Uçak Geldiğini; Gelecek Yıl Da 400 Charter Uçağın Ercan'a İneceğini Açıkladı.

bu Yıl Turizmde Koydukları Hedefleri Aşağı Yukarı Yakaladıklarını Ve Otellerdeki Doluluk Ortalamasının Yüzde 45'e Ulaştığını Belirten Bakan Üstel, Otellerin, Hibe Ve Düşük Faizli Kredilerle 2012'de Daha İyi Bir Duruma Getirileceğini İfade Etti.

konuşmaların Ardından Turizm, Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesi 45 Milyon 218 Bin 457 Tl Olarak Onaylandı. Böylece Meclis Genel Kurulu, Dün Saat 11.00'de Başladığı Toplantısını Bugün Saat 02.05'te Tamamladı.
bugün Tarım, Ekonomi, Gkk mecliste Bugün İse Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Ve Enerji Bakanlığı İle Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bütçeleri Görüşülecek.
 
16 Aralık 2011 Cuma 09:45
Okunma: 790
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu