Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye Ab'yle İlişkileri Kıbrıslı Rumlara Rağmen Sıcak Tuttu

Türkiye Ab'yle İlişkileri Kıbrıslı Rumlara Rağmen Sıcak Tuttu

Kıbrıs Rum Kesimi'nin Ab Dönem Başkanlığına Rağmen, Türkiye, Pozitif Gündem Sayesinde Çalışmalara Devam Etti.

 
 
Türkiye Ab'yle İlişkileri Kıbrıslı Rumlara Rağmen Sıcak Tuttu

ÇALIŞMA GRUPLARININ OLUŞTURULMASINDAN, BİRÇOK KAPANIŞ KRİTERİNİN KARŞILANMASINA, VİZE KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALARDAN, ENERJİ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARINA KADAR BİRÇOK ADIM ATILDI

Ankara, 26 Aralık 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin (GKRY) dönem başkanlığı nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin ivme kaybetmemesi için oluşturulan Pozitif Gündem sayesinde, Türkiye teknik alandaki çalışmalarına ara vermeden devam etti. İrlanda'nın dönem başkanlığına hazırlık yapan Türkiye, müzakare fasıllarında birçok kapanış kriterinin karşılanması, vize muafiyeti ve enerji konularındaki işbirliğinde ilerlemeler kaydetti.

Pozitif Gündem, Avrupa Komisyonu tarafından resmi olarak ilk kez 2011 İlerleme Raporu ile birlikte yayımlanan 2011-2012 Genişleme Strateji Belgesi'nde gündeme getirildi. Komisyon söz konusu belgede, müzakere sürecine ivme kazandırılması, daha yapıcı ve olumlu ilişkilerin tesis edilebilmesi için yeni ve pozitif bir gündemin oluşturulması gerektiğini ifade etti. Pozitif Gündem, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle tarafından 17 Mayıs 2012'deki ortak toplantıda resmen başlamıştı.

GKRY'nin 6 ay önce başlayan ve bu ayın bitiminde sona erecek AB dönem başkanlığı boyunca Rumların başkanlık ettiği toplantılara katılmayan Türkiye, Pozitif Gündem sayesinde AB ile ilişkilerin ivme kaybetmemesine çalıştı. "Pozitif Gündem" modeli Birlik tarihinde farklı şekillerde denenen bir ilişki şekli olsa da, Türkiye-AB ilişkilerindeki hali büyük ölçüde Ankara'nın önceliklerine uygun belirlenmesi nedeniyle bir ilk oldu.

8 FASIL İÇİN ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU

Türkiye-AB ilişkileri açısından bazı önemli konulardaki işbirliği mekanizmalarının güçlendirilmesini ve çalışma gruplarıyla siyasi nedenlerle engellenen fasıllarda teknik açılış/kapanış kriterlerinin en kısa sürede yerine getirilmesini amaçlayan Pozitif Gündem kapsamında ilk etapta 8 fasıl için çalışma grubu oluşturuldu. (3. Fasıl) İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi, (6. Fasıl) Şirketler Hukuku, (10. Fasıl) Bilgi Toplumu ve Medya , (18. Fasıl) İstatistik, (23. Fasıl) Yargı ve Temel Haklar, (24. Fasıl) Adalet, Özgürlük ve Güvenlik, (28. Fasıl) Tüketicinin ve Sağlığın Korunması ve (32. Fasıl) Mali Kontrol alanlarında kurulan çalışma grupları teknik toplantılar yaptılar. Toplantılarda AB Komisyonu; Şirketler Hukuku, Tüketicinin ve Sağlığın Korunması ve Mali Kontrol Fasılları kapsamında toplam dört kapanış kriteri karşılandığını bildirdi. Bu kriterlerin karşılandığı Füle'nin AB Bakanı Bağış'a gönderdiği mektupla da teyit edildi.

VİZE KONUSU

Pozitif Gündem'in kapsamında yer alan, vize muafiyeti konusunda da olumlu gelişmeler oldu. Avrupa Birliği Konseyi, 21 Haziran 2012'de Avrupa Komisyonu'na vize muafiyeti diyaloğu sürecini başlatmak konusunda yetki verdi. Bu yetkilendirme, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahatlerini sağlamaya yönelik süreçte önemli bir adım oluşturdu. AB Konseyi'nin bu yetkilendirme kararının ardından, aynı gün Geri Kabul Anlaşması metni karşılıklı olarak Brüksel'de paraflandı. Bundan sonraki aşamada, Türkiye'nin vize muafiyetine giden süreçte atması gerekecek adımları içeren yol haritasının Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanması ve Ankara'ya iletilmesi öngörülüyor. Kabul edilebilir bir vize muafiyeti yol haritasının iletilmesi halinde ve sürecin resmen başlamasına paralel olarak da Türkiye Geri Kabul Anlaşması'na imza koyacak.

ENERJİ

Türkiye'nin teknik olarak müzakerelere hazır olduğu bir fasıl olmasına rağmen GKRY'nin siyasi blokajı nedeniyle müzakereye açılamayan enerji faslı kapsamında da çalışmalar sürdü. Enerji alanında AB ile işbirliğinde ivmeyi kaybetmemek adına, 9 Şubat 2012'de AB Bakanı Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Avrupa Komisyonu üyeleri Füle ve Günter Öttinger ile İstanbul'da dörtlü bir zirve yapıldı. Türkiye-AB enerji ilişkilerinin ele alındığı bu zirvede, işbirliği yapılabilecek alanlarda ortak bir çalışma grubu oluşturulması ve bir yol haritasının hazırlanması konusunda mutabık kalındı. Ayrıca, 14 Haziran 2012'de Stuttgart'ta gerçekleştirilen dörtlü zirve ile "Türkiye-AB Pozitif Gündem: Türkiye-AB Enerji Sektörü Geliştirilmiş İşbirliği" belgesi tüm taraflarca kabul edildi.

KAMU PERSONELİ

Pozitif Gündem'in şimdiden meyvelerini verdiği diğer bir alan ise kamu personelinin Komisyon'da görevlendirilmesi konusu. Bu konuda Türkiye ile AB arasında 28 Eylül 2011'de mutabakat zaptı imzalandı. Tüm kamu personelinin başvurabileceği ilk pozisyonlar Nisan ayında açıklandı. Böylece Türkiye'deki kamu personeli ilk kez resmi olarak Avrupa Komisyonu'nda çalışma imkanına sahip oldu. Nisan-Haziran döneminde yürütülen yoğun faaliyetler sonucunda farklı kamu kurum ve kuruluşlarımızdan 8 personel, Ekim ayında Komisyon'daki görevlerine başladı. Önümüzdeki yıllarda bu sayının artması hedefleniyor.

(AA/ŞEB)

 
26 Aralık 2012 Çarşamba 11:59
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu