Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay DAÜ'de Kıbrıs Konusunu Ve Tc-KKTC İlişkilerini Değerlendirdi

Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay DAÜ'de Kıbrıs Konusunu Ve Tc-KKTC İlişkilerini Değerlendirdi

"uzlaşmaya Varız... Türkiye'nin Güçlü Garantörlüğü Daima Sürecek... Birileri Oyalıyor Ve Adil Olmayan Şartlar İleri Sürüyorsa Uzlaşma Olmayacak, Kuzey Kıbrıs Devlet Olarak Yoluna Devam Edecek".

 
 
Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay DAÜ'de Kıbrıs Konusunu Ve Tc-KKTC İlişkilerini Değerlendirdi

"KUZEY,  GÜNEY'DEN DAHA GELİŞMİŞ OLACAK"

"KIBRIS BİZİM İÇİN HİÇ BİR KONUDA ENGEL DEĞİL"

"SİYASİ İSTİKRAR EKONOMİDE GELİŞME SAĞLADI. DİLEĞİMİZ, KÜÇÜK SİYASİ HESAPLARLA BU İSTİKRARIN ALTÜST EDİLMEMESİ..."

Gazimağusa, 27 Eylül 12 (T.A.K.): Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,  Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs'ta eşit ve adil şartlarda bir uzlaşmaya var olduğunu vurgulayarak,  çözüm  veya gelecek ne olursa olsun Türkiye'nin güçlü garantörlüğünün daima süreceğini ifade etti.

Atalay, "Ama birileri oyalıyorsa veya eşit ve adil olmayan şartlar ileri sürüyorsa  o uzlaşma olmayacaktır. O zaman  Kuzey Kıbrıs böyle devlet olarak devam edecek, kendine yeten güçlü yapısıyla devam edecek" dedi.

Siyasi istikrarın ekonomide gelişme sağladığını da belirten Atalay, "Dileğimiz, küçük iç siyasi hesaplardan bu istikrar alt üst edilmesin..." ifadelerini kullandı.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) 2012- 2013 Akademik Yılı açılış törenine onur konuğu olarak katılarak, Türkiye-KKTC ilişkileri ve Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

"KIBRIS TÜKLERİ'NİN GELECEĞİNDE  EN KÜÇÜK BİR BELİRSİZLİK  SÖZ KONUSU DEĞİL"

Atalay, Kıbrıs Türklerinin geleceğinde en küçük belirsizlik, bezginlik ve ümitsizliğin söz konusu olmadığını  belirterek, "Hayat daima Kuzey Kıbrıs'ta bugünkünden  daha iyi olacak" dedi.

Atalay, KKTC'nin her halükarda güçlü olacağını, kendine yeteceğini, Kıbrıs Türklerinin hayatlarının çözüm olsun veya devlet olarak devam edilsin daima iyi olacağını,  bunun garantörünün de Türkiye olacağını söyledi.

Beşir Atalay, KKTC'nin Güney Kıbrıs'tan daha gelişmiş ve daha fazla enerjiye sahip olacağını söyledi.

Atalay, "Şunu hep göreceğiz;  Kuzey Güney'den daha gelişmiş olacak,  Kuzey  Güney'den  daha fazla hayat standardı sunacak, daha fazla suya  ve enerjiye sahip olacak" dedi.

KIBRIS MİLLİ MESELE... ÇÖZÜM İÇİN ELDEN GELEN YAPILDI"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kıbrıs konusunun Türkiye'nin milli meselesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin başından beri adada eşit ve adil birliktelik için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Atalay, Türkiye'nin  KKTC  yönetimi ve Kıbrıs Türkleriyle birlikte  Güney'le eşit ve adil birlikteliğin yolunu arayarak bu konuda üzerine düşeni sonuna kadar yaptığını belirterek, "Hiç kimse Türkiye ve Kıbrıs Türklerini bu konuda suçlayamaz" dedi.

Atalay,  Annan Planı'nı Kıbrıs Türkü'nün yüksek bir oyla onayladığını  ancak uluslararası camianın bunun hakkını vermediğini, aksine ambargo ve izolasyonları devam ettirdiğini, planı reddeden Rum kesiminin ödüllendirildiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, "Her ne olursa olsun KKTC ve  Kıbrıs Türkleri yalnız değildir ve asla  yalnız olmayacaktır. Türkiye, daima onların yanında olacaktır" ifadelerini kullandı.

"KIBRIS BİZİM İÇİN HİÇBİR KONUDA ENGEL DEĞİL"

Atalay, Türkiye'nin AB ilişkileriyle ilgili soruya yanıt verirken, "Kıbrıs  bizim için asla hiçbir konuda engel değil, o psikolojide değiliz. Onlar AB'nin kendi siyasi sebepleri.  Türkiye Kıbrıs'ın geleceğiyle ilgi çok net, hiç kafası karışık değil. Garantör olarak bizim, ülke olara Kuzey Kıbrıs'ın kafası  net.  Ama o adil özüm olursa...  Olmazsa, tekrar o eski karanlık günleri ve yılları hiçbirimiz istemiyoruz" dedi.

"KKTC GÜÇLENİYOR

Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC'nin bağımsız bir devlet olarak güçlü  bir demokratik yapı oluşturma çabası içerisinde olduğunu, ekonomisinin, toplumsal yapısının, kamu yönetimi, demokrasisi ve yüksek öğretiminin güçlenmekte olduğunu söyledi.

Atalay, hangi sektöre bakılırsa bakılsın bugün eskisinden daha iyi durumda olduğunu ifade etti.

"İLİŞKİLERDE EN VERİMLİ DÖNEMLEREN BİRİ YAŞANIYOR"

Atalay,  Türkiye-KKTC ilişkilerinin en verimli dönemlerinden birini yaşadığını belirterek,  "Bunun için çok çaba harcadım; KKTC'nin planlı programlı kalkınması ve ekonomik gelişmesi  hedefli bir çalışma içerisindeyiz" dedi.

Atalay, KKTC'de daha yatırım ağırlıklı, özel sektörün gelişmesi ağırlıklı bir ekonomiyi desteklediklerini kaydetti.

2013-2015 ekonomik programına işaret ederek,  KKTC Hükümeti'nin  kendi ekonomik programını kendisinin hazırladığını söyleyen Atalay, Türkiye olarak istenildiğinde müşavirlik desteği verdiklerini ifade etti.

Türkiye'nin Kıbrıs'a bakış açısına da değinen Atalay,  Kuzey Kıbrıs'ın Anadolu'nun bir parçası olduğunu,  bu coğrafi birlikteliğin tarih boyunca siyasi ve ekonomik etkileşim ihtiyacını da beraberinde getirdiğini söyledi.

"GÜNEY, SUYUN AKIŞININ TERSİNE KÜREK ÇEKMEYİ BIRAKSIN"

Atalay, adadakiler hangi kültürden olursa olsun Anadolu ile ortak kaderin birlikte yaşandığına işaret ederek, "Temennimiz; Güney Kıbrıs Rum kesiminin de bu gerçeği göz ardı ederek olmayacak hayaller peşinde  suyun akışının tersine kürek çekmeyi bırakmasıdır... Ülkelerin kaderini bazen coğrafyası çok belirler, tarih boyu böyle olmuştur..." dedi.

SUYUN SON TEMELİ 13 EKİM'DE ATILACAK... BORULARIN DÖŞENMESİNE BAŞLANACAK"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'den deniz altından getirilecek suyla ilgili son temel atma töreninin 13 Ekim'de  Başbakan İrsen Küçük'ün de katılımıyla   gerçekleştirileceğini de açıkladı.

Atalay,  Türkiye'deki barajın tamamlandığını, Geçitköy'deki barajın da bitme aşamasında olduğunu kaydederek,  deniz altından geçirilecek 1,60 çapındaki boruların yapımının tamamlandığını, 13 Ekim'de boruların döşenmesinin startını vereceklerini söyledi.

ADA VE ÇEVRESİNDEKİ ZENGİNLİKLER...

Ada ve çevresindeki zenginliklerin adanın tamamına ait olacağını  ifade eden Atalay,   petrol ve doğalgaz konusunda olduğu gibi sadece Güney'e ait olacak gibi çalışmalar olursa  Türkiye'nin de bu konuda azami hassasiyet içinde olduğunu, Kuzey Kıbrıs'ın deniz sahasındaki haklarının korunacağını, aramaların da daha etkili yürütüleceğini zenginlik varsa KKTC'nin de ondan payını alacağını söyledi.

SİYASETTE İSTİKRAR ÖNEMLİ

Siyasette istikrarın önemine vurgu yapan Atalay, "Şu anda siyasi istikrarın ekonomide ne kadar gelişme sağladığını hepimiz görüyoruz. Dileğimiz, küçük iç siyasi hesaplardan bu istikrar alt üst edilmesin, her şey KKTC'nin geleceğine odaklanılsın"  dedi.

(YIL/GUR) FOTOĞRAFLI

 
27 Eylül 2012 Perşembe 13:51
Okunma: 433
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu