Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Açıklamalar

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Açıklamalar

"biz Gece Gündüz Durmayız, Bir Anda 5 Meseleyle De Uğraşırız".

 
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan Açıklamalar

Konya, 20 Ağustos 12 (T.A.K): Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz gece gündüz durmayız, bir anda 5 meseleyle de uğraşırız. Her bir meseleyi de birbirinden ayrı bir şekilde yürütürüz. Kıbrıs mı var? Kıbrıs'a odaklanalım. Dünya yanarsa yansın. Irak meselesi mi var veya Kafkasya mı var? Hayır. Artık yeni Türkiye var. Bir tek krizle uğraşan bir Türkiye değil, bir anda onlarca krizle baş edebilecek, yepyeni vizyonla onlarca ufuk açabilecek yeni bir Türkiye var. Bunlar bunu idrak edemiyorlar" dedi.

Davutoğlu, gerçekleştirdiği Arakan ziyareti ile ilgili eleştiriler konusunda, "Tenkit herkesin hakkı ama yüreğinde, zihninde biraz tarih bilinci olan, bu ülkeye, bu millete, bu tarihe aidiyet duygusu olan birisi, Arakan'da niye bulunduğumuzu önce öğrenir, ondan sonra tenkit eder" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, AKP Konya İl Başkanlığı'nca düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Arakan ziyaretiyle ilgili eleştirilere değindi.      Arakan'a gönderdiği büyükelçiye gitmeden önce iki talimat verdiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu talimatlarımdan biri; orada İngilizler tarafından esir alınıp götürülen şehitlerimiz vardır. Bunların büyük bir kısmı Arakan'da vefat ettiler. Onları bulacaksın. İlk vazifen onlara gidip manevi ruhaniyetlerine hitap ederek, şunu diyeceksin; 'Biz geldik. Sizin uğrunuzda can verdiğiniz al bayrağı size getirdik. Uğrunda can verdiğiniz fatihayı Kur'an-ı okumak üzere garip olarak öldüğünüz bu diyara sizin izninizle geliyoruz ve ebediyen dalgalanmak üzere bayrağı başınızın üzerine getiriyoruz. Birileri Arakan'a ziyaretimizi tenkit edebilir. Tenkit herkesin hakkı ama yüreğinde, zihninde biraz tarih bilinci olan, bu ülkeye, bu millete, bu tarihe aidiyet duygusu olan birisi, Arakan'da niye bulunduğumuzu önce öğrenir, ondan sonra tenkit eder. 'Türkiye'de terör varken nasıl gidilir?' diyorlar.  Biz hem Arakan'da şehit düşenlere sahip olmayı biliriz hem de Konya'nın bağrından 3 yakını şehit düşen Gülizar teyze ve yakınlarına sahip çıkmayı biliriz. Bizi ne kadar tenkit ederlerse etsinler, üzerimize hangi hakaretlerle, hangi iftiralarla gelirlerse gelsinler, madem ki dünyanın öbür ucunda dahi bu al bayrak ve bu aziz inancımız için şehit düşmüş dedelerimiz var, bizim inancımızı azmimizi kıramazlar. Bir yerde şehidimizin olduğu bir toprak dahi varsa onlara ulaşacağız. Hem buradaki şehitlerimize sahip çıkacağız hem o şehitlerimize gideceğiz, vazifemizi yapacağız."

Gönderdiği büyükelçiye ikinci talimatının da Arakanlı Müslümanlara sahip çıkması yönünde olduğunu anlatan Davutoğlu, Türk büyükelçiliğinin vazifesinin hem milli menfaatlerimizi dünyada temsil etmek olduğunu hem de tüm insanlığın vicdanı adına sahipsizlere sahip çıkmak olduğunu bildirdi.

''Bu milletin temsilcileri, nerede mazlum insan, merede 'bize sahip çıkacak yok mu?' diye seslenen, feryat eden birisi varsa ilk 'ben varım' diyebilecek güç ve kudrette olacak'' diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"(Suriye'de olay mı oluyor karışmayalım), diyenler çıkacak. 'Orada zulüm olsun ama biz bu zulme sessiz kalalım, hatta zulüm yapanların yanında yer alalım eğer bir menfaatimiz gerektiriyorsa' diyenler çıktı. Onlara karşı biz diyeceğiz  ki; Bu milleti tarihte onurlu bir millet yapan en önemli vasıf, hiçbir zaman zalimin yanında yer almamış olmasıdır. Hiçbir zaman da zalimin yanında yer almayacak, mazlumun yanında yer alacaktır. Bir şefkat peygamberinin inancının takipçileriyiz. Yetime sahip çıkan, mazluma sahip çıkan bir geleneğin içinden geliyoruz. Sahip olduğumuz mevki ya da makamları değil ancak ve ancak bu değerlerle yüceltiriz. Hiçbir mevki ve makam bu değerlerden ve bu mazlumların gözyaşından daha kıymetli değildir. Bu inançla biz Arakan'a gittik. Bu inançla Arakan'da tüm insanlığın ihmal ettiği bir insan topluluğuna sizlerin selamını götürdük.''

Arakan'a bugüne kadar hiçbir ülkenin, bir temsilcinin gidemediğini dile getiren Davutoğlu, çok titiz bir diplomasiyle, bir aylık bir çaba sonucunda ve ısrarlı talepte bulunmaları sayesinde, Türkiye'nin artan prestijinin de bir etkisiyle ilk defa izin aldıklarını ve o topraklara girdiklerini hatırlattı.

Arakan ziyaretinde insanların kilometrelerce kuyruk oluşturarak kendisini karşılamaya geldiğini anlatan Davutoğlu, ''Tek şey söylüyorlardı, sihirli bir kelime. Her yerde bizim bildiğimiz bir kelime; Esselamün aleyküm. Her birisi 'Esselamün aleyküm' diyordu. Aslında bunu derken 'sizden selam işitiyoruz hem de bir selam getirmenizi istiyoruz uzak diyarlardan, Türk kardeşlerimizden. Hem de barış istiyoruz' diye haykırıyorlar. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Dışişleri bakanları toplantısında uzun bir sunuş yaptım. Öylesine geniş ki; Türkiye'de bunu hissedemeyenler biz Mekke'de dolaşırken tavaf edenler, gelip sarılıp 'Allah sizden razı olsun, Arakan'daki insanlara sahip çıktınız' diye dünyanın her köşesinden insanlar bize sarıldı. Onların gördüklerini, hissettiklerini Türkiye'de hissedemeyenler vicdan ve tarih bilgisinden yoksun olanlardır'' diye konuştu.

''BİR ANDA 5 MESELEYLE DE UĞRAŞIRIZ''

''Herhangi bir vazifeyi ihmal etmiş olsaydık bu eleştiriler haklılık kazanabilirdi'' diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz gece gündüz durmayız, bir anda 5 meseleylede uğraşırız. Her bir meseleyi de birbirinden ayrı bir şekilde yürütürüz. Orada birçok Dışişleri Bakanı'yla da görüşmeler yaptık. BM'nin yapamadığı bir sunum yaptık. Bunu yaptık diye herhangi bir dış politika meselesini aksatmadık, aksatmayız. Onların zihni hep böyle çalıştı. 'Tek bir krize odaklanalım. Başka hiçbir şeyle ilgilenmeyelim. Kıbrıs mı var? Kıbrıs'a odaklanalım. Dünya yanarsa yansın. Irak meselesi mi var veya Kafkasya mı var? Hayır. Artık yeni Türkiye var. Bir tek krizle uğraşan bir Türkiye değil, bir anda onlarca krizle baş edebilecek, yepyeni vizyonla onlarca ufuk açabilecek yeni bir Türkiye var. Bunlar bunu idrak edemiyorlar.''

Bazılarının ''Türkiye'nin bunları yapmaya gücü yeter mi?'' diye kendilerine sorduğuna dikkati çeken Davutoğlu, bu soruyu soranların Türkiye'yi tanımadığını bildirdi.

Bu milletin gücünün nelere yettiğini tarihin bildiğini dile getiren Davutoğlu, ''Bu soruyla ve bu kampanyalarla üzerimize gelerek yapmak istedikleri tek şey, azmimizi ve özgüvenimizi sarsmak. Bizim azmimizi ve özgüvenimizi sarsamazlar. Çünkü bizim azmimizin, özgüvenimizin kaynağı, onbinlerce kilometre ötede Myanmar'da şehit düşüp orada son nefesini verirken dahi Türkiye'yle bağını koparmayan o şehitlerin manevi gücünden gelir. Bizim azmimize ne kadar saldırılırsa saldırılsın, bir an bile herhangi bir sarsıntı geçirmez. Bunu da herkesin böyle bilmesi lazım'' dedi.

SOMALİ ZİYARETİ

Geçen sene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la katıldıkları Somali ziyaretinin Afrika'da bir efsane haline geldiğini belirten Davutoğlu şunları kaydetti:

''Afrika'da, hala Türklerin Somali'ye gidişi, 'Somali'nin ve Afrika'nın kaderini değiştiren bir adım' diye anılıyor. Şu anda Somali'de tam kapasite çalışan tek büyükelçilik bizim büyükelçiliğimiz. O büyükelçi, benim üniversite yıllarından beri arkadaşımdır. 1 yıl içinde Somali'ye ne söz verdiysem hepsi yapıldı. Hiçbir şey boş bırakılmadı. Sayın Bekir Bozdağ, Başbakanımızın talimatıyla  memleketi Yozgat'a gider gibi Somali'ye gidiyor. Somali'ye tek uçuş kapısı, Türk Hava Yolları'nın Somali'ye başlattığı uçuşudur.''

(AA/EMR/HÖ)

 
20 Ağustos 2012 Pazartesi 09:51
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu