Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'de "gizli Bilgi Ve Belge Bulundurma" Davası

Türkiye'de "gizli Bilgi Ve Belge Bulundurma" Davası

İddianamede, "Kıbrıs Son Gelişmeler" Gizli Belgesinin De Bulunduğu Belirtildi.

 
 
Türkiye'de "gizli Bilgi Ve Belge Bulundurma" Davası

İzmir, 24 Nisan 13 (T.A.K.): İzmir'deki "gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında okunmasına devam edilen iddianamede, "Pandora" veri tabanında bulunan "Veysel Kösele'den DZKK gizli belgeler" dosyasında, örgüte kazandırıldığı öne sürülen gizlilik dereceli "Kıbrıs son gelişmeler gizli" isimli belge bulunduğu belirtildi.

İddianamede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele tarafından örgüte kazandırdığı ileri sürülen bilgi ve belgelerin niteliği için Genelkurmay Başkanlığıyla yazışma yapıldığı, "2 belgede gizli kalması gereken bilgileri bulunduğu" cevabının geldiği kaydedildi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, TRT spikerleri Murat Cancanbay ve Oktay Durna tarafından iddianamenin okunmasına devam edildi.

İddianamenin, Onur Süer koordinatörlüğünde örgüt adına faaliyette bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin örgüte kazandırdığı belgeler ve faaliyetlerine dair bilgilerin yer aldığı bölümler okundu.

Örgüt lideri Bilgin Özkaynak'ta ele geçirilen ve şifresi kırılarak elde edilen "Pandora" veri tabanında yapılan incelemelere göre, Denizharp Okulu öğrencileri hakkında önemli bir çalışmanın bulunduğu bildirildi.

Gizlilik dereceli "TC Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harp Karargahı ve Muhabere Elektronik Tesisler Komutanlığı Elmadağ/Ankara" başlıklı barış, olağanüstü durum ve savaş zamanlarında her türlü baskın, sabotaj ve bunlara bağlı olarak tahrip, bombalama, sızma, silahlı taciz, yangın gibi konulara ilişkin hazırlanmış "SABKOR Planı 2008" başlıklı bir belgenin "Pandora"da bulunduğu ve belge için "önemli bilgi içeriyor. İsrail dahil tüm devletler için olabilir. PKK'ya aktarmak maksadıyla kullanılabilinir" ibaresiyle kayıt altına alındığı belirtildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan (DZKK) 13 personelin örgüt yöneticisi Engin Karatekin'e bağlı olduğu, Harp Filo Karargahından örgüte getirilen bir belgeyle ilgili olarak "Belgede, ASELSAN tarafından üretilen sensörlerin etkinliğine ilişkin değerlendirmeleri içeren kıymetli bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler Yunanistan'ın, Türk Deniz Kuvvetlerine karşı alması gereken tedbirler konusunda önemli bilgiler sunduğu gibi, ileride sahip olması gereken kuvvet yapısı hakkında da doğru kararlar almasına yardımcı olacaktır" notunun alındığı kaydedildi.

"Akdeniz Faaliyetleri Direktifi" isimli dosyada, Akdeniz'deki askerî faaliyetleri düzenleme, rehberlik etme amaçlı dokümanların bulunduğu, "GMKS projesi" adlı dosyada ise Türkiye Cumhuriyeti'nin milli menfaatleri, milli hedefleri ve milli güvenlik siyaseti hakkında bilgilerin bulunduğu ifade edildi.

TÜRK DENİZALTILARINA DAİR BÜTÜN BİLGİLER DOSYALANMIŞ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan denizaltıların imkan kabiliyet ve zafiyetleri, modernizasyonu, tadilatı ve silahlarına ilişkin "gizli" dereceli bilgilerin de arşivlendiği veri tabanında, Çanakkale boğazından geçebilecek denizaltıları tespit etmek üzere kurulmuş olan akustik tespit sistemlerinin durumlarını anlatan belgelerin yer aldığı belirtildi.

Örgüt yöneticisi Safiye Köten'e bağlı toplam 4 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin bulunduğu, Köten'den ele geçirilen belgelerde "Komutana tavsiyeler" başlıklı dosyada "amiral terfileriyle ilgili" isim listesinin bulunduğu belirtildi.

"Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak", "yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ile 6 yıl arasında hapis istenen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele iddianamede, "Örgüte bilgi/ belge sağlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personeli Diğer Şüpheliler" bölümünün 2. sırasında yer aldı.

KIBRIS

"Pandora" veri tabanında bulunan "Veysel Kösele'den DZKK gizli belgeler" dosyasında, örgüte kazandırıldığı öne sürülen gizlilik dereceli "Kıbrıs son gelişmeler gizli", "Türkiye'nin karasuları ve karasuları yan hudutları", "Denizde muhtemel terörist eylemlere karşı alınacak tedbirler ve uygulama esasları", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti deniz seyir güvenliği karşı yasadışı eylemlerin önlenmesine dair sözleşme", "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Güney Görev Grup Komutanlığı Harekat Direktifi", "Başemir" başlıklı belgeler ile Ege ve Doğu Akdeniz'de harekat yapacak Aksaz'da konuşlu Güney Görev Grup Komutanlığı'nın harekat faaliyetlerine ilişkin bilgiler içeren belgelerin bulunduğu belirtildi.

İddianamede, Koramiral Veysel Kösele tarafından örgüte kazandırdığı belirtilen bilgi ve belgelerin niteliği için Genelkurmay Başkanlığına yazışmanın yapıldığı, 2 adet belgenin TCK 334/1 maddesi uyarınca "gizli kalması gereken bilgileri temin" kapsamında olduğu, 1 adet belgenin de "açıklanması yetkili makamların iznine tabi olmakla birlikte içeriğinde gizli bilgi bulunmadığı" cevabının geldiği kaydedildi.

Örgütün veri tabanında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı askeri personeli tarafından sağlanan ve yabancı dilde "NATO" başlıklı çok sayıda belgenin olduğu, Libya başlıklı belgelerin niteliği için Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen cevapta, "belgenin izinsiz birlik dışına çıkarılmasına müsaade edilmeyen doküman kategorisinde" değerlendirildiği bildirildi.

Örgütün, Gölcük bölgesinde görev yapan subay ve astsubaylar hakkında kişilerin zaaflarını, sicillerindeki negatif durumları, adli durumlarını içeren fişleme bilgilerinden oluşan belgeler düzenlediği belirtildi.

"Maria'nın kızları" isimli şifreli dosyada, özellikle Rusya, Ukrayna, Yunanistan ve Romanya'dan yabancılarla evli askeri personelin kullanılmasının, örgütün faaliyet etkinliğini arttırdığı ifadesi yer alırken, bu kapsamda kullanılması planlanan yeni evliliklerin de listelendiği belirtildi.

(AA/ID/GUR)

 
24 Nisan 2013 Çarşamba 18:28
Okunma: 806
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu