Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiye'den gelen su başka ülkeye satılmayacak

Türkiye'den gelen su başka ülkeye satılmayacak

TC Orman Ve İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'den Gönderilecek Suyun Tamamıyla KKTC'de Kullanılacağını Bildirerek, ''Başka Bir Ülkeye Herhangi Bir Şekilde Su İletilmesi Ya Da Satılması Kesinlikle Söz Konusu Değil'' Dedi.

 
 
Türkiye'den gelen su başka ülkeye satılmayacak
TBMM Genel Kurulunda, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı"Nın Tümü Üzerinde Chp Grubu Adına Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Söz Aldı.

KKTC'ye Su Sağlanmasının Çok İnsani Olduğunu Belirten Atıcı, ''orada Yaşayan Soydaşlarımıza Su Sağlanmasına Karşı Olmamız Düşünülemez. Ancak Su Sağlarken Kendi Vatandaşlarımızın Da Mağdur Edilmesine İzin Vermeyiz'' Dedi.

Bu Ülkeye Su Sağlamak İçin İnşasına Başlanan Alaköprü Barajı'nın Tamamlanmasıyla Birlikte Bazı Orman Köylerinin Su Altında Kalacağını Belirten Atıcı, İstimlak Edilen Arazilere Gerçek Bedeli Üzerinden Ödeme Yapılmadığını Öne Sürdü. Düşük İstimlak Bedeli Üzerinden Anlaşmayan Köylülerin De Cezalandırıldığını İleri Süren Atıcı, Şöyle Devam Etti:

''istimlak Edilen Yerlere Gerçek Bedellerini Ödeyin. Kimse Buraya Baraj Yapılmasına Karşı Değildir. Sadece İstimlak Edilen Arazilerin Parasını Düzgün Bir Şekilde Ödeyin. Ödemezseniz Bunun Adına 'kul Hakkı Yemek' Denir. Bu Orman Köylerinde Yaşayan İnsanlara Hala Bir Yaşam Alanı Göstermediniz. Bu Vatandaşlarımıza Mutlu, Üretken Bir Yaşam Sürdürmeleri İçin Şimdiki Ortamlarına Benzer Alanlar Yaratmak Zorundasınız.
dünyanın En Güzel Muzu Ve Çileği Burada Yetişir. Bu İnsanlarımız Hiçbir Yardım Almadan Bir Sulama Kanalı Yapmışlar. Yeni Yaşam Alanlarında Böyle Bir İmkanı Sağlamadınız. Suyu Paralı Kullanmaya Mahkum Ettiniz. Bu Sulama Kanalının Ücretsiz Olarak Yapılması Gerekiyor.''

"Adam İthal Edeceksiniz..."
MHP Grubu Adına Söz Alan Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Kıbrıs'ın, Türk Milli Siyasetinin En Stratejik Odağı Olduğunu Belirterek, ''KKTC İle Türkiye Arasındaki Anlaşmayı Bu Bağlamda İrdelemek, Ele Almak Gerekir. Küresel Güçler İçin Ortadoğu'ya Etkinlik Ve Nüfuz Aktarmanın Önemli Bir Merkezidir'' Diye Konuştu.
bdp İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder De Grubu Adına Yaptığı Konuşmada, Kktc İle İlişkilerin Sürekli ''başa Kakma, Minnet İçerisinde Bırakma Görgüsüzlüğü'' Çerçevesinde Sürüp Gittiğini Söyledi. Önder,''başlarına Kalkma Görgüsüzlüğü Bu Ada'nın 30 Küsur Yıllık Makus Talihi'' Dedi.

Önder, ''Türkiye'nin, Resmi Politikası Dışında Her Söylem, 'sözde' Diye Adlandırılıyor Ya 'sözde Kürt Devleti' Falan Diye. Aslında Bu Tanıma Uyan Tek Şey Kktc'dir. Bizden Başka Bu Ülkeyi Tanıyan Kimse Yok. Biz Kalkıp, Bu Halka 'devlet' Olduğu Yalanını 30 Küsur Yıldır Söylüyoruz. Devlet Değil Niye Yalan Söylüyorsunuz Bu Halka? Kendiniz Çalıp Kendiniz Oynuyorsunuz'' Diye Konuştu.

BDP'li Önder, ''buraya Su Götürülmesi Meselesi Doğrudur. Çünkü, Kktc'yi Bu Ülkenin Kalın Bağırsağı Haline Getirdiniz Orayı Temizlenmesi İçin Çok Su Götürmeniz Lazım'' İfadesini Kullandı.
KKTC'nin ''kolonize'' Bir Ülke Olduğu İddiasında Bulunan Önder, ''gerçekten 'adalı' Nüfus Hali Hazır Nüfusun Beşte Biri. Siz Buraya 5 Katı Kadar Adam İthal Edeceksiniz. Yaptığınız Tüm Düzenlemeler Sizin Oraya İthal Ettiğiniz Nüfusun İaşesini Sağlamaya Dönük. Sayın Kürkçü, 'Kıbrıs İşgal Altındadır' Dediği Zaman Kıyameti Kopardınız. Evet, İşgal Altındadır. İşgal Eden Zihniyet De Orayı Bin Bir Türlü Mafya Pisliğiyle Fuhuşla Yönetmeye Çalışan Neo-liberal Zihniyettir'' Şeklinde Konuştu.

AK Parti'li Bozkır'ın Konuşması
Tasarı Üzerinde Ak Parti Grubu Adına Söz Alan Tbmm Dışişleri Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır İse Kktc'nin Tüm Engellemelere Rağmen Dünya Sahnesindeki Onurlu Yerini Aldığını Söyledi.

KKTC'nin Ülke Olarak Birikimi Ve Donanımıyla İftihar Kaynağı Olduğunu Vurgulayan Bozkır, Şöyle Devam Etti:
''iki Ülke Arasındaki İlişkiyi Güçlendirmek Birlikte Hareket Etmek Çok Önemli. Bu İki Ülkenin Vardığı Noktayla İftihar Etmek Yerine 'işgalci' Gibi Kelimeler Kullanmak Vicdana, Akla Sığmaz. Türkiye Ve Kktc, Ada'da Kalıcı Ve Kapsamlı Çözüme Ulaşılması İçin Çaba Sarf Ediyor. Biz Bu Hedefin Gerçekleşmesi İçin Türkiye Olarak Elimizdeki Tüm İmkanları Kullanıyoruz Ve Önemli Mesafe Katettiğimizi Düşünüyoruz.

'Kıbrıs Sorunu' Tek Başına Türkiye Ya Da Kktc'nin Çözebileceği Bir Konu Değil. Rum Tarafından Da Gerekli Siyasi İradenin Ortaya Konulması Gerekmektedir. Rum Tarafı, Şımartılmış Çocuk Karakterinde Hareket Ediyor. Rum Tarafının Uluslararası Toplum Tarafından Doğru Yola Sevk Edilmesi Ve Üzerlerinde Baskı Kurulması Zamanı Gelmiştir. Kıbrıslı Türklere Uygulanan Kısıtlamaların Artık Kaldırılması Gerekiyor. Dünyada Tüm Duvarlar Yıkılmışken Kktc'ye Bir Duvar Örüldüğünü Görmek İçimiz Sızlatmaktadır.''
bozkır, Suyun Götürülmesinde Uygulanacak Proje Hakkında Bilgi Verdi.
''kimseyi Mağdur Etmedik''
orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Tasarının Tümü Üzerindeki Konuşmaların Ardından Eleştirileri Yanıtladı.
proje Kapsamında Anamur'da İnşa Edilecek Alaköprü Barajı'ndan Kktc'ye 75 Milyon Metreküp Su Götürüleceğini Belirten Eroğlu, ''bununla Da Kalınmayacak. Bu Baraj, Anamur'daki Mümbit Toprakları Da Sulayacak Olan Çok Maksatlı Bir Barajdır. Yani 3 Bin 300 Hektarlık Aracı Sulayacak, Elektrik İhtiyacını Karşılayacaktır'' Diye Konuştu.
baraj İnşaat Alanında Ve Havzasında Kalan Yerlerde Kamulaştırma Yapıldığını Ve Bugüne Kadar 25 Milyon 56 Bin Tl'lik Ödeme Yapıldığını Belirten Eroğlu, Vatandaşın Mağdur Edilmesi Gibi Bir Durumun Söz Konusu Olmadığını İfade Etti.

Eroğlu, Hükümetin, Rum Tarafının Akdeniz'de Doğalgaz Ve Petrol Çıkarma Çalışmalarını Dikkatle Takip Ettiğini Söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın Yerinden Söz Alarak, Alaköprü Barajı Hakkında Daha Detaylı Bilgi Vermesini İstemesi Üzerine Eroğlu, ''biz Orada Baraj Aksının Yapıldığı Alandaki Köyü, Durumu Acil Olduğu İçin Hızla Taşımaya Çalışıyoruz. Diğer Alanların İse Su Altında Kalması Zaman Alacak. Daha Baraj İnşaatının Bitmesi Ve Su Tutulması İşlemleri Var. Baraj 2014'te Tamamlanacak'' Bilgisini Verdi.

bir Milletvekilinin, ''(KKTC'den İsrail'e Su Satılacağı) Yönünde İddialar Bulunduğunu'' Dile Getirdiğini Anımsatan Eroğlu, ''buradan İletilecek Suyu Tamamen Kktc Kullanacak. Başka Bir Ülkeye Herhangi Bir Şekilde Su İletilmesi Ya Da Satılması Kesinlikle Söz Konusu Değil'' Dedi.

Daha Sonra, Tasarının Maddelerinin Görüşülmesine Geçildi.
 
4 Ocak 2012 Çarşamba 18:50
Okunma: 921
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu