Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkiye'nin Üyelik Sürecine "Olumlu Ajanda"

Türkiye'nin Üyelik Sürecine "Olumlu Ajanda"

Londra Ve Stockholm'ün; "Olumlu Ajandanın" 27 Üye Ülke Tarafından Onaylanması Ve Türkiye'nin Üyelik Sürecine, Süreci Destekleyen Paralel Bir Prosedür Getirilmesi İle Güney Kıbrıs'ın, 2009 Yılında Tek Yanlı Olarak Dondurduğu Müzakere Başlıklarının Gelecekte Peyderpey Açılması Konusunda Ab'ye Karşı Siyasi Taahhütte Bulunduğu Görüşünde Oldukları Bildirildi.

 
 
Türkiye'nin Üyelik Sürecine
Fileleftheros; "6 Türk Başlığının Açılması Konusunda İngiltere - İsveç İpoteği... Flaş: Bildt'ten Lefkoşa'ya Doğrudan Ticaret Ve Sondajlar Konusunda Çifte Tehdit" Başlığıyla Verdiği Brüksel Çıkışlı Haberinde, Yabancı Bir

Diplomatik Kaynağın Bu Gazeteye Söylediklerine Yer Verdi.
habere Göre Kaynak; "İngiltere Ve İsveç, Kıbrıs Cumhuriyeti De Dâhil Bütün Üye Ülkelerin, İmzaladıkları Karar Metni Aracılığıyla, Türkiye'nin Üyelik Sürecini 'müzakere Çerçevesi Ve Konsey'in İlgili Kararı Uyarınca Desteklemeyi Siyasi Açıdan Taahhüt Ettiklerine İnanıyor" Dedi.

Aynı Kaynak, İngiliz Ve İsveçlilerin; "Olumlu Ajandanın" Onaylanmasının Özelliğini, Güney Kıbrıs'ın İlk Kez, Kendi İmzası İle, Türkiye'nin Üyelik Sürecini İlgili Kararlara Göre Desteklemek Zorunda Olduğu Ve Oybirliğiyle Uzlaşılmış Çerçeve Dışında, Türkiye'nin 6 Müzakere Başlığının Buzdolabında Tutulması Da Dâhil, Tek Yanlı Herhangi Bir Hareketin Güney Kıbrıs'ın Atmış Olduğu İmzaya Tamamen Aykırı Olduğu Şeklinde Okuduklarına İşaret Etti.

Gazete, Türkiye'nin Rum Tarafınca Tek Yanlı Olarak Dondurulmuş 6 Müzakere Başlığının Buzdolabından Çıkartılmasının, Rum Yönetiminin Başlıklara Uyguladığı Vetoyu Kaldırmaya Rıza Göstermesi Şartına Bağlı Olduğunu Yazdı, Özetle Şunları Ekledi:

"Ancak Hristofyas Hükümeti, Böyle Bir Şeyi Tartışmaya Bile Niyetli Görünmüyor Ve Lefkoşa'daki Temsilciler De Bunu Teyit Ediyor. Her Halükârda İngiliz Ve İsveçlilerin Hedefi Bellidir Ve Olumlu Ajanda, 27'lerin Onayı İle Artık Türkiye'nin Üyelik Sürecinin Can Simididir."

İsveçli Bakandan Ağır Saldırı
Gazete Haberinin; "İsveç Dışişleri Bakanı'nın Tehdit Resitali" Başlığıyla Ayırdığı Bölümünde İse, Edindiği Bilgilere Dayanarak, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in Geçen Pazartesi Günü Genel Konular Konseyi Çerçevesinde Güney Kıbrıs'a Ağır Saldırıda Bulunduğunu Ve Diğer Şeyler Yanında, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü Dayatmakla Tehdit Ettiğini Yazdı.

Gazeteye Göre "Saldırı", Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Konuştuğu Ve Konsey Kararlarına Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a Yönelik "Tehditlerinin" Eklenmesinde Israr Ettiği Sırada Gerçekleşti.

Gazete, Markulli Konuşurken Müdahale Eden Carl Bildt'in İki "Tehditte" Bulunduğunu Savundu, Şunları Yazdı:

" 1- Karar Metnine 'türk Tehditleri' İfadesi Yazılırsa, O Zaman Ab'nin Kıbrıs Türk Toplumunun İzolasyonlarına Son Verilmesi Yönündeki, Yerine Getirilmemiş Yükümlülüğü Olarak Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Uygulanması Da Yazılmalı...

2- Kararlara, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki Sondajların İki Toplumun Çıkarına Olacağı Da Kaydedilmeli.

Teyit Edilmiş Bilgilere Göre Bildt'in Bu Görüşleri, Tartışmanın Yönünü Değiştirmeyi Başaramadı Çünkü Markulli, İsveçli Bakanın İstediği Gibi Tetikleyici Bir Diyaloğa Girmedi. Markulli, Karara 'Türkiye'nin Tehditleri' İfadesinin Girmesi Tezinde Israr Ederek Bildt'i Daha Da Öfkelendirdi. Nihayetinde Karar Metni Uzlaşıyla; Türk Tehditlerini Önemli Ölçüde Resmeden Ancak Doğrudan İfade Etmeyen Ve Dolayısıyla Kınamayan Şekilde Onaylandı."
 
11 Aralık 2011 Pazar 13:06
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu