Ana Sayfa » Türkiye » Türkiye'de Memurlar Eylem Yapıyor

Türkiye'de Memurlar Eylem Yapıyor

Ankara, 23 Mayıs 12 (T.a.k.): Türkiye'de Memurlar İle Hükümet Arasındaki Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Ardından Memur Konfederasyonlarına Bağlı Çeşitli Sendikalar Ankara'da Değişik Noktalarda Eylem Yaptı..

 
 
Türkiye'de Memurlar Eylem Yapıyor

İş bırakma eylemi kararı alan KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı.

Güvenpark'ta toplanan sendika üyeleri taşıdıkları döviz ve pankartlarla Bakanlık'a yürüdüler.

Bakanlık binası önünde toplanan sendika üyeleri adına bir açıklama yapan Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Dengiz Sönmez, kamu emekçilerinin ilk defa yaptığı toplu sözleşme görüşmelerinin bazı kesimlerde hayal kırıklığı yarattığını belirterek, ''Ancak bizler bu yasayla düzenlenen toplu sözleşmenin gerçek bir toplu sözleşme olamayacağını, olsa olsa bir 'toplu gülüşme masası' olacağını ifade etmiştik'' dedi.

Kamu tarafının görüşmeler sırasındaki teklifinin ''kendileriyle dalga geçmek'' olduğunu ileri süren Sönmez, ''Günde ancak bir simit parasına denk gelen maaşlarımıza aylık ortalama 45-50 lira artış öngören teklifleriyle kamu emekçilerine, emeklilere verdikleri değeri bir kez daha göstermişlerdir. Bu gülüşme masasında eğitim emekçilerinin sorunları, talepleri yok sayılmıştır. Buradan bizlerin sesine kulak tıkayan, yüz binlerce kamu emekçisini görmeyen kulaklara ve gözlere bir kez daha, en kararlı halimizle sesleniyoruz; bu sesi duymazsanız sonunuz Yunanistan'da, Fransa'da bu sesi duymayanların sonu gibi olacaktır'' diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından sendika üyeleri yürüyerek Ziya Gökalp Caddesi'ne geçtiler. Emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş sırasında eylemciler, Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine slogan attılar.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, hükümetin zam tekliflerinin sonucunda ilk toplu sözleşmenin hüsranla sonuçlandığını belirterek, ''Biz hükümetten dünyaları istemedik. Bizim talebimiz, milletvekillerine 15 dakikada yapılan yüzde 45'lik zammın yakınından bile geçmiyordu'' dedi.

Türk Sağlık-Sen üyeleri, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi önünde protesto gösterinde bulundu.

Hastane önünde basın açıklaması yapan Kahveci, toplu sözleşme masasında; adaletsizliğin son bulmasını, memurun insanca yaşamasına yetecek bir ücret almasını ve kamu görevlilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesini istediklerini ancak bu taleplerinin karşılık bulmadığını bildirdi.

Kahveci, şunları kaydetti:

''Biz hükümetten dünyaları istemedik. Bizim talebimiz, milletvekillerine 15 dakikada yapılan yüzde 45'lik zammın yakınından bile geçmiyordu.Enflasyonun yüzde 11 olarak açıklandığı, son bir yılda doğalgaza yüzde 34, elektriğe yüzde 19, benzine yüzde 23 zam yapıldığı bir Türkiye'de memurlara yüzde 3, yüzde 4 gibi gülünç bir teklif sunulması kabul edilemez bir durumdur. Böyle bir tavır açıkça memurları, emeklileri aileleriyle birlikte yoksulluğa mahkum etmektir.''

Konuşmasında, sağlık alanında iş bırakma eylemine katılmayan Memur-Sen'i de eleştiren Kahveci, ''Bugün sendikalar iş bırakma eylemi yaparak alanlarda seslerini duyururken Memur-Sen, iş bırakma cesaretini bile gösterememiştir. Onların zaten ne alanlara inmeye yüreği yeter, ne de memurun hakkı için hükümete karşı durmaya cesaretleri vardır'' dedi.

Hükümet aleyhine sloganlar atan sağlık çalışanları daha sonra Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüdü.

Hükümet ile memurlar arası toplu sözleşme görüşmeleri sonrası iş bırakma eylemi yapan Ulaştırma Memur-Sen, Türk Ulaşım-Sen (TUS) ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)Ankara Garı önünde ayrı ayrı eylem yaptılar.

Türk Ulaşım-Sen (TUS) Genel Başkanı Nazmi Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplu sözleşme düzeneğine geçilmiş olmasına rağmen arzu edilen zihinsel değişikliğin masada görülemediğini ifade etti. Memurun enflasyona ezdirilmediği yönünde açıklamalar yapıldığını dile getiren Güzel, ''O enflasyon bizi temsil etmeyen bir enflasyondur'' dedi.

Yapılan eylemin uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan bir uyarı eylemi olduğunu kaydeden Güzel, ''Hükümet kamu görevlilerinden korkmadığını açıkça söylüyor. Bizi ciddiye almadığını düşünüyoruz. Bu insanlar işi bıraktıklarında Türkiye'de neler olabileceğini hissetmeleri lazım. Dünya Çalışma Örgütü güvencesi olan güvenli iş kavramını bütün ülkelere yerleştirmeye çalışırken memurluk güvencesinin elimizden alınmasını istemiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Güzel ve beraberindeki sendika üyeleri gar önündeki eylemin ardından Türkiye Kamu-Sen üyesi diğer sendikalarla birleşerek Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüdü.

BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI

BTS üyesi çalışanlar ise gar önünde davul zurna eşliğinde yaptıkları eylemde halay çektiler ve slogan attılar. Eyleme destek amacıyla ziyarete gelen KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul yaptığı açıklamada hükümete çağrıda bulunduklarını belirterek, kamu emekçilerini yok sayamayacaklarını, aksi halde yanıtın grev olarak verileceğini söyledi. Tombul, daha sonra aynı alanda eylem yapan Türk Ulaşım -Sen üyeleri ile de selamlaştı.

Eylemin ardından çalışanlar, KESK'e bağlı diğer sendikaların da gar önüne gelmesi ile birlikte Ziya Gökalp Caddesi'ne doğru yürüdü.

ULAŞTIRMA MEMUR-SEN

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen de, toplu sözleşme masasında taleplerinin büyük çoğunluğunun yok sayıldığını, gelinen noktada hizmet üretmeyerek iş bırakma haklarını kullandıklarını belirterek, ''Konfederasyonumuzla birlikte haklarımız alınıncaya kadar eylemlerimiz sürecektir'' dedi.

Hazine ve maliye verilerine göre ülke ekonomisinin diğer ülkelere göre iyi durumda olduğunun söylendiğini dile getiren Cankesen, ''Kriz olabilir, bütçe açık verir denilerek hak ettiğimiz pay verilmediği gibi, biz çalışanlara da sürekli sabırlı olmamız yönünde telkinler yapılmıştır. Sabretmekten dolayı artık biz memurlarla beraber sabır taşları da çatlamıştır'' diye konuştu.

SAĞLIK-SEN

Sağlık-Sen Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Erdal Bolatçı ve beraberindeki sendika üyeleri de Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde tabutlu bir eylem yaptı. Toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamadığını belirten Bolatçı, ekonomideki iyi gelişmelere rağmen memura hak ettiği payın verilmediğini söyledi.

Eylemlerin ''artık tahammül edecek gücümüz kalmadı serzenişi'' olduğunu kaydeden Bolatçı, bunun yetkililer tarafından iyi okunması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda hala tamir etme şansı olduğunu bildirdi.

Hükümetin sergilediği yaklaşımla memuru öldürdüğünü söyleyen Bolatçı, ''Şimdi de tutup ölüden medet ummasın. Buyursun cenaze namazına, bari bu tabutu yerden kaldırsın'' dedi.

BES VE EĞİTİM-SEN

Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplanarak, davul zurna eşliğinde halay çekip eylem yaptı.

Daha sonra katılan Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri (ESM) üyeleriyle birleşen grup buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı önüne yürüdü. Bakanlık önünde ''Susma Sustukça Sıra sana gelecek'' sloganlarıyla halay çeken grup daha sonra Kızılay'a geçti.

Eyleme, Eğitim-Sen 5 nolu şube ve aralarında TOGO işçilerinin de bulunduğu çeşitli gruplar da katılarak destek verdi.

(AA/ID/GÜR)

 
23 Mayıs 2012 Çarşamba 16:48
Okunma: 691
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu