Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye-pakistan-afganistan Üçlü Zirvesi

Türkiye-pakistan-afganistan Üçlü Zirvesi

Cumhurbaşkanları Zirvenin Ardından Basın Toplantısı Düzenledi.

 
 
Türkiye-pakistan-afganistan Üçlü Zirvesi

TC CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:''BU SÜREÇ NETİCESİNDE PAKİSTAN VE AFGANİSTAN ARASINDAKİ YAKINLAŞMA, BERABER ÇALIŞMA ORTAMI GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GELİŞMEKTEDİR. BUNDA ÜÇ ÜLKE ARASINDAKİ GÜVEN VE BERABER ÇALIŞMA, İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR. BUNU KARARLILIKLA DEVAM ETTİRME KARARINI ALDIK''

''HEPİMİZ FARKINDAYIZ Kİ, BU SÜRECİ ENGELLEMEK İSTEYENLER VARDIR AMA BUNA RAĞMEN BU SÜREÇ DEVAM EDECEKTİR. ÇÜNKÜ BU SÜRECİN SONUCUNDA BÖLGENİN PROBLEMLERİNİ ÇÖZECEK OLANLAR BÖLGENİN ÜLKELERİDİR''

''İNANIYORUZ Kİ AFGANİSTAN VE PAKİSTAN ARASINDAKİ BÜTÜN GÜVENLİK SORUNLARI BU DİYALOG ÇERÇEVESİ İÇERİSİNDE EN İYİ ŞEKİLDE YOLUNA GİRECEKTİR. BUNUN YANINDA DA GÜVEN, İSTİKRAR, EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE REFAH BÖLGEYE HAKİM OLACAKTIR''

Ankara, 12 Aralık 12 (T.A.K.): TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Pakistan-Afganistan üçlü zirvesiyle ilgili olarak, ''Bu süreç neticesinde Pakistan ve Afganistan arasındaki yakınlaşma, beraber çalışma ortamı güçlü bir şekilde gelişmektedir. Bunda üç ülke arasındaki güven ve beraber çalışma, işbirliği çok önemlidir. Bunu kararlılıkla devam ettirme kararını aldık'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, üçlü zirve genel oturumunun ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ile düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısındaki konuşmasına, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki üçlü zirve toplantılarının ülkeler arasındaki dayanışmayı güçlendirdiğini belirterek başladı.

Altı yıl içinde yedi kez üçlü zirve toplantısı yapıldığına işaret eden Gül, bu toplantılar çerçevesinde sadece üç cumhurbaşkanının değil kurumların da bir araya geldiğini belirtti.

Zerdari ve Karzai ile dün akşam yemeği yediklerini ve serbest bir ortamda görüşlerini paylaştıklarını aktaran Gül, zirve çerçevesinde dışişleri bakanlarının, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in ev sahipliğinde en üst askeri yetkililerin, istihbarat teşkilatları başkanlarının ve içişleri bakanlarının görüştüklerini söyledi. Toplantıların güvenlikle ilgili olduğunu kaydeden Gül, ''Bu toplantılarda, üç ülkenin, özellikle Pakistan ve Afganistan'ın çok iyi bir dayanışma içinde olmaları, sorunları sahiplenerek bunların çözümü yönünde, ortak çalışma ortamını geliştirme yönünde, çok önemli görüşmeler yapılmıştır ve mesafeler alınmıştır'' dedi.

Toplantıların kalkınma ve ekonomik gelişme boyutu olduğunu da ifade eden Gül, ulaştırma bakanlarının bir araya geldiklerini ve üç ülke arasındaki ulaşım imkanlarını, özellikle de Pakistan ile Türkiye arasındaki tren yolunu geliştirme konularının ele alındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bugünkü toplantının önemi çok büyüktür. Bu süreç neticesinde Pakistan ve Afganistan arasındaki yakınlaşma, beraber çalışma ortamı güçlü bir şekilde gelişmektedir. Bunda üç ülke arasındaki güven ve beraber çalışma, işbirliği çok önemlidir. Bunu kararlılıkla devam ettirme kararını aldık'' diye konuştu.

''VAR OLAN GÜVEN TEKRAR TAZELENDİ''

Gül, geçen yıl gerçekleştirilen toplantı öncesinde Afganistan'ın eski cumhurbaşkanlarından Burhaneddin Rabbani'nin hayatını kaybettiği bir terör saldırısı gerçekleştirildiğini, bu yılki toplantıdan birkaç gün önce de Afganistan İstihbarat Teşkilatı Başkanı Esad'a karşı suikast teşebbüsünde bulunulduğunu ve Esad'ın olaydan yaralı kurtulduğunu anımsattı.

Karzai'den aldıkları bilgiye göre Esad'ın durumunun iyiye gittiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu ortam içerisinde bu toplantılar yapılmıştır. Değerli kardeşlerim ve heyetleri bu toplantıların devam etmesi konusunda kararlılıklarını göstermişlerdir. Hepimiz farkındayız ki bu süreci engellemek isteyenler vardır ama buna rağmen bu süreç devam edecektir. Çünkü bu sürecin sonucunda bölgenin problemlerini çözecek olanlar bölgenin ülkeleridir. Şüphesiz ki bölge dışındaki yardımlar her türlü takdirin üzerindedir ama nihayette esas bölge problemlerini bölge ülkeleri çözecektir.

Bu çerçeve içerisinde var olan güven tekrar tazelenmiştir ve tekrar beraber çalışma kararlılığı ifade edilmiştir. Dün ve bugünkü toplantılarda bütün bu konular ele alınmıştır.

Gelecekten çok ümitliyiz ve inanıyoruz ki Afganistan ve Pakistan arasındaki bütün güvenlik sorunları bu diyalog çerçevesi içerisinde en iyi şekilde yoluna girecektir. Bunun yanında da güven, istikrar, ekonomik işbirliği ve refah bölgeye hakim olacaktır. Ben, Türkiye'ye gösterdikleri güvenden dolayı değerli Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim Karzai'ye ve değerli Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim Zerdari'ye bir kez daha teşekkür ediyorum.''

TÜRKİYE KOLAYLAŞTIRICI ROLÜNÜ OYNAMAYA DEVAM ETMEKTEDİR

Gül, zirveye katılan Cumhurbaşkanlarına ''terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmek için atılan somut adımların neler olduğunun sorulması'' üzerine, herkes adına bu soruya cevap vereceğini söyledi. Gül, şunları kaydetti:

''Eğer genelkurmay başkanları, istihbarat teşkilat başkanları, içişleri bakanları bir araya gelip bu konuları uzun uzun konuştuysa sizin tahmin etmeniz gerekir. Ama onların konuştukları ve aldıkları tedbirin hepsini de bildirilerde veya kamuoyunun önünde açıklamanın da işin tabiatı gereği uygun düşmeyeceğini siz de tahmin edersizin. Aslında Cumhurbaşkanları arasında bir özel telefon bağlantıları hazırlandı ama henüz faaliyete geçmedi. Bu yakında faaliyete geçecek. Şunu söylemek isterim ki, sınır güvenliği ile ilgili konulardan tutun da istihbarat paylaşımı ve istihbarat kurumları arasındaki yakın işbirliği ve askeri eğitimler var. Biliyorsunuz bununla ilgili ortak tatbikatlar yapılıyor. Genelkurmay Başkanımız bununla ilgili geçen sene alınan kararlar üzerine yapılan ortak tatbikatları şehir içi, şehir dışı, meskun mahaller... Terörle mücadele konusunda bütün bunlarla ilgili bilgiler verdi. Ayrıca yeni aldıkları kararlar var. Önümüzdeki sene içerisinde yapılacak yine ortak eğitim çalışmaları, faaliyetler var. Bunlarla ilgili bilgiler verdiler. İsterseniz bu konu ile ilgili söyleyeceklerimiz bununla kısıtlı olsun.''

Gül, polis eğitimi ile ilgili de kararlar alındığına işaret ederek, ''Zaten İçişleri Bakanımız kısa bir süre önce her iki ülkeyi de ziyaret etmişti'' dedi.

Ardından, Afgan bir gazeteci Cumhurbaşkanı Gül'e ''Türkiye'nin tam olarak Afganistan'daki barış sürecinde oynadığı rol nedir? Türkiye'nin bu anlamda gelecekte atacağı adımlar ne olacaktır?'' sorusunu yöneltti.

Gül, bu konularla ilgili olarak dün ve bugün ikili, üçlü olmak üzere geniş görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, ''Bu çerçevede Sayın Rabbani o da bütün çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Türkiye'nin katkıları kolaylaştırıcı katkılardır. Bunun ötesinde bu konularla ilgili detaya girmenin doğru olmayacağını yine bir kez daha burada söylemek isterim böyle konularda. Ama Türkiye kolaylaştırıcı rolünü oynamaya devam etmektedir'' yanıtını verdi.

Bu arada Türkiye, Afganistan ve Pakistan hükümetleri arasında ekonomik ve ticari işbirliğine dair mutabakat muhtırasına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Rassul, Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar imza attı.

(AA/ŞEB)  

 
12 Aralık 2012 Çarşamba 18:42
Okunma: 496
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu