Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'de Bedelli Askerlik Tasarısı Yasalaştı

Türkiye'de Bedelli Askerlik Tasarısı Yasalaştı

Türkiye'de, 31 Aralık 2011 Tarihi İtibariyle (Bu Tarih Dahil) 30 Yaşından Gün Alanlar, 30 Bin Tl Karşılığında 21 Gün Temel Askerlik Hizmetinden Muaf Tutularak Bedelli Askerlik Yapmış Sayılacak.

 
 
Türkiye'de Bedelli Askerlik Tasarısı Yasalaştı
TBMM Genel Kurulunda, Bedelli Ve Dövizle Askerlikle İlgili Düzenlemeleri İçeren, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Kabul Edilerek Yasalaştı.

Kanuna Göre, İşçi, İşveren Sıfatıyla Veya Bir Meslek Ve Sanat Sahibi Olarak Yurtdışında Oturma Ve Çalışma İznine Sahip Olanlar, En Az 3 Yıl Süre İle Fiilen Yabancı Ülkelerde Çalışmış Olmaları Şartıyla 10 Bin Euro Ödeyerek, 21 Gün Süreli Temel Askerlik Eğitimine Tabi Tutulmadan Muvazzaf Askerlik Hizmetini Yerine Getirmiş Sayılacak.

Mevcut Düzenlemede Ödenmesi Gereken Para 5 Bin 112 Euro İdi.
38 Yaşını Tamamladıkları Yılın Sonuna Kadar Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanmak Üzere Başvurmayanlar İle Başvurdukları Halde Döviz Ödemelerini Yapmadıkları İçin Dövizle Askerlik Hizmeti Kapsamından Çıkartılanlar Da 7 Bin 668 Euro Yerine 10 Bin Euro Ödeyerek, 21 Gün Askerlik Yapmadan Bu Hizmetini Yerine Getirmiş Sayılacak. Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanacaklar, 21 Gün Süreli Temel Askerlik Eğitimine Tabi Tutulmayacak.

Belirtilen Yaş Sınırı Sonuna Kadar Temel Askerlik Eğitimini Yapmayanların, Dövizle Askerlik Hizmeti Kapsamından Çıkartılarak Askerlik İşlemine Tabi Tutulmasına İlişkin Düzenleme Kaldırılacak.

Bedellide Başvuru Süresi 6 Ay kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihte Fiili Askerlik Hizmetine Başlamayan, 31 Aralık 2011 Tarihi İtibariyle (Bu Tarih Dahil) 30 Yaşından Gün Alanlar, 6 Ay İçinde Askerlik Şubelerine Başvurmaları Ve 30 Bin Tl'yi Ödemeleri Halinde Temel Askerlik Eğitimine Tabi Tutulmaksızın Askerlik Hizmetini Yerine Getirmiş Sayılacak. Başvuruda Bulunanlar, Bu Parayı Başvuru Sırasında Defaten Ödeyebilecek Ya Da Yarısını Başvuru Sırasında Diğer Yarısını İse Başvuru Tarihinden İtibaren 6 Ay İçinde Ödeyebilecek.

Bu Uygulama Kapsamında Ödenecek Paralar, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adına Ziraat Bankası, Halk Bankası Ve Vakıflar Bankasında Açılacak Özel Hesaba Yatırılacak.

Paralar Nerede Kullanılacak özel Hesapta Toplanan Paralar; Şehit Yakınları, Gaziler, Özürlüler, Muhtaç Erbaş Ve Er Aileleri, Jandarma Ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları Dahil Tsk'ya Mensup Vazife Malulleri İle Emniyet Hizmetleri Sınıfına Mensup Vazife Malullerine Yönelik Sosyal Hizmet Ve Yardım Faaliyetlerinin Finansmanında Kullanılacak.

Bu Kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihten Önce, Haklarında Askerliğe Elverişli Olmadıkları Yönünde Verilen Kararlardan Dolayı Askerlik Hizmetinden Muaf Tutulanlar Da 6 Ay İçinde Başvurmaları Halinde Yaş Sınırı Aranmaksızın Bu Düzenlemeden Yararlanacak.
bu Kanundan Yararlanan Yükümlüler Hakkında Saklı, Yoklama Kaçağı Ve Bakayadan Dolayı İdari Ve Adli Soruşturma Ve Kovuşturma Yapılmayacak, Başlatılmış Olanlar Sona Erdirilecek.

kanundan Önceki Miktarı Ödeyecekler kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihten Önce Temel Askerlik Eğitimini Süresi İçinde Yapmadıkları Gerekçesiyle Dövizle Askerlik Hizmeti Kapsamından Çıkarılanlardan, Belirtilen Yararlanma Şartlarını Taşıdıklarını Ve Bu Kanunla Değiştirilmeden Önceki Miktarları Süresi İçinde Ödediklerini Konsolosluklara Müracaatla Belgelendirenler, Muvazzaf Askerlik Hizmetini Yerine Getirmiş Sayılacak. Bu Kişiler Hakkında Da Askerlik Hizmetini Yerine Getirmedikleri İçin İdari Ve Adli Soruşturma İle Kovuşturma Yapılmayacak, Başlatılmış Olanlar Sona Erdirilecek.

kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihten Önce Temel Askerlik Eğitimini Tamamlamalarının Ardından Askerliğe Elverişsiz Hale Gelen, Vefat Eden, Türk Vatandaşlığından Çıkmalarına İzin Verilen Veya Türk Vatandaşlığını Kaybedenler İle Ödeme Ve Temel Askerlik Eğitimi Yükümlülüklerini Süresi İçinde Tamamladıkları İçin Kesin Terhise Hak Kazananlara Geri Ödeme Yapılmayacak.

kanun Yürürlüğe Girmeden Önce Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanmak Üzere Başvuranlar Da Bu Düzenlemeden Yararlanacak Ve Temel Askerlik Hükümlerine Tabi Tutulmayacak.

"Bakan Ve Milletvekilleri Arka Sıralarda Uyuyor"

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Genel Kurulun Arka Sıralarını Göstererek, ''enerji Bakanı Ve Milletvekilleri Arkalarda Uyuyor. Battaniye Ve Yastık Getirmek Lazım'' Dedi.
chp Manisa Milletvekili Hasan Ören De ''meclis Yaylaya Döndü. Sayın Bakan Ve Milletvekilleri Arkalarda Uyuyor'' Diye Konuştu.  

Tasarının Yasalaşması, 12 Saat Sürdü. Muhalefet Milletvekilleri, Maddeler Üzerinde Konuşma Haklarının Yanı Sıra Önergeler De Vererek Söz Aldı. 
başkanvekili Sadık Yakut, Tasarının Yasalaşmasının Ardından Bugün Saat 14.00'te Toplanmak Üzere Birleşimi Kapattı.
 
30 Kasım 2011 Çarşamba 10:18
Okunma: 739
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu