Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türk Tarafının B Planı Haberleri

Türk Tarafının B Planı Haberleri

Rum Sözcü: "uluslar Arası Hukuka Aykırıdır".

 
 
Türk Tarafının B Planı Haberleri
Lefkoşa, 17 Nisan 12 (T.A.K.): Kıbrıs sorununa 1 Temmuz'a kadar çözüm bulunamaması halinde Türk tarafının B planını uygulamaya koyacağı yolunda Türk medyasında yer alan haberler, Rum basınında geniş yer buldu.


Politis, haberi "1 Temmuz Arifesinde Tehditler... Hükümet Türk B Planını Şikâyet Ediyor... Milliyet'teki 'KKTC' İsminin Değiştirileceği ve Tanınmaya Yönelik Uluslar Arası Seferberlik Başlatılacağı Haberi... Gül Yorumlamadı. Yasadışı B Planını Hükümet Yorumladı" başlık ve spotlarıyla okurlarına aktardı.


Gazete, İstanbul'daki muhabirine dayandırdığı haberinde okurlarına, B planı ile Türk tarafının;  KKTC'nin uluslararasında tanınması, Maraş'ın açılması, KKTC'nin adının Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirilmesi arzusunun açıklandığını, başarı kaydedilememesi durumunda da KKTC'nin Türkiye'ye entegrasyonunu öngördüğünü aktardı.


Habere göre ilgili haberi yorumlaması istenen Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, "Ankara'nın reklâm ettiği B planı uluslararası hukuka aykırıdır ve BM kararlarını ihlal eder" iddiasında bulundu.


Gazete, BM'nin, ileri sürülen "işgale" son verilmesi, Ada'nın ve halkının iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinde yeniden birleşmesini öngören Kıbrıs'la ilgili kararlarının çok somut olduğunu söyleyen Stefanu'nun, "Türkiye bu planı ileri götürerek BM kararlarını ihlale devam ediyor" dediğini yazdı, şöyle devam etti:


"Stefanu, ilerleme olmaması vesilesiyle Türk tarafının prosedürü saptırma, takvim getirme ve hakemlik dayatma konusunda durumu zorladığını savundu.


Bunların BM kararlarında olmayan ve bizim de, tarafımızın kabul etmesinin söz konusu olmadığını açıkça ortaya koyduğumuz şeyler olduğuna işaret eden Sözcü 1 Temmuz'un takvim olduğunu bir kez daha reddetti ve Başkan Hristofyas'ın, müzakereleri 1 Temmuz'dan sonra da sürdürmeye hazır olduğunu defalarca dile getirdiğini hatırlattı.


B planıyla ilgili haber Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de soruldu ancak Gül yorumlamadı. Gül BM himayesindeki müzakerelerin devam ettiğini ve müzakerelerin büyük önem taşıdığını söyledi. Sonuç çıkması ümidini dile getiren Gül müzakerelerin sonsuza dek sürmesinin mümkün olmadığını da belirtti.


Milliyet gazetesinin atıfta bulunduğu yetkiliye göre KKTC'nin değil Kıbrıs Türk Devleti'nin tanınması istenecek. Kıbrıslı Türkler halen İslam Konferansı'nda bu isimle (Kıbrıs Türk Devleti) temsil ediliyor. Dolayısıyla, uluslar arası camiayla çatışma olmayacağını söyledi."


Fileleftheros ise, "Annan'daki Gibi B Planı... Türk Basınından, Türklerin Bir Sonraki Hareketleriyle İlgili Yeni Sızmalar... Sahte Devlet 'Kıbrıs Türk Devleti' Olarak Adlandırılacak... Hükümet: Uluslararası Hukuka Aykırı" başlık ve spotlarını kullandı.


Gazete, Türk basınında yer alan haberi "Ankara'nın, 1 Temmuz'dan önce çözümü kabul etmesi için Kıbrıs Rum tarafı aleyhine baskıcı ortam yaratma çabası" olarak yorumladı ve Türk medyasında yer bulan planın Annan planı zemininde olduğuna işaret etti.


Gazete devamla ilgili haberi iktibas etti ve Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun sözlerini aktardı.


Simerini ise, Türk basınındaki haberi iktibas ettiği ve Stefanu'nun açıklamasına yer verdiği haberi "Yine B Planı Buldular... Yeni Türk İlhamı İşgal Bölgelerinin Entegrasyonunu! Bile Öngörüyor" başlığıyla yansıttı.


Stefanu'nun açıklamasına "Hükümet, habere bir kez daha alışılagelmiş bir yorum getirmekle yetindi"  yorumunu getiren gazete, Rum Sözcü'ye; Güney Kıbrıs'ın bir B planı olup olmadığı sorusunun yöneltildiğini yazdı, şöyle devam etti:


"Stefanu 'Söylediklerim, şu anda uyguladıklarımızdır. Çünkü bu şekilde hem prosedürün rayından çıkartılmaması için siper oluşturuyor ve çözüm hedefini iptal etmiyoruz -Türkiye bunu arzuluyor- BM'de, AB'de ve diğer yerlerde yaptığımız çabalarla uluslar arası seferberliğimizi tırmandırıyoruz hem de Kıbrıs sorununa bir uzlaşı çözümüne ulaşabilmek için müzakerelere devam etme istek ve irademizi beyan ediyoruz' dedi.


Stefanu bizim tarafın Türkiye'nin ne dediğini ve ne yaptığını çok yakından takip ettiğine, bu dönemde uygulamakta olduğu taktikleri, stratejilerini ve emellerini göğüslediğini söyledi, şunları ekledi:


'Türkiye'nin bu politikasına yanıtımız; BM kararlarında; 1977-79 Doruk Anlaşmaları'ndan başlayarak iki tarafın bunca yıldır uzlaştığı, Kıbrıs'ın ve halkının yeniden birleşeceği iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinde uzlaşılan ve yeniden teyit edilen noktalardaki ısrarımızdır.'"


Alithia haberi "Ankara'nın B Planı Üç Aşamada" başlığını kullanırken, Haravgi  "Türkiye B Planıyla Kararları İhlal Ediyor... Yine B Planı Tehdidi" başlığıyla aktardı.


Gazete "Ümit Mesajı" başlıklı haberinde de Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Cumartesi gecesi Kellaki'deki bir kilisede düzenlenen paskalya ayinine katıldığını belirterek ayinin ardından verdiği mesajı aktardı.


Habere göre Hristofyas şunları söyledi:


"Kıbrıs'ımız, halkımız, sırtımıza yüklendiğimiz haçımızı cefa yolumuzda sürüklüyoruz.  Türkiye'nin yayılmacılığını idame ettirdiği bu kabul edilemez durumun ilanihaye devam etmesinin söz konusu olmadığı ümidimi belirtmek isterim. Türkiye'nin uzlaşmazlığı ve engelleriyle karşılaşmamıza karşın çok sıkı çalışmaya devam ediyoruz, bizim kurtuluş zamanımızın geleceği konusunda da iyimserim."


(ŞA/HA)


 
17 Nisan 2012 Salı 10:33
Okunma: 790
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu