Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkiye'nin "Gerginliği Sürdürüp Yeni Oldu bittiler Dayatmaya Çalıştığı" İddia Edildi

Türkiye'nin "Gerginliği Sürdürüp Yeni Oldu bittiler Dayatmaya Çalıştığı" İddia Edildi

Türkiye'nin Tatbikatlar İcra Ederek Ve Savaş Gemilerini Bölgede Tutarak, "Gerilimi Sürdürüp Yeni Oldubittiler Dayatmaya Çalıştığı", Bu Tavrıyla KKTC'yi Siyasi Açıdan Yükseltmeye Çalıştığı İddia Edildi.

 
 
Türkiye'nin
Rum Dışişleri Bakanlığı Personeli, Bm Güvenlik Konseyi'ne Ve Lahey Adalet Divanı'na Başvurma İhtimallerini Araştırırken, Markulli "Türkiye Yakında Cevabını Alacak" İddiasında Bulundu, Ancak Rum Yönetiminin Elinde Türkiye'ye Karşı Etkin Hukuki Silah Olmadığı, Tek Çaresinin Siyasi Baskı Olduğu Vurgulandı.
fileleftheros; "Gerilim Yaratıyorlar...

Limasol Açıkları Ve Omorfo'nun (Güzelyurt) Kuzeyinde Türk Tatbikatları" Başlığıyla Manşete Çektiği Haberinde, Türkiye'nin Dün; Biri Limasol'un 30 Deniz Mili Açığında, 12'nci Parsel Yakınlarında, Biri De Antalya İle Güzelyurt Arasındaki Deniz Bölgesinde (Arama Kurtarma Nitelikli) Olmak Üzere İki Küçük Çaplı Tatbikat İcra Ettiğini Yazdı.

Gazete, Bu Tavrı İle Bölgede "Gerginliği Sürdürüp Yeni Oldubittiler Dayatma Çabalarını Sürdürdüğünü" İddia Ettiği Türkiye'nin GaziMağusa Limanı'nı Deniz Üssüne Çevirdiğini, Savaş Gemilerini Sürekli Olarak Bölgede Tuttuğunu, Sürekli Tatbikatlar Yaparak; "İpi Germeye Niyetli Ve Kararlı Olduğunu Gösterdiğini" Savundu.
gazete, Türkiye'nin Bu Tavrıyla, Kktc'yi Siyasi Açıdan Yükseltmeyi Hedeflediği Ve Bu Çerçevede Dost Ülkelere Yönelik Açılımlar Yapıldığı, Eylemlerinin De (Bölgedeki Askeri Varlığını Artırması Ve Tatbikatlar İcra Etmesi) Bu Planları İçin Şart Olduğu Yorumunda Bulundu.
Gazete, Kıbrıs Türk Basınını Kaynak Göstererek Okurlarına; Türk Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türk Petrolleri Anonim Şirketi (Tpao) Genel Müdür Vekili Gürdal Öztaş Ve Shell Şirketi Yetkililerinin 26 Kasım'da Kktc'ye Gelmelerinin Beklendiğini Aktardı.

Shell'in, Kktc'nin Tpao İle Deniz Bölgesinde Doğal Zenginlik Aramaları Yapma Anlaşması Hususunda Türkiye Tarafından Değerlendirileceğini De Yazan Gazete, "Bu Bilgiler Doğruysa Kıbrıs Cumhuriyeti İçin Olumsuz Bir Gelişme Olacak" Vurgusunu Yaptı.
habere Göre Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Kıbrıs Türk Basınındaki Haberleri Yorumlaması İstendiğinde, "Bunlar Ciddi Şekilde İncelenecek. Konuyla İlgili Daha Çok Bilgi Edinmeye Çalışacağız. Haberlerden, Halen Tamamlanmayan Anlaşmaların; Türkiye'nin Güneyinde, Kıta Sahanlığıyla İlgili Olduğu Anlaşılıyor. Bu Araştırma Sondajlarının Tam Olarak Hangi Bölgelerle İlgili Olacağını Görmemiz Lazım" Dedi.
markulli: "Türkiye'ye Karşı Tedbirler Üzerinde Çalışıyoruz"

aynı Gazete; "Dışişleri Bakanı... Türkiye'ye Karşı Tedbirler Üzerinde Çalışıyoruz... Ankara Cevabını Alacak" Başlıklı Haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Dün "Türkiye Tahrikleri İçin Avrupa Komisyonu'ndan Cevabını Alacak, Ab Konseyi'nin Aralık Zirvesi Kararlarında Da Cevabını Alacak" İddiasında Bulunduğunu Yazdı.

Gazeteye Göre, "Türkiye'nin, Münhasır Ekonomik Bölgemizdeki Egemenlik Haklarımızla İlgili Gayrı Meşru Faaliyetlerini Tırmandırması Halinde Yapacağımız Siyasi Ve Hukuki Girişimleri Ciddiyetle Araştırıyoruz" Diyen Markulli, Bu Nedenle Türkiye'nin Gerek Kktc'yle Gerek Yabancı Şirketlerle Yaptığı Anlaşmaları Çok Yakından Takip Ettiklerini Ve "Daha İleri Girişimler İçin Gereken Bütün Hukuki Tavsiyeleri Aldıklarını" Söyledi.
bu Girişimlerin Neler Olduğu Sorusuna Karşılık, "Bu Aşamada Kartlarımızı Açmamamız Daha İyi" Yanıtını Veren Markulli, Komşu Ülkelerle Diyaloglarının Çok İyi Gittiğini, Son Ziyaretinden Sonra Mısır'la Yaptıkları Münhasır Ekonomik Bölge Sınırlarını Belirleme Anlaşmasının Geçerliliğinin Netleştirilip Teyit Edildiğini Anlattı.
markulli, "Dost Ülke Mısır Açısından Hiçbir Kuşku Yoktur Ve Müzakerelerimizi Diğer Bir Önemli Anlaşma Olan, 2006 Yılında İmzaladığımız Ve Halen Onaylanmamış Olan 'müşterek İstifade' Anlaşmasının Tamamlanması Yönünde İlerletiyoruz" İfadesini Kullandı, Şunları Da Ekledi:

mısır'a Hristofyas'tan Memorandum
"Ziyaretim Sırasında Yaptığım Mısır Silahlı Kuvvetler Komutanı Ve Mısır Cumhurbaşkanı Vekili İle Görüşmemde, Başkan Dimitris Hristofyas'ın; Enerji Ve Deniz Konularında Yapısal Bir Diyalog Üzerinde Anlaşma Memorandumunu İlettim, Çok Olumlu Karşılandı."
haravgi; "Hakaret Ve Ab'nin İçişlerine Kabul Edilemez Müdahale... Dışişleri Bakanı Türkiye'nin Aralık Ayındaki Ab Konseyi Kararlarında Cevabını Alacağını Hatırlattı" Başlıklı Haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin, Türk Yetkililerin Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığına İlişkin Sözlerini "Hakaret" Ve "Ab'nin İçişlerine Müdahale" Olarak Niteledi.

habere Göre, Türkiye'nin Avrupa Komisyonu'ndan Cevabını Ab Konseyi Zirvesinin Aralık Ayı Kararlarından Da Alacağını Savunan Markulli, "Görüştüğü Avrupalı Mevkidaşlarının, Türkiye'nin Bu Tavrına Çok Eleştirel Yaklaştıklarını" Da Söyledi.

markulli, Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin Dünkü Toplantısında, Bakanlığının 2012 Bütçesini Sunarken; Sözde Rum "Meb"İndeki "Egemenlik" Haklarının Korunması, Türkiye'nin Tavrının Şikayet Edilmesi Ve Ab Dönem Başkanlığı Öncelikleri Ve Önemiyle İlgili Faaliyetlerini De Anlattı.

lübnan Dışişleri Bakanı Teknik Heyet Eşliğinde Güney'e Gidiyor
markulli, Lübnan'la "Meb Sınırlarının Belirlenmesi" Diyaloglarına Da Değindi Ve Şunları Söyledi:
"Önümüzdeki Günlerde, Lübnan Dışişleri Bakanı'nı Konuk Edeceğiz. Kendisine Kalabalık Bir Teknik Adam Heyeti Eşlik Edecek. Lübnanlı Mevkidaşımla İkili Görüşmeler Yapacağım, Teknik Heyetle De Bizim Heyetimiz Görüşecek Ve Lübnan'ın Anlaşmamızla İlgili Ortaya Koyduğu Konular Ve Lübnan İle İsrail Arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge Sınırlarının Belirlenmesine İlişkin Özel Konulara Bakacağız. Yine, Bizim İçin Çok Önemli Olan Müşterek İstifade Gibi, Gelecekteki İşbirliğimize İlişkin Konuları Da Ele Alacağız."

gazete, Diğer Bakanlıkların 2012 Bütçelerinde Ortalama Yüzde 3,68 Oranında Azalma Varken Dışişleri Bakanlığı Bütçesinin Ab Dönem Başkanlığı Nedeniyle Geçen Yıla Göre Biraz Artmış Olduğunu Yazdı.
habere Göre, Yeni Bütçede Bakanlık Bünyesinde Enerji Araştırma Ve Deniz Meseleleri Sivil Planlaması İsimli Yeni Bir Müdürlük İhdas Edilmesi Öngörülüyor. Bu Müdürlüğün Yetki Ve Faaliyet Alanlarının, Sözde Rum "Münhasır Ekonomik Bölgesiyle (Meb) İlgili Konular İle Arama - Kurtarma Anlaşmaları, Komşu Ülkelerle Meb Sınırlarını Belirleme Ve Müşterek İstifade Anlaşmaları Olacağı Da Kaydedildi.

rum Yönetiminin Elinde Etkin Hukuki Silah Yok

öte Yandan Alithia; "Kıbrıs'ın Kuzeyi'ndeki Tahrikleri Beklerken" Başlıklı Haberinde, Rum Yönetiminin, Türkiye'nin Kıbrıs'ın Kuzeyindeki Faaliyetlerini Elinde Etkin Hukuki Silahlar Olmadan Beklediğini Ve Gerilimi Uluslararası Hukuk'u İhlal Edecek Noktaya Kadar Götürmemesi Umuduyla Beklediğini Vurguladı.
rum Dışişleri Bakanı'nın Dün Meclise,  Bakanlığına Bağlı Birimlerin Bm Güvenlik Konseyi'ne Hatta Lahey Adalet Divanı'na Başvurma Olasılığını İncelediği Bilgisini Verdiğini Yazan Gazete, Özetle Şunları Ekledi:
"Ancak Bakanlıktaki Herkes, Gerçekte Türkiye'nin Kıbrıs'ın Kuzeyindeki Kurumsallaştırılmamış Münhasır Ekonomik Bölgeyi İhlal Etmesi Halinde Uluslararası Hukuka Başvurma İmkanının Neredeyse Hiç Olmadığını Da, Türkiye'nin Deniz Hukuku'na Taraf Olmadığını Da, Lahey Adalet Divanı'nın Yargı Yetkisini Kabul Etmediğini De Çok İyi Biliyor.

ancak Hükümetin, Haklarımızı Savunmak İçin Elinde Bulunan Tek Şey, Siyasi Baskıdır Ve Bütün Çabalarını Bu İstikamete Yönlendiriyor.
Türkiye, Güney Sahillerinde Arama Yapmak İçin Shell Şirketiyle Anlaştı (Tpao Aracılığıyla) Ve İlgili Anlaşma Girne'de İmzalanacak. Araştırma Sondajlarının Yapılacağı Açıklanan Bölge Antalya, Kıbrıs'ın Kuzeyi Ve Türk Münhasır Ekonomik Bölgesi İçerisindedir. Ancak Bu Bölgenin Sınırları Belirlenmemiştir Ve Türk Meb'inin Sınırları Da Sahte Devletle Değil Sadece Kıbrıs Cumhuriyeti İle Belirlenebilir. Shell-tpao Anlaşmasının İmzalanması İçin Girne'nin Seçilmesi Hiç De İyimser Mesaj Vermiyor.

doğalgaz Konusunun, Ciddi Kriz Halini Alan İç Boyutları Da Var. Disi Başkan Vekili Averof Neofitu, Önceki Akşam Bir Tv Kanalında; Hükümetin, Danışmanlık Hizmeti Almak İçin Atadığı 5 Kişilik Akil Adam Arasında, Yakın Geçmişe Kadar Shell Şirketinin Çıkarlarına Hizmet Eden Ve Ticaret Bakanı'nın Danışmanlığını Yapan Kelok Şirketinin Eski Başteknisyeni Olan Bir Kişi De Bulunduğunu Söyledi.

ticaret Bakanı'nın Bu Kişiyi, Bakanlığa Hizmet Etmemekle Suçlamak Zorunda Kalmıştı. Neofitu Aynı Zamanda, Kıbrıs Meb'inde İkinci Tur İmtiyaz Hakkı Dağıtımının Üç Yıl Geciktiğine De Dikkat Çekti."
simerini; "Türkiye'nin Hareketlerini İzliyoruz" Başlıklı Haberinde, Markulli'nin; Shell Şirketi İle Antalya'da Doğalgaz Aramaları Yapma Konusunda Anlaştığı Yolundaki Bilgiler De Dahil Türkiye'nin Bütün Hareketlerini Yakından İzlediklerini, Rum Dışişleri Bakanlığı Bünyesinde De Meb Konularından Sorumlu Bir "Enerji Araştırma Ve Deniz Meseleleri Sivil Planlaması Müdürlüğü" Oluşturulduğu Açıklamalarına Yer Verdi.
 
18 Kasım 2011 Cuma 11:41
Okunma: 478
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu