Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Türkyurdu-1 Sondajının Güney'e Yansıması...

Türkyurdu-1 Sondajının Güney'e Yansıması...

"sabrımızı Deliyorlar".

 
 
Türkyurdu-1 Sondajının Güney'e Yansıması...
MARKULLİ: "NEW YORK VE BRÜKSEL'DEKİ DİPLOMATİK MİSYONLARIMIZA ŞİKAYET DİREKTİFİ VERDİK"


"TÜRKİYE TAHRİKKAR DAVRANIŞLARINA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ENERJİ BAŞLIĞI KAPALI TUTULMAKLA KALMAYACAK ÇOK DERİN DONDURUCUYA KONULACAK"


STEFANU: "ANKARA'NIN VE KIBRIS TÜRK LİDERLİĞİNİN KIBIRS SORUNUNA ÇÖZÜM BULMA İRADESİNE SAHİP OLMADIĞININ GÖSTERGESİ"


Lefkoşa, 27 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılımıyla dün Sınırüstü Köyü'nde düzenlenen görkemli Türkyurdu-1 petrol arama kuyusu açılış töreni Güney Kıbrıs'ta geniş yankı buldu. Gazeteler törenle ilgili haberlere "sabrımızı deliyorlar" yorumuyla geniş yer verirken Rum Yönetiminden ilk tepki de geldi.


Fileleftheros "İşgal Bölgelerinde Sondajlı Tahrik... Türk Tahrik Sondaj Matkabı... İşgal Bölgelerinde Bayram ve Aperatifle Petrol Arıyorlar.. .Hükümetten Sert Yanıt" başlığıyla yansıttığı haberinde Türkiye'nin ve "sahte devlet" olarak tabir ettiği KKTC'nin dün petrol sondajlarının başlangıcı vesilesiyle "bayram yeri kurduğu"  yorumunda bulundu.


KKTC'de TPAO eliyle başlatılan sondajların Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de tek yanlı gerçekleştirdiği doğalgaz çalışmalarına "yanıt niteliğinde olduğunu" yazan gazete törende konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ve Türkiye Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın, bu hareketlerinin Güney Kıbrıs'ın aramalarına tepki nitelikli olduğunu saklamadığını yazdı.


Rum Yönetiminin halen New York ve Brüksel'deki Rum diplomatik temsilciliklerine KKTC'deki faaliyeti bütün yetkili kurumlarda "şikâyet etme" direktifi verildiğini belirten gazete Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin de "bu faaliyetin Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine yan etkileri olacağı" tehdidinde bulunduğunu haber verdi.


TC ve KKTC bayraklarıyla süslenmiş Türkyurdu-1 kuyusu üzerine kurulan platformun ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın platform üzerinde görüntülendiği iki fotoğrafla desteklediği haberini okurlarına iç sayfasında şu şekilde aktardı:


"İşgal bölgelerinde petrol ve doğalgaz saptamak olan konunun özüne dokunmak yerine daha çok etki yaratmaya yönelik sondaj çalışmalarının başlangıcı için bayram yeri kurdular. Bu faaliyet kışkırtmamla kalmayıp Ankara'nın, işgal bölgelerini tam denetimi altına almak olan gerçek niyetini de gösteriyor. Bunun göstergesi de, petrol veya doğalgaz bulunması halinde (ilk sonuçların en geç 6 içinde alınması bekleniyor) aramalarda ilk söz hakkına sahip oldukları varsayılan Kıbrıslı Türkler bunun çok küçük bir bölümünü alacaklar. Bütün kazanç, çalışmaların başlamasıyla Kıbrıslı Türklerin ötesinde Ada'daki diğer çıkarlardan da söz etmeye başlayan Türkiye'ye gidecek. Sondaj Kuyusunun adının da 'Türkyurdu-1', yani Türklerin yurdu olması tesadüf değil.


Türklerin yeni tahriki Kıbrıs ve Yunanistan diplomatik misyonlarını alarma soktu, bu yeni Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Türk tahrikini şikâyet faaliyetlerinde bulunuyorlar."


Gazete KKTC güvenlik birimlerinin gözetimi altında gerçekleştirildiğine dikkat çektiği törene Cumhurbaşkanı Eroğlu ve sırf bu amaçla KKTC'ye geldiğini belirttiği Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dışında Başbakanı İrsen Küçük ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun'un katıldığını da törende yaptıkları konuşmaları da okurlarına aktardı.


MARKULLİ: "NEW YORK VE BRÜKSEL'DEKİ DİPLOMATİK MİSYONLARIMIZA ŞİKAYET DİREKTİFİ VERDİK"


Gazete haberinin "Tepkiler... Tahrikler Şikâyet Ediliyor... Dışişleri Bakanı: Enerji Başlığı Buzdolabına" başlığıyla ayırdığı bölümünde ise Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Rum Yönetiminin Türkyurdu-1'in açılışını "Uluslararasında ve Avrupa'da şikayet edilen yasadışı bir faaliyet" olarak gördüğünü söylediğini yazdı.


Habere göre Markulli Rum Radyosuna yaptığı açıklamada New York ve Brüksel'deki bütün Rum diplomatik misyonlarına Türk faaliyetlerini şikâyet etmeleri direktifi verildiğini açıkladı. Türkiye'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti yasalarını ve egemenliğini ihlal ettiği ve Kıbrıs Cumhuriyeti toprağına müdahale faaliyetinde bulunduğu" gerekçesiyle "şikayet edileceğini" söyleyen Markulli bu faaliyetin Türkiye'ye Avrupa boyutunda ve üyelik müzakerelerinin Enerji Başlığı'nda "yan etkileri olacağını" ileri sürdü.


"TÜRKİYE TAHRİKKAR DAVRANIŞLARINA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ENERJİ BAŞLIĞI KAPALI TUTULMAKLA KALMAYACAK ÇOK DERİN DONDURUCUYA KONULACAK"


Markulli "Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik tahrikkar davranışlarına devam ettiği sürece Enerji başlığı kapalı tutulmakla kalmayacak çok derin dondurucuya konulacak" iddiasında bulundu.


RİK'e açıklamasında; Türkiye'nin yabancı şirketlerle işbirliğine gitmeden "hiçbir şey yapamayacağına inandığını" da söyleyen Markulli iddialarını şöyle sürdürdü:


"Türkler aramalarını ileri götürebilmek için yabancı şirketlerinin işbirliğine muhtaçtırlar çünkü teknolojik bilgiye ve imkâna sahip değildirler. Hiçbir ciddi yabancı şirket açıkça kanunsuz davranan bir ülke ile işbirliğine niyet etmez."


STEFANU "ANKARA'NIN VE KIBRIS TÜRK LİDERLİĞİNİN KIBIRS SORUNUNA ÇÖZÜM BULMA İRADESİNE SAHİP OLMADIĞININ GÖSTERGESİ"


Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu ise Türkyurdu-1 kuyusunun açılmasının "Ankara'nın ve Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununa çözüm bulma iradesine sahip olmadığını gösterdiğini" öne sürdü. "Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliği işgal altındaki Mağusa bölgesinde sondaj yaparak kanunsuzluk yapıyor" iddiasında da bulunan Stefanu "Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliği sondaj faaliyetiyle Kıbrıs sorununa çözüm bulmadaki iradesizliklerini gösteriyor" dedi.


Haravgi "Hükümet İşgal Bölgelerindeki Yasadışı Sondajı Şikâyet Ediyor... Gerekli Eylem ve Girişimlerde Bulunuyor" başlığıyla yansıttığı haberine birinci sayfasından fotoğraflı yer verdi.


Dünkü törende yapılan konuşmaları aktarırken "işgal makamları 'Güney Kıbrıs'ın Türkiye ve sahte devletle muhtemel anlaşmasından bile söz ediyor" yorumunu öne çıkaran gazete Rum Sözcü Stefanu'nun açıklamasını detayıyla yansıttı.


Habere göre Stefanu Rum Yönetiminin "tahrik" olarak nitelediği petrol-doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili "gerekli protesto ve girişimlerde bulunduklarını" söyledi, Kıbrıs sorununun çözümü için diyaloğun devamının şart olduğu görüşünü de ortaya koydu.


Gazete Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras'ın Sınırüstü'nde petrol-doğalgaz arama sondajlarına başlanmasını "yasadışı Türk hareketi" olarak nitelediğini yazdı.


Habere göre Delavekuras "Türk Petrolleri Şirketinin işgal altındaki Mağusa'nın Sinkrasi köyünde sondajlara başlaması BM Güvenlik Konseyi'nin, bütün devletlere Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeleri ve Kıbrıs'ın işgal altındaki bölümündeki yasadışı ayrıkçı oluşumu tanımamaları veya herhangi bir yardımda bulunmamaları  çağrısı yapan kararlarını ihlal eden Türklerin yeni bir kanunsuz faaliyetidir" iddiasında bulundu.


Arama sondajlarına başlanmasının "Kıbrıs sorununun öncelikle uluslararası bir istila ve işgal sorunu olduğunu bir kez daha gösterdiğini"  savunan Delavekuras "Türkiye'yi Kıbrıs sorununa; BM Güvenlik Konseyi kararları ve Kıbrıs'ın AB üyesi ülke olma sıfatı temelinde,  uzlaşılmış müzakere çabası çerçevesinde karşılıklı kabul edilecek kapsamlı bir çözüm bulunmasına artık etkin katkı koymaya çağırıyoruz" dedi.


Gazete Rum siyasi partilerinin ve örgütlerinin de Sınırüstü'ndeki petrol-doğalgaz arama çalışmalarının başlamasını "kınayan" açıklamalar yaptıklarına işaret etti ancak detay vermedi.


Politis birinci sayfasından fotoğraflı aktardığı haberine "Bir Delik Açıyorlar... Petrol Partisi... Singrasi'de Petrol Bulamazlarsa Başka Bir Yeri Delecekler... Sondaj... 'KKTC'nin Egemenliği" başlığını attı.


Gazete okurlarına; dünkü törende konuşanların kafalarında Türkiye ile KKTC tarafından gelecekte karada ve denizde daha çok sondaj kuyusu açma düşüncesi bulunduğunu; Eroğlu, Yıldız ve bakanların törende yaptıkları konuşmalarda, ilk sonuçların 3-6 içerisinde alınacağını ve petrol bulunamazsa başka sondaj kuyuları açılacağını söylediklerini aktardı.


"SABRIMIZI DELİYORLAR"


Simerini haberi "Sabrımızı Deliyorlar... 'Türklerin Yurdu' Adını Taşıyan Sondaj Kuyusunu Törenle Açtılar... Hükümet ve Partiler; Ankara'nın Projelerini Durdurabilecek Durumda Olmaksızın Singrati'deki Türk Kanunsuzluğunu Kınadı" başlık ve spotlarıyla katardı.


Törende yapılan konuşmalardan alıntılara ve Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun açıklamasına yer veren gazete DİKO ve EDEK ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin açıklamalarını da yansıttı.


Gazeteye göre DİKO yayımladığı bildiriyle TPAO tarafından sondaj çalışmalarına başlanmasını ve Türk yetkililerin de dünkü törene katılmasını "uluslararası hukukun her türlü ilkesini ihlal eden bir kanunsuzluk" olarak niteledi. Bu hareketin "AB'ye karşı da bir hakaret olduğunu" savunan DİKO "AB'nin, ilke ve değerlerini ihlal eden bir aday ülkeye göz yummaktan vazgeçmesi" ve Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığı zarfında AB ile ilişkilerini tek yanlı olarak dondurması durumunda ne yapacağını açıklaması gerektiğini savundu. DİKO uluslararası hukukun ve meşruiyetin koruyucusu olarak BM'nin de "meseleyi kararlılıkla ve katı biçimde göğüslemesi gerektiği" iddiasında bulundu.


EDEK Sınırüstü'nde petrol aramalarına başlanmasını "kınadığı" bildirisinde bu hareketin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakları aleyhine yeni bir istila hareketi olduğunu" iddia etti ve Rum Yönetimini bu hareketi gerek BM'ye gerek AB'ye "şikâyet etmeye" çağırdı.


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi sondaj çalışmalarının başlamasını "AB üyesi olan Kıbrıs'ta aday bir ülkenin askeri işgali bulunduğunu hatırlatan bir hareket" olarak niteledi ve Rum Yönetimini, Türkiye'nin her türlü daha ileri üyelik prosedürünü donduracağını AB'deki ortaklarının bilgisine getirmeye çağırdı.


Alithia haberi "Afrodit'e 'Misilleme' Uygulamada" başlığıyla okurlarına aktardı.


(ŞA/HA)


 
27 Nisan 2012 Cuma 10:50
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu