Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkiye Tek Egemenliği Şartlı Kabul Etti İddiası

Türkiye Tek Egemenliği Şartlı Kabul Etti İddiası

Bm Genel Sekreteri Ban'dan Anastasiadis'e Yanıt....

 
 
Türkiye Tek Egemenliği Şartlı Kabul Etti İddiası
ULUSAL KONSEY TOPLANDI


Lefkoşa, 25 Ocak 14(T.A.K): Türkiye'nin, ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi aracılığıyla Kıbrıs Rum tarafına, ortak açıklamada anlaşmazlık konusu olan "egemenlik" unsuruna ilişkin Kıbrıs Rum tarafının önerisini kabul ettiğini, ancak bunun karşılığında Türkiye'nin garantörlüğünün 1960 anlaşmasındaki şekliyle kalmasını istediği mesajını ilettiği iddia edildi.


Fileleftheros gazetesi, "ABD Büyükelçisi Arabulucu - Ankara'dan Mesaj: Egemenliğe Evet Ancak 1960'ın Garantileriyle - Tek Egemenlikte Türk Alış Verişi" başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün toplanan Rum Ulusal Konseyi'nde verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin Rum tarafına egemenlik konusunda öneri ilettiğini iddia etti.


Rum Ulusal Konseyi'nin dün 10:00-13:30 ve 17:30-20:00 saatleri arasında iki oturumda gerçekleştirilen toplantısında Anastasiadis'in, Rum siyasi parti başkan ve temsilcilerine Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler, İngiltere'yle üsler konusunda imzalanan anlaşma ve KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na ilişkin başvuruların ele alındığını yazan gazete, Anastasiadis'in Türkiye'nin önerisi konusunda konsey üyelerini bilgilendirdiğini yazdı.


Haberde, Türkiye'nin ABD Büyükelçisi aracılığıyla, "Kıbrıs Rum tarafının ifade ettiği şekliyle tek egemenliği kabul ettiği, ancak buna karşılık olarak 1960 anlaşmalarında yer alan şekliyle dengeleri, yani 1960 anlaşmalarındaki Türk garantilerini kabul etmesini istediği" iddia edildi.


Gazete, ABD Büyükelçisi'nin Anastasiadis'e, "BM'nin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu, tek egemenliği kabul etmeye ikna etmesi yönünde baskı uyguladığını" söylediğini savunurken Türkiye'nin de garantilerin kabul edilmesi tutumunda, Kıbrıs Rum tarafının tezlerinde yer aldığı şekliyle tek egemenliği kabul etmeye hazır olduğunu dile getirdiğini öne sürdü.


Haberde, bu görüşün sadece Türkiye'ye ait olduğu ancak Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "tek egemenlikte hemfikir olmamayı sürdürdüğü" de iddia edildi.


Gazete, Türkiye'nin bu önerisinin, Kıbrıs Rum tarafınca reddedilen garantilerin devamını sağlamayı amaçladığı için Kıbrıs Rum tarafından reddedildiğini belirtirken "Eroğlu'nun olumsuz olması sebebiyle, karşı tarafın egemenlik konusunda taahhüdü olmadığı halde Kıbrıs Rum tarafının garantileri olası kabulünün masada kalacağının açıkça görüldüğünü" yazdı.


Toplantıya katılan Rum siyasi parti ve ileri gelenleri ise Amerika'nın doğalgaz sebebiyle müdahalelerini arttıracağı ve Türkiye'nin önerisinin ABD Büyükelçisi tarafından iletilmesinin de bunun bir göstergesi olduğu değerlendirmesinde bulundular.


BAN'DAN ANASTASİADİS'E YANIT


Gazete, dünkü Ulusal Konsey toplantısında gündeme gelen bir diğer unsurun da, Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a gönderdiği mektuba aldığı yanıt mektubunun olduğunu,  Genel Sekreterin kısa mektubunda, "sürecin ve çabaların devamı" mesajını ilettiğini yazdı.


Gazete, Ban'ın yanıt mektubuna ilişkin başka bir bilgiye yer vermedi.


Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ulusal konsey toplantısının verimli geçtiği ve Şubat ayında yeniden toplantı yapılacağını duyurduğunu vurgulayan gazete, siyasi partilerin ise toplantıda Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerini ve önerilerini aktardıklarını vurguladı.


Yapılan açıklamalar çerçevesinde DİSİ, AKEL, EURO.KO ve Anastasiadis'in Kıbrıs sorununda herhangi bir taktik değişikliğini uygun bulmadıklarının, DİKO'nun da Anastasiadis'in şu ana kadar izlediği yola olumlu yaklaşım sergilemesine karşın görüşlerini içeren bir belge sunduğunu belirten gazete, EDEK'in "bugüne kadar sunulmuş tüm gayrı resmi belgenin geri çekilmesini" talep ettiğini yazdı.


Alithia gazetesi, "Anastasiadis Ulusal Konsey'de: Mümkün Olan Mantığıyla Hareket Edelim - Taktik ve Strateji Masada" başlıkları altında verdiği haberinde, dünkü Ulusal Konsey toplantısına ayrıntılarıyla değindi ve toplantı sonrasında Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis'in yaptığı açıklamaya da yer verdi.


Gazete, "ABD Büyükelçisinin, kısa bir ortak açıklamada anlaşmaya varılması amacıyla yeni girişiminin gelişmekte olduğunu, BM'nin ise Başbakan Erdoğan'a, Kıbrıs Rum tarafının talebi olan tek egemenliği kabul etmesi için Eroğlu'nu ikna etmesi için baskı yaptığının" konuşulduğunu yazdı.


Habere göre, toplantı sonrasında açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Stilianidis, dünkü toplantıda ağırlıklı olarak ortak açıklama konusunun ele alındığını belirtirken temel konularda görüş birliği olup olmadığı sorusuna ise, "görüş birliğinin bulunduğu tezler var ancak özellikle strateji konusunda farklı yaklaşımların da olduğu" yanıtını verdi.


Kıbrıs sorununda strateji değişikliğinin gerektiği düşüncelerine Rum hükümetinin katılıp katılmadığının sorulması üzerine ise Stiliandis, Anastasiadis'in toplantıda, "stratejinin yeniden belirlenmesi yapılacaksa gerçekçi olunması ve arzu edilen değil başarılması mümkün olanın baz alınması gerektiğini söylediği" yanıtını verdi.


Gazete haberinde ayrıca, DİSİ'nin ulusal konseyde sunduğu önerilere geniş yer verirken AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun ise "Anastasiadis'in yanında yer aldığını" yazdı.


Habere göre Kiprianu toplantıda, "ortak bir açıklamada uzlaşıya varılmasından ve müzakerelerin başlamasından başka çıkar yol olmadığını" belirterek "ortak açıklamadan sonra müzakerelere geçilmesi durumunda Anastasiadis'i destekleyeceklerini" dile getirdi.


OMİRU ULUSLARARASI KONFERANS ÖNERDİ


DİKO, EDEK, EURO.KO ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin toplantıda, Kıbrıs Rum tarafının strateji değişikliği yapması yönünde bilindik tezlerini dile getirdiklerini vurgulayan gazete, Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru'nun ise "Türkiye'nin uzlaşmaz tutumunun ortaya çıkması için Kıbrıs sorununda uluslararası konferans yapılmasını" önerdiğini yazdı.


Politis gazetesi: "Herkes Kendi Görüşünde" başlığı altında verdiği haberinde, dünkü Ulusal Konsey toplantısında partilerin Kıbrıs sorununa ilişkin bilindik görüşlerini sunduklarını, bu sebepten ötürü toplantının sakin geçtiğini yazdı.


Bazı partilerin bir sonraki toplantıda yazılı görüş bildireceklerini dile getirdiklerini belirtirken, tüm partilerin "kısa olsa dahi özlü bir ortak açıklamanın gerekli olduğu" konusunda hemfikir kaldıklarını vurguladı.


Gazete, Anastasiadis'in toplantıda, Kıbrıs sorunundaki gelişmelere ilişkin bilgi verirken Kıbrıs sorununda Kıbrıs Rum tarafını destekleyecek "think tank" şeklinde teknokratlar, akademisyenler ve diplomatlardan oluşacak grup kurma taahhüdünü de yinelediğini belirtti.


Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:


Simerini: "İki Düşünce Grubu - Partiler Kıbrıs Sorununda Farklı Düşünce ve Öneriler Sundular".


Haravgi: "Kıbrıs Sorununda Aynı Strateji".


(SB/ÖK)


 
25 Ocak 2014 Cumartesi 12:11
Okunma: 857
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu