Ana Sayfa » Kıbrıs » Türk - Sen Ve El - Sen "bir Firmayla Yapılan Elektrik Alım Garantisi Anlaşması"nın İptal Edilmemesi Halinde Süresiz Greve Gideceğini Açıkladı

Türk - Sen Ve El - Sen "bir Firmayla Yapılan Elektrik Alım Garantisi Anlaşması"nın İptal Edilmemesi Halinde Süresiz Greve Gideceğini Açıkladı

Kalyoncu:  "kıb - Tek'i Parçalara Ayırıp Özelleştirecekler... Faturalanan Elektrik Tüketiminin Tamamı Özel Bir Tekelin Üretimine Geçmiş Olacak".

 
 
Türk - Sen Ve El - Sen

BIÇAKLI: "SÖZ KONUSU KARAR İPTAL EDİLMEZSE SÜRESİZ GREVE GİDECEĞİZ... SENDİKAL PLATFORM DA DESTEKLİYOR"

Lefkoşa, 7 Ekim 11 (T.A.K): Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El - Sen), özel sektörden bir firmayla yapılan elektrik alım garantisi anlaşmasının iptal edilmemesi ve gerek Özelleştirme, gerekse Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yapılandırma Yasa Tasarıları'nın Meclis'e sevki durumunda süresiz grev başlatma kararlılığında olduklarını açıkladı.

El - Sen'in bağlı bulunduğu Türk - Sen'in Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB - TEK) Yönetim Kurulu'nun söz konusu anlaşmayı iptal etmemesi halinde kendilerinin de süresiz greve gideceklerini, Sendikal Platform'un desteğinin de arkalarında olduğunu söyledi.

El - Sen Yönetim Kurulu, bugün, sırasıyla, KIB - TEK Yönetim Kurulu ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın kapılarına siyah çelenk koydu. Eyleme hem Sendikal Platform'daki hem de platform dışındaki sendikalar destek verdi.

BIÇAKLI

Türk - Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, UBP Hükümeti'ne yönelik eleştirilerde bulunarak, "son zamanlarda tamamen Türkiye'den gelen talimatların yerine getirildiğini ve karşı tarafın da açıklamalarıyla bundan çok memnun olduğunu ortaya koyduğunu" savundu.

Bıçaklı, hükümette ülkeyi "parselleyip satma" yetkisi bulunmadığını söyleyerek, "Aslında yönetme yetkisi de yok... Milletvekili sayıları 25'e düştü, futboldaki gibi transfer yapılarak ülke yönetilemez" dedi.

Hükümetin özellikle stratejik bir konu olan "enerji" alanında kendine verilen "talimatları" uyguladığını iddia eden Bıçaklı, "Enerjide sorun yok tahsilatta sorun var, bunun için özelleştireceğiz" diyebilen ve "bu acizliği" gösteren bir hükümetin "hemen istifa edip gitmesi" gerektiğini öne sürdü.

KIB - TEK, Telekomünikasyon Dairesi, Kooperatif ve benzeri kurumlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Bıçaklı, bunun sadece bu kurumlarda çalışanların değil ülkedeki herkesin görevi olduğunu kaydetti.

Bıçaklı, Türkiye'den özel bir firmayla alım garantisi verilerek anlaşma yapıldığını ve bu çerçevede 120 trilyon ödeneceğinin taahhüt edildiğini savunarak, "120 trilyon ödeyeceksiniz ama 45 trilyona 35 megawattlık santral satın alıp kurmayacaksınız" dedi.

Bıçaklı, bu kararın iptal edilmemesi halinde süresiz greve gideceklerini ve buna Sendikal Platform'un da destek verdiğini söyledi. Arslan Bıçaklı, halkın ve ülkenin değerlerine sahip çıkacaklarını da  kaydetti.

KALYONCU

El - Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu ise konuşmasında, artık sabırlarının tükendiğini belirterek, şöyle dedi:

"Göreve geldiği 2009 Nisan genel seçimlerinden itibaren Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nda taş taş üstüne koymayan, mahsuplaşma diyen ama KIB - TEK'in alacaklı olduğu ortada iken bunu ödemekten kaçınan, yıllardır süren belediye alacaklarıyla ilgili bir türlü çözüm üretmeyen ve üretilen enerjinin bedelini KIB - TEK'in tahsil edememesi için elinden geleni yaparak bilerek ve isteyerek KIB - TEK'i borç yükü altında mali çöküntü içerisine çekmeye çalışan bu hükümete karşı artık sabrımızın sonuna geliyoruz".

Kalyoncu, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan protokole göre; bundan böyle elektrik üretiminde ortaya çıkacak yeni santral ihtiyaçlarını özel sektörüm karşılayacağını, yine bu protokole göre; KIB - TEK'in, önce, üretim, iletim dağıtım ve tahsilât olmak üzere parçalara ayrılacağını ve ardından da özelleştirileceğini savundu.

İmzalanan protokol doğrultusunda; "Özelleştirme Yasası" ve "Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yeniden Yapılandırma Yasası" tasarılarının hazırlanarak, "toplumun diğer mal varlıklarında olduğu gibi KIB - TEK'in de özelleştirilerek sermayeye peşkeş çekmenin hazırlıklarının yapılacağını" öne süren Kalyoncu, diğer yandan da "KIB-TEK'i özelleştirmeyeceğiz" yalanının sürekli söylendiğini iddia etti.

Kalyoncu şunları kaydetti:

"Liberal ekonomi kurallarının en iyi uygulandığı Avrupa Birliği (AB) dahi, ülkemiz gibi küçük ülkelerde elektrik enerjisi sektörünün özele açılmasını sakıncalı bulmaktadır. Elektrik sektörünü düzenleyen yasaları ile bu durumu önleyecek tedbirleri de almıştır. Bu konuda; Malta, Güney Kıbrıs ve Lüksemburg için verilmiş ve enerji sektörünün özele açılması durumunda; elektrik arz güvenliğinin tehlikeye gireceğini, fiyatların yükseleceğini söyleyerek özele açılmaması gerektiğini belirten AB Komisyonu kararları vardır. AB tarafından küçük ülke olarak değerlendirilen ve elektrik sektörünün özele açmaması yönünde karar üretilen örneğin Malta'nın yıllık elektrik tüketiminin üçte biri küçüklüğünde olan ülkemizde ise atılmaya çalışılan adımlar ile elektik tümden özelleştirilmeye çalışılmaktadır."

Ülkede 2003 yılından beridir elektrik enerjisi üretiminde özel sektörün bulunduğunu kaydeden Kalyoncu, Kalecik bölgesinde kurulan santraller ile üretim yapıldığını ve bu firmayla yapılmış olan alım garantili anlaşmalar nedeniyle başlangıçta ülkede tüketilen elektriğin yüzde 30 kadarının üretilmesi söz konusu iken, yıllar içerisinde sözleşmede birçok kez yapılan ekler ile alım garanti miktarının artırıldığını ve geçtiğimiz yıl itibarıyla tüketilen elektriğin yüzde 43'ünün bu özel sektör firması tarafından karşılandığını söyledi.

Kalyoncu, KIB - TEK'in, elektrik kamu hizmetinin sunumu konusunda, söz konusu firmaya ait santrallerin sık sık devre dışı kalmaları nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşadığını, toplumun, bu nedenle yaşanan elektrik kesintileri sonucunda ciddi ekonomik kayıplarla ve sosyal sorunlarla karşılaştığını belirtti.

Kalyoncu, yalnızca 2010 yılı içerisinde özel sektöre ait bu santrallerde üretim esnasında 160 kez devreden çıkma sorunu yaşandığını, oysa KIB - TEK'e ait ayni tip santrallerde bu rakamın yalnızca 6 olduğunu kaydetti.

Kalyoncu, yine özel sektör tarafından üretilerek KIB - TEK'e satılan elektriğin, KIB - TEK'in aynı tipteki kendisine ait santrallerde üretilen enerjiden daha pahalı olduğunu söyledi. Kalyoncu şöyle dedi:

"UBP Hükümeti ve onun atadığı KIB - TEK Yönetim Kurulu, geçtiğimiz Pazartesi günü olağan üstü olarak toplanmış ve özel sektör ile halen sürmekte olan sözleşmeye göre yıllık 650 milyon kWh olan elektrik alım garantisini 2012'den başlamak üzere kademeli olarak artırmaya ve 2014'den itibaren 900 milyon kWh'e çıkarmaya karar vermiştir. KIB - TEK'in 2010 yılında faturalandırdığı elektrik miktarı, yaklaşık 900 milyon kWh'tir. Son iki yıl içerisinde yaşanan ekonomik kriz neticesinde, tüketimde ciddi bir artış olmamıştır. Önümüzdeki yıllarda da benzer durumun süreceği değerlendirilmektedir. Bu durumda, faturalanan elektrik tüketiminin tamamı özel bir tekelin üretimine geçmiş olacaktır.

Söz konusu karar iptal edilmeyip ileri götürülmeye çalışılması durumunda veya daha önce de açıkladığımız gibi gerek Özelleştirme gerekse Elektrik Kurumu Ayrıştırma ve Yapılandırma Yasa tasarılarının Meclis'e sevki durumunda sendikamız süresiz grev başlatma kararlılığındadır"

(HÖ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
7 Ekim 2011 Cuma 16:20
Okunma: 440
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu