Ana Sayfa » Kıbrıs » Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesini Onaylandı

Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesini Onaylandı

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe Ve Plan Komitesi, Öğleden Sonraki Toplantısında 45 Milyon 218 Bin 457 Liralık Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesini Oy Çokluğu İle Onayladı.

 
 
Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı Bütçesini Onaylandı
Bütçe hakkında konuşan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'na ayrılan bütçenin rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde yeni projeler ve hedefleri konusunda  bilgiler verilmesini isteyen Uluçay, Turizm Tanıtma ve Pazarlama'ya ayrılan payın düşürüldüğünü ifade ederek, bunun uygulanan teşvik sisteminin bir sonucu olup olmadığını sordu.

Turizmin ülke ve ekonomi açısından çok önemli bir sektör olduğunu ifade eden Uluçay, bu nedenle turizm sektörü üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini söyledi.

Yabancı turistlerin Türkiye'den gelenlere göre daha fazla geceleme yaptığını, bu nedenle katkılarının  daha fazla olduğunu kaydeden Uluçay, yabancı turist sayısının artırılmasının önemine işaret etti.

Çevrenin turizmle birebir bağlantılı olduğunu, sürdürülebilir çevrenin sürdürülebilir turizm için çok önemli olduğunu ifada eden Uluçay, bu açıdan Çevre Dairesi'ne ayrılan payın çok yetersiz olduğunu söyledi.

Çevre konusunda ciddi anlamda bilinç eksikliği olduğunu anlatan Uluçay, bu eksikliğin süratle giderilerek çevre konusunda yeni bir bakış açısının getirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Tarihi yerler için ayrılan bütçenin de çok yetersiz olduğunu kaydeden Uluçay,  tarihi ve kültürel mirasın korunması konusunda bu güne kadar yeterli ilerleme sağlanamadığını, bu alanda yürünecek çok yol bulunduğunu belirtti.

Uluçay, yabancı turist sayısının artırılması için yapılması gereken en önemli şeyin tarihi ve kültürel mirasın korunması olduğunun altını çizdi.

Avrupa Parlamentosu'na yaptıkları ziyaretlerde kültürel varlıkların  yeterli oranda korunmadığına ilişkin şikayetler aldıklarını anlatan Uluçay, bu konuya hükümet ve Turizm Bakanlığı bünyesinde daha fazla önem verilmesini istedi.

Kültür Dairesi ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu savunan Uluçay, bu bütçeyle  sanatsal ve kültürel değerlerin geliştirilmesinin mümkün olamayacağı görüşünü dile getirdi.

2011 yılında doluluk oranın artması konusuna da değinen Uluçay, bunun sevindirici bir durum  olduğunu söyledi.

Charter seferlerinin buna büyük katkısı olduğu bilgisini aldıklarını ifade eden Uluçay, bu konuda bundan sonra izlenecek sürecin nasıl olacağını sordu.

Türkiye'den gelen turistlerin kumar amaçlı geldikleri için gecelemelerin daha düşük olduğunu belirten Uluçay, bu nedenle hedefin yabancı turist sayısının artırılması olması gerektiğini söyledi.

Bakanlığın 1 milyon yabancı turist sayısı hedeflemesine karşın, bu yılki rakamın 135 bin olduğuna işaret eden Uluçay, "Şu an hedefin yüzde 11'ini gerçekleştiriyorsunuz. Bu çok ciddi bir hedef ve bu hedefe ulaşmak için bütün kurumların el birliği ile çalışıp doğru projeler üretilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Turistik tesislerde çalıştırılan KKTC vatandaşı oranının yüzde 30 olduğunu ifade eden Uluçay, bunun ters çevrilmesi durumunda işsizlik ve istihdam konularında çok önemli mesafe kat edilebileceğine dikkati çekti.

Karpaz bölgesine yapılacak petrol dolum tesisi konusuna da değinen Uluçay, bunun izlenilen turizm anlayışı ile ters olduğunu söyledi.

Uluçay, petrol dolum tesislerine ihtiyaç olduğu görüşlerine katılmadığını vurgulayarak, bu durumun ülkeye yatırımı düşünen turizmcileri olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Turizmde sunulan hizmetin bir standardı olması gereğinin altını çizen Uluçay, bunun sağlanmasının da şart olduğunu belirtti.

Uluçay, casino sektörünün teşvik kapsamından çıkarılması ve ayrı birer işletme olarak ele alınması gerektiğini kaydetti.

ÖMER KALYONCU

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu da, teşvik sisteminde  ve fonun kullanılması konusunda sorunlar bulunduğunu söyledi.

Kalyoncu, bu sorunun  Turizm  Fonu'nun doğru kullanılmamasından kaynaklandığı görüşünü dile getirdi.

Kumarhaneye gelen kısa süreli konaklamalar nedeniyle dışarıda bu otellere gelecek olan turistler için yatak sorunu çıktığını ifade eden Kalyoncu, önümüzdeki yıllarda kumarhanelere yönelik tedbir alınarak, kumarhanelerin otellerden ayrılması gerektiğini kaydetti.

Kapalı olan otellerin açılmasına yönelik geliştirilen projeyi olumlu bulduklarını anlatan Kalyoncu, çünkü bu gibi tesislerin genelde aile işletmesi olduğunu belirtti.

En yoğun kaçak işçi çalıştıran otellerin 5 yıldızlı oteller olduğunu savunan Kalyoncu, ülke insanlarının işsiz kalmasına neden olan bu duruma neden bu kadar göz yumulduğunu sordu.

Turizm Bakanlığı bütçesinde katkı payı olarak gösterilen ancak kime ödendiği belli olmayan ciddi rakamlar  bulunduğunu belirterek bunlardan örnek veren Kalyoncu, bu katkıların şeffaf olması gerektiğinin altını çizdi.

KADRİ FELLAHOĞLU

CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu da, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın sorumluluk alanlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Turizmin ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olduğunu, yıllardan beri bazı çalışmalar yapılmasına karşın turizmin hak ettiği yerel geldiğini düşünmediğini  belirten Fellahoğlu,  Kıbrıs Türk  Hava Yolları'nın kapatılmasının hatalı olduğunu ve ciddi sıkıntılar yarattığı görüşünü dile getirdi.

Hükümetin turizme hak ettiği değeri vermediğinin en önemli göstergesinin  iki buçuk yılda 3 tane bakanın değiştirilmesi olduğunu kaydeden Fellahoğlu,  bu durumun bir zafiyet ve sıkıntı yarattığını ifade etti.

İngiltere'de 250 bin Kıbrıslı Türk olmasına karşın tatil için gelenin çok az olduğunu söyleyen Fellahoğlu, bunun artırılması için çok ciddi çalışmalar yapılması ve bu insanların önünde bulunan askerlik konusunun çözümlenmesini istedi.

Turizm Fonu'nun mevcut şekliyle tamam olmadığını, belli bir disiplin içine sokulması gerektiğini kaydeden Fellahoğlu,  mevcut şekliyle fonun suistimale açık olduğunu ileri sürdü.

Fondan kimlere ne kadar ödeme yapıldığını, bazı basın mensuplarına ödeme yapılıp yapılmadığının ayrıntılarıyla açıklanmasını isteyen Fellahoğlu, bu fonun amacı dışında kullanılmaması gerektiğini söyledi.

İlk 2 bakanın turizm kurultayı yapacağını söylemesine karşın bunu yapmadığını,  mevcut bakanın bunu yapacağını umduğunu anlatan Felllahoğlu, turizm kurultayının faydalı olacağına olan inancını dile getirdi.

İnsanların cevre  bilincinde ciddi gerileme olduğunu,  bilerek zarar veren kişiler sayısının giderek arttığını, bu konuda Turizm Çevre Bakanlığı'na görevler düştüğünü ifade eden Fellahoğlu, çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda sempozyum, panel ve medya kampanyaları düzenlenmesini önerdi.

Fellahoğlu, hava kalitesi,  özellikle elektrik santralleri çevresinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmesini istedi.

Hükümetin çevre konusunda ciddi hatalar yaptığını, kimsenin almadığı zararlı kumların ülkeye getirilip boşaltıldığını anımsatan Fellahoğlu,  yine getirilen başka kumların da götürülüp tepkiler üzerine götürülüp bir yerlere boşaltıldığını söyledi.

Fellahoğlu, "Bu iki konuda tarih sizi affetmeyecek. Hanenize yazılacak ve bir daha silinmeyecek" dedi.

Turizm Bakanlığı faaliyet raporunda yer alan bir çok konuda hiçbir adım atılmadığını savunan Fellahoğlu, Surlar etrafında yapılaşmaya izin verilmesine de tepki gösterdi.

Yapılan Çevre Yasası'nın Cumhurbaşkanlığı'ndan geri döndüğünü kaydeden Fellahoğlu,  bu yasanın bir an önce düzeltilip Meclisten geçirilmesini istedi.

Çevre konusunda Avrupa destekli projelerin sevindirici olduğuna dikkati çeken Fellahoğlu, bu projelerin artarak devamını diledi.

EJDER ASLANBABA

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba  ise, ülkenin geleceği açısında turizme daha fazla bütçe ayrılmasının şart olduğunu söyledi.

Birçok ülkede serbest olmasına karşın KKTC'ye iki katlı otobüslerin yasak olduğunu, oysa Güney Kıbrıs'tan iki katlı otobüslerin KKTC'ye geçmekte olduğunu belirten Aslanbaba, iki katlı otobüslerin getirilmesinin turizm açısından yararı olacağını kaydetti.

İngiltere'de 5  kilometrelik yerde Güney Kıbrıs'ın 50 tane  turizm panosu görülebileceği, oysa KKTC'yle ilgili reklamların olmadığını anlatan Aslanbaba, turizmin kalkındırılması isteniyorsa reklamlara daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

2011'in Türkiye'de Kuzey Kıbrıs Yılı ilan edilmesinin olumlu olduğunu belirten  Aslanbaba, turizmde yakalanan yükseliş potansiyelinin devam etmesi halinde izolasyonlara  rağmen önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlere inancını dile getirdi.

ÜNAL ÜSTEL

Eleştirilere yanıt veren Turizm Çevre ve  Kültür Bakanı Ünal Üstel, katkılarından dolayı komite üyeleri ve milletvekillerine teşekkür etti.

Bugün turizmde yabancıda yüzde 37, Türkiye'den gelen turist sayısında yüzde 10 artış sağlandığını; bunların güzel gelişmeler olduğunu anlatan Üstel, 2011'de koydukları hedeflere ulaştıklarını, 2012 yılında da koydukları hedeflerine ulaşacaklarına olan inancını dile getirdi.

Teşvik sisteminde yaptıkları değişiklikle  14 yeni ülkeden charter seferleriyle turist getirilmeye başlandığını belirten Üstel, sektör temsilcileriyle işbirliği halinde çalıştıklarını  vurguladı.

Uzun zamandır raflarda bekleyen Turizm Geliştirme Yasası'nın geçirilmesi konusunda çalışma başlattıklarını ifade eden Üstel,  reklam konusunda dar bütçeye rağmen en iyisini yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Turizmin çevre ile bir bütünlük içinde yürütülmesi gerektiğini, bu anlayışla çalıştıklarını, yapılan çalışmaların yeterli olmamasına karşın planlanan çalışmalarla çevrenin önümüzdeki yıllarda daha iyi  duruma getireceklerine olan inancını dile getiren Üstel, Cumhurbaşkanlığı'ndan dönen Çevre Yasası'nın en kısa sürede düzenleyerek Meclis'e getireceklerini kaydetti.

Çevre konusunda hiçbir şey yapmadıkları iddialarına katılmadıklarını, temizlik kampanyaları düzenlediklerini, sempozyumlar düzenlediklerini, ilkokullarda çevre bilincinin yerleştirilmesine yönelik eğitim çalışmalarının devam ettiğini anlatan Üstel,  çevre kirliliği konusunda Çevre Dairesi ve yerel yönetimlerin işbirliği ile çalışmalar yürütmekte olduklarını da ifade etti.

Çevre konusunda vatandaşların da daha duyarlı olması gerektiğinin altını çizen Üstel, herkesin sorumluluk bilinci ile hareket etmesi durumunda çevrenin kısa sürede daha iyi bir duruma getirilebileceğini vurguladı.

Karpaz ve Dikmen bölgesinde 30 bin ağaç ekeceklerini açıklayan Üstel,  bu çalışmaların devam etmesiyle ileriki yıllarda ülkenin özlenilen yeşile kavuşacağını söyledi.

Eski eserlerin temizliği konusunda elden geleni yaptıklarını ifade eden Üstel, düzenli ve sürekli temizlik açısından önümüzdeki yıl temizlik işlerini özel sektöre vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Yarım kalmış otelleri için bir kaynak ayrıldığını ve uzun vadeli kredi olarak bunların verilmeye başlandığını kaydeden Üstel, aldıkları tüm kararlara sektör temsilcilerini dahil etmeye her zaman özen gösterdiklerini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından 45 milyon 218 bin 457 liralık Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesi oy çokluğu ile onayladı.
 
24 Kasım 2011 Perşembe 20:17
Okunma: 935
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu