Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye Başbakanı Erdoğan Mısır'da

Türkiye Başbakanı Erdoğan Mısır'da

Erdoğan: "gazze'yle İlgili Ziyaret Özlemimin Olduğunu Da Açıkça Söylemek İsterim".

 
 
Türkiye Başbakanı Erdoğan Mısır'da

Kahire, 13 Eylül 11 (T.A.K.): Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''ANA'' ile Tunus ve Libya'yı da içeren yurt dışı ziyaretinin ilk ayağı olan Mısır'ın başkenti Kahire'ye geldi.

Başbakan Erdoğan, Kahire Havaalanı'nda Mısır Başbakanı Essam Sharaf tarafından karşılandı. TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da karşılamada yer aldı.

Havaalanında yaklaşık bin-bin 500 Mısırlı, ''Başbakan Erdoğan Mısır'a hoşgeldin'', ''Mısır ve Türk halkı tek bir yumruk'', ''Mısır-Türkiye el ele'', ''Mısır-Türk kardeşliği'' yönünde sloganlar attı.

Mısırlılar, Başbakan Erdoğan'ın posterlerini de taşırlarken, zaman zaman da tekbir getirdi. ''Erdoğan, ikinci memleketi Mısır'ın kahramanı'', ''Erdoğan, hoş geldin'', ''Mısır'a hoş geldin Erdoğan'', ''İyi cetvel merhaba Erdoğan'' yazılı pankartlar dikkati çekerken Erdoğan'ı görmeye gelen bazı Mısırlılar ellerinde taşıdıkları Türkçe yazılı pankartlarda kelime hatası yapıp yapmadıklarını Türk gazetecilere sordu.

Bazı kelime hataları yaptıklarının belirtilmesi üzerine de internetten arama motorundan çeviri yaparak oradaki ifadeleri pankarta yazdıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, bakanlar, üst düzey bürokratlar ve iş adamlarından oluşan heyetle Mısır, Tunus ve Libya'ya yapacağı ziyaretler öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, ziyaret hakkında bilgi veren ve soruları  yanıtlayan Erdoğan, Mısır ziyaretine ilişkin,  ''Mısır'ın şu an içinden geçmekte olduğu bu kritik, bu zorlu süreçte Türkiye olarak, her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu, özellikle göstermemiz gerekiyor. Yapacağımız temaslarda, Türkiye'nin dostluk ve kardeşliğini güçlü bir şekilde vurgulama imkanımız olacak'' diye konuştu.

Mısır'da çeşitli alanlarda gerçekleştirilebilecek işbirliği imkanlarını da bu vesile ile ortaya koymuş olduklarını belirten Erdoğan, ''Zira geniş bir iş adamı grubu ile Mısır'a gidiyoruz. Bir uçak Ankara'dan, bir uçak İstanbul'dan biliyorsunuz iş adamlarımız olarak hareket etti. Amacımız, kardeş Mısır halkının, mevcut sorunlarını el birliği içerisinde çözmesini sağlamak, kolay anda değil, zor anda yanlarında olduğumuzu göstermek. Bu bağlamda ikili iş birliğimizi ilerletebileceğimiz, çeşitli alanlarda bir dizi anlaşmaya da imza atacağız'' dedi.

GAZZE

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''Ziyaretiniz sırasında Gazze'ye gidecek misiniz? Gidecekseniz ne zaman? Bu bağlamda bir de Mısır'daki değişimin öncülüğünü yapan Tahrir Meydanı'nda bir konuşma yapacak mısınız?'' yönündeki sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Gazze'ye ziyaretim söz konusu değil, fakat Gazze'yle ilgili ziyaret özlemimin olduğunu da açıkça söylemek isterim. En kısa zamanda da Gazze'yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim bunu ifade edeyim.

Tahrir Meydanı'nın hemen yanı başında Arap Liginde konuşacağım ama Tahrir Meydanı'nda şu anda yapılacak bir konuşma tarafımdan, takdir edersiniz ki oradaki herhangi bir tahrike de neden olabilir. Biz bu görüşmelerimizi, bu konuşmalarımızı tabi ki Mısır'ın geleceğini sıkıntıya sokmadan ve yeni dönüşüm değişim sürecini gerçekten, gerek Arap Liginde yapacağımız konuşmayla, bütün Arap kanallarından yayınlanacak, tüm Mısırlı kardeşlerim bu mesajlarımızı izleyeceği gibi, dünya da bunu takip edecek. Ezher'i ziyaret etmek suretiyle oradaki görüşmelerimiz takip edilecek. Ayrıca Mısır'da yaşayan Kıptilerin liderini ziyaret etme durumumuz olacak. Bu yapacağımız ziyaretin bir derleme, toparlama, Mısır'ın ve Mısırlılar'ın geleceğine yönelik bir dostluk ve kardeşlik ziyareti olduğunu belirtmek isterim.''

''ONLARIN ANLAYACAĞI DİLLE KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Bir gazetecinin, ''İstanbul'a gelmeden Sayın Genelkurmay Başkanı ile bir görüşmeniz oldu. Acaba hangi konular öne çıktı? Bir de Şemdinli'deki son saldırıyla ilgili yorumunuzu alabilir miyim?'' yönündeki sorusuna karşılık da Erdoğan, toplantının dar çerçeveli bir güvenlik zirvesi olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Toplantıya sadece Sayın Genelkurmay Başkanımız değil, gerek Kara Kuvvetleri Komutanımız, gerek Jandarma Komutanımız, bunun yanında Başbakan Yardımcım, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanım, Milli Savunma Bakanım, bunun yanında müsteşarım olmak üzere yapılmış bir toplantıdır. Son güvenlik durumuyla ilgili Şemdinli'deki olayları bir değerlendirme ve bütün bu olaylara yönelik bölücü terör örgütünün attığı, atmakta olduğu olaylar karşısında durumumuzu gözden geçirmeye yönelik bir zirveydi.

Tabi bunu çok açık ve net söylemek durumundayım, şu anda bölücü terör örgütü, çok çok yanlış bir uygulamanın içerisinde. Güvenlik güçlerimizin operasyonlarını durdurması temennisini ki bunun tabi hiçbir güçlü bir zemini olamaz, sürdüren bu örgüt kendisi görüldüğü gibi bırakın yaptıkları bu saldırıları, şimdi Şemdinli'deki bir düğün törenine katılmak suretiyle bu düğün töreninden, oradaki güvenlik güçlerimize yani karakollarımıza, oradan roketatarlarımıza saldıracak kadar insanlıktan nasibini almamış bir noktadadır.

Onun için burada ben, Hakkarili vatandaşlarımın, Kürt kökenli kardeşlerimin, bölücü terör örgütüyle arasına mesafe koyacağına inanıyorum. Fakat biz tabi onların anlayacağı dille konuşmaya devam edeceğiz. Onu da özellikle söylemek durumundayım. Güvenlik güçleri kime nerede  operasyon yapılması gerekirse layık olana bu operasyonu yapacaktır. Çünkü güvenlik güçlerinin görevi budur. Burada geri adım atmak söz konusu değildir, bunu özellikle vurgulamakta fayda var. Bir hukuk devletinin içerisinde herkes hukuka dayalı olarak haklarını kullanacaktır ve bizler de hukuk devletinin içinde vatandaşlarımızın hakkını hukukunu sonuna kadar korumakla mükellefiz. Milli birlik ve kardeşlik projemizi de bu çerçeve içerisinde yürütmenin gayreti içerisinde olacağız. Attığımız adım budur."

Bir gazetecinin, El Cezire televizyonundaki demecini hatırlatarak, '' İsrail askerlerinin uluslararası sularda Mavi Marmara gemisine düzenlemiş olduğu saldırının aslında bir savaş nedeni olduğunu söylediniz. Bundan sonra Gazze'ye bu tarz yardımlar olacak mı ve İsrail'in buna benzer bir tutumu olursa Türkiye'nin tavrı ne olacak?'' yönündeki sorusu üzerine de Erdoğan, şöyle konuştu:

''İSRAİL, YANLIŞININ BEDELİNİ ÖDÜYOR''

''Aslında o programda ben bunu da açıkladım. Yani bu konuyla alakalı olarak bu Gazze olur veya bir başka yer olur,  Mısır da olabilir, Gazze de olabilir. Yani bu tür bir insani yardımı nereye götürürsek götürelim, siz uluslararası sularda, denizden, havadan böyle bir müdahale yetkisine sahip değilsiniz. İsrail, böyle bir yanlışı yapmıştır. Böyle bir vahşeti ne yazık ki işlemiştir. İşte şimdi de bu yanlışının bedelini ödemekle karşı karşıyadır.

Çok açık ve net söylüyorum. Ülkemdeki Musevi vatandaşlarıma da sesleniyorum; bir defa Türkiye'nin problemi ne İsrail halkıyladır ne ülkemdeki Musevi vatandaşlarımladır. Türkiye'nin problemi İsrail'in kendi içinde çelişkiler yaşayan yönetimiyledir. İsrail bizden özür dilemedikçe, şehitlerimizin ailelelerine tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ambargoyu kaldırmadıkça bizden normalleşme beklemesin. Bunu da defaatle söyledik, bugün tekrar söylemiş oluyorum.''

Başbakan Erdoğan, bedelli askerlik konusunda CHP'nin meclise bir yasa tasarısı gönderdiğini söyleyerek, düşüncelerini soran bir gazeteciyi de şöyle yanıtladı:

''CHP'nin bu tür bir talebi seçim meydanlarındaki talebinden öte bir şey değildir. Böyle bir şeyi yapabilme iradesi var mı bunların? Yok. MHP'nin böyle bir şey yapabilme iradesi var mı? Yok. Burada irade ortaya koyabilecek olan iktidardır. İktidar sadece kamuya mesaj vermek için bu tür adımlar atmaz. İktidarın bu konunu muhatabı kimdir? Türk Silahlı Kuvvetleridir. Biz Türk Silahlı Kuvvetlerimizle bu tür çalışmaları seçim öncesinde de yaptık, bugün de yapıyoruz. Olması gerektiği anda bununla ilgili yasa teklifini meclise getirir ve ondan sonra da mecliste bunu müzakere ederiz. Ülkemizin hayrına olan adımı atarız. Bizi izlemeye devam edin.''

"STRATEJİK DENGELER BAKIMINDAN DOĞU AKDENİZ'DE KRİTİK ÖNEM TAŞIYAN BİR ÜLKE''

Erdoğan, "Ziyaretimizin ilk durağı Mısır olacak. Bugün giden bakan arkadaşlarımız, Mısırlı muhatapları ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ön hazırlıklarını yapacaklar. Mısır, bizim için dost ve kardeş, coğrafi konumu, tarihsel birikimi, Arap dünyasındaki yeri ve nüfus büyüklüğü ile bölgemizdeki stratejik dengeler bakımından Doğu Akdeniz'de kritik önem taşıyan bir ülke. Mısır ile müşterek bir tarihi geçmişimiz var. Çok güçlü ortak kültürel bağlara sahibiz. Bir iş adamı grubuyla Mısır'a gidiyoruz. Bir uçak Ankara'dan, bir uçak İstanbul'dan iş adamlarıyla hareket etti. Amacımız kardeş Mısır halkının mevcut sorunlarını el birliği içerisinde çözmesini sağlamak, kolay anda değil, zor anda yanlarında olduğumuzu göstermektir.''

Ziyareti kapsamında iki ülke arasındaki işbirliğinin ilerletilebilmesi için çeşitli alanlarda bir dizi anlaşmaya da imza atacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Mısır Başbakanı İsam Şeref'in davetine icabeten gerçekleştireceğim ziyarette Başbakan Şeref ile Mısır Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi başta olmak üzere Mısır'ın önde gelen şahsiyetleri ile görüşmeler yapacağız. Tahrir devriminde rol alan genç liderler heyetini kabul edeceğim. Ayrıca Türk-Mısır İş Konseyi Genel Kurul toplantısına da Mısır Başbakanı Sayın Şeref ile birlikte katılacağız.

Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile bir araya gelerek bölgemizdeki gelişmeleri ele alma imkanı bulacağım. Yarın gerçekleştirilecek olan Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi açılış oturumunda hitap etme imkanım olacak. Bir diğer konuşmamı da seçkin davetlilerin hazır bulunacağı Kahire Opera Binasında yapacağım.''

TUNUS VE LİBYA ZİYARETLERİ

Başbakan Erdoğan, Mısır'ın ardından 14 Eylül'de heyetiyle birlikte Tunus'a geçeceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Bildiğiniz gibi Tunus, Arap baharı bağlamında öncü niteliğe sahip bir ülke. Hükümetimiz 14 Ocak devrimini ilk destekleyen hükümetlerden biri oldu, bu desteğimiz sürüyor. Tunus'a gerçekleştireceğimiz bu ziyaret, Tunus'un demokratik değişim ve dönüşüm sürecine, ekonomik kalkınmasına yardım sağlama amacı taşıyor. Ziyaretimde Cumhurbaşkanı Vekili Fuad El Mebazza, Başbakan El Baci Kaid El Sebsi ve önde gelen siyasi parti liderleri ile görüşmelerim olacak. Bu görüşmelerimde de Tunus'taki gelişmelerin yanı sıra istikrar ve huzurun tesisi için atılması gereken adımları birlikte belirleyip bu adımları da birlikte atacağız.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus ziyaretinin ardından 15 Eylül'de Ortadoğu turunun son ayağında bulunan Libya'ya geçeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Libyalı kardeşlerimin haklı ve meşru taleplerinin gerçekleştirilmesi bakımından tarihi bir dönüm noktasına geldikleri bir aşamada oraya gitmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Libya ziyaretimiz Trablus'a olacak ve Libya devletinin tek temsilcisi olarak tanıdığımız Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil başta olmak üzere Geçiş Konseyi üyeleri ile görüşeceğim. Görüşmelerimizde Libya'daki mevcut durumun yanı sıra Libya'daki siyasi dönüşüm, kurumsal yeniden yapılanma ve ekonomik kalkınma sürecine, özellikle Türkiye'nin sağlayabileceği katkıları ele alacağız. Türkiye olarak bugüne kadar Geçiş Konseyi'ne siyasi ve mali destek sağladık. Bu ziyaret vesilesiyle Geçiş Konseyi'ne olan siyasi ve mali desteği artırarak sürdüreceğimiz mesajını vereceğim.''

(AA/ID/HA)

 
13 Eylül 2011 Salı 12:25
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu