Ana Sayfa » Kıbrıs » TÜRKİYE'DEKİ DARBE GİRİŞİMİ LEFKOŞA'DA DA PROTESTO EDİLDİ

TÜRKİYE'DEKİ DARBE GİRİŞİMİ LEFKOŞA'DA DA PROTESTO EDİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nde 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de protesto edildi.

 
 
TÜRKİYE'DEKİ DARBE GİRİŞİMİ LEFKOŞA'DA DA PROTESTO EDİLDİ

 (T.A.K): 

Demokrasiye Destek Platformu'nun, Türkiye'deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla Lefkoşa'da düzenlediği "Demokrasiye Destek Mitingi?ne Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de katıldı ve birlikte halkı selamladı.

Mitinge, toplam 132 örgüt, kurum, kuruluş, üniversite, belediye, siyasi parti, şirket ve dernek destek verdi.

Mitinge, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bakanlar, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

Mitinge, Türkiyeli Sanatçı Metin Şentürk de katılarak, destek verdi.

Mitingde "Her şey vatan için", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı; "Demokrasiye sahip çıkıyoruz", "Darbelere hayır, demokrasiye evet" pankartları açıldı.

Türkiye ve KKTC bayrakları yanında ulu önder Atatürk'ün fotoğraflarının da yer aldığı Lefkoşa Sarayönü'nde yer alan miting, 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren şehitler ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Mitingin açılış konuşmasını Platform Sözcüsü Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle yaptı. Kelle, İstiklal Marşı'nı okuyarak başladığı konuşmasında, mitinge katılan herkese teşekkür etti.

Kelle, Kıbrıs Türk halkının Türkiye'deki demokrasiye destek çıktığını ve 15 Temmuz'daki darbe girişimini kınadığını belirterek, demokrasi varsa özgürlük, halk iradesi ve hürriyet olduğuna vurgu yaptı.

Kelle, darbe girişimine gerekli cevabı demokrasiye sahip çıkan kahraman Türk halkının verdiğini vurgulayarak, "Seçimle gelenin seçimle gittiğini" vurguladı, "Yaşasın demokrasi, yaşasın birlik beraberlik" dedi.

Türkiye ile el ele halkın refahını artırmak için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Kelle, birlik beraberlikle her türlü engelin aşılacağına inanç belirtti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'ye tam destek olduğunu vurguladı.

TÜRKEŞ

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de konuşmalarını yapmak üzere kürsüye birlikte çıktı.

İlk sözü alan Türkeş, basın mensuplarına hitaben, "aşağıya inin de kime konuştuğumuzu bilelim, görelim" dedi ve basın mensuplarının halkın önünü boşaltmasını istedi.

Türkeş, Türkiye'deki demokrasiye destek veren Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti.

Tuğrul Türkeş, ilk olarak Kıbrıs'taki müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanması temennisinde bulundu.

Türkeş, "Kıbrıs'ta çözüm olmasını ve nasıl bugün bu meydanda Gazimağusalı, Lefkoşalı, Güzelyurtlu, İskeleli ve Girneli bir araya gelmişse; Güney Kıbrıs'ta kalan annesinin köyü Tuzlalının, babasının köyü Larnaka'da yaşayanların da bu gibi etkinliklerde bir araya gelebilmesini, katılmasını? temenni etti.

Demokrasiye destek mitinginde açılan Türkiye ve KKTC bayraklarını görmekten ve  hep birlikte hükümet ile birlikte destek vermekten memnun olduğunu vurgulayan Türkeş, Kıbrıs Türkü'nün çok çile çektiğini ancak demokrasiyi en iyi bilen halk olduğunu vurguladı.

Türkeş, dünyada KKTC gibi bir ülkenin emsalinin az olduğunu söyledi. KKTC'nin esaretten çıkan bir halk tarafından en demokratik şekilde kurulduğunu ve demokrasinin yerleştiğini belirten Türkeş, bu yüzden halkın kendisiyle övünmesini istedi.

Türkiye'de 15 Temmuz'da bir girişim olduğunu, bu girişimin "sapkın bir dini grubun, yapının bir dikta rejimi kurmak üzere terör kalkışması, yönetime el koymaya kalkışması" olduğunu belirten Türkeş, aklı vicdanı olanın, başkalarının aklıyla kendi halkını tehlikeye atmasının söz konusu olmadığın ve cezasını çekeceklerini söyledi.

Sözü "idam isteriz" sloganıyla kesilen Türkeş, bu girişime katılanların cezasının büyük olduğunu vurguladı, cezasını çekeceklerini söyledi.

Türkiye'deki kalkışmaya karşı tüm kesimlerin muhalefetiyle, iktidarıyla dik duruş sergilediğini, demokrasiye destek verdiğini belirten Türkeş, Türkiye'deki muhalefet ile Türk medyasına teşekkür etti.

Medyanın hiç korkmadan ve boyun eğmeden demokrasiye sahip çıktığını belirten Türkeş, bu süreçte demokrasiyi savunan, destekleyen herkesin övgüyü hak ettiğini vurguladı.

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünün 15 Temmuz'da et ve kemiğe büründüğünü vurgulayan Türkeş, en büyük övgüyü ise Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın çağrısıyla tanklara, toplara, uçak ve helikopterlere karşı çıplak eliyle yollara meydanlara çıkan Türk milletinin hak ettiğini vurguladı; şehitleri andı, ailelere sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

"Her baba yiğidin sokaklara, meydanlara çıplak elle, tankların önüne çıkamayacağını" ifade eden Türkeş, Türkiye'deki demokrasi nöbetlerinin sürdüğünü ve pazar günü İstanbul'da bu nöbetlerin birlik bütünlük içerisinde demokrasi ve bağımsızlık vurgulanarak sonlandırılacağını kaydetti.

Türkeş, İstanbul'daki mitinge Başbakan Hüseyin Özgürgün'ü de davet etti.

Türkeş, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti, herkesi kutladı.

ERDOĞAN'IN MESAJI

Türkeş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını da iletti. Türkeş'in okuduğu mesaj özetle şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimi dünyanın her yerinde olduğu gibi KKTC'de yaşayan soydaşlarımızı da derinden üzdü, yaraladı. En hain, en sinsi darbe girişimi, işgal ve terör teşebbüsüdür. Ancak halkımız özgürlüğüne demokrasisine sahip çıktı ve teröristlere geçit vermedi.

Halkımız tüm dünyaya örnek oldu, demokrasi ve hukuk devletini korudu. Kıbrıslı Türk kardeşlerimin de desteğini görmekten mutluyum, demokrasiye destek mitingini ortak gelecek olarak görüyor, katılan herkese şükranlarımı sunuyorum."

ÖZGÜRGÜN

"Başbakan burada, Akıncı nerede" sloganları altında söz alan Başbakan Hüseyin Özgürgün de, demokrasiye sahip çıkmak üzere meydanı dolduran Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti ve Kıbrıs Türk halkıyla gurur duyduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk halkının 1974'te Yunan darbesini gördüğünü ve çok acılar çektiğini, yıllarca direndiğini ve Anavatan Türkiye'nin desteğiyle bugün egemenliğini sürdürdüğünü belirten Özgürgün, "15 Temmuzlara hayır, demokrasiye evet diyor ve Türkiye ile birlikte yürüyoruz" dedi.

Kıbrıs Türk halkının yıllarca acı çektiğini, mücadele ettiğini ve direndiğini ifade eden Özgürgün, bugün Türkiye'nin de demokrasisine, devletine sahip çıktığını, Kıbrıs Türk halkının da şimdi daima yanında olan Türkiye'ye destek verdiğini vurguladı.

Özgürgün, bugün bu desteği ve sesi tüm dünyanın gördüğünü ve duyduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının Türkiye'nin her zaman güçlü olmasını istediğini, çünkü birliğin ve gücün Kıbrıs Türk halkına da güç verdiğini kaydetti.

Özgürgün, pazar akşamı İstanbul'da düzenlenecek büyük mitinge katılacağını da açıkladı.

Özgürgün, FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu ve ülkede de her türlü faaliyetinin yasaklandığını vurgulayarak, bu karara her kesimden destek geldiğini söyledi.

Özgürgün, "Bu yol aydınlıktır, gelecek büyük Türk milletinindir" dedi ve mitinge katılıp bu coşkuyu yaşayan herkesi tebrik etti. Özgürgün, "En büyük güç demokrasidir, halkın egemenliğidir" diyerek, Türkeş'e katılımından dolayı teşekkür etti.

Bu arada, organizatörler, mitinge katılımın 8 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

Mitinge, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım da telekonferans yoluyla katıldı ve halka seslendi.

 

Haber: Emir Ertorun

 
6 Ağustos 2016 Cumartesi 10:14
Okunma: 304
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)