Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkiye'nin "ödemekle Yükümlü Olduğu" Tazminatlar

Türkiye'nin "ödemekle Yükümlü Olduğu" Tazminatlar

Lefkoşa, 18 Ağustos 11 (T.a.k): Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (Aihm) Başvuruda Bulunmuş Olan Kıbrıslı Rumlara Ödemekle Yükümlü Olduğu "gecikmiş Tazminatların" İncelenmesinin; Sürekli Ertelenmekte Olduğu İfade Edildi..

 
 
Türkiye'nin "ödemekle Yükümlü Olduğu" Tazminatlar

Fileleftheros gazetesi; "Türkiye Yine Gecikti... AİHM; Tazminatlarla İlgili Türk Gecikmeleriyle Eylül'de de İlgilenmeyecek" başlıklı haberinde, Türkiye'nin halihazırda tazminat ödemekle yükümlü olduğu Kıbrıslı Rumlarla ilgili davaların; geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu düzeyinde incelenmelerinin planlandığını yazdı.

Bu davaların incelenmesinin; herhangi bir açıklamada bulunulmadan Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi Daimi Delegeler Komitesi toplantısına sevk edildiğini kaydeden gazete, ancak 13 - 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi Daimi Delegeler Komitesi gündemine de herhangi bir Rum'un davasının incelenmesinin dâhil edilmediğini ekledi.

Bahse konu toplantıda, Türkiye'nin AİHM tarafından mahkûm edilmiş olduğu ve tazminat ödemesi gereken 84 davayla ilgili olarak izahatta bulunmaya çağrılacağını bildiren gazete, bu davalarla Rumların hiçbir ilişkisi bulunmadığını ifade etti.

Türkiye'nin, Kıbrıslı Rumlar karşısındaki gecikmiş yükümlülüklerinin tam anlamıyla ne zaman inceleneceğinin henüz belirlenmediğini yazan gazete, Avrupa Konseyi Daimi Delegeler Komitesi'nin çalışma yöntemi göz önüne alındığında bunun Eylül ayı içerisinde gerçekleşmesinin beklenmemesi gerektiğini ekledi.

Avrupa Konseyi'nin, tazminatları ödemesi için Türkiye'ye son tarih olarak 13 Temmuz'a kadar müddet verdiğini kaydeden gazete, Türkiye'nin Rumlarla ilgili hiçbir davada tazminatları ödeme yoluna gitmediğini savundu.

Gazete, Türkiye'nin doğrudan kendisini ilgilendiren ve Türkiye vatandaşlarıyla ilgili tazminatlarla ilişkisi olan davalarda ise bunun tam aksini yaptığını ekledi.

AİHM kararlarının akabinde, Türkiye'nin tazminat ödeyeceği toplam 354 davada geciktiğini belirten gazete, bu 354 dava içerisinde Türkiye'nin son dört yıldır "mahkûm edilmiş olduğu" 29 Rum'la ilgili davaların bulunduğunu anımsattı.

Türkiye'nin tazminat ödemekte geciktiği davalar arasında, 2007 yılına tarihlendirilen Mira Ksenidis Aresti davasının bulunduğunu da anımsatan gazete, mahkemenin; AİHM tarafından tazminat olarak kararlaştırılan miktarı ödemeye mahkûm edilen ülkeye 3 aylık müddet verdiğini anımsattı.

"YENİ BAŞVURU İNCELEME BÖLÜMÜ"

Yukarıdaki ara başlığı kullanarak yayımladığı haberinde, Strazburg'da son zamanlarda "yeni bir düzen oluşmakta" olduğunu da yazan gazete, bu yeni düzenin - sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir bölümünün devam eden işgali ve istilasına ilişkin ihlallerle ilgili Türkiye aleyhindeki Rumların başvuruları gibi"- yinelenen davalarla alakalı olduğunu kaydetti.

Gazete, Strazburg'da oluşmakta olan bu yeni düzenin; aleyhinde başvuruda bulunan devletin yetkili makamlarına sevk edilen birçok davanın reddedilmesiyle kalmayıp, halihazırda iç yargı organlarına sevk edilen davaların yeniden incelenmesinin reddedilmesine dair bir eğilimi ispatladığını iletti.

Üzerindeki iş yükünü azaltmak amacıyla, AİHM'in "Filtreleme Bölümü" olarak adlandırılan yeni bir başvuru inceleme bölümü açtığını kaydeden gazete, bahse konu bölümün, kendisine en çok başvuruda bulunan ülkelerle ilgili dava süreçlerini hızlandırma amacı taşıdığını belirtti.Gazete, AİHM karşısında bulunan davaların yarısından fazlasının; Rusya, Türkiye, Romanya, Ukrayna ve Polonya'ya ait olduklarının düşünüldüğünü ifade etti.

"TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU AİHM'İ GEÇTİ"

Politis ise; "AİHM'i Geçti... Taşınmaz Mal Komisyonu 5 Yılda Daha Fazla Rum Başvurusu Aldı" başlıklı haberinde, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun AİHM'den daha verimli göründüğünü, çünkü kurulduğu zamandan bu yana; AİHM'in 1990 yılından 2010 yılına kadar topladığından daha fazla Rum başvurusu aldığını yazdı.

AİHM'de toplanan Rum başvurularının toplam bin 612 olduğunu kaydeden gazete, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na ise düne kadar toplam bin 604 başvuru yapıldığını ve Komisyon'un neredeyse AİHM'e yetiştiğini belirtti.

Gazete, AİHM'deki başvuruların büyük çoğunluğunun AİHM Genel Kurulu'nun "Dimopulos" davasındaki kararının ardından mahkemenin ilgili listesinden çıkarıldığını anımsattı.

Gazete devamla, Komisyon'un internet sitesinden derlediği bilgilere dayanarak, Kıbrıslı Rumlar tarafından düne kadar Komisyon'a yapılan başvuruların sayısının bin 604 olduğunu yazdı.

Simerini ise; "Taşınmaz Mal Komisyon'una bin 601 Rum Başvurusu" başlığıyla yayımladığı; Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlerden derleyerek hazırladığı haberinde, geçtiğimiz 16 Ağustos'a kadar Kıbrıslı Rumlar tarafından KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na toplam bin 601 başvuru yapıldığını kaydetti.

Fileleftheros ise "Rumlardan 15 Ağustos'ta da Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvuru" başlıklı haberinde, Kıbrıslı Rumların KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuruda bulunmak için 15 Ağustos'ta Rum tarafındaki tatil gününden de faydalandıkları yorumunda bulundu.

Gazete, 17 Ağustos'a kadar Komisyon'a toplam bin 604 başvuruda bulunulduğunu ifade etti ve Komisyon'un web sayfasından derlediği bilgilere yer verdi.

(İY/SEL)

 
18 Ağustos 2011 Perşembe 14:42
Okunma: 607
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu