Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkiyeli gitti, Pakistanlı geldi

Türkiyeli gitti, Pakistanlı geldi

Resmi kayıtlara göre, son iki yılda KKTC’ye ön izinle giriş yapan Türkiyeli işçi sayısında büyük düşüş yaşandı. Türkiyeli işçiler gitti, yerlerine Pakistan ve Türkmenistan uyruklu işçiler geldi

 
 
Türkiyeli gitti, Pakistanlı geldi
Çalışma Dairesi’nden derlenen rakamlara göre, inşaat patlamasının yaşandığı 2010 yılında toplamda 15 bin 756 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ön izin ile KKTC’ye giriş yaparken, 2011 yılında bu rakam 11 bin 596 kişiye düştü. 2012 yılı Ocak ayı itibarı ile KKTC’ye ön izin ile giriş yapan Türkiyeli işçi sayısı resmi kayıtlara 175 kişi olarak geçti.

Rakamlarda da açıkça görüldüğü gibi KKTC’ye çalışmak için gelen Türkiyeli işçi sayısında ciddi bir azalma yaşanırken, mevcut nüfusta da yaprak dökümü başladı.

Daha çok inşaat sektöründe ve narenciye alanında çalışan yüzlerce Türkiyeli işçi, İhtiyat Sandığı’ndan avans alırken birçok Türkiyeli işçi de biriken parasının tamamını almak için daireye başvuruda bulundu.

Konuya ilişkin Havadis’in sorularını yanıtlayan bazı Türkiye kökenli işçiler, işverenlerin de artık kendilerini değil, daha ucuza daha uzun saatler çalışmayı kabul eden Pakistan veya Türkmenistan uyruklu işçileri tercih ettiğini savundu.

Üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşları yüzünden ülkede bir anda üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görmeye başladıklarını ileri süren işçiler, “bir zamanlar Türkiyeli işçiler öncelikli gelirken şimdi tahta kaçak işçiler ve Pakistan uyruklu ya da Türkmenistanlı işçiler oturdu” şeklinde konuştu.

 

Kontraktörler perişan oldu

İşçi nüfusundaki azalma KKTC ekonomisini olumsuz etkilerken başta narenciye ve inşaat sektörü olmak üzere, işçilerinin neredeyse tamamı Türkiyeli kişilerden oluşan birçok sektörün de işlerinin düşmesine neden oldu.

Kıbrıs Türk Narenciye Kesim Ekipleri (kontraktörler) Birliği Başkanı İbrahim Özbek, ülkede yabancı işçi sayısının her geçen yıl biraz daha azaldığını belirterek, Türkiye’deki yaşam standartlarının yükselmesi ile birlikte yeni işçi bulmakta da güçlük çektiklerini belirtti. Bu durumun sektörü oldukça kötü etkilediğini kaydeden Özbek, şöyle dedi: “Bizim işçilerimizin neredeyse tamamı Türkiye kökenli kişilerdir. Sezon başlamadan birkaç ay önce kontraktörler Türkiye’ye gider ve ihtiyacı kadar işçi bulur, anlaşır, parasını da peşin öderdi, sezon başında da işçinin bileti kesilir, ülkeye getirtilirdi. Ancak şimdi işler zorlaştı. Çünkü Türkiye’de yaşam standartları, maaşlar yükseldi. Dolayısıyla işçiler artık, KKTC’ye gelmek istemiyorlar. Bu iş narenciyecileri oldukça olumsuz etkiledi. İşimizi yaptıracak işçi bulamıyoruz. Bulduğumuzun da yarısı parayı alıyor, sezon başladığında da telefonumuza bile çıkmıyor.”

İnşaat sektörü zorda


Ülke genelinde yaşanan işçi göçü, inşaat sektörünü de vurdu. Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,işçi nüfusunun ülke ekonomisine paralel olarak azaldığını belirterek, “Ekonomi çöktükçe işçi nüfus da azaldı” dedi.

Birçok inşaat firmasının yeni işçi almamakla beraber, ekonomik krize bağlı olarak işçi azaltmaya gittiğini kaydeden Gürcafer, “Ekonomiye bağlı olarak üretim her geçen gün düşmektedir. Eskiden 50 adet ev yapıp hepsini kısa bir sürede satan firmaların çoğu şimdi 2 adet evi bile satamaz hale gelmiştir. Üretim düşmüş, buna bağlı olarak da işçi talebinde de ciddi bir gerileme olmuştur” şeklinde konuştu.

İşçiler isyan etti


Türkiyeli işçi nüfusundaki azalmanın nedenlerine ilişkin Havadis’in sorularını yanıtlayan bazı işçiler, en büyük nedenin ekonomik kriz olduğunu belirtti.

KKTC’de yaşamın Türkiyeli işçiler için her geçen gün daha da zor hale geldiğini kaydeden bazı işçiler, hükümet yetkililerine de isyan ederek, yasaların yabancı işçiyi korumadığını savundu.

Öte yandan, ülkede ve özellikle kamu kuruluşlarında kendilerine üçüncü sınıf vatandaş muamelesi yapıldığını ileri süren işçiler, daha fazla ezilmemek için çareyi göç etmekte bulduklarını ifade etti.

Geçmiş yıllara oranla Türkiye’nin KKTC’ye oranla artık daha cazip hale geldiğini de belirten bazı işçiler şöyle konuştu: “KKTC’deki kazancımız hayat pahalılığına oranla geçinemez hale gelmememize neden oldu. Üstüne bir de değer görmeyince birçok işçi adadan ayrıldı. Birçok kişi de göç hazırlıklarına başladı.”
İhtiyat Sandığı’na yoğun talep var

İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Mehmet Metçeoğlu, son dönemlerde gerek KKTC uyruklu vatandaşların gerekse Türkiyelilerin daireye avans başvurusunda bulunduğunu belirtti.

Metçeoğlu, ayrıca çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının paralarının tamamını çekmek üzere daireye başvuruda bulunduğunu ve daireye hesap numarası vererek adadan ayrıldığını belirtti.

Metçeoğlu şöyle dedi: “İhtiyat Sandığı’na yoğun bir ödeme talebi var. Bunun büyük çoğunluğunu avans talebi oluştururken taleplerin çoğu da paranın tamamını çekme yönünde. Birçok Türkiye uyruklu kişi, dairemize gelerek bu yönde başvuruda bulundu ve adadan ayrılacağı için hesap numarası bıraktı. Yasalara göre, paranın tamamının ödenmesi için 6 aylık sürecin dolması gerekiyor. Başvurudan 6 ay sonra talep eden herkese parasının tamamı ödeniyor.”İşçiler ne dedi? İşçiler ne dedi? İşçiler ne dedi? İşçiler ne dedi? İşçiler ne dedi?
Abdulrahman Çarpar:“KKTC’de istenmiyoruz”


“KKTC’de hayat günden güne daha zor hale geldi. Üst üste yapılan zamlar, bir türlü değişmeyen asgari ücret ve Türkiyeli işçilerin bu ülkede devlet kurumları tarafından gördüğü üçüncü sınıf vatandaşı muamelesi ülkeyi iyice yaşanmaz hale getirdi. Sadece bu iş yerinde çalışan 90 işçiden 50’si bu nedenlerden ötürü Türkiye’ye döndü. Birçok işçi arkadaşımız da bu yaz itibarıyla memleketine dönmeyi düşünüyor. Zaten kaçak iş gücü nedeni ile artık burada da kazanç sağlayamıyoruz. İnsanlar da en iyisi kendi vatanıma gideyim de en azından insan muamelesi göreyim diyor ve çoluğunu çocuğunu alıp göç ediyor. Fakat benim durumumdakiler ne yapacağını bilmiyor. Ben buraya geldiğimde annem babamın refakati ile giriş yaptım şimdi 43 yaşındayım. 3 çocuğum var, üçü de bu ülkede doğdu. Vatandaşlık alamadığımız gibi halen itilip kalkılıyoruz.  Burada kalsam aldığım bin 300 TL. Kira 500 TL elektrik su, aile geçimi ve diğer masraflar derken yetmiyor. Türkiye’ye dönsem, bir sokaktan sonra kaybolurum. Ortada kaldım. KKTC’de istenmiyoruz, Türkiye’de gurbetçi sayılıyoruz. Ekonomik sıkıntı da cabası.”

Mehmet Nurullah Eser:


“Birkaç ay sonra ben de ülkeme döneceğim”

“2000 yılından bu yana bu ülkede yasal işçi olarak çalışıyorum. Esas mesleğim boyacı ustalığı ama özellikle kış aylarında iş bulamadığım için hamallık yapıyorum. Günlük yövmiye ile çalıştığım için kıt kanaat geçiniyorum. Yetmezmiş gibi hiçbir sabıkam ve yasa dışı davranışım olmadığı halde 3 sınıf insan muamelesi görüyorum. O yüzden bu yaz da çalışıp borçlarımı ödemeyi ve ülkeme kesin dönüş yapmayı düşünüyorum. Birçok işçi de İhtiyat Sandığı’ndan parasını çekti ve ülkesine kesin dönüş yaptı. Çünkü, artık burada iş kalmadı, geçim zor, hayat çok pahalı. 2008’den sonra yasa geçti o yıldan itibaren gelen işçiye İhtiyat Sandığı yatırımı da kalktı. Öyle olunca yeni işçiler de gelmedi. Öte yandan ucuz ve kaçak işçilik bizi bitirdi. Meydan çok daha ucuza çalışan Pakistan ile Türkmenistanlı işçilere ve kaçak işçilere kaldı. Üçüncü dünya ülkeleri vatandaşları 2’nci sınıf vatandaş muamelesi görürken bize 3’üncü sınıf muamelesi bile çok görüldü.”

 

Ömer Şenol:

“Türkiye’nin şartları artık KKTC’den daha iyi”

“Eskiden KKTC’de yüzlerce Türkiyeli işçi vardı. İnşaat sektörü olsun, narenciye sektörü olsun çalışanların neredeyse tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıydı. Fakat artık durum değişti. Çünkü o zamanlar Türkiye’de iş imkanı yoktu, para yoktu. İşçiler Almanya’ya, KKTC’ye veya başka ülkelere göç ediyordu. Fakat artık Türkiye’de ekonomik ve sosyal yapı tamamen değişti, hatta KKTC’den daha iyi hale geldi. Öte yandan burada kaçak iş gücü arttı, işverenlerin çoğu da ya kaçak işçiye ya da daha az paraya daha uzun saatler çalışan üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşlarına iş vermeye başladı. Buna bağlı olarak KKTC’deki birçok işçi de burada para kazanamaz hale gelince üstüne üstlük bir de hem devlet tarafından korunmayıp hem de insan muamelesi görmeyince ülkesine döndü. Bir süre öncesine kadar sadece Karöz Ltd.’de 90 işçi vardı, şimdi bu sayı 40’a düştü. Daha da düşecek, birçok işçi ülkesine dönecek.”

 

Fehmi Çarpar:

“KKTC yaşanmaz oldu, işçiler birer birer göçtü”

“Bir zamanlar Türkiyeli insanların en gözde ülkesi olan KKTC artık cazibesini kaybetti. Gerek ekonomik koşullardan gerekse sosyal nedenlerden ötürü ülke yaşanmaz hale geldi. Türkiye kökenli insanlar devlet dairelerinde bile dışlanıp, horlandı, kötü muameleye maruz kaldı. Bir de yeterince kazanamayıp, kaçak iş gücü de artınca onlarca aile ülkesine kesin dönüş yaptı. Diğer bir husus da burada bunlar olurken Türkiye hızla ilerledi ve ekonomik, sosyal, kültürel açıdan çok büyüdü. Dolayısıyla insanlar da ülkesine dönmeyi tercih etti. Buradaki yasalar ve daha önce gelen işçilerin yaşadıkları da KKTC’ye göç etme fikrinde olan diğer işçileri frenlemiş oldu. Zaten artık işverenler de Türkiyeli işçileri değil, daha az paraya daha çok çalışan Pakistan ve Türkmenistan uyruklu ağırlı olmak üzere diğer ülke vatandaşlarını çalıştırmaya yöneldi. KKTC’de ekmek kalmadı, işçiler ülkelerine geri döndü.”

HAVADİS

 
1 Mart 2012 Perşembe 11:08
Okunma: 749
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu