Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye Ekonomik Ve Sosyal Etüdler Vakfı "Kıbrıs'ta Türkiye Algısını" İrdeledi

Türkiye Ekonomik Ve Sosyal Etüdler Vakfı "Kıbrıs'ta Türkiye Algısını" İrdeledi

Araştırmaya Göre Kıbrıslı Türkler, Türkiye'nin Kendilerine Devlet Gibi Davranmadığını Düşünüyor.

 
 
Türkiye Ekonomik Ve Sosyal Etüdler Vakfı

RUMLARIN TÜRKİYE'YE BAKIŞINI ŞEKİLLENDİREN TARİHSEL KORKULARI VAR

İKİ TARAFIN ORTAK İSTEĞİ İSE; ADADAKİ TÜRK ASKERİNİN SAYISININ AZALTILMASI

Lefkoşa, 5 Temmuz 12 (T.A.K): Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), "Kıbrıs'ta Türkiye algısını" masaya yatırdı.

Araştırmadan çıkan bulgulara göre; Kıbrıslı Türkler, Türkiye'nin kendilerine devlet gibi davranmadığını düşünüyor, Malta gibi küçük ülkeler kadar saygı görmek istiyor.

George Mason Üniversitesi ve ODTÜ öğretim üyesi Rebecca Bryant ile International Center for Transitional Justice'ten Christalla Yakinthou, adanın her iki tarafının vatandaşları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, işadamları ve işkadınlarıyla görüştü.

"EŞİTSİZ..SAYGIYA DAYALI OLMAYAN BİR İLİŞKİ"

TESEV'in internet sitesinde yer alan araştırmaya göre, Kıbrıslı Türkler; Türkiye ile eşitsiz ve saygıya dayalı olmayan bir ilişkileri olduğunu düşünüyorlar. Birçok kişiye göre Türkiye, KKTC'yi "sözde" tanıyor, pratikte iki devlet arasında olması gerektiği gibi bir ilişki yok. Sonuç olarak eşitsiz ve saygıya dayalı olmayan bir ilişki olarak algılanıyor.

"MİLLİ DAVADAN NANKÖR ÇOCUĞA"

AKP iktidarının Kuzey Kıbrıs ve Türkiye ilişkilerini doğrudan etkilediği düşünülüyor. AKP, AB vizyonunu Kıbrıs sorununa bağladı. AKP ile Türkiye sivilleşti, askerin Kıbrıs'taki etkisi de azaldı. AKP döneminde Kıbrıs 'milli dava' olmaktan çıktı, yerine "nankör çocuk" pozisyonu geldi.

Kıbrıslı Türklere göre, "anavatan-yavru vatan" ilişkisi AKP'den sonra "baba-oğul" ilişkisine, hatta bazılarına göre de "şımarık çocuk ve ona bakmak istemeyen fakat bakmak zorunda olan bir üvey anne" çerçevesine büründü.

2004'ten bu yana Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a yatırımı arttı. Kıbrıslı Türkler duble yollar gibi çalışmalardan memnun olsa da, yatırımların kendilerine danışılmadan yapılmasına kızgın. Özellikle Bafra'da büyük otellerin yapılmasına karşı çıkan Kıbrıslı Türkler, bunun Türk sermayesinin işine yaradığını düşünüyorlar.

"GEÇİŞLERDE PASAPORT ŞARTI GETİRİLSİN"

Araştırmaya göre Kıbrıslı Türklerin çözüm önerileri ise şöyle:

"Türkiye önemli bir ülke ve bölgesel güç olduğu için tam bir eşitlik olabilir diye düşünülmüyor. Ancak Türkiye, Malta ya da Lüksemburg ile ilişkileri nasılsa KKTC'ye de öyle davranmalı. KKTC liderleri, devlet başkanı gibi karşılanmalı.

Göçü kontrol etmek için Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arasında pasaport şartı getirilmeli.

Türkiye'nin Kıbrıs'taki politikaları Kıbrıslı Türk uzmanlarına danışılmalı. Türkiye yöneticileri ile Kıbrıslı halk arasında iletişim araçları yaratılmalı.

Türkiye Büyükelçisi, elçi gibi davranmalı, elçiliğin sosyal ve kültürel faaliyetlerini geliştirmeli.

KKTC polisini Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlayan Anayasa'daki geçici 10. Madde kaldırılmalı.

Askerin sayısı azalmalı. Kıbrıslı Türklere göre adada asker sayısı azaltılmadıkça ve büyükelçiler tutumunu değiştirmedikçe dünya Kuzey Kıbrıs'ı işgal altındaki bir yer olarak görmeye devam edecek.

Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arasında güvenlik ve ticaret anlaşmaları imzalanmalı.

'Annelik' veya 'babalık' yerine 'kardeşlik' gelmeli, Türkiye KKTC'nin demokratikleşmesi ve güçlenmesinde yardımcı olmalı.

Ankara üslubunu yumuşatmalı, Rumlarla doğrudan ilişki kurmalı."

RUMLARIN TÜRKİYE İLE NEREDEYSE HİÇ İLİŞKİSİ YOK

Araştırmacıların izlenimlerine göre Rumların Türkiye ile neredeyse hiç ilişkisi yok. Bilgileri kendi medyaları ya da ders kitaplarından geldiği için filtre edilmiş. Kıbrıslı Rumların Türkiye'ye bakışını şekillendiren bazı tarihsel korkuları var.

Kıbrıslı Rumlar için Yunanistan'ın ekonomisinin çökmesi ve Türkiye'nin yükselmesi önemli bir unsur. Türkiye ekonomik güç olarak yükseldiği için artık çözüme ihtiyaç duymadığını düşünüyorlar.

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a yatırımları, Türkiye'nin adada kalmak istediği ya da ayrıldıktan sonra kalıcı bir etki bırakmak istediği şeklinde algılanıyor.

Türkiye'yi ziyaret eden Kıbrıslı Rumların görüşleri iyi yönde değişiyor.

Kıbrıslı Rumlar çözüm için güven geliştirilmesi ve müzakerelerde esneklik gösterilmesi gerektiğini söylüyorlar. Müzakerelerde Türkiye'nin her konuda takındıkları katı tutumun Rumların da reaksiyon göstermesine neden olduğunu düşünüyorlar.

Türkiye hükümetinin temsilcilerinin kullandığı üslup rahatsız edici bulunuyor. Ayrıca Rumlarla doğrudan iletişim kurulmasını istiyorlar.

Kıbrıslı Türkler gibi asker sayısının azaltılıp Kuzey Kıbrıs'ın polisini askere bağlayan maddeyi kaldırılması Rumlar tarafından da arzu ediliyor.

Adanın iki kesimindeki toplum kuruluşları arasında işbirliği yapılarak bunun sonuçlarının Yunanistan ve Türkiye'de yayılması öneriliyor.

Türkiye'de Kıbrıslı Rum ve Türkler arasında ekonomik işbirliğini teşvik etmek ve Kıbrıslı Türk şirketleri araç olarak kullanarak Türkiye ile Kıbrıs güneyi arasında ticareti desteklemek de öneriler arasında yer alıyor.

Maraş'ın AB veya BM'nin kontrolün altında; Mağusa Limanı'nın ise AB kontrolü altında açılması isteniyor.

TESEV'in internet sayfasına www.tesev.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

(EMR/GÜL)

 
5 Temmuz 2012 Perşembe 12:42
Okunma: 660
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu