Ana Sayfa » Dünya » 'Türkiye-Ab:Ortak Çıkarları Yeniden Değerlendirmek' Konferansı Yapıldı

'Türkiye-Ab:Ortak Çıkarları Yeniden Değerlendirmek' Konferansı Yapıldı

AB Komisyonunun Genişleme Ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye'ye Uygulanan Vize Konusunda, ''üye Devletlerin Kısa Vadeli Tedbirleri Uygulaması Ve Vize Sürecinin Kolaylaştırılması Gerektiğini Düşünüyoruz. İş Dünyasının Vizeyle İlgili Sabırsız Olduğunu Biliyorum'' Dedi.

 
 
'Türkiye-Ab:Ortak Çıkarları Yeniden Değerlendirmek' Konferansı Yapıldı
Füle, Türkiye İşadamları Ve Sanayiciler Konfederasyonu (Tuskon) İle Avrupa Politika Merkezinin Ortaklaşa Düzenlediği ''Türkiye-AB: Ortak Çıkarları Yeniden Değerlendirmek'' İsimli Konferansın Gala Yemeğinde Yaptığı Konuşmada, Türkiye Ve Ab'nin Ticaret Ve Yatırımlar Aracılığıyla Çok Yakın Olduğunu Dile Getirerek, Türkiye'deki Yabancı Doğrudan Yatırımların Büyük Kısmının Ab'den Geldiğini Kaydetti.

Türkiye'deki Anayasa Reformu Çalışmalarına Değinen Füle, Şu Görüşleri Dile Getirdi:
''Türkiye'nin Önünde Anayasasını Modern Bir Demokratik Standarda Getirme Konusunda Tarihi Bir Fırsat Var. Türkiye'nin Tüm Vatandaşlarını Koruyup, Özgürlüklerini, Hayat Tarzını Garantiye Almak İçin... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Söylediği Gibi, Bireylerin Özgürlüklerinin Ön Plana Konması Gerektiğine İnanıyoruz. Türkiye'nin Son Dönemde Yaşadığı Trajik Olaylara Bakıldığında, Bu Olaylar Türkiye'nin 21. Yüzyıl İçin Yeni Temeller Üzerine Kurulması Gerektiğini Gösterdi. Terör Saldırıları, Güneydoğu'daki Durumun Bozulması, Orada Bir Problem Olduğunu Ortaya Çıkardı.''

Stefan Füle, Depremin, Büyük Bir Dayanışma Olduğunu Da Gösterdiğini Kaydederek, Bu Açıdan Ab İçinde De Bir Dayanışma Örneği Yaşandığını Belirtti. Füle, Avrupa Birliği Bakanı Ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, ''dayanışma Eğer Bir Fasıl Olsaydı, Türkiye Hali Hazırda Bu Faslı Kapatmış Olurdu'' Görüşünü Desteklediğini Söyledi.
Türkiye'nin Güçlü Yanları Göz Önüne Alındığında, Aşılamayacak Hiçbir Şey Olmadığını Vurgulayan Füle, Şöyle Devam Etti:

''ortak Görüş Oluşturulması, Mümkün Olduğunca Fazla Tavsiyenin Alınması, Yapıcı Bir İşbirliği Kurulması Gerekiyor. Özellikle 4 Siyasi Partinin Dayanışma İçinde Çalışması Gerekiyor Ve Öyle Çalıştığını Görüyorum. Sivil Toplum Kuruluşları Da Süreci Destekliyor. İş Camiasının Da Hukukun Üstünlüğü Ve Demokrasinin Sağlanması Konusunda Çabalarına İhtiyaç Var. Açık Bir Toplum, Kurumlara Güvenilen Bir Toplum Bütün Türkiye'ye Fayda Getirecektir. Yeni Anayasa Çalışmaları Çok Önemli, Ama Türkiye'nin Ele Alması Gereken Konular Var. Kürt Sorunu Ve Güneydoğu'daki Tehlikeli Durumun Aşılması İçin Bir Şeyler Ortaya Konulmalı.''

Füle, İfade Özgürlüğünün, Modern Demokrasi İçinde Merkezi Öneme Sahip Olduğunun Altını Çizerek, Önümüzdeki Yıl Ocak Ayından İtibaren Adalet Bakanlığı Ve Avrupa Komisyonunun Özellike İfade Ve Basın Özgürlüğü Konularını Geliştirmek Üzere Birlikte Çalışacağını Anlattı, Bilincin Artırılması, Savcı Ve Hakimler İçin Bazı Kampanyaların Geliştirilmesi Gerektiğini Belirtti.

Türkiye Ve Ab Arasındaki Ortak Çıkarlara İşaret Eden Füle, ''ab-Türkiye İlişkilerinin Temellerinin Daha Somut Hale Getirilmesi Bunlardan Biri. Ab Ve Türkiye İlişkileri Hassas Bir Dönemden Geçiyor. Müzakere Süreci Hayal Kırıklığı Yarattı. Türkiye'nin, Ab'nin Müzakere Sürecini Engellediği Görüşleri, Ab'nin De Ek Protokolün 27 Üye Devlette De Uygulanması Talebi Var'' Dedi.

füle, Hayal Kırıklığına Bağlı Olarak Gündem Geliştirmemek Gerektiğini Vurgulayarak, Gerçekçi Ve Uygulanabilir Bir Şekilde Ab Ve Türkiye İlişkilerinin Geliştirilmesi Anlamına Gelen Bir ''pozitif Gündem'' Oluşturulduğunu, Bunun İlişkilere İvme Kazandıracağını Söyledi. Füle, Pozitif Gündemin, Ab Ve Türkiye'nin Birbirlerine Yaklaşmasını Sağlayacağını Ve Türkiye'nin Reform Sürecini Destekleyeceğini Anlattı.
Türkiye-ab İlişkilerinin Temel Değerlerinin Güçlendirilmesi Gerektiğine Dikkati Çeken Füle, ''üye Devletlerin Kısa Vadeli Tedbirleri Uygulaması Ve Vize Sürecinin Kolaylaştırılması Gerektiğini Düşünüyoruz. İş Dünyasının Vizeyle İlgili Sabırsız Olduğunu Biliyorum'' Dedi.

füle, Gümrük Birliği'ne Odaklanıp, Daha Etkin Hale Getirilmesi Konusuna Odaklanılacağını İfade Ederek, Terörizmle Mücadele Alanında İşbirliğini Artırmayı Hedeflediklerini Belirtti.

''somut Başarılar Üzerinden Konuşalım''

AB Komisyonunun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht Da Ticari Olarak Türkiye'nin Avrupa'nın İçinde Bulunduğunu Kaydederek, ''Türkiye Ve Ab Kendi Tarihlerine Sahip, Kendi Kamu Görüşlerine Sahip. Entegrasyon Süreci Ve Katılım Uzun Ve Zor Bir Yol Olarak Değerlendiriliyor.
politikada Hiçbir Zaman Gerçekliği Değiştiremezsiniz. Buna Zaman Vermeli, Çok Çaba Göstermelisiniz. O Yüzden Katılım Sürecinin Politik Kısmını Geride Bırakalım Ve Somut Başarılar Üzerinden Konuşalım'' Dedi.
ab Ve Türkiye Firmaları Arasında Büyük Bağ Olduğunu Dile Getiren De Gucht, Küresel Ekonomik Krize Rağmen Avrupa'nın Türkiye'de Doğrudan Yabancı Yatırımları Artırmaya Devam Ettiğini, Daha İddialı Türk Yatırımcıların Artık Avrupa Pazarına Gittiğini Söyledi.

de Gucht, ''Türkiye'nin Cari Açığı Azaltmasının En Sağlam Yolu, Ab Ekonomik Fabrikasına Daha Derin Bir Entegrasyonla Olur'' Dedi.

''ab İle Yakınlaşma, En Önemli Etkenlerden Biri Olmaya Devam Edecektir''
tuskon Başkanı Rızanur Meral İse Türkiye İş Dünyası Olarak, Türkiye-ab İlişkilerinin Karşılıklı Gerçek Değerinin, Bugün 10 Yıl Öncesi Olduğundan Daha Değerli Olması Gerektiğini Düşündüklerini İfade Etti.
meral, ''gerek Makro Denklemler, Gerekse Şirket Ve İşletmelerimizin Gereksinimleri, Ab'nin Türkiye'nin Kendi Bölgesinde Oluşturduğu Potansiyelinden Daha Fazla İstifade Etmesini, Türkiye'nin De Ab Üyesi Ülkelerin Pazarları İle Daha Fazla Entegre Olmasını Ve Birikimlerinden Faydalanabilmesini Şart Koşmaktadır'' Diye Konuştu.

Türkiye'nın Son Yıllarda Bölgesinde Yükselen Bir Değer Olarak Ortaya Çıktığını, Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Örnek Gösterilen Bir Ülke Haline Geldiğini Kaydeden Meral, Şöyle Devam Etti:
''bu Başarılı Performansta Çok Kuvvetli İç Dinamiklerimiz Kadar, Özellikle 2000'lerin Başlarından Beri Dış Bir Çıpa Olarak Reform Süreçlerini Tetikleyen Ve Yüksek Performansta Çalışmamızı Sağlayan Ab Yolunun Katkısı Da Çok Nettir. Son Dönemdeki Siyasi Ve Ekonomik Gelişmeler İçerisinde Bu Katkının Hem Ülkemiz Hem De Avrupa'daki Muhataplarımız Tarafından Unutulmaya Başlandığını Üzülerek İzlemekteyiz.

Biz, Ab Sürecinin Ülkemize Bugüne Kadar Çok Ciddi Katkıda Bulunduğunu Düşünmekteyiz. Sağlıklı İşler Haline Dönebildiği Takdirde Ab İle Üyelik Müzakereleri Aracılığıyla Yakınlaşma Sürecimizin, Ülkemizin İş Verimliliğini Geliştirerek Her Alanda Rekabet Edebilirliğini Artıracağına İnanıyoruz. Önümüzdeki Dönemde De Ab Normlarının Ve Uzun Müzakereler Sonucunda Oluşan Ortak Kriterlerin Bizim İçin En Önemli Yol Gösterici Değerler Olduğunu Düşünüyoruz. Türkiye'nin Büyümesinin Ve Güçlenmesinin Devam Edebilmesi Adına, Bugün Değişik Seviyelerde Yapısal Ekonomik Krizlerle Anılsa Da Ab İle Yakınlaşma En Önemli Etkenlerden Biri Olmaya Devam Edecektir.''

avrupa'da Zaman Zaman Ve Bazı Siyasi Liderler Tarafından Dışlayıcı Tavırlar Gözlemlediklerini İfade Eden Meral, ''değişen Dünyaya Baktığımızda Ab'nin Refahının Devamı İçin Yeni Ve Gelişen Pazarlara Daha Fazla Ulaşmaya Ve Daha Etkin Bir Ticarete İhtiyacı Olduğu Gibi, Siyasi Olarak Da Dünyada Temsil Ettiği Güce Orantılı Bir Etkinliğe Sahip Olabilmesi İçin De Çevresine Olumlu Ve Daha Etkin Mesajları Vermesinin Gerekliliği Aşikardır. Reel Politika Bağlamında Baktığımızda, Ab'nin Bu Yakın İhtiyaçlarına Türkiye'nin İlaç Olabileceği Apaçık Görülebilir'' Diye Konuştu.
 
18 Kasım 2011 Cuma 09:45
Okunma: 561
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu