Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'den Ab'ye "vizesiz Seyahat" Çağrısı

Türkiye'den Ab'ye "vizesiz Seyahat" Çağrısı

Ankara, 2 Nisan 2012 (T.a.k.) Avrupa Birliği (Ab) Bakanı Ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ab Yetkililerini Ve Üye Ülkeleri, Ab Adalet Divanı'nın Ve Kendi Ulusal Mahkemelerinin Türk Vatandaşları Lehine Aldığı Vize Kararlarını Hayata Geçirerek, Türk Vatandaşlarına Vize Engelini Kaldırmaları Çağrısında Bulundu. .

 
 
Türkiye'den Ab'ye "vizesiz Seyahat" Çağrısı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış tarafından yapılan Türkiye'nin resmi çağrısı, Avrupa Komisyonu üyeleri ve sözcüleri ile Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin yanı sıra AB'nin sivil toplum ve düşünce kuruluşları ve Avrupa medyasını hedefliyor. 

Bakan Bağış'ın yayımladığı yazılı çağrı ayrıca AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, İçişlerinden Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve AB Konseyi Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal'e iletildi.

Bağış, yaptığı çağrıda, Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vize rejiminin AB'ye katılım süreci bakımından olmazsa olmaz nitelikteki toplumlararası kaynaşmaya engel olduğundan, Türk halkı ve AB halkları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin önünde engel teşkil ettiğini vurguladı.

Vize şartının Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin yanı sıra gençlerin AB fonlarından ve projelerinden faydalanabilmeleri açısından engel oluşturduğunun altını çizen Bağış, uzun ve külfetli vize prosedürlerinin Türk işadamlarının Gümrük Birliği çerçevesinde yararlanmaları gereken adil rekabet ortamına zarar verdiğini bildirdi.

Bağış, "Son 10 yılda Türkiye'de yaşanan kayda değer ekonomik büyüme, AB'nin halihazırda uyguladığı vize rejiminin anlamsız hale geldiğini göstermektedir. Vize uygulaması kaldırıldığı takdirde, ekonomik kriz içinde bulunan AB üyesi devletlerin, Türk vatandaşlarının ticari, kültürel, eğitsel, turistik ve benzeri amaçlarla yapacakları ziyaretlerden fayda sağlayacakları açıktır" dedi.

AB ile üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye'nin, ortaklık statüsünden kaynaklanan pek çok hakka sahip olduğunu ifade eden Bağış, 1973 yılında yürürlüğe giren Katma Protokol'ün ilgili maddesinin iş kurma hakkı ve hizmetlerin serbest dolaşımına yeni kısıtlamalar getirilmesini yasakladığını hatırlattı.

Son zamanlarda Almanya ve Hollanda gibi bazı AB üyesi devletlerin mahkemelerinin AB Adalet Divanı'nın içtihadına dayanarak Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanıyan kararlar vermeye başladığını da hatırlatan Bağış, mahkeme kararlarına göre Türk vatandaşlarının turistik amaçla Almanya'ya vizesiz seyahat edebilmesi gerektiğini söyledi. Bağış, ayrıca "Hollanda Danıştayı'na göre, Türk vatandaşlarının iş kurma amaçlı seyahatlerinde vize şartının aranması, Ankara Anlaşması'nın 9. maddesinde yer alan ayrımcılığın yasaklanması hükmüne aykırı kabul edilmelidir" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları kaydetti:

"AB üyesi devletlere, hukukun üstünlüğü ilkesi uyarınca, kesin surette ve gecikmeksizin Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın ve ulusal mahkemelerinin kararlarına uygun şekilde hareket etmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.

Avrupa mahkemelerinin hukukun üstünlüğü ilkesini ve ahde vefa ilkesini gözettiğini görmek memnuniyet vericidir. AB hükümetleri de benzer şekilde hareket ederek, söz konusu mahkeme kararlarına uymak için gerekli değişiklikleri yapmalıdır.

AB'nin kurucu antlaşmalarının koruyucusu olan Avrupa Komisyonu'nu, üye devletlerin Katma Protokol'ü yürürlüğe koydukları tarih itibarıyla, iç hukukları ve uluslararası yükümlülükleri bakımından geçerli olan yasal rejimlerini netleştirmelerini sağlamak için kendi inisiyatifiyle harekete geçmeye, Hollanda mahkemesinin son kararları ışığında aynı soruyu üye devletlere bir kez daha yöneltmeye ve bu bulgular temelinde uygun adımı atmaya davet ediyoruz."

(AA/FEZ/GÜR)

 
2 Nisan 2012 Pazartesi 16:14
Okunma: 563
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu