Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye İle Kktc Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması (Son)

Türkiye İle Kktc Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması (Son)

Erdoğan: ''rumlarla İş Yapan Ve Yapacak Uluslararası Petrol Doğalgaz Şirketlerini De Uyarmak İstiyoruz. Bu Şirketlerin Türkiye'deki Enerji Projelerine Alınmaması Ve Bunlara Bir Takım Müeyyideler Uygulanması Konusunda Da Enerji Bakanlığımız Ayrıca Bir Çalışma Başlatmıştır''.

 
 
Türkiye İle Kktc Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması (Son)

''KITA SAHANLIĞI, DENİZ TABANI VE ALTINDAKİ DOĞAL KAYNAKLARIN ARAŞTIRILMASI VE İŞLETİLMESİ İLE İLGİLİDİR. BU ÇERÇEVEDE BUGÜN İMZALADIĞIMIZ BU ANLAŞMAYLA TÜRKİYE İLE KKTC'NİN AKDENİZ'DEKİ KITA SAHANLIKLARININ BİR BÖLÜMÜ ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN  OLARAK VE HAKÇA İLKELER DİKKATE ALINARAK BELİRLENEN 27 COĞRAFİ KOORDİNATIN BİRLEŞTİRİLMESİYLE ELDE EDİLEN BİR ÇİZGİYLE  SINIRLANDIRILMIŞTIR''

''TÜRKİYE BUGÜN OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE KENDİSİNE YARAŞIR ŞEKİLDE SAĞDUYU İLE HAREKET EDECEK BİR GARANTÖR ÜLKE OLMANIN SORUMLULUĞU, BİLİNCİ İÇERİSİNDE ADIMLARINI ATACAKTIR GERGİNLİK VE KRİZDEN MEDET UMANLARA DA PRİM VERMEYECEKTİR''

''ANLAŞMANIN TBMM'DE VE KKTC MECLİSİNDE EN KISA SÜREDE ONAYLANMASI İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİ İVEDİLİKLE BAŞLATACAĞIZ''

New York, 21 Eylül 11 (T.A.K): Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Rumlarla iş yapan ve yapacak uluslararası petrol doğal gaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin Türkiye'deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığımız ayrıca bir çalışma başlatmıştır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile KKTC Arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın imza töreninde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik eleştirilerde bulundu. Rum yönetiminin petrol ve doğal gaz konusunda attığı adımı eleştiren Erdoğan, bu durumun Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarının açık ve somut bir şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu duruma ne bizim ne de Kıbrıs Türklerinin kayıtsız kalamayacağını, Rumların sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Kıbrıs Türklerinin hak ve hukukunu korumak için KKTC ile birlikte bir dizi somut? adım atacağımızı evvelce uluslararası toplumun dikkatine açık bir şekilde getirmiştik. Bu kararlılığımızın göstergesi olarak Türkiye ile KKTC arasında bugün New York'ta kıta sahanlığı anlaşması imzalamış bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi kıta sahanlığı, deniz tabanı ve altındaki doğal kaynakların araştırılması ve işletilmesi ile ilgilidir. Bu çerçevede bugün imzaladığımız bu anlaşmayla Türkiye ile KKTC'nin Akdeniz'deki Kıta sahanlıklarının bir bölümü uluslararası hukuka uygun olarak ve hakça ilkeler dikkate alınarak belirlenen 27 coğrafi koordinatın birleştirilmesiyle elde edilen bir çizgiyle sınırlandırılmıştır.

Anlaşmada bu sınırlandırma çizgisinin doğu ve batı uçlarının ilerletilmesi, gelecekte ilgili tarafların uluslararası hukuk kurallarına ve hakkaniyet ilkelerine göre yapılacak anlaşmalara bağlanmış ve böylece bu konu Kıbrıs meselesinin çözümüyle de irtibatlandırılmıştır. Ayrıca anlaşmanın Kıbrıs Türklerinin Ada'nın kıta sahanlığının tümü üzerindeki meşru, eşit ve ayrılmaz haklarını mahfuz tuttuğu kayda geçirilmiştir.''

PETROL ŞİRKETLERİNE UYARI

Başbakan Erdoğan, anlaşmada ayrıca ''Türkiye'nin ve KKTC'nin Kıbrıs meselesine kapsamlı çözüm bulunması çabalarını sürdüreceğinin de açık bir şekilde vurgulandığını'' bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Anlaşmanın TBMM'de ve KKTC Meclisinde en kısa sürede onaylanması için gerekli işlemleri ivedilikle başlatacağız.

Ayrıca bildiğiniz gibi geçtiğimiz cuma günü Türkiye ve KKTC Enerji bakanlıkları başkanlığında Lefkoşa'da yapılan heyetler arası görüşmeler neticesinde Rumların sondaj faaliyetine başlamaları halinde KKTC'nin Türkiye petrolleri anonim ortaklığına Ada'nın etrafındaki deniz sahalarında petrol, doğal gaz arama ruhsatı vermesi konusunda da bir mutabakata varılmıştır. Bu mutabakatın da bir an önce uygulamaya geçilmesi için gerekli adımları önümüzdeki günlerde KKTC ile birlikte atıyoruz. Bu vesileyle Rumlarla iş yapan ve yapacak uluslararası petrol doğal gaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin Türkiye'deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığımız ayrıca bir çalışma başlatmıştır.

Türkiye bugün olduğu gibi gelecekte de kendisine yaraşır şekilde sağduyu ile hareket edecek bir garantör ülke olmanın sorumluluğu, bilinci içerisinde  adımlarını atacaktır gerginlik ve krizden medet umanlara da prim vermeyecektir.''

(AA/SEL)

 
21 Eylül 2011 Çarşamba 23:49
Okunma: 536
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu