Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye Yardım Heyeti 2012 Kktc Ekonomi Durum Raporu Yayımlandı

Türkiye Yardım Heyeti 2012 Kktc Ekonomi Durum Raporu Yayımlandı

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı Tarafından Hazırlanan 2012 Kktc Ekonomi Durum Raporu Yayımlandı..

 
 
Türkiye Yardım Heyeti 2012 Kktc Ekonomi Durum Raporu Yayımlandı
Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, raporun sunuş yazısında, tamamlanmış 2010-12 dönemi Ekonomik Programın uygulanmasında karşılaşılan en önemli sorunun sahiplenme olduğunu belirtti.


Büyükelçi Akça, "Programda, dünya konjonktürüne göre doğru zamanlama ve doğru hedefler seçilmiş olmakla beraber, önemli bir kesimin ekonomik dönüşümün olabileceğine yeterince inanmadığı görülmüştür" ifadelerini kullandı.


Program uygulanma sürecinde ekonomik dönüşüme karşı direnç gösteren bir ilişkiler ağının varlığını da ortaya çıkardığını belirten Akça, bu yapının, mevcudun değişmemesi konusunda organize olarak programı halka "Türkiye'nin daha az para göndermesi için dayatması" olarak takdim ettiğini kaydetti.


Akça, bunu desteklemek amacıyla "KKTC'de fiyatlar Türkiye'dekinin 2-3 katıdır, 1 milyona yakın nüfus vardır, Sorun, Mersin Gümrük Kapısı'nın KKTC'ye kapalı olmasıdır, Türkiye'nin yaptığı yardım ithalatla tekrar geri dönmektedir, Programın amacı Kıbrıs Türkü'nü kalkındırmak değil, Türkiye'den daha az para göndermektir, Türkiye'den gelen para zaten Türkiye'den gelenlere harcanmaktadır, Programın amacı Türkiye sermayesini Kuzey Kıbrıs'a getirmektir" " gibi programın amacını ters yüz eden, statükoyu muhafaza etmek ve gerçek sorunları gözden kaçırarak dönüşümü engellemek için saptırmalar yapıldığına dikkati çekti.


Akça, "Maalesef yapılan propaganda belli ölçüde etkili olmuş, halk tereddüde düşürülmüş ve ekonomik faaliyetler beklendiği kadar canlanamamıştır. Bunun sonucu kendini büyüme oranlarında göstermiştir. 3 yıllık büyüme toplamı beklenenden daha düşük kalarak yüzde 10,4 olarak gerçekleşmiştir. Bununla beraber, ekonomi doğru rotaya girerek kamu kesimi yerine KKTC reel sektörünü oluşturan Turizm, Yüksek Öğretim ve Tarım sektörleri üzerinden gelişmiş ve AB ortalamasının üzerinde ve dünya ortalamasına yakın yıllık yüzde 3,4'lük bir büyüme gerçekleşmiştir" dedi


Büyükelçi Akça, 2010-2012 programının uygulamasının Kıbrıs Türkü'ne önemli tecrübeler sağladığına da işaret etti.


Yeni programda temel dönüşüm alanlarının elektrik, telekom ve limanların işletme hakkı devriyle işletilmelerinin özel sektöre verilmesi, kamu bankalarının reforme edilmesi, kamu görevlilerinin verimli çalıştırılması ve mali denetimin güçlendirilmesi olarak belirlendiğini ifade eden Akça, "Yeni programda yer alan reformlar başarılır ise KKTC ekonomisi yeni bir seviyeye ulaşarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi ekonomisini yakalayabilecek hatta geçebilecektir" dedi.


"Ekonomik program başarılamaz ise mevcut korumacılık reflekslerinin de etkisiyle, bulunduğu yerden de geriye düşebilecektir" değerlendirmesinde bulunan Akça, "Ekonomik dönüşümle ilgili umut verici gelişme ise halkın Güney Kıbrıs'ta yaşananları da görerek duyarlılığını artırması, ekonomi yönetimi ile ilgili konuları önplana çıkarması, tartışması ve seçimlerde belirleyici bir unsur olarak görmesidir" tespitine yer verdi.


Akça, sürdürülebilir ekonomik yapıya geçilmesi için 2013-2015 programının uygulanmasının kritik öneme sahip olduğunu da kaydetti.


 
5 Ağustos 2013 Pazartesi 18:27
Okunma: 992
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu