Ana Sayfa » Kıbrıs » Tüzüğe göre, seçimler tekrarlanmalı

Tüzüğe göre, seçimler tekrarlanmalı

Hasan Sönmeser Ne İrsen Küçükçü ne de Ahmet Kaşifçi değilim dedi ve ekledi; Hiçbir aday ilk turda başkan seçilememiştir. Ne yapılması gerekiyor? Tüzüğe göre, seçimlerin tekrarlanması gerekiyor.

 
 
Tüzüğe göre, seçimler tekrarlanmalı


UBP parti başkanlığını kimse kazanamadı
Halk olarak futbolu çok seviyoruz. Türkiye takımlarına da alakamız ve ilgimiz büyük. Bazılarımız Fenerbahçe’yi, bazılarımız Galatasaray’ı, bazılarımız Beşiktaş’ı tutarız. Hafta sonları maçlar oynanır, hafta başı aramızda maçlarla ilgili tartışmalar başlar. Fenerbahçe rakip takıma penaltiden bir gol atmışsa, Galatasaraylılara göre, penalti verilmiş olan hareket penaltilik değildi. Galatasaray, rakibine bir gol atmışsa, Fenerbahçelilere göre gol ofsayttan atılmıştır veya golü atan rakibe faul yapmıştır. Beşiktaş takımının taraftarları için de durum aynıdır. Hakem taraf tutmuştur, faulu çalmamıştır, penalti icat etmiştir ve benzeri iddia ve görüşler…. Maçları televizyondan izlemeye gerek bile yoktur. Maçı görsek de görmesek de aynı iddiaları yapar dururuz. Faul olmadığını görsek de, ofsayt olmadığını görsek de, hareket penalti olsa da durum değişmez. Gördüklerimizi bile sırf takımımıza olan kör kütük tutkunluğumuz nedeni ile görmemiş farzederiz.

Ulusal Birlik Partisi’nin son kurultayında da benzeri durumlar yaşanmaktadır. İrsen Küçükçüler ve Ahmet Kaşifçiler. İrsen Küçükçülere göre, seçimi İrsen Küçük kazanmıştır. Tüzüğün ne dediğinin önemi yoktur. Tüzük ne derse desin onlar için durum değişmemektedir. Ahmet Kaşifçilere göre, seçimin tekrarlanması gerekmektedir. Tüzüğün ne dediğinin onlar için de bir önemi yoktur, onlar için İrsen Küçük kazanmamıştır.

Anlaşılan Ulusal Birlik Partisi’nin 1427 tane delegesi bulunmaktadır, 1402 tanesi oy kullanmış 8 oy geçersiz olmuş Sayın Küçük, 704 oy Sayın Kaşif de 690 oy almıştır.

Üyeleri olan kurulların toplantılarına ilişkin olarak yeter sayılar belirlenmektedir. Yeter sayılar, ikiye ayrılmaktadır. 1. Toplantı yeter sayıları 2. Karar yeter sayıları. Toplantı ve karar yeter sayılarını hale göre yasalar belirleyebileceği gibi, bu sayıları tüzükler, yönetmelikler ve sözleşmeler de belirleyebilir. Bu yeter sayılar çeşitli durumlara göre aynı yasa veya tüzük veya yönetmelik veya sözleşmede değişik rakamlarda belirlenebilir.

Aslında yeter sayı demek, en az sayı demektir. En az şu kadar üye bir arada olursa toplantı yapılabilir, deniyorsa buna toplantı yeter sayısı denmekte, en az şu kadar üye lehte oy kullanırsa karar alınabilir deniyorsa, buna karar yeter sayısı denmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken birkaç kavram daha vardır. “Üye tam sayısı” kavramı, o kurulun üyelerinin tamamı demektir. Meclis 50 milletvekilinden oluşuyorsa, meclisin üye tam sayısı 50’dir. Milletvekillerinin birkaçının vefat etmiş olmasının veya istifa etmiş olmasının önemi yoktur. Örneğin 5 tane milletvekili istifa etmiş olsa dahi, meclisin üye tam sayısı 45 değil, yine 50’dir. “Salt çoğunluk” yarıdan bir fazla demektir. Salt çoğunluk kavramı bazen üye tam sayısı ile bazen toplantıya katılanların sayısı ile birlikte ifade edilmektedir. Örneğin meclisin üye tamsayısının salt çoğunluğu deniyorsa, bu sayı en az 26’dır. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu deniyorsa, toplantıya kaç kişi katılmışsa onların sayısının yarısından bir fazlası demektir.

Mesela anayasanın 81. maddesine göre anayasada başka kural olmaması halinde meclis, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanabilir ve toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar alabilir. Demek ki meclis toplantısı yapılacağında, önce anayasaya bakılacaktır. Anayasa yapılacak toplantı konusunda başka bir toplantı yeter sayısı belirlememişse, en az 26 milletvekili ile meclis toplanabilecektir. Çünkü meclisin üye tam sayısı 50’dir. Meclis bir konuda karar alacaksa, önce anayasaya bakılacaktır, anayasa o konuda başka bir karar yeter sayısı belirlememişse karar, toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınabilecektir. Bu durumda toplantıya 26 milletvekili katılmışsa, karar yeter sayısı 14 olacaktır, 30 kişi katılmışsa karar yetersayısı 16 olacaktır.

Anayasanın 79. maddesinin 5. fıkrasına göre, meclis seçimleri meclis üye tam sayısının üçte ikisinin kararı ile bir yıl müddetle ertelenebilir. Bu durumda meclis seçimleri bir yıl müddetle ertelemek için karar alacaksa, en az 34 milletvekilinin erteleme yönünde karar vermesi gerekmektedir. Meclis seçimlerinin ertelenmesi kararı açısından 81. maddedeki karar yeter sayısının artık hiçbir önemi yoktur. Farzedelim ki, 40 milletvekili ile meclis toplandı ve seçimlerin ertelenmesi kararının alınmasına ilişkin olarak 22 kişi lehte oy kullandı. 22 oy, toplantıya katılanların yarısından bir fazla olduğundan bu sayı toplantıya katılanların salt çoğunluğunu sağlamaktadır. 79. maddenin 5. fıkrası olmamış olsa idi, bu durumda seçimlerin ertelenmesi kararı, anayasanın 81. maddesi tahtında alınmış olacaktı. 79. maddenin 5. fıkrasının kuralları gereği, 22 oy bu fıkranın belirtmiş olduğu üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunu sağlamadığından, meclis bu durumda seçimlerin ertelenmesi kararını alamamış olacaktır.

Hukukta geçerli olan bir kural vardır. Aynı konuda hem genel hem de özel düzenleme yapılıyorsa, konuya, özel düzenleme uygulanır. Bir örnekle ne demek istediğimi açıklayayım. Diyelim ki meclis bir yasa geçirdi ve bu yasa diyor ki, meyve fidanı ekmiş olan herkese, fidan başına 30 TL teşvik verilecektir. Bu yasanın başka bir maddesinde de denmektedir ki, elma fidanı eken herkese fidan başına 50 TL teşvik verilecektir. Elma fidanı ekip teşvik için müracaat eden vatandaşa fidan başına 30 TL teşvik verilmesi yanlıştır. Niye? Çünkü, elma da bir meyvedir ancak, yasa, elma fidanları için özel bir düzenleme yapmıştır. Elma fidanı ekenlere verilecek teşvik, genel meyve fidanlarına ilişkin düzenlemeye göre değil, özel olarak yapılmış elma fidanlarına ilişkin düzenlemeye göre yapılacaktır.

Hukukta başka bir kural daha geçerlidir. Bir kuralın ne manaya geldiğini yorumlarken, o kuralda kullanılan kelimelere öncelikle basit sözlük manaları verilir. Bu şekilde sözcüklere basit sözlük anlamları verildiğinde ortaya çıkan anlam abes veya anlaşılmaz değilse, başka yorum kurallarına gidilmez.

Şu ana kadar vermiş olduğumuz bilgileri Ulusal Birlik Partisi genel kuruluna uygulayalım. Tüzüğün 28. maddesi ne demektedir? 28. parti genel başkanı kurultayca gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir. İlk turda salt çoğunluk sağlanamazsa seçim en çok oy alan iki aday arasında bir hafta sonra yenilenir ve ikinci tur oylamaya gidilir. Bu takdirde en çok oy alan aday parti genel başkanı seçilir….

Bu madde, parti genel başkanının seçilebilmesine ilişkin özel bir düzenlemedir. Yani, tüzüğün başka bir kuralı, genel olarak bir kararın alınmasına ilişkin olarak başka bir düzenleme yapıyor olmasının bu bakımdan hiçbir önemi yoktur. Örneğin, tüzüğün 20. maddesinde genel olarak karar yeter sayısı belirlenmektedir. 28 madde özel olarak bir düzenleme yaptığına göre, parti başkanı seçimlerindeki karar yeter sayısı açısından 20. madde değil, 28. madde uygulanacaktır.

28. maddenin içerdiği sözcüklere, basit sözlük manaları verildiğinde, ortaya bir anlam çıkıyor mu? Çıkıyor. Ortaya çıkan anlam, abes veya anlaşılmaz mı? Hayır, gayet güzel anlaşılıyor. Anlaşılan ne? 1. Parti başkanı gizli oyla seçilir. 2. Üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir. 3. İlk turda salt çoğunluk sağlanamaz ise, başkan, seçilmemiş olur. 4. İlk turda başkan seçilemez ise, bir hafta sonra en fazla oy alan iki aday arasında yeniden seçim yapılır. 5. Bir hafta sonra yapılan seçimde en fazla oyu alan başkan seçilir.

Anladıklarımızı olayımıza uygulayalım. Üye tam sayısı kaç? 1427. Sayın Küçük 704 oy almış, Sayın Kaşif 690 oy almış. Herhangi bir aday üye tam sayısının salt çoğunluğuna ulaşabilmiş mi? Hayır. Netice ne? Hiçbir aday ilk turda başkan seçilememiştir. Ne yapılması gerekiyor? Tüzüğe göre, seçimlerin tekrarlanması gerekiyor.

Ne İrsen Küçükçü ne de Ahmet Kaşifçi değilim. İkisi arasında bir fark da görmüyorum. Yani hangisi parti başkanı olursa olsun, partilerinin yönetiminde ve devletin yönetiminde gözle görülür bir değişiklik olmayacağı görüşündeyim. Objektif olarak bir değerlendirme yapmaya çalıştım. 
26 Ekim 2012 Cuma 16:40
Okunma: 1382
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu