Ana Sayfa » Kıbrıs » Turizmde 2012 Hedefleri

Turizmde 2012 Hedefleri

Turizm Çevre Ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 2011 Yılının Turizmde 1974 Yılından Beri Tüm Rekorların Kırıldığı Yıl Olduğuna İşaret Ederek Bunu Doğru Yolda İlerlediklerinin Göstergesi Olarak Değerlendirdi.

 
 
Turizmde 2012 Hedefleri
Üstel,  2012 yılının , 2011’den çok daha iyi geçeceğini de vurguladı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Bakanlığının 2011 yılı faaliyetleri ve sektöre yansımaları ile 2012 yılı hedeflerini anlattı.

Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ve bakanlık yetkililerinin de hazır bulunduğu yemekli basın toplantısında Üstel, hedeflere ulaşmak için hazırlanan programlarını da basınla paylaştı ve soruları yanıtladı.

TURİZM STRATEJİK PLAN

Üstel, 2011 yılının, gerek konaklayan kişi sayısı, gerek doluluk oranları ve çarter uçuşlar açısından 1974 yılından beri tüm rekorların kırıldığı yıl olduğuna işaret ederek bunu doğru yolda ilerlediklerinin göstergesi olarak değerlendirdi.

Üstel, 2011’in ilk 11 ayında konaklayan kişi sayısının 550 bin;  geceleyen sayısının 2 milyon 150 bin olduğunu, ve son bir yılda 12 ülkeden  300 çarter seferi yapıldığını kaydetti.

Bakan Üstel, Turizm Çevre  ve  Kültür  Bakanlığı’nın “2010-2013 turizm stratejik plan” çalışmaları kapsamında, makro düzeyde sürdürülebilir bir altyapı oluşabilmesi için koymuş olduğu hedefleri ise şöyle sıraladı:

“Turist sayısının kademeli olarak 1,000,000’a yükseltilmesi; Farklı pazarlardan pay alınması; Ortalama kalış sürelerinin artırılması; Doluluk oranlarının artırılması; Kış aylarındaki doluluk oranlarının artırılması.”

“2012 ÇOK DAHA İYİ GEÇECEK”

Bakan Üstel, izolasyonlar altında yürütülen ve her platformda  Rum tarafının engellerine takılarak yürütülen bu çalışmalarda, tur operatörleri ve Türkiye yetkililerin çabalarıyla birçok engelin aşıldığına işaret ederek bundan sonra da bu girişimlerle engellerin aşılacağına inanç belirti.

“2012, 2011’den çok daha iyi geçecek” diyen Üstel, 2012’de çarter uçuşlarının sayısını 300’den 400’e çıkarmayı ve turizm fon gelirlerinde de %30 artış hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Üstel, bir soruya karşılık öngörülen bu %30’luk  artışın 2012 bütçesinde bulunmadığını ancak hükümetle konuştuklarını ve Turizm Fonu’nu besleyen kaynakları artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

KKTC’Yİ TANITIM PROJESİ

Bakan Üstel, 2011 yılında, Bakanlığın hazırladığı Proje kapsamında ülke tanıtımının Türkiye ve İngiltere’de etkin  şekilde yapıldığını kaydetti.

Türkiye’de bir ajansla imzalanan protokol çerçevesinde ülke tanıtımının  televizyonda, dergilerde, gazetelerde, internette, PR çalışmaları ve outdoor olarak yapıldığını  anlatan Üstel, bir başka ajansla imzalanan protokolle ise Türkiye’de 2011 Kuzey Kıbrıs Yılı olarak ilan edildiğini ve bu proje kapsamında  İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te KKTC’yi tanıtım günleri  düzenlendiğini anımsattı.

Bakan Ünsal Üstel, İngiltere’de de bir reklam ajansı ile protokol imzalanarak  Şubat – Mayıs aylarında ve rezervasyonlarını geç yapan tüketicileri hedefleyip onları yönlendirmek amacı ile Temmuz - Ağustos aylarında  Londra, Birmingham ve Manchester’de çeşitli reklam kampanyaları yapıldığını  hatırlattı.

TURİZM MASTER PLAN…OTEM PROJESİ

Turizm Master Plan’ın 10 Kasım’da Cumhuriyet Meclisi’nden geçtiği ve 24 Kasım tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Üstel,  Girne’de bulunan OTEM’in yenilenme çalışmalarının ise ihale yöntemi ile yapılma aşamasında olduğunu kaydetti. Üstel,   2012 yılında dış cephe ve iç aksanların yenilenmesine yönelik ihalenin  gerçekleştirileceğini ve inşaat işlerinin tamamlanmasının ardından da ara eleman yetiştirilmesine yönelik kurslar düzenleneceğini açıkladı.

ÇEVRE YASASI

Çevre Yasası’nın  Cumhurbaşkanlığı’ndan Komiteye bazı maddelerin düzeltilmesi için geri gönderildiğini anımsatan Üstel, ilgili maddeler düzeltildikten sonra tekrar Meclise gönderilecek olan yasayı  gelecek yılın başında geçirmeyi hedeflendiklerini kaydetti.

İlgili kesimler ve örgütlerle işbirliği içinde uygulanacak yasanın yaptırım gücü olacağını ifade eden Üstel, bu yasanın iyi bir çevre yasası  olacağına inandığı söyledi.

KITOB YASA TASARISI

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Yasa Tasarısı’nın ise  Bakanlar Kurulu’ndan geçerek Meclis alt komitesine sevk edildiğini belirten Üstel, bu yasanın da gelecek yılın ilk ayında meclisten geçirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

YAĞ VE SU DEĞİRMENLERİ

Dipkarpaz ve Beylerbeyi’ndeki yağ değirmenlerinin restorasyonu için çıkılan ihalenin neticelendirildiğini ve yapımına devam edildiğini belirten Bakan Üstel,  öte yandan Lapta, Değirmenlik, Dikmen ve Doğanköy’de tespit edilen toplam 9 adet atıl durumdaki tarihi su değirmenlerinin de turizme dönük kullanımlarının sağlanabilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan Bakanlığına devri ile ilgili karar üretildiğini bildirdi.

MAVİ BAYRAK PROJESİ… SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Üstel, plajların uluslararası standarda ulaşabilmeleri için çalışmalar yapıldığını belirterek Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile istişare içinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Bakan Üstel, Bakanlığın Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında ülkede ormanlaştırmaya katkı yapmak amacıyla ağaçlandırma adı altında bir proje geliştirdiğini, Orman Dairesi ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek bu projede, tur operatörleri aracılığı ile ülkeye gelen turist için Orman Dairesinin göstereceği alanlara bir ağaç dikileceğini ve ilgili ağacın bir sertifikasının da turiste verileceğini kaydetti.

Arzu eden turistlerin, sertifikalarında konumları belirtilen ve kendileri adına ekilen ağacı ziyaret edebileceklerini belirten Bakan, Kantara-Yedikonuk bölgesine ilk etapta 20 bin ağaç dikileceğini, projenin sonunda  ise 50 bin ağaç dikilmiş olacağını açıkladı.

ÇAMLIBEL DOĞAL ARITMA TESİSİ

Çamlıbel’de inşa edilecek olan doğal arıtma tesisi sayesinde, vidanjörlerle toplanan atık suların bertaraf edilmesinin  sağlanacağını da belirten Üstel,  Arıtma Projesinin yapımı için ihaleyi kazanan firma ile Bakanlık arasında sözleşme imzalandığını, Projenin yaklaşık 5 ay sonra fiilen hayata geçmesinin beklendiğini kaydetti.

TEMİZLİK KAMPANYASI

Bakan Üstel, Temizlik Kampanyası kapsamında Genel Orta Öğretim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak İskele, Güzelyurt Bölgeleri ve Akdeniz sahilinde okulların katılımının sağlandığı ve 7 farklı sahilde temizlik gerçekleştirildiğini anlattı.

Üstel, bu çerçevede 2 sahil  temizleme makinesinin mayıs ayında hizmete konacağını da açıkladı.

KUMARCILAR HANI PROJESİ

Lefkoşa Surlariçi’nde yıllardır atıl durumda bulunan ve bir Osmanlı eseri olan Kumarcılar Hanı’nın turizme kazandırılması amacıyla Bakanlığın uhdesine açılan ihalenin  sonuçlandığını ve restorasyon işlerinin yapımına ileriki günlerde başlanacağını açıklayan Üstel, bu arada, Prestij Yayını kapsamında, tüm tarihi eselerin tek kitapta toplanması için proje yapıldığını ve tarihi eserlere ait fotoğraf ve bilgiden oluşan albümün grafik tasarımının hazırlandığını kaydetti.

KARPAZ BÖLGESİ EKO PAZAR ALANI PROJESİ

Bakan Üstel, Dipkarpaz’da pansiyonların yoğun olduğu bölgede eko-pazar alanı, kaldırım, çevre aydınlatma, cephe iyileştirme, peyzaj ve sokak mobilya   elemanlarının konuşlandırılması ile ilgili çalışmaların da son aşamada olduğunu belirtti.

WEB SAYFASI

Bakan Üstel, bakanlığın yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgiler  de vererek dört farklı dildeki yeni web sayfasının da (www.simplynorthcyprus.com) ocak sonu itibarıyla hizmette olacağını kaydetti.

ÇARTER SEFERLER

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Çarter Seferleri ile ilgili operasyonlara yönelik teşviklendirme esasları çerçevesinde, İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İtalya, Polonya, İran,Almanya, Slovenya, Azerbaycan ve Çek Cumhuriyeti pazarlarından çarter seferler başlatıldığını belirterek bu destinasyonlara ek olarak İskandinav ülkelerinde ( İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İzlanda ) de  tanıtım faaliyetlerine başlandığını söyledi.

SES KİRLİLİĞİ VE HAVA KALİTESİ PROJELERİ

Ses seviye ölçümlerinin nicel olarak  elde edilebilmesi amacıyla denetlemelerde kullanılmak üzere ses ölçüm aletleri temin edildiğini anlatan Üstel, Çevre Dairesi’nin hava kalitesi alanındaki çalışmalarının genişletilerek toz ölçüm cihazı ve egzoz emisyon ölçüm cihazı alındığını kaydetti.

SANTRALLERDEKİ HAVA KİRLİLİĞİ

Bakan Üstel, Teknecik ve Kalecik Elektrik Santrallarından kaynaklanan hava kirliliğine çözüm bulmak için çalışmalar yapıldığını belirterek   Teknecik santralında olduğu gibi Kalecik Santralının da baca gazının sürekli ölçülmesi için çalışmalar başlatıldığını kaydetti.

Teknecik Santraline filtre takılmasına yönelik girişimleri olup olmadığına yönelik bir soruya yanıtında ise Üstel, bu santraldeki kirliliğin büyük bir sorun olduğuna işaret ederek bu sorunu aşmak için ya filtre takılması ya da kullanılan yakıtın iyileştirilmesi üzerinde durulduğunu söyledi.

Bu konuda Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yürüten heyetin raporunu beklediklerini kaydeden Üstel,  “hangisi daha süratli olacaksa onu  devreye koyma düşüncesindeyiz” dedi ve 2012’de bu heyetin raporu ışığında çözüme ulaşacakları inancını dile getirdi.

YÜRÜYÜŞ YOLLARI…YOLCU ANKETİ

Üstel, yürüyüş yolu ağının yaklaşık 600 km olarak tamamlandığı  ve bilgi tabelalarının yürüyüş yollarının 60 noktasına yerleştirildiğini anlatırken  Devlet  Planlama Örgütü ile ortak olarak yürütülen çıkış yapan Yolcu Anketi’nin de  Temmuz ayından bu yana devam ettiğini ve şu ana kadar 20 bin civarında anket yapıldığını, en geç Mart 2012’ye kadar analizleri yapılıp kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

 
27 Aralık 2011 Salı 17:09
Okunma: 558
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu