Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türk Şirketlerin Kktc'ye Yatırımı Konusu...

Türk Şirketlerin Kktc'ye Yatırımı Konusu...

Lefkoşa, 14 Mayıs 12 (T.a.k): Ankara'nın, Türk Şirketlerin Kktc'de Yaygınlaşmasını Ve Kktc'ye Yatırım Yapmakta Olan Türk Sermayesinin Artmasını Arzulamakta Olduğu İfade Edildi..

 
 
Türk Şirketlerin Kktc'ye Yatırımı Konusu...
İleri sürülen Türk B planının uygulanması çerçevesinde, bunun şimdiden gerçekleşmeye başladığını ve önümüzdeki aylarda yoğunlaşacağını yazan Fileleftheros, "Türk Sermayesinin İstilası... İşgal Altındaki Bölgelerde Yatırımlar Hazırlıyorlar, Amaç Tam Türkleşme" başlıklarını kullandığı haberinde, Ankara'nın, KKTC'deki Türk yatırımlarının ileriye götürülmesiyle, siyasi hedef ve isteklerinde başarılı olacağını düşünmekte olduğunu savundu.


Türklerin ilk olarak, Türk sermaye sahiplerinin yatırımı ve yapıların (kurumların) değişmesiyle, KKTC'nin Türkiye'nin bünyesine dâhil edilmesi adımlarının ilerleyeceğini düşünmekte olduklarını öne süren gazete, bunun resmen ilan edilemeyeceğini, ancak planlanmış ve gerçekleştirilecek olan adımlarla sürekli olarak destekleneceğini ileri sürdü.


Gazete Türklerin ikinci olarak ise, büyük Türk şirketlerin KKTC'de kalkınmasıyla, bu şirketler vasıtasıyla KKTC'nin uluslararası arenada hem iletişim kanalları, hem de ticareti şekillendirebileceği düşüncesinde olduklarını ekledi.


Bu hareketlerle, Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılması için bir yöntem oluşacağı yorumunu yapan gazete, Türkiye ve KKTC'nin bu çerçevede, esasını Türklerin oluşturacağı yabancı yatırımcılara kolaylıklar sağlanması için KKTC yasalarının uyumlaştırılması konusunda hareket ettiğini ifade etti.


En temel değişikliğin, kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi olarak kabul edildiğini ve bunun kamu kuruluşlarının Türk şirketlerine devredilmesine yolu açmakta olduğunu savunan gazete, bu değişiklik temelinde, "KKTC'nin bütün kurumlarının sadece Bakanlar Kurulu'nun kararıyla özelleştirilebileceklerini" yazdı.


Gazete, özelleştirmeyle ilgili kararların "KKTC hükümetinin rolü güçlendirilerek, herhangi başka bir kurumun konuya müdahalesi olmadan, KKTC'deki büyükelçilik vasıtasıyla Türkiye Devleti'nin yönlendirmesiyle yapılacağını" iddia etti.


Yatırımcıların faaliyetlerinden de ortaya çıktığı üzere, turizm ve eğitim (üniversiteler) sektörüne ağırlık verileceğinin göründüğünü yazan gazete, yabancı yatırımcılar için bugüne kadar caydırıcı olarak işlev gösteren meselenin, mal-mülkler konusu olduğunu öne sürdü.


Bu konunun çözülemeyeceğini, çünkü mal-mülklerin Kıbrıslı Rumlara ait olduğunu savunan gazete, konuyla ilgili bilgisi bulunan kaynaklara dayanarak, Ankara'nın, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun işlevini güçlendirecek hareketlerde bulunacağını ileri sürdü.


Diplomatik kaynaklara dayanarak, "Türkiye için bir sonraki adımın KKTC'deki siyasi yaşamın tamamen Türkleşmesi ve ekonominin tüm alanlarda kontrol edilmesi olduğunu savunan gazete, siyasi aşamada ileriye götürülmekte olduğu görülen şeyin, TC kökenlilerin KKTC siyasi yönetimine katılımı olduğunu" iddia etti.


Bunun bugüne kadar çok kısıtlı ve dikkatli şekilde gerçekleşmekte olduğunu savunan gazete, ekonomiyle ilgili olarak ise, bugün Türkiye'ye tam anlamda bağımlı olunduğunu öne sürdü.


Gerçekleşecek olan şeyin, Türk sermayesinin kurumların özelleştirilmesi ve alt yapı çalışmaları aracılığıyla "istilası" olduğunu yazan gazete, ilk adımın Ercan havalimanının özelleştirilmesi olacağının göründüğünü ileri sürdü.


Gazete, "Ankara'nın ve Ankara'nın KKTC'deki provokatörlerinin bütün hareketlerinden ortaya çıktığı üzere, Kıbrıslı Türklerin siyasi ve ekonomik açıdan marjinalleştirilmesinin aşikâr olduğunu" yazdı.


"SU, SONDAJ, ÇALIŞMALARIN YÜKSELTİLMESİ"


"1. Anamur'dan işgal altındaki bölgelere su taşınması için deniz altı boru hattı. 7 Mart 2014'te KKTC'ye su akışının başlaması bekleniyor. Türklerin birçok kez su konusunu özgür bölgelerle ticaret unsuru olarak ortaya koydukları belirtiliyor. Diplomatik bir kaynak da imalı bir şekilde, su konusunun doğal gaz konusuyla bağlantılı bir şekilde 'oynamasının' ihtimal dışında olmadığını belirtiyor.


2. Türkiye, petrol tespit edilmesi için Sınırüstü köyünde sondaja başladı. Sondajı TPAO üstlendi.


3. Daha büyük gemilere ev sahipliği yapılması için, Mağusa limanı tersanesinin güçlendirilmesi.


4. Akaryakıt depolama tesisleri inşa edilmesi. Yatırım 230 milyon dolar civarında olacak."


YABANCI YATIRIM DANIŞMA KONSEYİ


KKTC Yabancı Yatırım Danışma Konseyi'nin, Türkiye hükümetinin girişimi aynı zamanda Türkiye ile KKTC'den iş adamlarının katılımıyla 2 yıldan beridir işlev göstermekte olduğunu yazan gazete, atılan iki adımın ise tesadüf olarak kabul edilemeyeceğini savundu.


Bunlardan birincisinin, TÜSİAD tarafından Kıbrıs çalışma grubu meydana getirilmesi olduğunu yazan gazete, ikincisinin ise İslam Kalkınma Bankası tarafından geçtiğimiz Nisan ayında KKTC'de toplantı yapılması olduğunu belirtti.


(İY/HÖ)                    


 
14 Mayıs 2012 Pazartesi 11:35
Okunma: 670
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu