Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkiye'nin Noble Energy Şirketine Baskı Yaptığı İddiası

Türkiye'nin Noble Energy Şirketine Baskı Yaptığı İddiası

Rumların Barbaros Gemisiyle İlgili Endişeleri.

 
 
Türkiye'nin Noble Energy Şirketine Baskı Yaptığı İddiası
MISIRLI YATIRIMCILARDAN ENERJİ KONULARINA İLGİ


Lefkoşa, 2 Şubat 14 (T.A.K): Rum basınında bugün yer alan bir haberde "Türkiye'nin Noble Energy şirketine baskı yaptığı, Rum kesiminin ise strateji ve kararsızlık arasında bulunduğu" ileri sürüldü.


"Noble Energy şirketi ve dolaylı olarak da İsrail'e yönelik Türk baskısının hedefinin, siyasi olduğu kadar ekonomik de olduğunu" öne süren Politis gazetesi, Türkiye'nin İsrail'in Leviathan parselinden, boru hattı inşa edilmesi vasıtasıyla, ülke içi ihtiyaçlar için bazı miktarlar sağlaması halinde, düşük bir enerji maliyeti elde edeceğini, aynı zamanda endüstrilerini çok daha rekabetçi bir hale getireceğini ileri sürdü.


Noble Energy şirketinin, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'indeki 12'inci parselde gerçekleştirdiği 2'inci araştırma sondajının akabinde, doğal gazdan istifade edilmesi hususunda, hükümet stratejisinde bir gerileme yaşandığının belirginin ötesinde olduğunu kaydeden gazete, parseldeki doğal gaz yataklarının şirket tarafından 7'den 4 milyar ayak küp'e indirgenmesinin; başlangıçtaki hedef olan ve yalnızca Rum doğal gazıyla çalışacak olan bir terminal inşa edilmesinin hayata geçirilmesiyle ilgili çalışmaların başlamasında engelleyici olduğunu belirtti.


Bir önceki ve şimdiki hükümetin alternatif planlara sahip olmamasına bağlı olarak, hükümet stratejisinde gerileme yaşanmasının bir noktaya kadar beklenen bir şey olduğunu ifade eden gazete, Noble Energy şirketinin, 12'inci parseldeki doğal gaz miktarlarıyla ilgili açıklamasından dört ay sonra bile, hükümetin kararsızlığının sürmesinin, herhangi bir bahanesi olmadığına dikkati çekti.


"İKİLEM"


Yukarıdaki ara başlıkla yer vermeye devam ettiği haberinde ise, Ticaret Bakanlığı çevrelerinde, konuyla ilgili ne olup bittiği konusunda bir anlaşmazlık yaşanmakta olduğunu dile getiren gazete, bazı çevrelerin, doğal gazdan istifade edilmesiyle ilgili çalışmaların derhal başlamasını; bazılarının da hedeflenen şey terminal inşası olduğu müddetçe, Noble Energy, Eni-Kogas ve Total şirketleri yeni sondajlar yapana kadar, 2015 yılına kadar beklenmesi gerektiğini savunduklarını iletti.


Bugün çoğu kişinin üzerinde mutabık kaldığı şeyin, ideal olanın, Vasiliko'da bir terminal inşa edilmesi şeklinde olduğunu kaydeden gazete, mevcut şartlar altında, Rum kesiminin terminal inşasına başlayabilmesi için, ek doğal gaz miktarlarına ihtiyacı olduğuna dikkati çekti.


Rum kesiminin bu ek miktarları bugün yalnızca İsrail'in Leviathan parselinden bulabileceğini kaydeden gazete, Noble Energy şirketinin, İsrailli Delek ve Avner şirketleriyle işbirliği içerisinde, bu parseli işletme hakkına sahip olduğunu anımsattı.


Rum kesiminin, iki üretim hattına sahip olacak bir terminal inşa etmek için ihtiyaç duyacağı 4-5 milyar ayak küp doğal gazı, İsrail MEB'inde bulunan Leviathan parselinden tedarik edebileceğini yazan gazete, terminalin uluslar arası piyasalarda rekabetçi olabilmesi için, iki üretim hattına sahip olması gerektiğini ekledi.


Böyle bir şeyi başarabilmesi için, Rum kesiminin Noble Energy şirketi ile İsrail hükümetinin rızasına ihtiyacı olduğuna dikkati çeken gazete, kısacası, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İsraillilerle konuyu açık bir şekilde tartışmaması halinde, Vasiliko'da terminal inşa edilmesi senaryosunun, en azından önümüzdeki 5 yıl için terk edilmesi gerektiğini belirtti.


"JEOPOLİTİK VE TÜRKİYE"


İsrail'in, Ürdün ve Filistin'in ihtiyaçları için, bu ülkelere, küçük miktarlarda doğal gaz tahsis etmeye karar verdiğini yazan gazete, İsrail'in bunu yapmasının sebebinin, enerji konusunun jeopolitik öneminin farkında olması olduğunu belirtti.


İsrail'in Mısır'a da önemli miktarlarda doğal gaz tahsis etmeyi ihtimal dışında bırakmadığını kaydeden gazete, İsrail'in son olarak ise, "Kıbrıs" ve aynı zamanda Türkiye'ye yönelik bir boru hattı döşeme ihtimaline de sahip olduğunu belirtti.


"Kıbrıs'a" yönelik bir boru hattı inşasının, Rum hükümetinin güvenilirliği ve terminali inşa etme kapasitesiyle alakalı olduğunu kaydeden gazete, Türkiye'ye yönelik bir botu hattında ise, işin içine İsrail ile Türkiye'nin kendi aralarında karşı karşıya oldukları siyasi sorunların (Mavi Marmara gemisi) girdiğini ifade etti.


Öte yandan, Türkiye'ye yönelik böyle bir boru hattı döşenmesi için, bunun tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inden geçeceği göz önüne alınarak; Rum Yönetimi'nden izin alınması gerekeceğine dikkati çeken gazete, diğer bir taraftan da, Noble Energy şirketinin 12'inci parselden dolayı Rum Hükümeti ile işbirliği yaptığını, öte yandan en azından henüz resmi olarak, Vasiliko'da terminal inşa edilmesi hedefinden vazgeçmediğini ifade etti.


Bununla birlikte, elindeki "geçerli bilgilere" dayanarak, Noble Energy şirketinin bu dönem, İsrail'in Leviathan parseliyle alakalı olarak Türkiye hükümetiyle tam bir istişare içerisinde olduğunu ileri süren gazete, Noble Energy ve dolaylı olarak da İsrail'e yönelik Türk baskısının hedefinin, hem politik, hem de ekonomik olduğunu yineledi.


Türkiye'nin, İsrail'in Leviathan parselinden, boru hattı inşa edilmesi vasıtasıyla, ülke içi ihtiyaçlar için bazı miktarlar sağlaması halinde, düşük bir enerji maliyeti elde edeceğini, aynı zamanda endüstrilerini çok daha rekabetçi bir hale getireceğini ileri süren gazete, siyasi aşamada ise, böyle bir anlaşmanın, Türkiye'nin İsrail'le olan ilişkilerini kökten iyileştireceğini öne sürdü.


Böyle bir şeyin başarılması için, Rum Yönetimi'yle de istişarede bulunması gerekeceğini savunan gazete, bunun ise Kıbrıs sorununun çözümü olmadan gerçekleşmeyeceğine işaret etti.


"Kıbrıs'ın bu meselede by pass edilmesi için tek bir yol bulunduğuna" da işaret eden gazete, bunun İsrail ile Noble Energy'nin, Leviathan'da, "Floating LNG" inşa etmeleri olduğunu ekledi.


RUMLARIN BARBAROS GEMİSİYLE İLGİLİ ENDİŞELERİ


Haftalık Mahi gazetesi ise haberinde, Rum Yönetimi makamlarının, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'indeki faaliyetlerini oldukça endişeli bir şekilde takip etmekte olduklarını haber verdi.


Bugünlerde Akama'nın batısında bulunan ve MEB'deki Rum parsellerinin yakınındaki bölgelerde hidrokarbon araştırmaları yapmakta olan geminin hareketleri yüzünden, gerek Rum İstihbarat Birimi (KİP), gerek geriye kalan tüm yetkili birimlerin teyakkuzda olduklarını kaydeden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Ankara'nın, geminin 12'inci parsel içerisinde de araştırmalar yapması gibi bir plan ve programı olduğunu iddia etti.


Bunun, Rum Yönetimi'nin bölgedeki egemenlik haklarının tam anlamıyla reddedilmesi olarak yorumlanmakta olan bir çabadan ibaret olduğunu iddia eden gazete, gemiyle ilgili durumu ve gelişmeleri takip etmekle yükümlü olan Rum yetkili makamların, gerek Rum Başkanlık Sarayı, gerek de Savunma Bakanlığı'na, 12'inci parsel ve diğer parsellerde meydana gelebilecek Türk faaliyetleriyle ilgili endişelerini yoğun bir şekilde ilettiklerini kaydetti.


Yetkili makamların, bölgede sıcak bir olay yaşanması olasılığını da ihtimal dışında bırakmadıklarını ileten gazete, irtibata geçtiği "hükümet kaynaklarının", Rum Yönetimi'nin, açık deniz devriye gemilerine de sahip olmaması göz önüne alındığında; MEB'de egemenlik icra etme konusundaki yetersizliğinin, Rum kesiminin pozisyonunu sekteye uğrattığını ve MEB'i Ankara'nın istekleri açısından başıboş bıraktığını ileri sürdü.


Habere göre, gazeteye konuşan Rum Savunma Bakanlığı çevreleri, bölgedeki ileri sürülen Türk tahriklerinin başlamasının, Rum Meclisinin İsrail'den iki adet açık deniz devriye gemisi alınmasıyla ilgili ödeneğin serbest bırakılmasını onaylamama kararıyla ilgili olduğunu da söylediler.


MISIRLI YATIRIMCILARDAN ENERJİ KONULARINA İLGİ


Gazete başka bir haberinde ise, geçtiğimiz Çarşamba günü elde ettiği bilgilere dayanarak, "Aphrodite Management" isimli şirketin Mısırlı yöneticisi Ashraf Salama'nın, "Petraoleum Air Service (PAS)'ı" temsilen,  Rum Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Tasos Mitsopulos ve Ticaret Bakanlığı Hidrokarbon Hizmetleri Müdürü ile uzun bir görüşme yaptığını yazdı.


Mısırlı yetkilinin, görüşmede, Rum yetkililere, enerji meseleleriyle ilgili havayolu hizmetlerinde, şirketin Rum kesimindeki kalkınma planını tanıttığını yazan gazete, bahse konu şirketin, Kıbrıs'ın Mısır'la olan yakınlığını avantaj olarak kullanarak, karadan platformlara ve platformlardan karaya olmak üzere, Rum kesimine ayda 300 uçuş saatine kadar uçuş saati sağlayabileceğini ekledi.


(İY/ŞEB)


*************


 
2 Şubat 2014 Pazar 11:57
Okunma: 777
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu