Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye-Hollanda arasında gümrük işbirliği

Türkiye-Hollanda arasında gümrük işbirliği

TC Gümrük Ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hollanda'daki 18 Bin Civarında Türk Kökenli İşverenin Ekonomiye Canlılık Ve Katkı Sağladığını Belirterek, 'hollanda'da Yerleşik Türklerin Yaptığı Toplam 5,6 Milyar Avroluk Yatırımın Oluşturduğu İstihdam Kapasitesi 50 Bine Ulaşmıştır' Dedi.

 
 
Türkiye-Hollanda arasında gümrük işbirliği

TC Bakanı Yazıcı, Kazan'daki Ankara Lojistik Üssü'nde Dünya Gümrük Günü ve Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinliğe katıldı.

Törende, Türkiye-Hollanda arasında Gümrük İşbirliği Mutabakat Zaptı da imzalandı.

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, gümrüklerin, ilk çağlardan günümüze dek uluslararası ticari ve ekonomik ilişkilerde önemli bir yer tuttuğunu anlattı.

Osmanlı Devleti'nde 1861 yılında gümrüklerin ''Rüsumat Emaneti'' adı altında ilk defa müstakil bir idare olarak örgütlendiğini hatırlatan Yazıcı, daha sonra ihtiyaç üzerine Gümrük Muhafaza Teşkilatı'nın kurulduğunu anımsattı.

Bakanlığının, Hollanda ile gerçekleştirdiği pek çok proje ve teknik destek programından duyduğu memnuniyeti ifade eden Yazıcı, ''Bu yıl Hollanda ile ülkemiz arasındaki resmi ilişkilerin 400'üncü yılındayız. 1612 yılında ilk Hollanda Elçisi Cornelis Haga İstanbul'a atanmış, aynı yıl Sultan I. Ahmet tarafından Hollandalılara Ahidname-i Hümayun verilmiştir'' diye konuştu.

Osmanlı'nın, 1612-1614 yıllarında yapılan görüşmelerle Hollandalılara ilk kapitülasyonları verdiğini dile getiren Yazıcı, Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk daimi temsilcisinin ise, 1859 yılında Lahey Elçisi olarak atanan Yahya Karaca Paşa olduğunu vurguladı.

Hollanda ile Türkiye arasında ticaret hacminin son 10 yılda ikiye katlandığını belirten Yazıcı, şunları söyledi:

''İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin ulaştığı yüksek düzey ve özellikle Hollanda'da yaşayan yaklaşık 400 bin nüfuslu Türk toplumu, siyasi ve sosyal ilişkilerimizi güçlendiren önemli ögelerdir. Hollanda'daki 18 bin civarında Türk kökenli işveren ekonomiye canlılık ve önemli katkı sağlamaktadır. Hollanda'da yerleşik Türklerin yaptığı toplam 5,6 milyar avroluk yatırımın oluşturduğu istihdam kapasitesi de 50 bine ulaşmıştır. 2011 yılı sonu itibariyle ülkemizde yaklaşık 2 bin Hollanda sermayeli firma bulunmaktadır.''

''SINIRLAR AYIRIR, GÜMRÜKLER BİRLEŞTİRİR''

26 Ocak tarihinin, Gümrük İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihi anısına Dünya Gümrük Günü olarak kutlandığını dile getiren Yazıcı, bu yılki kutlamaların ''Sınırlar ayırır, gümrükler birleştirir'' ana temasıyla düzenlendiğini anlattı.

Gümrük idarelerinin temel görevinin yasal ticareti kolaylaştırmak ve yasadışı ticaretle mücadele olduğuna dikkati çeken Yazıcı, dünya ticaret hacminin yüzde 10-15'ine karşılık gelen toplam lojistik faaliyetlerinin içinde gümrük maliyetlerinin yüzde 5 ila 7 oranında olduğunu aktardı.

Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasıyla bu oranın yüzde 1-2'ye kadar çekilebildiğini dile getiren Yazıcı, OECD'nin bir çalışmasına göre, verimsiz sınır işlemlerinin, toplam işlem değerinin yüzde 2 ila 15'ini oluşturduğunu söyledi.

Lojistik hizmetlerinin gayri safi milli hasıla içindeki payının Kuzey Amerika ülkelerinde yüzde 10,8, Avrupa Birliği ülkelerinde ise yüzde 11,8 olduğunu vurgulayan Yazıcı, ''Lojistik sektörü Avrupa'da yüzde 7-10, Kuzey Amerika'da yüzde 15, Asya ve Türkiye'de yüzde 20 büyüme hızına sahiptir'' dedi.

Türkiye'nin, bölgesel ve küresel entegrasyonda merkezi bir rol oynadığına işaret eden Yazıcı, Balkanlar, Karadeniz, Akdeniz Havzası, Kafkasya, Orta Asya ve Orta Doğu gibi bölgelerdeki son ekonomik ve politik gelişmelerin de Türkiye'nin bölgedeki rolünü ve önemini daha açık biçimde ortaya koyduğunu kaydetti.

Lojistik merkezlerin kurulması, geliştirilmesi ve ülke sathında dış ticaret sektörünün ihtiyaçlarının bir merkezde karşılanmasının, bakanlığının özellikle önem verdiği bir konu olduğuna işaret eden Yazıcı, ''Türkiye'de lojistik ve ulaştırma sistemlerinin bütünsel bir biçimde geliştirilmesi ve Türkiye'nin uluslararası ve bölgesel anlamda lojistik üs imkanlarına kavuşturulması için ilgili kurumlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, Avrupa'da önemli bir lojistik merkez konumunda olan Hollanda ile yaptığımız çalışmalar, bu alanda tecrübelerin paylaşılması bakımından bizim için önem arz etmektedir'' diye konuştu.

''DÜNYA TİCARETİNDE MALİYETLERİN YÜZDE 15'İNİ GÜMRÜK İŞLEMLERİ OLUŞTURUYOR''

Gümrüklerde gerçekleştirilen tüm yeni düzenlemelerle ithalat ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılmasını hedeflediklerinin altını çizen Yazıcı, dünya ticaretinde maliyetlerin yaklaşık yüzde 15'ini gümrük işlemlerinin oluşturduğunu, OECD'nin bir araştırmasına göre bu orandaki yüzde 1'lik bir azalmanın dünya ekonomisine yaklaşık 40 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağını anlattı.

Yazıcı, şunları kaydetti:

''Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu tarafından bu yıl sekizincisi yayımlanan, 183 ülkenin iş ortamı ile ilgili bilgilerin yer aldığı 'İş Yapabilirlik 2011 Raporu'nda, bir ülkede ihracat maliyetlerindeki yüzde 10'luk azalmanın, ülkenin toplam ihracatında yüzde 4,7'lik artış sağlayacağı belirtilmektedir'' bilgisini verdi.

Günümüzde modern gümrük idarelerinin iki temel hedefinin, yasal ticareti kolaylaştırmak ve hızlandırmak ile yasadışı ticaret ve kaçakçılıkla etkin biçimde mücadele etmek olduğuna işaret eden Yazıcı, ''Artık gümrük idareleri, her geçen gün artan uluslararası güvenlik tehditlerinin yok edilmesinde de anahtar idareler haline gelmişlerdir'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Dünya Gümrük Örgütü'nün (DGÖ), uluslararası düzeyde gümrük standartlarının geliştirilmesi, gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve uyumlulaştırılması, tedarik zincirinin garanti altına alınması ve sürdürülebilir kapasitenin temini konusunda önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Hollanda Gümrük İdaresi Başkanı Willy Rowers da, Hollanda'nın geçen yıl Türkiye'ye gümrük müşaviri atadığını belirtti. Gümrüklerde muhafaza işlemleri yapılırken tedarik zinciri konusuna dikkat edilmesi ve tedarik zinciri sistemlerinin akıllı sistemlerle desteklenmesi gereğine işaret eden Rowers, AB'nin gümrük müktesebatının, ticaret ortaklarıyla birlikte uygun şekilde yürütülmesi gerektiğini de vurguladı.

''ALLAH MUHAFAZADAN GÜMRÜK MUHAFAZA'YA GELDİK''

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Mete, gençliğinde de gemicilik yaptığını ve gemileri Çanakkale'ye girdiğinde karşılaştıkları gümrük muhafaza memurlarının, çıkışta beyan ettikleri iç çamaşırların sayısına bile dikkat ettiğini söyledi. Mete, ''İç çamaşırı çıkarken 5 taneydi.

Gelişte 10 tane iç çamaşırın var diye yakalandığımız günlerden beri tanıyorum Gümrük Teşkilatını. Büyüklerimiz o günlerde 'gümrük muhafaza değil de Allah muhafaza' derdi. Ama o günler geride kaldı. Bugün çok önemli bir yerde gümrük teşkilatımız'' deyi konuştu.

Törende konuşmaların ardından DGÖ Liyakat Sertifikaları, Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Vekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi tarafından sahiplerine verildi. Daha sonra Türkiye ile Hollanda arasında, Gümrük mevzuatının doğru bir şekilde uygulanması ve gümrük suçlarıyla mücadele konularında karşılıklı idari yardımı içeren Mutabakat Zaptı imzalandı. Ayrıca, iki ülke arasında teknik yardım hususlarının belirlendiği Niyet Mektubu'na da imza atıldı.

 
26 Ocak 2012 Perşembe 15:16
Okunma: 1070
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu