Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye medyası rezil oldu... Bakan açıkladı İçkiler KKTC'den değil...

Türkiye medyası rezil oldu... Bakan açıkladı İçkiler KKTC'den değil...

Atun: "üç rus turist rehberinin ölümüne yol açtığı iddia edilen ve içeriğinde metil alkol saptanan 'mister burdon' markalı alkollü içki kktc'de üretilmiyor"

 
 
Türkiye medyası rezil oldu... Bakan açıkladı İçkiler KKTC'den değil...
SANAYİ ODASI: "KKTC ALEYHİNE ASILSIZ AÇIKLAMA YAPAN BASIN ORGANLARINI HATALARINI DÜZELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Lefkoşa, 3 Haziran 11 (T.A.K): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye'de 3 kişinin ölümüne neden olan ve içinde olması gerekenin 3 katı metil alkol saptanan "Mister Burdon" markalı alkollü içkinin KKTC'de üretilmediğini vurguladı.

Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, basına yansıdığı gibi, sözkonusu alkollü içkiler arasında KKTC'den gönderilen içkilerin olmadığına dikkat çeken Atun, Mersin gümrüğünde uygulanan gıda kontrol mevzuatı nedeniyle buradan gönderilen herhangi bir alkollü içki çeşidinin sağlığa aykırı olmasının da mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye Tarım Bakanlığı'nca bugün yapılan açıklamaya göre, teknede bulunan Eagle Blow marka votka ve cin, "Mister Burdon" marka viski, Rakı 7 marka rakı, Blu-Energizer ve Dragon marka enerji içeceklerinde yapılan analizler sonucunda "Mister Burdon" marka viskide normal değerden yaklaşık 3 kat fazla metil alkol tespit edildi.

Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği'ne göre, viski ve cin votkada 50g/hl, rakıda ise 150g/hl olması gereken metil alkol oranının, "Mister Burdon" marka viskide 154.38 g/hl olduğu belirlendi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası ise, teknede bulunduğu belirtilen içkilerden sadece Eagle Blow'un KKTC'de üretildiğini ve sözkonusu içkinin de yapılan analizler sonucunda Türk Gıda Kodeksine uygun olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Sanayi Odası, bazı Türkiye ve KKTC basın organlarının araştırmalara, verilere ve gerçeklere dayanmadan açıklama yaptığına işaret ederek, bu olayın düzeltilmesi çağrısında bulundu.

ATUN: "KKTC'DE ÜRETİLEN İÇKİLERİN SAĞLIĞA AYKIRI OLMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, üç gündür ülke ve Türkiye gündemini meşgul eden üç Rus turist rehberinin ölümüne yol açan alkollü içkinin KKTC'de üretildiği iddialarına yönelik açıklamasında, Türkiye basınına yansıdığı gibi, üç turistin ölümüne yol açan alkollü içkiler arasında KKTC'den gönderilen içkilerin olmadığını söyledi.

Gerek KKTC'deki mevzuat, gerekse Mersin gümrüğünde uygulanan mevzuat nedeniyle buradan gönderilen herhangi bir alkollü içki çeşidinin sağlığa aykırı olmasının mümkün olmadığını belirten Atun, sonuçların da bunu kanıtladığını kaydetti.

Atun, "Burada bulunan tesislerimizin hijyen koşulları ve üretim teknikleri, teknolojileri ve üretim prosesleri tamamen çağdaş, dünya standartlarına göre düzenlenmekte ve denetimleri yapılmaktadır. Bütün bu süreçler de CE standartları ile belgelendirilmektedir" dedi.

"ALKOLLÜ İÇECEK SEKTÖRÜ, GURUR DUYDUĞUMUZ YATIRIM ALANLARINDAN BİRİ"

Ekonomi Bakanı Sunat Atun, KKTC'nin teknolojisiyle gurur duyduğu yatırım alanlarından birisi olan alkollü içecek sektöründe alkolü içecek üretimi yapan 4 şirket bulunduğuna işaret etti.

Üç Rus turist rehberinin ölümüne yol açtığı iddia edilen ve içeriğinde metil alkol saptanan "Mister Burdon" markalı alkollü içkinin KKTC'de üretilmediğini kaydeden Atun, "Ülkemizde üretilen alkollü içeceklerle ilgili gerek kalite gerekse proses ve teknolojik denetimler düzenli olarak ve zamanında yapılmaktadır. Dolayısı ile tüketim açısından da hiçbir sıkıntı yoktur" dedi.

TC TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklama ise şöyle:

"26.05.2011 tarihinde 22.30-01.30 saatleri arasında İçmeler Yeni Liman'dan içinde 150-170 rehber, turist, tur operasyon personelinin bulunduğu bir grup, seyahat teknesi ile tura çıkmıştır. Turda enerji içecekleri ile beraber cin, votka, rakı ve viski tüketilmiştir.

Tura katılan kişilerden ilk şikayetler 28.05.2011 saat 03.00-04.00 arası (turdan 26 saat sonra) alınmaya başlanmıştır. Hepsinin ortak beyanı viski içtikleri yönündedir.

İlk teşhis, metil alkol zehirlenmesi olarak belirlenmiş, halsizlik, iştahsızlık, hafif bulantı ve bulanık görme şeklinde tezahürler görülmüştür.

Bodrum Tarım İlçe Müdürlüğü ve Emniyet birimlerince 28.05.2011 tarihinde saat 14.00'de olay yerine gidilmiştir.

Teknede bulunan Eagle Blow marka votka ve cin, Mister Burdon marka viski, Rakı 7 marka rakı, Blu-Energizer ve Dragon marka enerji içeceklerinden numune alınarak aynı gün analize gönderilmiş, kalan tüm içkiler de yediemine alınmıştır. 02.06.2011 tarihinde numunelerin analiz sonucu alınmış ve sadece Mister Burdon marka viskide 154.38 g/hl (gram/hektolitre) gibi yüksek oranda metil alkol tespit edilmiştir. (Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği'nde metil alkol değeri azami viski, cin votka için 50g/hl, rakı için 150g/hl'dir) Bu miktar, normal değerden yaklaşık 3 kat fazladır.

Bu marka adı altında satılan viskilerin, bakanlığımızın ikinci bir açıklamasına kadar tüketilmemesi gerekmektedir. Gerek denetim elemanlarımızın, gerekse Emniyet birimlerinin adı geçen markaya ilişkin takipleri de sürmektedir.

Diğer alkollü içkilerdeki metil alkol değerleri Türk Gıda Kodeksi değerleriyle uygun bulunmuştur".

"BASIN HATASINI DÜZELTMELİ"

Kıbrıs Türk Sanayi Odası da bugün yaptığı açıklamada, TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın muhtemel metil alkol zehirlenmesiyle ilgili açıklamasına göre normal değerlerin 3 katı metil alkol tespit edilen "Mister Burdon" markalı viskinin KKTC'de üretilmediğine işaret etti. KKTC'de üretilen "Eagle Blow" markasının ise yapılan analizler sonucunda Türk Gıda Kodeksine uygun olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

Açıklamada, olayla ilgili son 2 gündür Türkiye ve bazı yerel basında yer alan haberlerde soruşturmanın devam ettiği ve her hangi bir resmi açıklama yapılmadığı belirtilmiş olmasına rağmen gazetecilik etiğine aykırı beyanatlarda bulunulduğu kaydedildi.

KKTC'ye ağır ithamlarda bulunulduğuna ve KKTC ekonomisine istenerek veya istenmeyerek darbe vurulduğuna işaret edilen açıklamada, "Hiçbir dayanak olmadan KKTC'den ithal edilen içkilerin zehir saçtığı iddiasını yapanlar, Türkiye ve KKTC halkını yanıltmışlar, insanların KKTC'de üretilen ürünlere yönelik algılarını bir daha düzelmemek üzere olumsuz yönde etkilemişlerdir" denildi.

Sanayi Odası, açıklamasında, araştırmalara, verilere ve gerçeklere dayanmadan açıklama yapan bazı Türkiye ve KKTC basın organlarının bu olayı düzeltmek için gereğini yapmaya da çağırdı.

(FEZ/SEL)

 
3 Haziran 2011 Cuma 20:43
Okunma: 914
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu