Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'nin Beşinci Yüz Nakli

Türkiye'nin Beşinci Yüz Nakli

Nakli Gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan: "bu Tür Hastaların Ameliyatında Ameliyatları Zevkli Yapabiliyorsanız, 'zevkli Oldu' Diyebiliyorsanız Hakikaten Daha Mutlu Oluyorsunuz. Bu Da Güle Oynaya Çok Güzel Bir Ameliyat Oldu".

 
 
Türkiye'nin Beşinci Yüz Nakli

 "(ÇİFT ÇENE NAKLİ) DÜNYADA SAYILIDIR, BU İKİNCİ YA DA ÜÇÜNCÜ VAKADIR"

"TÜRKİYE'DE ÇİFT ÇENE NAKLİ İLK DEFA YAPILIYOR"... "BİZ ARTIK USTALAŞTIK"

Antalya, 18 Temmuz 13 (T.A.K.): Türkiye'nin beşinci yüz naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, "Bu tür hastaların ameliyatında ameliyatları zevkli yapabiliyorsanız, 'zevkli oldu' diyebiliyorsanız hakikaten daha mutlu oluyorsunuz. Bu da güle oynaya çok güzel bir ameliyat oldu" dedi.

Özkan, Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzü ve çenesinin Recep Sert'e nakledilmesinin ardından Akdeniz Üniversitesi Senato Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Özkan, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıl önce benzer bir basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatarak, kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Ameliyatın zevkli geçtiğini ifade eden Özkan, "Bu tür hastaların ameliyatında ameliyatları zevkli yapabiliyorsanız, 'zevkli oldu' diyebiliyorsanız hakikaten daha mutlu oluyorsunuz. Bu da güle oynaya çok güzel bir ameliyat oldu. Tüm ekibimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK, DÜNYANIN SAYILI ÇİFT ÇENE NAKLİ

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak'ın ameliyatının komplike bir vaka olduğuna işaret eden Özkan, hastanın kulağını, saçlarının büyük kısmını, tüm yüzü içeren bir nakil yaptıklarını söyledi.

Bu hastada da farklı bir durumun söz konusu olduğunu dile getiren Özkan, şöyle konuştu:

"Hem üst çene hem alt çenenin beraber taşınması ve adapte edilmesi çok zordur. Bunun belli bir düzen içinde, canlı bir şekilde nakledilmesi çok daha önemli. Dünyada sayılıdır, bu ikinci ya da üçüncü vakadır. Hastanın hem görüntüsü hem de yemesi içmesi açısından önemli bir ameliyattı. Türkiye'de çift çene nakli ilk defa yapılıyor."

Bir gazetecinin, çeneyi ne zaman kullanabileceğini sorması üzerine Prof. Dr. Özkan, çenenin 6 hafta sonra kullanılabileceğini ancak onu hissetmesinin önemli olduğunu ifade ederek, hissetme hareketlerinin de en az 1 yılı bulacağını bildirdi.

 "BİZ ARTIK USTALAŞTIK"

Nakil işlemlerinin dün saat 05.00'de başladığını ve 24 saat geçmeden tamamladıklarını anlatan Özkan, şöyle devam etti:

"Çok hızlı oldu, biz artık ustalaştık, çok daha rahat yapıyoruz. Her şey kağıt üzerinde yazıldığı gibi çok rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ekip de artık çok kuvvetli, hiçbir zorluk olmadan rahat bir şekilde herşeyi planlayıp Muğla ilinden dokunun buraya getirilmesi, hastanın İzmir'den getirilmesi sağlandı."

Organ vericinin yabancı uyruklu olmasının hatırlatılması üzerine Özkan, Gazi Üniversitesinde yapılan naklin de yabancı uyruklu bir kişiden gerçekleştirildiğini, dünyada bunun örnekleri olduğunu kaydetti. Türkiye'de 5 yüz naklinin yapıldığını, bunun 3'ünün Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirildiğini dile getiren Özkan, bu tür operasyonların örnek olması temennisinde bulundu.

Bu tür ameliyatların zor ameliyatlar olduğunu söyleyen Özkan, "Bu tür ameliyatlar hep stres altında yapılır, cerrahlar stres altında olur ve etrafa saldırır ama bizim ameliyatımız gayet zevkli geçti. Konuşa konuşa bir şeyleri paylaşıyoruz, hiç stres olmadan, fikir sorarak, bilgi alışverişi yaparak ameliyatı yaptık. Zevkli, güle oynaya bir ameliyattı" diye konuştu.

Ameliyatın başarılı geçtiğini ancak 10 günlük sürenin çok önemli olduğunu vurgulayan Özkan, bir aylığın, bir yıllığın hasta için riskli olduğunu ifade etti. Şu an için bir tersliğin sözkonusu olmadığını belirten Özkan, "Allah korusun bir terslik olursa çok üzülürüz" dedi.

Yüz naklinde alıcı ile verici arasında 15 yaş farkı bulunduğunun hatırlatılması üzerine Özkan, yüzün çok kolay bulunan bir doku olmadığını, 20 yaşına kadar kullanma olasılığı olduğunu kaydetti. Yüzün çok yıpranmadığını, çok da yaşlı olmadığını anlatan Özkan, "Hastamızın profiline uyan bir yüzdü" diye konuştu.

Hastanın göz kapakları hariç yüzünün tamamının alındığını belirten Özkan, ikinci ya da üçüncü gün uyandırmayı planladıklarını bildirdi.

Özkan, dünyada yüz nakli operasyonunun 25 tane olduğunu kaydederek, Türkiye'de ise 5 operasyon yapıldığını, üniversite olarak bunların 3'ünü gerçekleştirdiklerine dikkati çekti. Özkan, yüz nakli sayısında Fransa'nın birinci, Türkiye'nin ise ikinci sırada yer alabileceğini dile getirdi.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN BAŞARISI

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, üniversitede 2010 yılında ilk çift kol naklinin, 2011 yılında dünyada ilk rahim naklinin, 2012 yılında da Türkiye'nin ilk yüz ve dördüncü yüz nakli operasyonlarının gerçekleştiğini hatırlattı. Akdeniz Üniversitesinin kompozit doku naklinde bir çığır açtığını, önemli başarılara imza attığını vurgulayan Kurtcephe, "Türkiye'nin beşinci nakil operasyonunda ilk defa alt ve üst çene naklini gerçekleştirerek bir ilke imza atıldı" dedi.

Bu başarıların, Türkiye'nin sağlık sektöründe dünyadaki algısını gösterdiğini dile getiren Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesinin dünyanın sayılı kuruluşlarından birisi haline geldiğini bildirdi.

Rektör Kurtcephe, organları bağışlanan Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın ailesine teşekkür ederek, toprağa bağışlanacak organların insanlara bağışlanarak, insanların mutlu edilebileceğini kaydetti.

Bir gazetecinin, Prof. Dr. Ömer Özkan'ın eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan'ın 8 aylık hamile olarak ameliyata girdiğini hatırlatması üzerine Özlenen Özkan, "Ameliyatlarımız çok kısa sürmüyor ama çok keyifliydi, misafirlerimiz de vardı. Ayrı bir keyif ve güç kattı" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan, plastik cerrahisinin uluslararası saygınlığında yetişmiş hekimleriyle uluslararası anlamda topluma, bireylere önemli bir umut verdiğini ifade etti.

Acıbadem Fulya Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Demirkan de olabilecek en zor yüz nakillerinden birinin gerçekleştirdiklerini söyledi. Hem üst hem de alt çenenin değiştiğini dile getiren Demirkan, "Çok başarılı, hızlı ve ustaca yapıldı" dedi.

Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, İstanbul Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan, Acıbadem Fulya Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Demirkan, Akdeniz Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Koçak ile ameliyat ekibi de katıldı.

(AA/HY)

 
18 Temmuz 2013 Perşembe 18:11
Okunma: 1329
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu