Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye'deki operasyonlar Yeni zamlara neden olacak

Türkiye'deki operasyonlar Yeni zamlara neden olacak

ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını çekmesi ve Türkiye'yi sarsan operasyonlar sonrası dolar, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, KIBRIS’a konuşan ekonomistler bundan en çok etkilenenin ise KKTC olacağını söyledi

 
 
Türkiye'deki operasyonlar Yeni zamlara neden olacak

KIBRIS  Ergül ERNUR

DOLAR, 2.09’A YÜKSELDİ… Dolar, artan politik riskler nedeniyle dün sabah saatlerinde 2,0945 seviyesine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu ekonomik dalgalanma nedeniyle piyasalarda oldukça büyük bir endişe başladı. Yatırımcılar ne yapacağını bilmez duruma gelirken, halk da ekonomik olarak en ağır darbelerden birini aldı. Dolar en son 5 Eylül'de 2,0840’la tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

HAYAT PAHALILIĞI DAHA DA ARTACAK… Ekonomisi Türkiye’ye bağlı olan KKTC’de de kendi içinde zaten artan hayat pahalılığı, bir o kadar daha yükselecek. İthalata bağlı olan ülke ekonomisinde, fiyatlanmalar da döviz bazında olduğundan yeni zamların kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. KIBRIS’a konuşan ekonomistler, elektrik, akaryakıt ve en son tüpe yapılan zamlarla beli bükülen halkın, yeni zamların etkisinde kalacağını söylüyor.


ABD Merkez Bankası FED'in tahvil alımlarından çekilmesi ayrıca Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, piyasaları oldukça etkiledi.


Dolar artan politik riskler nedeniyle dün sabah saatlerinde 2,0945 seviyesine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.


Bu ekonomik dalgalanma nedeniyle piyasalarda oldukça büyük bir endişe başladı. Yatırımcılar ne yapacağını bilmez duruma gelirken, halk da ekonomik olarak en ağır darbelerden birini aldı.


Dünya ve Türkiye’de yaşanan ve ekonomik kriz başlangıcı olarak görülen durum, KKTC’yi bire bir etkiliyor.
Ekonomisi Türkiye’ye bağlı olan KKTC’de kendi içinde zaten artan hayat pahalılığı bir o kadar daha yükselecek.
İthalata bağlı olan ülke ekonomisinde, fiyatlanmalar da döviz bazında olduğundan yeni zamların kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. 

KIBRIS’a konuşan ekonomistler, elektrik, akaryakıt ve en son tüpe yapılan zamlarla beli bükülen halkın, yeni zamların etkisinde kalacağını söylüyor.

Tarihi seviye ABD’nin Merkez Bankası FED'in tahvil alımlarından çekilmesi ve içeride artan politik riskler nedeniyle dolar 2,0945'le tarihi seviyesini gördü. Dolar en son 5 Eylül'de 2,0840'la tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı. Dolar 26 Kasım'dan bu yana 2 liranın üzerinde seyrediyor.
ABD’nin kararının ardından Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu da, piyasaları oldukça etkiledi.
Operasyonun yarattığı siyasi gerginlikle sarsılan piyasalarda dolar gittikçe yükseliyor.

Lisaniler: Krizi derinleştirecek
Ekonomist Fatma Güven Lisaniler, ülkemizin dış ticarete bağlı bir ekonomisi olduğunu belirterek dövizin yükselmesiyle dıştan alınan malın da pahalılaştığını söyledi.
Ülke içindeki ekonomik kriz nedeniyle hayat pahalılığı olduğunu ifade eden Lisaniler, bu durumun daha da yükseleceği uyarısında bulundu.
Lisaniler, tüm girdilere zam geleceğini belirtti.
Politik olayların güven etkilediğini ifade eden Lisaniler, ülke parasını ihracat ve ithalatın belirlediğini ama ekonominin de sosyal olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.
Lisaniler, ekonomik dalgalanmanın halkı bire bir etkilediğini ifade ederek riskin arttığını vurguladı.
Ekonomik dalgalanmaların krizi derinleştireceğini belirten Lisaniler, dışa bağımlılığın artacağını söyledi.

Besim: Maliyetler artacak
Ekonomist Mustafa Besim de, ekonomik dalgalanmanın KKTC’yi bire bir etkileyeceğini söyledi.
Ülke ekonomisinin ithalata bağlı olduğuna işaret eden Besim, fiyatlanmaların da döviz bazında olduğunu belirtti.
Besim, kısa süre önce elektrik, akaryakıt ve tüpe yapılan zammı hatırlatarak maliyetlerin daha fazla artacağı uyarısında bulundu.
Dövizdeki yükselişin devam etmesi halinde öngörülen büyüme değerinin daha aşağısında bir büyüme olacağını söyleyen Besim, doların 2.10’u geçmesi halinde etkinin çok daha yüksek olacağını belirtti.

“Amerika politika değiştirdi”
ABD Merkez Bankası’nın beklenenden önce parasal genişleme politikasında değişikliğe gittiğini belirten Besim, 2008-2009 yılı krizinden itibaren bankanın piyasaya çok dolar sürdüğünü belirtti.
Besim, her ay bankanın piyasaya 85 milyar dolar sürdüğünü ifade ederek Amerika’daki finans kanallarını iyileştirmek, ekonomiyi canlandırmak amacıyla bir politika güdüldüğünü söyledi.
Piyasada bollaşan Amerikan dolarının büyük kısmının yükselen piyasalara yöneldiğini belirten Besim, bunların Endonezya, Güney Afrika, Meksika, Brezilya ve Türkiye olduğunu ifade etti. Besim, bu gelişen piyasadaki ekonomilerin 2010 yılından itibaren ucuza dolar bulduğunu belirtti.

85 milyar dolarlık varlık 
alımı, 75 milyar dolara indi 
2013 yılı başında Amerika’da piyasaya bol miktarda para girişi olduğunu söyleyen Besim, ekonominin toparlanmasına göre, eğer işsizlik azalır istihdam artarsa piyasaya sürülen bu paranın giderek azaltılacağının öngörüldüğünü söyledi.


Besim, bu yaz sonu itibariyle durumun netleşmesi ışığında, piyasanın ilk şokunu yaşadığını belirterek gelişmekte olan ülkelerin paralarının yüzde 15-20’ye varan değer kaybı yaşadığını ifade etti.
Bu sürede, ABD’nin yeniden ekonomideki duruma göre para azaltmaya ne zaman karar vereceğini gözlemlediğini söyleyen Besim, ABD Merkez Bankası Başkanının görevini bu ay sonlandıracağını ve yerine yardımcısının geleceğini ifade etti.


Besim, yeni başkanın eski başkandan farklı bir düşüncesi olmadığını belirterek daha sıkı para politikasına dönüşümün daha yavaş olacağını söyledi.
ABD Merkez Bankası’nın şubat veya mart ayında geri çekilme kararına başlayacağının beklendiğini ifade eden Besim, beklenmedik şekilde Amerika’nın daha erken sürede geri çekilmeyi başladığını belirtti.
Besim, bankanın 85 milyar dolarlık varlık alımını 75 milyar dolara indirdiğini vurguladı.

Türkiye, bizi de etkileyecek
Amerika’da bu gelişmeden sonra Türkiye’de yolsuzluk olaylarının patlak verdiğini söyleyen Besim, ekonomide müthiş bir belirsizliğin olduğunu belirtti.
Siyasetteki bu sorunun ekonomik olguları etkileyeceğini ifade eden Besim, borsa ve dövizin bire bir etkilendiğini söyledi.


Besim, Türkiye ve KKTC piyasasındaki kurun, Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak seyredeceğini belirtti.

TC Merkez Bankası müdahale etmeli
TC Merkez Bankası’nın müdahalesiyle toparlanma olabileceğini düşünen Besim, yatırımcıların siyasi sorunun kısa vadede çözümlenmesini beklediğini söyledi.


Siyasi sorunlar ve ABD’deki durumun dövizin yanı sıra faizleri de artırdığını ifade eden Besim, Merkez Bankası’nın cömertçe döviz sunması halinde, piyasadaki dalgalanmayı engelleyeceğini vurguladı.
Besim, Türkiye’de yapılacak kabine değişikliğinin halkın ve yatırımcının güvenini kazanması durumunda ekonomiye olumlu etki edebileceğini belirtti.

 
21 Aralık 2013 Cumartesi 11:23
Okunma: 1210
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu