Ana Sayfa » Kıbrıs » Türkyurdu-1 Arama Kuyusu Açılışı

Türkyurdu-1 Arama Kuyusu Açılışı

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "tarihi Bir Gün Daha...".

 
 
Türkyurdu-1 Arama Kuyusu Açılışı
"YARINLAR AYDINLIK VE PARLAK"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Türkyurdu-1" arama kuyusu açılışıyla tam anlamıyla tarihi bir gün daha yaşadıklarını belirterek; su, elektrik, petrol ve doğalgazın bir araya gelmesiyle KKTC ekonomisinin büyük yarar sağlayacağını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkyurdu-1 Arama Kuyusu'nun açılışında yaptığı konuşmaya, "Tam anlamıyla tarihi bir gün daha yaşıyoruz... Bir ilk gerçekleşiyor...Anavatan Türkiye- KKTC kardeşliğine, gönül ve iş birliğine yeni ve son derece stratejik öneme haiz bir halka daha ekleniyor" ifadeleriyle başladı.


Petrol ve doğalgaz arayışlarının başlamasının, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs'ta ekonomik, siyasal ve sosyal varoluş mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini, kararlılıkla haklarını koruyacağını yeniden gözler önüne serdiğini belirten Eroğlu, "Bugün burada atılan adım Kıbrıs Türk halkının hakkı, hukuku, milletimizin bu topraklardaki ve bölgedeki hakkı, hukukuyla ilgili çok derin bir mana içermektedir" dedi.


Eroğlu, sondaj kuyusu için seçilen TÜRKYURDU-1 adının da son derece isabetli olduğunu ifade ederek, "Bu topraklar asırlardır Türk yurdudur ve öyle kalmaya devam edecektir" diye konuştu.


Kimsenin toprak, yurt, özgürlük ve egemenliğinde gözleri olmadığını ama kendilerininkilerin de gasp edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Eroğlu, siyasi yaşamı boyunca Anavatan Türkiye ile KKTC arasında en sıcak, en ileri ilişkilerin oluşması için çaba gösteren ve bunu gözeten bir kişi olduğunu ifade etti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunun her iki ülkenin de yararına olacağını düşündüklerini ve bu anlayışla çok mesafeler kat ettiklerini belirterek, şunları dile getirdi:


"Üniversitelerimiz, turistik tesislerimiz, sanayi bölgelerimiz, hedef koyduğumuz 60 bin öğrenci, 40 bin turistik yatak kapasitesi bu düşüncenin ürünüdür ve sevinerek görüyorum ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti hükümeti çok büyük bir heyecanla bu oluşan ortak düşünceye desteğini her geçen gün artırmaktadır.


Bu anlayışla şimdiye kadar kat edilen mesafeyi katlayarak, çok daha hızla yeni başarılara imza atacağımızdan birlikte çok daha refah dolu ve güzel günlere erişeceğimizden hiç bir kuşkum yoktur.


Anavatan Türkiye büyük bir güçtür ve yapılan doğru işler dolayısı ile her geçen gün çok daha iyiye gitmektedir.


Biz de doğru işler yaparak, Anavatan Türkiye'den destek alarak çok daha iyileri mutlaka başarmalıyız ve inanıyorum ki başaracağız ve birlik beraberlik içinde hareket ederek başarabileceğiz."


"BAMBAŞKA BİR KKTC"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye borularla su getirilmesinin hakikaten asrın projesi olduğunu ve 7 Mart 2014'te uygulamaya girmesiyle KKTC'deki her sektörün olumlu etkileneceğini, ortaya bambaşka bir KKTC çıkmasının zeminin oluşacağını anlattı.


Buna enerjinin eklenmesiyle Türk milletinin ve Kıbrıs Türk halkının önüne yepyeni ufuklar açılacağını kaydeden Eroğlu, çalışmaların sonuç vermesini diledi.


"EKONOMİNİN BÜYÜK YARAR SAĞLAYACAĞI AŞİKAR"


Su, elektrik enerjisi, petrol ve doğal gazın bir araya gelmesinin ne demek olduğunu herkesin çok iyi takdir edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Eğer ithalat kalemi olarak dışa aktardığımız paranın çok önemli bölümünü teşkil eden petrol konusunda beklentimiz olan olumlu neticeye ulaşırsak ekonomimizin bundan büyük yarar sağlayacağı aşikârdır" dedi.


"RUM TARAFININ NİYETİ YOK"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasında Kıbrıs konusuna da değindi ve tam uyumlu bir anlaşmayla meselenin bitmesi için ellerinden gelen gayreti ortaya koyduklarını ama Rum kesiminin anlaşma için niyeti olmadığını söyledi.


"Oyalamaya, gün gele bizim aramızda bir problem olması beklentisi içinde işi sürüncemede bırakma gayretlerine devam ediyorlar... Ne yazık ki onların bu oyunlarını engellemesi gerekenler de şu ana kadar duyarlı davranmıyorlar, bizi cezalandırmaya devam ediyorlar.Ancak bu böyle gitmemeli" diyen Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, 1964'ten bu yana ortada duran statükodan kurtulması gerektiğini belirtti.


"Hiç kimsenin bizi daha fazla ambargo, izolasyon altında tutmaya hakkı yoktur" diyen Eroğlu, önlerinde kritik günler bulunduğunu kaydetti ve halktan ve Türkiye'deki kardeşlerinden iyi ilişkilerin en güzel şekilde sürdürülmesi, kimseye bunu bozma fırsatı verilmemesi isteğinde bulundu.


"YARINLAR AYDINLIK VE PARLAK"


Eroğlu, yarınların aydınlık ve parlak olacağını vurgulayarak, bunun en güzel nişanelerinden birinin petrol ve doğalgaz çalışmalarının olduğunu; bir ilk olan bu çalışmanın son olmayacağını söyledi.


"Milletimizin, Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz'deki hakları sonuna kadar gözetilecek ve kimseye yedirilmeyecektir. Barışçı olmak, yurtta ve dünyada barışı gözetmek bizim şiarımızdır ama karşımızdakiler de bizim gibi barışçı olmalıdır" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, projeye katkıda bulunanlara teşekkür etti ve olumlu neticelerinin insanlık yararına kullanılmasını diledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının petrol ve doğalgaz sondajını müzakereler sonrasına ertelemesi önerisine karşın Rum lider Hristofyas'ın "Eğer beni tehdit ediyorsan müzakere masasında yerim yoktur" dediğini; bulunacak doğalgaz için de 5 kişilik heyet oluşturulması, elde edilecek gelirin anlaşmadan sonra doğacak ihtiyaçların karşılanması yani barış için kullanılması önerisinin de yine Hristofyas tarafından reddedildiğini anlattı.


Eroğlu, "Kendi kendimizi suçlamaktan vazgeçelim. 50 yıldan beri devam eden müzakerelerde kimin uzlaşmaz olduğunu anlamayanlar varsa bir kere daha Hristofyas'ın tavrına bakmalarını öneriyorum. Anlaşma niyetinde olmadıklarını görürsünüz. Bu anlamlı günde bir daha uyarı yapmak istedim. Bu ülkede gerçek manada anlaşma istemeyenin kim olduğunu aktarmakta fayda vardır" dedi.

 
26 Nisan 2012 Perşembe 13:09
Okunma: 646
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu