Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'de 2012 Böyle Geçti

Türkiye'de 2012 Böyle Geçti

Türkiye Yeni Yılın İlk Ayında, Türk Doktorlarının Başarılı Yüz Nakli Operasyonuyla Sesini Dünyaya Duyurdu. Türkiye'deki İlk Yüz Nakli, Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Özkan Ve Ekibi Tarafından Gerçekleştirildi.

 
 
Türkiye'de 2012 Böyle Geçti

ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL BAŞBUĞ'UN DA TUTUKLANARAK SİLİVRİ CEZAEVİNE KONULDUĞU OCAK AYINDA, İSTANBUL 14. AĞIR CEZA MAHKEMESİ HRANT DİNK KARARINI DA AÇIKLADI

MAHKEME, TUTUKLU SANIK YASİN HAYAL'E ''HRANT DİNK'İ TASARLAYARAK ÖLDÜRMEYE AZMETTİRMEK'' SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERDİ, ANCAK BÜTÜN SANIKLARIN ''SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK'' SUÇUNDAN BERAATINI KARARLAŞTIRDI

Ankara, 17 Ocak 12 (T.A.K.): Türkiye yeni yılın ilk ayında, Türk doktorlarının başarılı yüz nakli operasyonuyla sesini dünyaya duyurdu. Türkiye'deki ilk yüz nakli, Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Operasyonla beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi. Özkan başkanlığındaki ekip, ayrıca dünyada ilk kez uygulanan bir hastaya iki kol ve bir bacak nakline imza attı. Kaya'dan  alınan iki kol ve sağ bacak, 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a nakledildi.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un da tutuklanarak Silivri Cezaevine konulduğu Ocak ayında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Hrant Dink kararını da açıkladı. Mahkeme, tutuklu sanık Yasin Hayal'e ''Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ancak bütün sanıkların ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan beraatını kararlaştırdı.

Şubat ayına, Özel Yetkili İstanbul Savcılığı'nca, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ifadeye çağrılması damgasını vurdu. Bu gelişmenin ardından MİT görevlilerinin ifadeye çağrıldığı soruşturma dosyası, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'dan alındı. MİT Kanunu'nda değişiklik yapılarak, MİT mensupları veya kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarında ''Başbakanın izni'' şartı getirildi.

Mart ayı, yargının verdiği önemli kararlara sahne oldu. Mart ayında, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüne ilişkin ana davadan dosyaları ayrılan 7 sanık hakkındaki davanın, 2 sanık yönünden ölmeleri, 5 sanık yönünden ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verilmesi uzun süre tartışıldı. 

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Odatv davası kapsamında tutuklu yargılanan Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın 375 gün sonra tahliyesine karar verdi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Hrant Dink ve Münevver Karabulut'un öldürülmelerine ilişkin davaları karara bağladı. Daire, Ogün Samast'a ''tasarlayarak Hrant Dink'i öldürmek'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından verilen 22 yıl 10 ay ve Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'na ''çocuğa karşı, tasarlayarak, canavarca bir hisle ve eziyet ederek öldürmek'' suçundan verilen 24 yıl hapis cezalarını onadı.

Türkiye'de Nisan ayının gündemini, 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili davada Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmaya başlaması ve 28 Şubat Soruşturması kapsamındaki tutuklamalar oluşturdu. Dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. 28 Şubat Soruşturması kapsamında da dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ve emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 35 kişi tutuklandı.

Susurluk Davası kapsamında 5 yıl hapis cezası onanan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Aydın'ın Yenipazar K1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na konuldu.

Türkiye'nin gündemini Mayıs ayında da 28 Şubat Soruşturması kapsamındaki gözaltılar oluşturmaya devam etti. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan 22'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Başkanlık sistemi tartışması da Mayıs ayında başladı. Erdoğan, yeni anayasa yazım sürecinin başladığını hatırlatarak, ''Bu süreç içerisinde tartışılabilir. Bunlar hepsi demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Bu Başkanlık sistemi mi olur, yarı Başkanlık sistemi mi olur, bunların hepsi tartışılabilir. Tartışmaların sonucunda eğer parlamento burada 'şu sisteme de geçebiliriz, uygundur' diyorsa, bizim zaten söyleyebilecek hiçbir şeyimiz kalmaz. Ama bütün mesele müsademe-i efkardan barika-i hakikat doğar. Yani fikirlerin çatışmasından, çarpışmasından, müzakeresinden hakikat güneşi doğar'' açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı'nın uygulanmasına ilişkin 2012 Uluslararası Parlamenterler Konferansı kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, ''Sezaryenle ilgili doğumlara karşı olan bir başbakanım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Ha anne karnında bir çocuğu öldürürsünüz ha doğduktan sonra öldürürsünüz. Hiçbir farkı yok'' şeklindeki sözleri de Mayıs ayında ''kürtaj'' tartışmalarına neden oldu.

Haziran ayına, Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi damgasını vurdu. Olayın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kurallarının artık bu yeni aşamaya göre değiştirildiğini, Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsurun bir tehdit olarak değerlendirileceğini ve askeri hedef olarak muamele göreceğini duyurdu. Uçağın pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'u arama çalışmaları başlatıldı. 

Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun, önceki Cumhurbaşkanlarının iki defa seçilememelerine ilişkin düzenlemesini oy birliğiyle iptal etmesi de uzun süre tartışıldı.

Suriye tarafından 22 Haziran'da düşürülen Türk askeri uçağının pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un deniz dibindeki naaşlarına, 14 gün sonra ulaşıldı.

Temmuz ayında, Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ''Futbolda şike'' davasıyla ilgili kararını açıklaması da gündemde önemli yer tuttu. Mahkeme, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ı ''örgüt kurmak'' suçundan 2 yıl 6 ay, ''şike ve teşvik primi vermek'' suçundan 3 yıl 9 ay olmak üzere toplam 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Aziz Yıldırım ile diğer sanıklardan Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ile Yusuf Turanlı ''tutuklulukta geçen süreleri gözetilerek'' Metris Cezaevi'nden tahliye edildi.

Türkiye, Ramazan Bayramı'nın da yaşandığı Ağustos ayında, tırmanan terör olaylarıyla karşı karşıya kaldı. Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde Gaziantep'teki Karşıyaka polis merkezi yakınında terör örgütü üyeleri tarafından zaman ayarlı bomba yüklü araç patlatıldı. Olayda 3'ü çocuk 10 kişi öldü, 65 kişi yaralandı. Hakkari merkeze bağlı Geçimli köyündeki çatışmada da 6 asker ve 2 korucu şehit oldu, 17 asker yaralandı.

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün'ün teröristlerce kaçırılıp 2 gün alıkonulmasının da yaşandığı Ağustos ayında, Şemdinli'de PKK'lılar ile BDP milletvekillerinin buluşmasına ilişkin basına yansıyan fotoğraflar uzun süre tartışıldı. Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, ''bunun bir yol kesme değil, teröristlerle buluşma'' olduğu iddiasıyla inceleme başlattı.

Türkiye'de Eylül ayının gündemini, Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlama oluşturdu. Ataköy'deki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda bulunan mühimmat deposundaki patlamada, 25 asker şehit oldu, 15 asker yaralandı. Patlamanın tasnif sırasında meydana geldiği ve iş kazasından kaynaklandığı bildirildi.

250'si tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası'nda da karar Eylül ayında açıklandı. İlk duruşması 16 Aralık 2010'da yapılan davada, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Davası kapsamında yargılanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ı ''Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını eski TCK'nın ''cürme teşebbüs'' başlığını taşıyan 61. maddesi uyarınca 20'şer yıl hapis cezasına çevirdi.

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen top mermisinin, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşmesi sonucu 5 kişinin ölmesi, 9 kişinin yaralanması Ekim ayına damgasını vurdu. Suriye ile Türkiye arasında gerginliğe neden olan olayın ardından, Türkiye'nin angajman ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde, Suriye rejiminin, ulusal güvenliğe yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacağı bildirildi. Moskova-Şam seferini yapan Suriye'ye ait yolcu uçağı, kargosunda sivil havacılık kurallarına aykırı bazı malzemeler taşıdığı bilgisiyle Türk jetlerince Esenboğa Havalimanı'na indirildi.

Ekim ayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li milletvekillerinin de katıldığı olaylı Cumhuriyet Bayramı kutlamasına da sahne oldu. Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinliğine katılanların Anıtkabir'e yürümek istemesi nedeniyle polis katılımcılara, biber gazı, tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Olayların yatışmasının ardından, barikatlar kaldırılarak, kalabalığın Anıtkabir'e yürümesine izin verildi.

Türkiye, Kasım ayında, Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat yapan helikopterin düşmesi sonucu 17 askerini şehit verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda, öğrencilerin kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ''Ergenekon'' davasında gizli tanık ''Deniz''in Şemdin Sakık olduğunun ortaya çıkmasının da tartışıldığı Kasım ayında, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin davada, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, teknoloji yardımıyla hakim karşısına çıktı. 

Suriye halkının Ramazan Bayramı'nı nasıl geçirdiğini haber yapmak için gazeteci arkadaşı Başar Fehmi Kaddumi ile Suriye'ye giden ve 20 Ağustos tutuklanan gazeteci Cüneyt Ünal, 87 gün sonra serbest bırakıldı.

Türkiye 2012 yılının son ayında, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın öldürülüp öldürülmediğinin tespiti için yapılan Adli Tıp Kurumu'nun raporunu tartıştı. Rapora göre, Özal'ın naaşında ''kadmiyum ve DDT'' bulgusuna rastlandı, ancak ölümün bu zehirlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilemedi.

Türkiye'yi yılın son ayında, sırasıyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Viladimir Putin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ziyaret etti.

(AA/FEZ/ŞEB)

 
17 Aralık 2012 Pazartesi 13:30
Okunma: 798
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu